Opavský expres

  • Zpravodajství z Opavy od reportérky K. Gerykové a kameramana M. Lyska
  • ČSSD se vrací do koalice, má křeslo náměstka
  • Festival Bezručova Opava o výchově a vzdělání
  • Park J. Adamsonové očima dětí
  • Slezské divadlo uvede tituly, které na jaře zrušil koronavirus

ČSSD se vrací do koalice, má křeslo náměstka

Opavští zastupitelé schválili nové vedení města. Poté, co Piráti vypověděli koaliční smlouvu, začalo pátrání po náhradníkovi. Podle očekávání do vedení města vstupují sociální demokraté. Do křesla náměstka usedl „jejich“ Petr Orieščík.

1. náměstkyně primátora Hana Brňáková končí ve vedení města po dvou letech. A spolu s ní míří Piráti do opozice, a to kvůli údajným neshodám s primátorem. Rozchod s koalicí byl jako úvodní bod jednání zastupitelstva. A to odhlasovalo přesunutí Brňákové z čela sálu do opozičních lavic.

Hana Brňáková (Piráti & Opavané), odstupující náměstkyně primátora Opavy:„ Chci být konstruktivní opoziční zastupitelkou. Já to mám nacvičeno z minulých čtyřech let.“

Pětičlennou koalici tvořenou ANO, Občany městských částí, KDU-ČSL a Zelennou pro Opavu doplní čtyři sociální demokraté.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „My jsme s ČSSD velice rychle našli programové průsečíky, takže jednání byla skutečně konstruktivní. Nemyslím, si, že by bychom měli nějakou kolizi.“

Sociální demokraté získali také křeslo náměstka primátora. Hanu Brňákovou vystřídal ve funkci starosta městské části Suché Lazce Petr Orieščík. Jedním z prvních témat, nad kterým se nová koalice sejde, bude problematika propadu příjmů města v souvislosti s koronavirem. Chybět budou desítky milionů korun.

Petr Orieščík (ČSSD), nově zvolený náměstek primátora Opavy: „Hlavně se budeme snažit udržet finance v rámci mezí, které nastavil primátor. Bohužel, ten výpadek je tak veliký, že budeme muset mluvit o tom, jak budou fungovat organizace, jak bude fungovat rozpočet, magistrát.

Odcházející Piráty z rady doplní ještě nestraník za ČSSD René Černohorský a nezávislý Dalibor Hudec z uskupení Zelená pro Opavu.

Zatímco minulá koalice měla v zastupitelstvu 22 mandátů, nyní mají ještě o jeden méně. Přitom počet hlasů pro schvalování usnesení je alespoň 20.

Marek Veselý (ODS), člen Zastupitelstva města Opavy: „Hledají spojence ad hoc, případ od případu. A vždycky to za něco vymění. Tu nějaký příspěvek městským částem, tu se slíbí dotace.“

Společnou řeč budou muset koaliční subjekty najít ještě po dva roky, než přijdou v r. 2022 na program komunální volby.

---

Festival Bezručova Opava o výchově a vzdělání

Začal multižánrový festival Bezručova Opava. Jeho letošní téma je výchova a vzdělání. Prolínat se bude po celý měsíc literaturou, hudbou, filmem či výtvarným uměním. Letos se zahajovalo netradičně venku.

Letošní zahájení festivalu Bezručova Opava, který se věnuje výchově a vzdělání, připravili organizátoři, raději pod širým nebem. A to s ohledem na stále se měnící protikoronavirová opatření pro pořádání kulturních akcí.

Petr Rotrekl, dramaturg festivalu Bezručova Opava: „Jsem strašně rád, že slavnostní zahájení je bez roušek, ale jinak je, samozřejmě, nasadíme a budeme sledovat umění s rouškami.“

V publiku seděla i Zdeňka Tomášková, která se stala laureátkou ceny Petra Bezruče, jehož byla asistentkou. Její rodiče jí básníka představili ještě v dětství.

Zdeňka Tomášková: „Mně bylo 11 roků, když jsem ho poprvé u stolu obsluhovala. Moc mi to tehdy nešlo. Ale Bezruč to bral s nadhledem. Byl velmi laskavý, citlivý, velkorysý a skromný člověk“


Bezručova Opava přinese na šest desítek hudebních, literárních, filmových, výtvarných či divadelních pořadů. Otevřená už je výstava o Joy Adamsonové. V Domě umění jsou k vidění její botanické ilustrace i kresby příslušníků keňských kmenů.Nejvíce se ale proslavila jako ochránkyně africké přírody, a to v době, kdy nebyla tamní flora a fauna zdaleka tak v ohrožení, jako dnes.

Zuzana Beranová, kurátorka výstavy: „Dokázala to předvídat, takže právě proto pomáhala založit národní parky. Pro mne je Joy nejvíce ochránkyní přírody.“

Autorka slavné knihy Příběhy lvice Elsy se stala také inspirací pro street artového umělce česko - kanadského původu Davida Strauzze. Spreyem namaloval její několika vrstevný portrét. A přidal sem také dětské kresby, které jej inspirovaly.

