Opavský expres

  • Zpravodajství z Opavy od reportérky K. Gerykové a kameramana M. Lyska
  • Třídy jsou v karanténě kvůli koronaviru
  • Slezská muzejní noc
  • Marie Nováková oslavila 100 let
  • Opavu roztančil hit Jerusalema

Třídy jsou v karanténě kvůli koronaviru

Během jediného týdne se ocitlo v karanténě na 160 žáků opavské Základní školy Edvarda Beneše kvůli pozitivnímu testu na koronavirus. A spolu s nimi také 8 učitelů. V karanténě je také jedna třída na Základní škole Boženy Němcové.

Povinným testováním na koronavirus prošlo v Opavě na úvod školního roku na 5 000 žáků základních škol. Až v pořadí třetí, poslední testování, zachytilo pozitivní vzorek na Základní škole Boženy Němcové.

Andrea Štenclová, ved. odb. Školství, Magistrát Opava: „Z tohoto testování byl zachycen jeden případ, kdy antigenní test odhalil pozitivitu, a tato pozitivita se potvrdila. Třída nastoupila do karantény.“

Osmáci tak museli zůstat doma, zapnout počítače a stejně jako minulý školní se do výuky připojovat přes internet.

Ivana Lexová, ředitelka ZŠ B. Němcové, Opava: „Všechny hlavní předměty, kromě tělocviku, probíhají tak, že je učitelé učí on-line.“

Koronavirus se objevil také na Základní škole Edvarda Beneše. Postupně se doslalo do čtrnácti denní karantény 8 tříd, což je asi třetina žáků školy.

Simona Horáková, ředitelka ZŠ E. Beneše, Opava: „Hned druhý den jsme najeli na distanční výuku. V hodinách, které máme třídy  míchané, tak učíme hybridně.“

Doma muselo zůstat také 8 učitelů. U některých koronavirus propukl i přesto, že byli očkovaní.

Simona Horáková, ředitelka ZŠ E. Beneše, Opava: „Pokud budou padat další třídy, tak to bude na uzavření II. stupně. Dokud to ale půjde, tak budu chtít, aby škola zůstala otevřená.“

Podobná situace je také na dalších školách v regionu. Kolik školou povinných je nyní v karanténě, ale hygienici odmítli sdělit s odvoláním na Ministerstvo zdravotnictví, které chce o situaci ve školách informovat samo. Bude to až na tiskové konferenci, která má být v následujících dnech.

---

Slezská muzejní noc

Slezské zemské muzeum se po 11 měsících opět otevřelo pro veřejnost. Nejprve jej uzavřel kovid a pak plánovaná výměna oken. Renovované expozice i nové výstavy si mohli lidé prohlédnout během Slezské muzejní noci.

Budovu Slezského zemského muzea v říjnu zavřel koronavirus. A když na jaře vládní opatření opadla, začala tady plánovaná výměna starých oken. Teď už je hotovo. Návštěvníci, kteří do opavského muzea zavítali během Slezské muzejní noci, si mohli prohlédnout obnovené expozice o historii Slezska. A pak také několik dalších výstav. Jedna z nich např. představuje vzácné obrazy od Emila Filly, Josefa Lady či Františka Drtikola. Mnohé z nich jsou vystavovány vůbec poprvé. Jako třeba Abstraktní barevná studie od Augusta Giacomettiho.

David Váhala, Slezské zemské muzeum, Opava: „Ten uzavírá výstavu tzv. Zemské obrazárny. Je to jeden z nejcennějších obrazů, který tady v budově máme.

Zajímavostí je také kolekce secesního nábytku, která je novinkou v muzejním depozitáři. Výstavě archeologických nálezů vévodí stříbrný přívěšek, starý jedno tisíciletí, který byl součástí pokladu nalezeného v Komárově.

Přeměnu slezské přírody reflektuje výstava s názvem Krajina a lidé.

Lena Jarošová, spoluautorka výstavy, Slezské zemské muzeum, Opava: „Snažili jsem se podchytit hlavní fenomény, které se krajině nejvíce podepsaly. Určitě vás napadne jako první průmysl a těžba, ale jsou tady i další.

Tím je zemědělství, výstavba nebo také rozdělení krajiny dopravní infrastrukturou. Výtava mapuje také ohrožené či vyhynulé živočichy.

Dočasně je v prostorách muzea umístěna také část expozice ze Slezské nemocnice.

