Opavský expres

  • Zpravodajství z Opavy od reportérky K. Gerykové a kameramana M. Lyska
  • Začala stavba hasičské zbrojnice v Opavě-Kylešovicích
  • Tříkrálová sbírka pokračuje virtuálně
  • Módní přehlídka pro dobrou věc

Začala stavba hasičské zbrojnice v Opavě-Kylešovicích

Slavnostním poklepáním na základní kámen začala stavba nové hasičské zbrojnice v Opavě-Kylešovicích. Budova vyroste u opavského dopravního podniku, kde stojí nedokončený panelový skelet. Poloprofesionální jednotka dobrovolných hasičů konečně získá odpovídající zázemí. To současné už nevyhovuje.

V této nevelké budově v Opavě-Kylešovicích sídlí 21 členná jednotka sboru dobrovolných hasičů. Zdejší poloprofesionálové vyjeli vloni nejen k požárům, ale také k dopravním nehodám a živelným pohromám 140x.  Zázemí, kde chybí pořádné šatny a sklady pro techniku i materiál takovému nasazení ale vůbec neodpovídá.

Lukáš Hájek, člen JSDH Kylešovice: „Člověk je tam fakt namačkaný hlava na hlavě. Prostě je tam málo místa.“

Přemysl Ptášník, velitel JSDH Kylešovice: „Když se podíváme do historie od r. 1995 kdy vznikla naše jednotka, tak jsme se rozrostli jak mužstvem, tak i kvalitou. Pořídili jsme spoustu moderní techniky, oblečení.“

Nyní se to změní. Slavnostním poklepáním symbolicky hasičskou sekyrkou na základní kámen totiž začala výstavba moderní prostorné hasičárny. Vyroste u dopravního podniku na místě starého panelového skeletu.

Zatímco místo pro výstavbu se podařilo najít poměrně snadno, horší to bylo s financováním. 

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „Dvakrát jsme požádali o dotaci neúspěšně. Poprvé byla předčasně dotace ukončena. Podruhé jsme nevyhověli v rámci převisu, který tam byl. Proto jsme to zkusili do třetice, což se povedlo.“

Z celkové částky 52 mil. korun tvoří dotace ze Státního fondu podpory investic 23 milionů.

Jiří Šmídák, výkonný ředitel, Morys s.r.o: „Předmětem zakázky je i demolice stavby, která bude probíhat prostupným rozebíráním. Následně bude probíhat na zelené louce nová výstavba.“

Stavba bude dokončená v prosinci letošního roku.---

Tříkrálová sbírka pokračuje virtuálně

Skončila Tříkrálová sbírka. Na rozdíl od loňského roku, kdy koledníci kvůli pandemii koronaviru obcházet domácnosti nemohli, nyní byl v ulicích slyšet opět jejich zpěv. Skupinek bylo ale mnohem méně, než dřív. Stejně jako minulý rok, mohli i letos lidé přispívat bezkontaktně.

Během prvních 16 lednových dnů jste mohli potkat v ulicích Kašpara. Melichara a Baltazara s pokladničkami, kteří vybírali peníze na projekty neziskové organizace Charita.

Pokud jste měli štěstí, zazvonili Tří králové zrovna u Vašich dveří. Letos totiž bylo skupinek koledníků mnohem méně než obvykle. Na Opavsku obcházely domy asi dvě stovky, což je o čtvrtinu méně než bývalo dřív. Kvůli pandemii koronaviru má sbírka také virtuální podobu.

obyvatel Opavy-Kylešovic: „Já mám raději živé koledníčky. Je to veselejší, přijde mi to upřímnější. Mám to rád.“

Jako poděkování za příspěvek dostali dárci cukr a kalendář. A také nápis svěcenou křídou nad dveře.

Sofie, Amálka a Elenka, koledníci: „Někteří lidé jsou hodní, někteří jsou i nepříjemní a někteří na nás už čekají.“

Stejně jako minulý rok byly kasičky i na více jak 30 místech v Opavě: např. v lékárnách, v kostelích, v obchodech nebo třeba v kavárně. Také zde mohli lidé do Tříkrálové sbírky přispět.

Magdalena Hlaváčová, provozní, Obecní kavárna, Opava: „Nepřispívají sice ve stokorunách, ale myslím, že každá drobná koruna se počítá.“

Barbora Godovská, zástupkyně vedoucí, Supermarket Terno, Opava-Jaktař: „Pokladničky tady byly i vloni. Setkalo se to s velkým ohlasem. Tak jsme se rozhodli, že to zopakujeme.“

Právě stacionární pokladničky byly vloni vedle on-line plateb jedinou možností, jak na projekty Charity získat peníze. Koledování totiž kvůli vládním nařízením nebylo možné. A na výsledku sbírky se to podepsalo o 40% nižší vybranou částkou.

A tak letos opavská Charita vyzvala dobrovolníky, aby pomohli s koledou na pracovištích. Tři králové dorazili také na opavskou radnici.

pracovníci Magistrátu města Opavy: „Většinou, když chodí koledníci k nám domů, tak tam nejsem. A takto mám aspoň možnost přispět v práci.“

Peníze z letošní Tříkrálové sbírky pomohou např. vybudovat bezbariérové bydlení pro hendikepované a také podpoří trénní služby které se starají o nemocné v domácím prostředí.

Jan Hanuš, ředitel Charity Opava: „Možná to zní jako klišé, ale každá koruna pomáhá. Každá koruna je důležitá. Já si myslím, že ne každý může v sociálních službách pracovat, ale každý může tou korunou do pokladničky pomoci.“

Zatímco koledování v ulicích skončilo, ještě do konce ledna bude možné přispět virtuálně nebo dárcovskou SMS.---

Módní přehlídka pro dobrou věc

Příznivci modelů opavské výtvarnice Alice Kurkové mohli poprvé vidět její šaty na módní přehlídce. Navíc mohli také přispět na chodítko a rehabilitaci šestileté Sáře .Součástí charitativní Módní přehlídky pro dobrou věc je také dražba originálních šatů, která stále ještě na sociálních sítích běží.

Přes 300 návštěvníků přišlo na Módní přehlídku pro dobrou věc do odsvěceného kostela sv. Václava. Prohlédnout si mohli nejen jedinečné modely opavské módní výtvarnice Alice Kurkové, ale také přispět na speciální chodítko a rehabilitaci šestileté Sáře. Ta se od narození potýká s dětskou mozkovou obrnou a také ochrnutím končetin.

Sabina Schaalová, maminka Sáry: „Ona vlastně sama nezvládne vůbec nic. Když to tak řeknu, nezvládne se ani podrbat, když ji něco svědí. Neumí nám to ani říct, takže musíme dedukovat.“

Lidé mohli přispět jednak koupí vstupenky, jednak také na transparentní účet nebo přímo do pokladničky u vstupu.

Modelky během hodinové přehlídky oblékly na osm desítek společenských, večerních a svatebních šatů. Jejich autorka, Alice Kurková, je vytvořila speciálně pro tuto příležitost.

Alice Kurková, módní výtvarnice: „Každé ty šaty jsou originál. Žádné šaty neudělám dvakrát. Nejsem toho ani schopna. Protože je maluju jako obrazy.“

Na úvod miss ČR a miss Earth Karolína Mališová představila šaty, které se ještě nyní na Facebooku stanou předmětem dražby.

Hlediště bylo do posledního místa zaplněné. Díky živému přenosu na sociálních sítích se mohli další diváci připojit přes internet. A také virtuálně do sbírky pro Sáru a její rodiče přispět. Nakonec dárci věnovali 64 000 korun.

---Mohlo by Vás také zajímat