David Strauzz, autor portrétu: „Mladí kreslili obrazy o J. Adamsonové a jejím životě. A já jsem si říkal, že to tam určitě musím dát.“

Pořady o výchově a vzdělání, které letošní festival Bezručova Opava vyplňují, můžete navštívit až do 1. října. Podrobný program najdete na stránkách:---

Park J. Adamsonové očima dětí

Děti a studenti navrhovali, jak by se mohl změnit nevzhledný park, který nese jméno opavské rodačky, spisovatelky a ochranářky Joy Adamsonové. která ale velkou část svého života prožila v Keni. Vytvořili na 150 skic, které se stanou předlohou pro vypsání architektonické soutěže.

Tento nevelký park kousek od centra Opavy nese jméno po Joy Adamsonové, kterou svět zná jako spoluzakladatelku několika národních keňských parků, dokumentaristku afrických kmenů či autorku slavných Příběhů lvice Elsy. Žádná zmínka tady ale o ní není. Tuto osobnost připomíná jen pamětní deska na nedalekém rodném domě.

S návrhem přeměnit nevzhledný park na místo, které by na slavnou rodačku upozornilo, přišly děti z přilehlé školy. A tak byla vyhlášena výtvarná soutěž, aby si budoucí podobu parku mohly samy navrhnout.

Kateřina Hnátová, odb. Rozvoje a strategického plánování, Magistrát města Opavy: Jedinou podmínkou bylo, aby návrh korespondoval s životem a prací rodačky J. Adamsonové.

Na 150 návrhů je teď vystaveno v opavském Obchodním centru Breda &Weinstein. Malí architekti vyprojektovali prolézačky, klouzačky i průlezky připomínající mnohá africká zvířa. A nechybí ani socha Joy Adamsonové a její lvice Elsy, o kterou se starala a také o ní napsala knížku.

Své vize přidali také studenti Ústavu zahradní a krajinářské architektury Mendelovy univerzity. Podle jejich představ by v parku neměl chybět např. travnatý amfiteátr či rostliny připomínající africkou step.

Hana Brňáková (Piráti &Opavané), bývalá náměstkyně primátora Opavy : „Chtěli bychom, aby byl park využívaný napříč generacemi. Od dětí, přes rodiče až po seniory.“

Návrhy se nyní stanou inspirací pro vyhlášení architektonické soutěže na úpravu parku.

---

Slezské divadlo uvede tituly, které na jaře zrušil koronavirus

Slezské divadlo začíná po koronaviru novou sezónu. Během podzimu bude uvádět tituly, které nemohly být po vyhlášení karantény odehrány. A chystá dalších deset premiér.

Komedii „Zítra to roztočíme, drahoušku“ měli herci nazkoušenou už v březnu. Kvůli náhlé karanténě ji ale divákům předvést nemohli. Vrátili se k ní až po divadelních prázdninách. Na premiéru si muselo publikum počkat půl roku.

Alžběta Matoušková, dramaturgyně činohry, Slezské divadlo Opava: „Nejhorší byl asi ten psychologický moment nastartovat se zpátky. Znovu se dostat do pracovního tempa. Ale naštěstí to byla otázka jedné dvou zkoušek.

Na podzim jsou pro diváky připraveny premiéry všech titulů, které se na jaře odehrát nemohly. 

Zdeňka Vanderová, předprodej vstupenek, Slezské divadlo Opava: „Takových 80% lidí chtělo vrátit vstupenky a zbytek čeká na náhradní termín. Každé představení se dá dohledat kdy bylo a kdy bude náhradní.“


Finanční ztráty, které způsobila podzimní ataka koronaviru, divadlo ještě nevyčíslilo. Stejně tak není jisté, jaký objem peněz od svého zřizovatele, tedy města, získá na příští rok. Rozpočet se bude rozhodně krátit. Navzdory tomu se ale chystá nová sezóna, která kvůli nynějšímu dohrávání zrušených titulů začne později. Namísto tradičního září, odstartuje v lednu.

Ilja Racek , ředitel Slezského divadla: „Naše přípravy jsou dlouhodobé. Potřebujeme zajistit sólisty, realizační týmy. Kdybychom to neudělali teď, tak už tu sezónu nedáme dohromady. My počítáme s tím, že bude 10 premiér.“

Diváci se mohou těšit na klasické kusy i moderní tituly. Připraveno je pět činoherních a stejný počet operních představení. Kvůli hygienickým opatřením budou muset mít návštěvníci divadla ve vnitřních prostorách zakrytá ústa a nos. Kapacita hlediště se měnit nebude a zůstane na obvyklých 375 divácích.


---Mohlo by Vás také zajímat