Eva Sehnálková, primářka patologie, Slezská nemocnice, Opava: „Najdeme tady výběr ze zajímavých preparátů z muzea patologie.“

K vidění jsou zde močové i žlučníkové kameny úctyhodných velikostí, prostřelená tkáň nebo také plíce kuřáka.

Ke Slezské muzejní noci se připojily také další instituce. Například Památník Petra Bezruče, své galerie otevřel Dům umění, zájemci si mohli projít také budovu radnice.


---

Marie Nováková oslavila 100 let

Marie Nováková z Malých Hoštic slaví 100. narozeniny. Posledních 8 let žije v Domově Bílá Opava. Tam si také své významné životní jubileum v kruhu svých blízkých připomněla.

Marie Nováková se narodila v roce 1921 v Malých Hošticích. Až do roku 1997 zde žila ve svém domě, který ale k zničila povodeň. A tak se odstěhovala k neteři. Vlastní děti, po kterých toužila, s manželem neměli. Proto k šesti dětem své sestry měla velmi blízko.

Alžběta Vehovská, neteř Marie Novákové: „Neměla děti, tak byla ráda, když jsme byli u ní. Starala se o nás a pomáhala s výchovou.“

Od roku 2013 žije v Domově Bílá Opava. Postupem času začala mít problémy s pohybem i s komunikací. Nyní má paní Nováková ráda svůj klid. Často ale sedává na zahradě. Nevynechá žádnou bohoslužbu. Je obdivuhodné, že ani ve vysokém věku netrpí žádnými zásadními zdravotními potížemi.

Anna Bittovská, neteř Marie Novákové: „Teta byla nasazena v Německu, má nějaký ten drajv v sobě, pevnou vůli.“

Na oslavu významného jubilea, rovné stovky, se připravovala spolu s pracovnicemi domova.

Vendula Meinholdová, pracovník přímé péče, Domov Bílá Opava: „Marušku jsem okoupala, načesala, oblíkli jsme oblečení, které by se hodilo na dnešní den.“

Paní Nováková má ráda sladké, a tak na narozeninové hostině nemohl chybět dort.

Petra Pohlídalová, vedoucí přímé péče, Domov Bílá Opava: „Na dnešní den jsme připravili malé občerstvení v našem venkovním altánu. Ten je pro tyto účely k dispozici našim klientům.“

Na malou oslavu byli pozváni členové rodiny. S oficiální gratulací přišel také primátor Opavy Tomáš Navrátil (ANO).

Svým vystoupením paní Novákovou potěšily také děti z Mateřské školy Srdíčko v Opavě.

---

Opavu roztančil hit Jerusalema

Opavané roztančili Horní náměstí v rytmu písně Jerusalema, která obletěla svět a stala se symbolem pandemie. Vždyť na ni ve výzvě tancovali lidé nejrůznějšího vyznání, profese i věku a videa sdíleli na sociálních sítích či video kanálech. Teď se na africké rytmy vlnili také Opavané.

Taneční lektorka Eva Grambalová adresovala svou výzvu všem, kteří mají rádi tanec a mají odvahu svou náklonnost k němu projevit na veřejnosti. Jako taneční parket totiž mělo posloužit náměstí v cetntru Opavy.

Eva Grambalová, taneční lektorka, studio Tany Tany, Opava: „Myslím si, že až to lidé uslyší, protože to rozhodně slyšet bude, a také uvidí, jak radostně tančíme, tak se přidají!“

Píseň Jerusalema, která se stala symbolem boje proti koronaviru, už roztančila miliony lidí po celém světě. A teď to budou také Opavané. Na náměstí se jich sešlo několik desítek a zhruba stejný počet byl i přihlížejících.

obyvatelé Opavy:  „Přišli jsme se podívat. Ten tanec známe. Uvidíme, jestli se připojíme.“

Přidat se mohl každý. Do tance ale pustily především ženy nejrůznějšího věku a pak také děti.

Eva Grambalová, taneční lektorka, studio Tany Tany, Opava: „Choreografii jsem vytvořila tak, aby si mohli zatančit ti, kteří tancem políbení jsou, ale také ti, kteří žádnou taneční průpravu nemají.“

tanečníci: „Není to těžké, zvládáme to. Je to fajn.“

Během půl hodiny tanečníci nacvičili choreografii. Za kterou se nakonec mohli právem odměnit potleskem.

---

Redakčně upraveno / zkráceno.Mohlo by Vás také zajímat