Opavský expres

  • Zpravodajství z Opavy od reportérky K. Gerykové a kameramana M. Lyska
  • Počet nakažených koronavirem stoupá
  • Nové prostory sociálně terapeutické dílny Radost
  • Chirurg Tomáš Šebek přednášel studentům

Počet nakažených koronavirem stoupá

Počet nakažených koronavirem v kraji stoupá. Situace se zhoršuje také v Opavě. Počet hospitalizovaných ve Slezské nemocnici se drží na čísle deset. Zřízení kovidové jednotky, jako před rokem, ani omezení neakutní péče tady prozatím ale neplánují.

Opavsko je ještě spolu s Ostravskem momentálně místem s největším výskytem koronaviru. Aktuálně je zde 536 registrovaných případů. V poslední době přibývá zhruba padesát nových denně.

Aleš Kotrla, mluvčí KHS Ostrava: „Jde o řadu malých lokálních ohnisek, zejména ve školských zařízeních. Kde poté dochází k přenosu na úzké rodinné kontakty.“

Petr Kümpel, primář infekčního odd., Slezská nemocnice v Opavě: „Zatímco v létě jsme neměli žádného hospitalizované pacienty s kovidem, v poslední době počet narůstá a pohybuje se kolem 10.“

Dva z nich museli být kvůli komplikovanému průběhu onemocnění přeloženi na jednotku intenzivní péče. Pacienti s koronavirem jsou hospitalizování na infekčním oddělení. Jeho kapacita zatím dostačuje.  Nemocnice prozatím kvůli koronaviru nepřijímá žádná další opatření, která by měnila způsob fungování tohoto zařízení.

Karel Siebert, ředitel Slezské nemocnice v Opavě: „Pokud bychom měli víc jak 20 pacientů, tak bychom museli omezit provoz na interním příp. plicním odd., kde bychom museli vytvořit další kapacity a nová lůžka.“

Ve srovnání s říjnem loňského roku, kdy pandemie začala nabírat na obrátkách, je nyní situace ve Slezské nemocnici mnohem klidnější. Lékaři přičítají příznivější vývoj očkování. Díky němu se počet těžkých průběhů nemoci snížil.


AKTUÁLNÍ VÝSKYT COVID-19 V OPAVĚ


  8.10. 2021   40

  9.10. 2021    26

10.10. 2021    15

11.10. 2021    68

12.10. 2021    45

13.10. 2021    46


---

Nové prostory sociálně terapeutické dílny Radost

Charita Opava otevřela rekonstruované prostory sociálně terapeutické dílny, kde mohou pracovat lidé s lehkým mentálním a duševním onemocněním. Původní prostory už nedostačovaly a hlavně nebyly bezbariérové. Takže lidé, kteří měli problém s mobilitou, sem nemohli.

Charita Opava otevřela po necelém roce oprav sociálně terapeutickou dílnu Radost. 25 milionů korun na rekonstrukci se podařilo získat převážně z evropských dotací a pak také z Tříkrálové sbírky. 

Do rekonstrukce se Charita pustila proto, že původní prostory přestaly vyhovovat moderním nárokům: začalo tady být těsno a také chyběl bezbariérový přístup. Nebylo zde místo pro jednotlivé rehabilitační dílny, ve kterých klienti pracovali. A nebylo tady dost prostoru pro šatny i kanceláře.

Jan Hanuš, ředitel Charity Opava: „Chtěli  jsme posunout naše klienty do lepších prostor, do lepšího prostředí. Potřebovali jsme  vybudovat výtah, abychom měli bezbariérové prostory. Přece jen předchozí rekonstrukce byla před 20 lety a už neodpovídala moderní požadavkům.“

Nyní mají klienti pro nacvičování dovedností k dispozici samostatnou šicí a truhlářskou dílnu, místnost pro ruční práce, jako je tkaní či pletení košíků nebo cvičnou kuchyň. A chystá se také zahrada, kde se budou klienti učit pěstovat zeleninu a bylinky. Tyto aktivity umožní včlenit naše klienty lépe do normálního života. A později si třeba díky tomu mohou najít zaměstnání v chráněné dílně.

Lucie Švejdíková, vedoucí sociálně terapeutické dílny Radost, Charita Opava: „Jsou v sociálním prostředí, v kontaktu s kamarády. Mají možnost naučit se různým dovednostem, pracovním návykům, takže mají i režim. A to je také důležité.“

Nechybí tady ani prostor pro relaxaci. Třeba na "zelené" trase, která je důmyslně propojená se zahradou za budovou. Zatímco původní prostory nabídly místo pro 25 klientů, teď jich zde může najednou pracovat až 40. Přijít mohou každý den od 7 do 14 hodin. A vybrat si činnost, na kterou mají právě náladu.

Igor Hendrych (ANO), náměstek primátora Opavy: „Je to úžasné, že se podařilo navýšit kapacitu. Těchto lidí je totiž ve společnosti poměrně dost. Předpokládám, že to uspokojí do značné míry poptávku.“

Prostory v přízemí budovy se časem ještě promění v kavárnu, kde budou připravovat nápoje a také obsluhovat hosty klienti dílny. Koneckonců zkušeností mají dost: provozovali už dříve kavárnu v obchodním centru nebo nyní nově nabízejí kávu také v mobilní kavárně. Prozatím Charita shání peníze na zařízení interiéru.

Novým prostorám přijel požehnat ostravsko–opavský biskup Martin David.

Martin David, biskup ostravsko-opavské diecéze: „Já bych klientům terapeutické dílny přál, aby tady zažívali radost z toho, co umí, co mohou dělat. .Aby tady nacházeli radost také z toho, že i oni mohou něco vytvořit, co druhým radost přináší.“


---

Chirurg Tomáš Šebek přednášel studentům

Moderní výzvy lidstva – tento společný projekt Mendelova gymnázia a Slezské univerzity, představuje zajímavé osobnosti. Naposledy to byl Tomáš Šebek který spolu s organizací Lékaři bez hranic pomáhal na Haity, v Afghánistánu, Jemenu či v Jižním Súdánu. Před studenty promluvil na téma Globální problémy lokálníma očima.

Kateřina Geryková, TV POLAR: Když navážu na téma vaší přednášky, globálním tématem je už víc jak rok bezpochyby koronavirus. Jak bychom na něj měli nahlížet?

Tomáš Šebek, lékař:  „Myslím, že bychom na něj měli nahlížet globálním pohledem. Pandemie se neodehrává jen v ČR. Máme rozvinuté zdravotnictví, ve kterém ale přesto 30 000 lidí položilo život, což takto být nemuselo. Není to ale pandemie eboly, je to jiné onemocnění, mírnější. Je to políček západní civilizaci, abychom se probudili a zjistili, že svět je globální.“

Kateřina Geryková, TV POLAR: Vy jste vloni na jaře řekl: „Epidemie nesmí vést k návratu totalitních manýrů.“ Máte pocit, že se vláda poučila a její rozhodnutí mají již demokratičtějšího ducha?

Tomáš Šebek, lékař:  „Myslím, že se vláda nepoučila vůbec. Na druhou stranu, ten první, velmi agresivní krok nebyl špatný. Bohužel si myslím, že celá řada ostatních, které následovaly, spíš pod vlivem hlasu veřejnosti, byla velmi špatná. A proto jsme měli tolik obětí, které jsem  zmiňoval. I tak mi přišlo, že některá  rozhodnutí jsou za čárou, a vedou k tomu, že s pomocí strachu, kterým se výborně manipuluje, se nás snažili zařadit někam, kam se nám nechtělo.“

Kateřina Geryková, TV POLAR: Ráda bych se vás zeptala ještě na jedno velké téma: odchod spojeneckých armád z Afghánistánu. Vy jste tam sloužil dvě ze svých lékařských misí. Jak se nás dotýká?

Tomáš Šebek, lékař:  "Myslím si, že v Afghánistánu vojenská intervence měla mimo jiné jeden důležitý význam, a to bylo, že demokratizovala tamní společnost a umožnila ženám, aby se ve společnosti projevily, a začaly dominovat. Zbytečné to jistě nebylo. Jaký to bude mít dopad do budoucnosti , to říct nedokážu. To je vis maior a částečně politická."

Kateřina Geryková, TV POLAR: Když jste v Afghánistánu byl, dokázal jste si představit, že tato země bude jednou fungovat bez vojenského dozoru?

Tomáš Šebek, lékař:  „Myslím, že by určitě měla fungovat bez vojenského dozoru. Stejně jako jakákoliv jiná země. Já nejsem příznivcem intervencí a válek. Myslím, že lidé jsou schopni se nějak domluvit. Všichni ti, se kterými jsem mluvil, místní lidé, lékaři celých 40 let bojují za svobodu. Oni si tu svobodu jistě vybojují. A myslím, že zásahy do vnitřního řízení země nejsou optimální a nikdy nepovedou k tomu, aby ta země demokratická byla.

Kateřina Geryková, TV POLAR: Po dva roky jste se teď zdržel doma. Chystáte se někam s Lékaři bez hranic? Jaké máte plány?

Tomáš Šebek, lékař:  „Teď mám v plánu být na otcovské dovolené se svými dvěma nejmladšími syny. Takže v nejbližší době asi nikam nevyrazím. Ale určitě přijde čas, kdy se opět vydám na misi s Lékaři bez hranic.“


---Mohlo by Vás také zajímat