Opavský expres

  • Zpravodajství z Opavy od reportérky K. Gerykové a kameramana M. Lyska
  • Volební kampaň se rozjíždí jen zvolna
  • Milostivé léto II
  • Jubilejní 10. ročník Opavské míle

Volební kampaň se rozjíždí jen zvolna

Do komunálních voleb zbývají necelé dva týdny. Kandidující strany, hnutí a koalice, které se budou snažit získat hlasy voličů mají poslední možnost získat je na svou stranu. Volební kampaň by měla vrcholit. V Opavě to ale příliš vidět není.

Do zastupitelstva města Opavy kandiduje v letošních volbách 14 politických subjektů.  Deset z nich má své členy v současném zastupitelstvu, které bylo zvoleno v r. 2018.

O tom, zda jim voliči opět dají důvěru, může rozhodnout kampaň, kde se mohou více dozvědět o jejich plánech a vizích. Ta ale v Opavě příliš zřetelná není.

Ivo Mludek, nezávislý novinář: „Do konce volební kampaně zbývá ještě pár dnů. Takže se může stát, že ještě budeme překvapeni. Já už bych na to moc nesázel. A pokud to překvapení opravdu nepřijde, tak tato kampaň vejde do historie Opavy jako kampaň nezajímavá a unylá.“

Asi nejvýrazněji svou práci a záměry pro budoucí volební období prezentuje současný nejsilnější subjekt v zastupitelstvu hnutí ANO. Primátor Navrátil i jeho 1. náměstek Kokošek jsou lidem na očích na billboardech ve městě.

Svou prezentaci hnutí zahájilo na začátku srpna postupným představením svých kandidátů, uskutečněných projektů i podporovatelů na sociálních sítích. A tak je jasné, že kampaň vedou právě tam.

Ivo Mludek, nezávislý novinář: „Snaha orientovat se výrazně na sociální sítě není příliš dobrá strategie, protože tady je velké množství lidí, kteří se stále orientují podle tištěných médii.“

KDU-ČSL, Změna pro Opavu nebo koalice Společně pro Opavu, ve které se spojili občanští demokraté a TOP 09, mají souhrnné informace připravené jak na sociálních sítích, tak na svých na webových stránkách.

Piráti kampaň nevedou, protože nechtějí zbytečně utrácet, jak vysvětlují na svém facebookovém profilu. Ovšem kdo kampaň nevede a je navíc v opozici, vidět příliš není.

Ivo Mludek, nezávislý novinář: „Velkou chybou, kterou udělaly opoziční kandidující subjekty, a ta chyba se opakuje, je to, že začaly s kampaní pozdě.“

Některé politické subjekty se nakonec se zpožděním ke kampani připojily. Sociální demokraté teprve nedávno využili billboardů u výjezdu z Opavy. Některé subjekty předkládají voličům vedle místních kandidátů také i své republikové lídry.

Ivo Mludek, nezávislý novinář: „Absence silných komunálních témat nutí lidem kteří k volbám chodí, aby se orientovali podle republikových problémů. Což je podle mého soudu špatně. Protože ani energetickou krizi, ani válku na Ukrajině nevyřeší lokální politik.“

Některé ze 14 kandidujících stran, hnutí a koalic zcela zaspaly a voliči o nich prozatím neví.  

Svých 39 zástupců si Opavané zvolí ve volbách do obecních zastupitelstev, které mají datum 23 a 24. září.

---

Milostivé léto II

Oddlužovací akce, Milostivé léto, už podruhé nabízí možnost zbavit se dluhů bez nutnosti platit náklady exekuce a vysoké úroky. Bude trvat celý podzim, až do konce listopadu. Podrobněji o tom řekne Lucie Trunečková z Občanské poradny Charity Opava.

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR:  Už na přelomu roku mohli dlužníci využít akci Milostivé léto a vyřešit si svou finanční situaci. Vy jste u vás v poradně řadě z nich pomáhali připravit si podklady. Jak velký zájem o úhradu dluhů bez vysokých poplatků byl?

Lucie Trunečková, vedoucí Občanské poradny, Charita Opava:  „V průběhu minulého Milostivého léta se na nás obrátilo 30 klientů, což v té době bylo 10% všech našich klientů. My víme určitě o čtyřech lidech, kteří Milostivého léta využili. To ale neznamená, že ti zbývající ne. Pouze nemusíme mít zpětnou vazbu.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR:  Připomeňme, co akce Milostivé léto je a kdo ji může využít?

Lucie Trunečková, vedoucí Občanské poradny, Charita Opava:  "Je to možnost za zvýhodněných podmínek uhradit dluhy u veřejnoprávních organizací. Je potřeba splnit několik podmínek. Jedna z nich je, že oprávněnou osobou je veřejnoprávní organizace, což je stát, obec nebo obchodní společnosti ve vlastnictví státu nebo obce. Je to přímo vyjmenováno v zákoně, kdo může být tím oprávněným. Dlužníkem musí být fyzická osoba, musí se jednat o exekuční řízení zahájené před 28.10.2021 a musí to být vedeno soudním exekutorem podle exekučního řádu."

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Jde o to, že dlužník může uhradit jen dluhy, bez penále, které postupem času naskakuje. Dá se říci, kolik může ušetřit?

Lucie Trunečková, vedoucí Občanské poradny, Charita Opava:  „Bude to velmi individuální podle toho, jaký je rozdíl mezi jistinou a tím příslušenstvím, příp. dalšími náklady. Podle našich zkušeností to mohou být tisíce, v některých případech až deseti tisíce korun.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Někdy je problém samotná ta částka. Je možné ji rozdělit do několika splátek a platit ji postupně?

Lucie Trunečková, vedoucí Občanské poradny, Charita Opava:  „Je možná to hradit ve více řádných platbách. A nejpozději do 30. listopadu musí být uhrazena celá jistina, nebo to, co je potřeba uhradit. Ale je na tuto věc více právních názorů tak doporučujeme, pokud je to možné, aby byla částka uhrazena jednorázově, v jedné řádně označené platbě.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR:  Pokud se někdo pro Milostivé léto rozhodne, s čím má začít?

Lucie Trunečková, vedoucí Občanské poradny, Charita Opava: " Postup pro dlužníky v rámci tohoto Milostivého léta je trochu odlišný. Primárně musí exekutorovi zaslat žádost, že chtějí zahájit postup podle zákona, který Milostivé léto upravuje. A případně se v žádosti hned zeptat na výši jistiny.

My můžeme klienta provést Milostivým létem. Můžeme pomoci posoudit, zda má klient na Milostivé léto nárok, zda splňuje potřebné podmínky a můžeme také pomoci formulovat dopis exekutorovi.“

MILOSTIVÉ LÉTO II. 1.9. - 30.11. 2022

Vztahuje se na dluhy u těchto organizací:

zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí
OBČANSKÁ PORADNA CHARITY OPAVA

www.milostiveleto.cz---

Jubilejní 10. ročník Opavské míle

Profesionální i amatérští běžci se postavili na start běžeckého závodu Opavská míle, který vedl ulicemi Opavy. Mezi muži si pro své páté vítězství v desetileté historii závodu doběhl Jan Friš. Z žen byla nejlepší Adéla Sádlová.

Silniční závod Opavská míle je velmi oblíbeným podnikem. Každoročně jej běhají stovky lidí nejrůznějšího věku. Letos jich bylo skoro 900. Na trati dlouhé 1 609 metrů se potkávají amatéři i profesionálové.

Jiří Sýkora, ředitel závodu Opavská míle: „Deset nebo pět kilometrů běhu by bylo pro normálního člověka. Ta míle je relativně krátká.“

Není výjimkou, že se mnozí závodníci hlásí opakovaně. Trať, která vede městem, má totiž svou atmosféru. Na několik minut se zastaví doprava a mílovou vzdálenost lemují hrozny povzbuzujících diváků.

Ti letos hnali vpřed Jana Friše, několikanásobného mistra republiky v běhu na 1 500 a 3000 m. Vítězem Opavské míle se stal už popáté.

Jan Friš, Dukla Praha, vítěz závodu: „Kluci byli dobří. Fakt do poslední chvíle jsem nevěřil, že to dopadne. Pravda, v posledních týdnech to bylo docela náročný na závodění.“

Na dalších místech doběhli Jakub Davidík a Filip Šnejdr. Opavský rodák Jan Sýkora skončil 8.

Mezi ženskou elitou byla nejlepší Adéla Sádlová.

Adéla Sádlová, AK Olymp Brno, vítězka závodu: „Myslela jsem, že to bude těžší. Protože normálně běhám 800 m a toto je dvojnásobná trať. Takže jsem nevěděla, co od toho čekat. Ale běželo se mi opravdu dobře a jsem ráda, že jsem vyhrála.“

Druhá byla Anna Suráková a třetí Iveta Rašková. Opavské barvy hájily Adéla a Tereza Hluché, které doběhly na 5. a 6. místě.

Opavskou míli běželi rovněž rodinné, pracovní nebo školní týmy a absolvovali ji také vozíčkáři.

účastník závodu: „Na to že jsem vůbec netrénoval, přežil jsem. Je to paráda. Super pocit.“

Na každého, kdo závod dokončil, čekala v cíli památeční medaile.

Opavskou míli tentokrát vynechal extrémní sportovec a horolezec Tomáš Petreček, který se vrátil z pohoří Karákóram. A tak se stal pro tentokrát alespoň startérem.

Tomáš Petreček, extrémní sportovec a horolezec: „Přijel jsem z expedice. Takže ten běh by nebyl ideální. Ale když přišla nabídka, že bych mohl závod odstartovat, tak jsem neváhal.“

S atlety, kteří Opavskou míli běželi, se pak zúčastnil společné autogramiády. 

---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry