Opavský expres

  • Zpravodajství z Opavy od reportérky K. Gerykové a kameramana M. Lyska
  • Začala Bezručova Opava
  • Sochy Kurta Gebauera zdobí Opavu
  • Kurt Gebauer a jeho žáci vystavují ve Slezance

Začala Bezručova Opava

Začala Bezručova Opava – podzimní svátek kultury. Od září až do listopadu je připraveno víc jak 70 pořadů nejrůznějších forem - divadelní i filmová představení, koncerty, výstavy, besedy či autorská čtení. Na slavnostním zahájení udělil primátor města Cenu Petra Bezruče sochaři Kurtu Gebauerovi, který letos slaví osmdesátiny.

Festival Bezručova Opava je svými 64 ročníky jedním nejstarších u nás. Zatímco původně se zabýval tvorbou slezského básníka Petra Bezruče, od 90. let přesáhl od literatury také do dalších odvětví kultury, která byla tematicky propojena.

Letošní zahájení festivalu Bezručova Opava bylo už tradičně situováno do odsvěceného Kostela sv. Václava. Letos se mohou milovníci kultury těšit na pořady, které spojuje téma Síla ženy.

Petr Rotrekl, dramaturg festivalu Bezručova Opava: „My si myslíme, že ženy jsou tou cennější polovinou lidstva. Ženy jsou ty, které drží křehkou klenbu světa. Ženy jsou ty, které nás inspirují a ponoukají k lepším výkonům.“

Během následujících týdnů je připraveno na sedmdesát pořadů. Zastoupeny jsou snad všechny žánry: od výstav přes koncerty a divadlo až k filmu.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „Je to kulturní akce, která má dlouhou historii. A velký význam, protože zasahuje širokou oblast kultury."

O zahajovací antré se postaralo uskupení Živa Poppy Theatre, které těží z folklórních zpěvů a tanců slovanské historie. A předvedlo ohňovou show.

Tereza Georgievová, vedoucí skupiny Živa Poppy Theatre: „Živa byla bohyně. Takže čerpáme inspiraci z těch silných žen naší historie. Naše představení je o živlech. Hlavní živel, který používáme je oheň.“

Žáci opavské základní umělecké školy představili ženy, které zůstaly zapsané do dějin. Byly to především ty, které okolí fascinovaly svou vnitřní silou, odhodláním i vysokým morálním kreditem. Žáci oblečení do vlastnoručně vyrobených kostýmů se stylizovali například do polské vědkyně Marie Curie-Sklodowské, britské herečky, která se věnovala charitě Audrey Hepburnové nebo malířky Fridy Kahlo, která je symbolem nezávislé ženy. Sílu odporu proti komunistickému režimu představovala česká politička Milada Horáková.

Julie Bogdány, žákyně výtvarného oboru, ZUŠ Opava: „Je typická svými brýlemi a také účesem, který je ne přímo striktní, ale je hodně přesný, nesmí nikde nic čouhat.“

Součástí slavnostního zahájení bylo také udílení Ceny Petra Bezruče. Letos ji z rukou primátora Opavy přijal za svou celoživotní práci sochař Kurt Gebauer, který pochází z nedalekého Hradce nad Moravicí.

V Domě umění je nyní připravena loňská odložená výstava Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity.

Vladimír Birgus, vedoucí Institutu tvůrčí fotografie, Slezská univerzita: „Není to průřez třiceti lety, ale my vždy děláme průřez za posledních 5 let. Tady dostali přednost studenti, kteří jsou ještě ve škole nebo nedávno absolvovali. Máme tady ale také prostor pro nezapomenutelné studenty, kde se každý představuje jednou fotografií.“

Během podzimu přivítá Bezručova Opava desítky umělců. Zazpívají např. Katarína Knechtová nebo Lenka Dusilová, přijede také Divadlo Pod Palmovkou nebo Husa na provázku. Zuzana Beranová představí svůj komiks o životě opavské rodačky Joy Adamsonové.

---

Sochy Kurta Gebauera zdobí Opavu

Komentovaná prohlídka, kterou připravila Opavská kulturní organizace, ukázala zájemcům o tvorbu Kurta Gebauera místa, kde se v Opavě nacházejí jeho sochy. Čerstvý osmdesátník jich pro město vytvořil hned několik a všechny bez výjimky vkusně dozdobily veřejný prostor.

Utíkající dívka. Pro Opavany nejznámější socha Kurta Gebauera, která zdobí jejich město.  Od roku 1978 stojí u Domu umění. Inspirací mu byla dívka, kterou si náhodně vyfotil na své cestě po Francii.

účastnice komentované prohlídky: „Ta utíkající dívka je takový jeho symbol, značka.“

Zdánlivě nevinné ztvárnění dívky během hry ale bylo pro komunistický režim problémem. Její výraz pak také útěk prý připomínal emigrantku.

Nela Vejrostová, galerijní lektorka, OKO, Opava: „Takže to evokovalo v pohraničním městě motiv útěku z východu na západ.“

Neméně pozornosti budí také sochy ptáků, které shlížejí z tzv. Ptačího vrchu. Jejich návrh vznikl v roce 2006 na sochařském sympoziu. Vnitřek opeřenců v nadživotní velikosti vyplňuje důmyslná mechanika. Díky ní sochy pohybují hlavami a jejich oči za tmy svítí.

Otisk sochaře Gebauera je vidět také v obchodním centru Breda & Weinstein: Schodiště tady zdobí velké hlavy plné myšlenek.

Velmi podrobně připomíná rodáka z Hradce nad Moravicí Kulturně umělecký prostor KUPE, kde je úmístna od r. 2016 expozice s názvem Kurt nafurt. Jsou zde nejen sochy a instalace.

Vladimír Peringer, ředitel KUPE, Opava: „Jsou tady jeho fotografické práce, jsou tady ukázky textů. Jak básnických, tak i filosofických. A pak samozřejmě jeho malířská tvorba, protože se poslední dobou profiluje více jako malíř než sochař.“

Přestože je tvorba Kurta Gebauera tak rozmanitá, je vidět, že jeho nejčastějším námětem, který se vine celou jeho tvorbou, byly ženy, ve všech svých podobách.---

Kurt Gebauer a jeho žáci vystavují ve Slezance

Osobnost laureáta ceny Petra Bezruče Kurta Gebauera připomíná výstava, kterou připravili jeho studenti u příležitosti jeho osmdesátin. V prostorách prázdného obchodního centra Slezanka vystavují svá díla a vzdávají tak hold svému učiteli.

Kurt Gebauer vedl atelier sochařství Vysoké školy uměleckoprůmyslové víc jak dvacet let. Přestože své angažmá tady ukončil v roce 2012, přízni svých bývalých studentů se těší pořád. Dokládá to výstava s názvem Okupace Kurtem, která nyní zdobí prázdné prostory bývalého nákupního centra Slezanka.

Martina Vítková, kurátorka výstavy: „Tato výstava jej představuje nejen jako světoznámého umělce, ale také jako pedagoga, který vychoval nejméně na 150 dalších umělců.“

Mnozí z nich přispěli na výstavu svou vlastní tvorbou. A netají se tím, že Kurt Gebauer pro ně nebyl jen učitelem, ale také inspirativním přítelem, se kterým mohli sdílet nejen svůj pohled na umění, ale také svůj životní postoj.

Kurt Gebauer, sochař a emeritní profesor Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze:  "Já jsem je neučil, co mají dělat. Jen jsem jim pomáhal dostat ze sebe to správné, co cítí oni.“

Jan Szolenčík, žák K. Gebauera: „Tam jde o tu školu života. O náhled na život. O tom, jak je umění funkční ve světě i ve vás.“

Výstavnímu prostoru vévodí obrovský portrét Kurta Gebauera. Mozaika je sestavená z malých snímků, které zachycují jeho studenty v běžném životě i jejich tvorbu.

Diana Winklerová, autorka koláže, žákyně K. Gebauera: „Je tam 10 000 fotek absolventů, studentů, stážistů Kurta Gebauera.“

Výstava kombinuje práce studentů s dílem sochaře Kurta Gebauera. K vidění jsou tady např. jeho plavkyně nebo také studie sochy Utíkající dívka či model sochy ptáka, které zdobí veřejný prostor v Opavě.

Marek Rejent, žák K. Gebauera: „Dokáže (Kurt Gebauer) svoje schopnosti jednoduchým způsobem vyjádřit. A ty věci jakoby z něj pak vycházely snadno.“

Výstava Okupace Kurtem, připravená k osmdesátinám Kurta Gebauera, oživí prostory Slezanky do konce září.

---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry