Opavský expres

  • Zpravodajství z Opavy od reportérky K. Gerykové a kameramana M. Lyska
  • Opava pokračuje v opravách mostů
  • Tříkrálová sbírka 2022: jaká bude?
  • Zastupitelé schválili rozpočet Opavy
  • Rekonstrukce Památníku II. světové války v Hrabyni

Opava pokračuje v opravách mostů

Opava pokračuje v rekonstrukci mostů a lávek, které má ve své správě. Odborná firma označila havarijním stavem tři objekty. Ty musely být demolovány a postaveny znovu. Teď přijdou na řadu další, které potřebují částečné opravy.

Pracovníci opavských technických služeb každý rok většinou na jaře obcházejí na šest desítek mostů a lávek ve městě a kontrolují jejich stav. Zjištěné nedostatky hned napravují.

Martin Girášek, náměstek ředitele, Technické služby Opava: „Jsou to běžné nátěry kovových částí mostního objektu. Je to očištění mostního objektu, oprava povrchu mostu, příp. dobetonování nějakých částí.“

Podrobnější analýzu mostních konstrukcí provedli před třemi lety odborníci. Rozdělili je do skupin podle stavu. Vznikla tak rozsáhlá studie. Navrhla, které mostní objekty je nutné opravit.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „Ta nám zmapovala stav všech mostů a lávek, které máme v našem dosahu a postupně je opravujeme tak, jak je potřeba. V současné chvíli už máme opravené ty nejdůležitější, které byly v nejhorších stavech.“

Mosty a lávky jsou rozdělené na ty, které jsou zcela v pořádku a pak ty, které vyžadují opravu či rekonstrukci. Těch je označeno na dvě desítky. Tři, které byly v havarijním stavu, musely být kompletně zbourány a jsou už znovu postaveny.

Byl to most přes potok Sedlinku v Podvihově. Kvůli špatnému technickému zde musela být omezena tonáž projíždějících vozidel. vozidel. V roce 2019 byl most zbouraný a postavený byl nový.

Během následujícího roku musel být kompletně sanovaný a znovu vybudovaný také most přes řeku Opavu v Opavě. Šlo o nákladnou stavbu za 36 milionů korun.

A naposledy se stříhala páska na znovu vystavěném mostě přes potok Velká v místní části Jaktař.

Na řadu přijdou také další mosty: už v příštím roce to bude ten na ulici Hlavní v Kylešovicích. Bude nutné opravit zábradlí, vozovku i sanovat betonové povrchy.

---

Tříkrálová sbírka 2022: jaká bude?

Charita chystá Tříkrálovou sbírku. Kvůli stále se měnící epidemiologické situaci není jasné, zda budou moci koledníci v lednu do ulic vyrazit. Opavská Charita, stejně jako vloni, počítá s tím, že pokladničky umístí v obchodech, na úřadech, v kostelích tak, aby byly lidem dostupné. Kasičky mohou vzít dobrovolníci také do práce a požádat kolegy o přispění. Stejně jako v loni, v každé situaci budou moci lidé přispět do virtuální sbírky.

Novoroční koledování tří králů museli lidé oželet kvůli protiepidemickým opatřením už letos v lednu. A tři mudrci, kteří přicházejí s koledou a novoročním přáním do domácností, se neobjeví nejspíš ani letos.

Marie Hanušová, koordinátorka Tříkrálové sbírky, Charita Opava: „Vzhledem k situaci, kterou teď prožíváme, tady ta možnost je ohrožena. A protože jsme se vloni naučili nějaké alternativy, tak počítáme s tím, že po nich letos opět sáhneme.“

Pokladničky na příspěvky do sbírky opavská Charita umístila v lékárnách a také v některých prodejnách potravin. Tedy na místa, která by i případný lockdown nechal otevřená. Na Opavsku mohli dárci takto přispívat na 50 místech. Další kasičky si vzali s sebou dobrovolníci třeba do práce a požádali o příspěvek své kolegy.

Marie Hanušová, koordinátorka Tříkrálové sbírky, Charita Opava: „Určitě letos bychom tuto možnost rádi využili. Budeme rádi, když se přihlásí ještě další lidé, kteří budou ochotni si pokladničku vzít do svého pracovního kolektivu nebo své firmy.“

Do pokladniček lidé na Opavsku letos v lednu vhodili 1,3 mil. korun. Přes 400 000 pak ještě přispěli do virtuální sbírky, se kterou příští Tříkrálová sbírka také počítá.

Ale i tak byl výnos ze sbírky zhruba o milion korun nižší, než rok předtím. Peníze putovaly na rekonstrukci Sociálně terapeutické dílny Radost pro mentálně a duševně postižené a také do mobilního hospicu. Tam zamíří také výnos z Tříkrálové sbírky roku 2022.

Jan Hanuš, ředitel Charity Opava: „Potřebujeme dodat peníze do našich terénních služeb. Hlavně pro mobilní hospic – to je velmi frekventovaná, potřebná, ale také nákladná služba.“

Peníze poputují také na vybudování bezbariérových bytů pro klienty s mentálním postižením v chráněném bydlení.  V místní charitě zůstane 65% vybraných peněz, část využije diecézní Charita, 5% jde na režijní náklady.


---

Zastupitelé schválili rozpočet Opavy

Zastupitelé Opavy schválili rozpočet pro příští rok ve výši 1,5 miliardy korun. Kvůli výraznému navyšování ceny energií i růstu mezd budou muset příspěvkové organizace města šetřit. Investice ale město nezastaví: v příštím roce dosáhnou 300 milionů korun.

Sestavit rozpočet v době koronavirové pandemie, zdražování energií a zákonného zvyšování platů nebylo pro vedení opavské radnice jednoduché. V rozpočtu se tento fakt promítl do šetření na provozu příspěvkových organizací.  Zastupitelům nakonec radní předložili rozpočet ve výši 1,5 miliardy korun. A ten byl také schválený.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy:  "My jsme na schodek, který vzniknul ve výši 192 mil. korun, použili ušetřené peníze. Což je důležité Chci říci, že se nezadlužujeme, neberme si nové úvěry. Jsou to ušetřené peníze, to znamená, že jsme v předchozích letech spořili."

Na investice je v rozpočtu vyčleněno na 300 milionů korun. 2/3 z této částky jsou určené na rekonstrukci zimního stadionu, která by mohla začít už příští rok na jaře.


---

Rekonstrukce Památníku II. světové války v Hrabyni

Národní památník II. světové války v Hrabyni čeká rekonstrukce. Po 12 letech se tady kompletně obmění expozice. Tisíce předmětů teď putují do depozitářů a nebo ke svým majitelům. Až do jara roku 2023 zůstane památník pro veřejnost uzavřený.

Památník II. Světové války v Hrabyni byl otevřený v roce 1980. Původně se jednalo o pietní místo v té době poplatné komunistickému režimu. Muzejní expozice týkající se válečné historie tady byla instalována až po roce 1989. rekonstrukcí prošel památník na začátku tohoto tisíciletí (2005-6). Během následujícího roku dojde k zásadním změnám ve výstavních prostorách.

Kamila Poláková, vedoucí, Národní památník II. světové války v Hrabyni: „Ve výsledku z toho bude obměna expozice, včetně výměny vitrín, světel a toho, co nám tady nefunguje.“

Zastaralé vitríny, které nejsou prachotěsné, nahradí takové, které splňují muzejní standardy. Nové osvětlení by mělo ušetřit až 30% nákladů na energii.

Tisíce předmětů, které dokumentují události II. světové války, teď pracovníci památníku pečlivě zabalit do krabic. Následující rok trvání stavebních prací totiž musí přečkat v bezpečí depozitářů.

Marek Slanina, zbrojíř, Národní památník II. světové války v Hrabyni: „Při manipulaci s věcmi z vitrín musíme být opatrní, protože vitríny jsou prosklené. Tak hlavně u těch větších a těžších předmětů musíme dávat pozor, abychom nezavadili o sklo a nedošlo k nehodě. Samozřejmě používáme rukavičky, aby se pot z rukou nedostal na předměty.“

Písemné dokumenty, jako třeba fotografie, mapy či průkazy se ukládají do složek, uniformy je nutné poskládat do krabic. Vše ostatní pak pečlivě zabalit.

Tomáš Koutný, průvodce, Národní památník II. světové války v Hrabyni: „Ty předměty musíme vytáhnout z vitrín. Před zabalením musíme zkontrolovat, jestli se jim něco nestalo během /během/ vystavování. Pak se musí zabalit do bublinkových folií.“

Velké bojové scény z ústřední výstavní místnosti budou rozebrány a pro novou expozici částečně změněny. Vedle polorozbořeného domku přibude protiletecký kryt, kde bude možné slyšet zvuk blížících se letadel nebo také cítit otřesy. Proměnou projde i sousední instalované bojiště.

Kamila Poláková, vedoucí Národní památník II. světové války v Hrabyni: „Ta bojová scéna věnovaná ostravské operaci zůstane, ale vizuálně bude vypadat jinak. A ten kopec bude věnovaný více Opavě. Bude tam stát maketa tanku T- 34.“

Nová expozice nebude obsahovat doprovodné texty na tabulích. Zastoupí je moderní technika. Informace si návštěvníci budou moci najít sami díky elektronickým infokioskům. V jednotlivých výstavních prostorách se budou promítat fotografie a filmy. Rekonstrukce za 34 mil. korun bude trvat celý příští rok. Do nové expozice budou moci návštěvníci poprvé vstoupit v dubnu roku 2023.


---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry