Opavský expres

  • Zpravodajství z Opavy od reportérky K. Gerykové a kameramana M. Lyska
  • Turisté se vracejí do Opavského Slezska
  • Studenti Ateliéru grafiky OU obhajovali své práce v Domě umění v Opavě
  • Skokané o tyči zápolili v centru Opavy
  • Rozhledna Šibenice připomíná vojenské opevnění

Turisté se vracejí do Opavského Slezska

Zdá se, že koronavirem zkoušený turistický ruch přece jen přes léto ožil. Mnoho lidí totiž namísto zahraniční dovolené volilo pobyt v tuzemsku a návštěvu zdejších zajímavostí. Na Opavsku turisté často míří na dva zdejší zámky v Raduni a v Hradci nad Moravicí. A také do Arboreta v Novém Dvoře.

Během loňské sezóny dorazilo do turistické oblasti Opavské Slezsko odhadem na čtvrt milionu návštěvníků. Polovina se jich tady i ubytovala. Hoteliéři se radovali z 10% nárůstu hostů. Tento rok mohl posunout čísla ještě výše. Kvůli protikoronavirovým opatřením ale jaro zůstalo bez turistů. Teď se konečně začíná situace vylepšovat. Nejprve se návštěvníci odvážili do venkovních areálů, třeba do novodvorského arboreta.
Jan Černý, ředitel destinačního managemantu Opavské Slezsko:

Co se týká letních měsíců, tak už evidujeme v návštěvnosti atrakcí téměř totožnou stejná čísla, jako v minulém roce.“

Velmi dobře si vedou zámky. Od konce května, jsou mnohdy v obležení návštěvníků. Hradec nad Moravicí navštívilo v červenci 14 000 lidí, což je o 3 000 více, než ve stejný čas vloni. Návštěvnost se zvedla také na zámku v Raduni. Přišlo sem přes 5 000 návštěvníků.

Markéta Kouřilová, kastelánka Státního zámku Raduň:

„V letošním červenci jsme měli o 1 300 návštěvníků více, než ve stejném čase vloni. A to byla rekordní návštěvnost.“

Do Opavy přijíždějí turisté především za historickými stavbami v centru města, zajímá je také expozice Slezského zemského muzea nebo výstavy v Obecním domě. I tady ale letos dorazilo méně lidí, než dřív.

Richard Lichnovský, pracovník TIC Opava:

„Pokles samozřejmě máme, ale není tak rapidní, jak jsme si mysleli ten pokles je v rámci pár procent.“

Většina návštěvníků často přijíždí pouze na jeden den. A tak ztráty budou muset dohánět také restaurace a ubytovací zařízení. V Opavě zvažují, že upustí od vybírání poplatku za pobyt, který byl zavedení od letošního roku a činí 21 Kč za den.

Tomáš Navrátil, primátor Opavy: Ještě budeme řešit, zda ubytovací poplatky pro letošní rok nestáhneme. Nehradí je sice provozovatel, ale turista, ubytovaný, nicméně je to další zátěž.“

Návštěvníky do Opavy by mohl přilákat také multižánrový festival Bezručova Opava, který tradičně ozdobí zářijové dny.
---

Studenti Ateliéru grafiky OU obhajovali své práce v Domě umění v Opavě

Studenti ateliéru grafiky Ostravské univerzity vystavují své diplomové a bakalářské práce v Domě umění. V rámci své absolventské zkoušky je museli také před komisí veřejně obhájit.

Třináct studentů, kteří dokončují bakalářský či magisterský studijní program, dostalo možnost představit své práce v prostorách Domu umění. V atriu a ambitu sami instalovali své osobité výtvarné cykly, kterými ukončují studium v Atelieru grafiky Ostravské univerzity.

Natália Martykánová, studentka:
Hlavní myšlenka mé práce byla poukázat na to, že i když jsme navenek všichni jiní, jsme ve své podstatě stejní.

Michal Náhlík, student:

Jsem vytvářel vizuální změnu identity jedné holky, která do té doby neměla žádné tetování a já jsem ji v průběhu roku potetoval.
 

Studenti si museli ve výstavním prostoru najít vhodné místo a také způsob, jak zde své dílo umístit.

Zbyněk Janáček, vedoucí Ateliéru grafiky Fakulty umění Ostravské univerzity:
Kompetence není jenom v tom, vytvořit umělecké dílo, ale být schopen to dílo na veřejnosti odprezentovat.“

Obhajoby tvůrčího záměru pak probíhaly přímo na místě a byly veřejné. Původně to mělo být už v květnu. Kvůli koronaviru se ale zkouška posunula o tři měsíce.

Dominik Beneš, dramaturg Domu umění v Opavě:
S ateliérem grafiky OU spolupracujeme pravidelně. Letos už podruhé jsme jim umožnili vysavovat v našich prostorách zároveň obhájit studentské práce.“

Studentské diplomové a bakalářské práce budou vystaveny pouze do 23. srpna.---

Skokané o tyči zápolili v centru Opavy

Skokani o tyči závodili přímo v centru Opavy. Na dlažebních kostkách vznikla dočasná rozběhová dráha i doskočiště. Divákům se předvedl také 12 násobný mistr České republiky a opavský rodák Jan Kudlička, který exhibiční závod s přehledem vyhrál.

Atletický cirkus – tak se jmenuje exhibiční závod ve skoku o tyči, který už po 14. mohli příznivci atletiky sledovat přímo v centru Opavy. Přestože Dolní náměstí nemá ideální parametry, podařilo se tady postavit 45 m dlouhou dřevěnou rozběhovou dráhu.

Jiří Lesák, ředitel závodu a trenér TJ Sokol Opava:

Nechali jsme to z kopce, já si myslím, že je to zajímavý.Když ten člověk běží rychleji, má větší rychlost, lépe se mu skáče.“

Lidé tak mohli sledovat závodníky z blízka. Jejich výkony na impozantním pozadí historických domů a Kostela sv. Vojtěch, byly fascinující.

návštěvník akce:

Jdu se podívat na Honzu Kudličku, jestli skočí dobře.“

Ten do Opavy zamířil přímo z plzeňského mistrovství republiky a s 12. titulem v kapse. Odchovanec zdejšího atletického klubu se od roku 2006 účastní exhibice v centrum města téměř pravidelně. Zatímco jeho soupeři zdolávali 470 cm, on se ještě rozcvičoval. A přihlížel zpovzdálí osobního rekordu domácího Jakuba Holka, byť neoficiálního. Stačilo to ovšem na 3. místo.

Jakub Holek, TJ Sokol Opava:

"Konečně je to tady po dlouhých letech! Asi dva a půl roku mi trvalo, než jsem něco takového skočil. Takže je to fajn. Jsem spokojený."

Druhý nejlepší v pořadí byl mistr Slovenska Tomáš Krajňák. Když Jan Kudlička nastoupil na pětimetrové výšce do soutěže, zůstal na rozběhové dráze sám. A mezi 11 skokany o tyči nenašel konkurenci.

Jan Kudlička, Dukla Praha:

„Jsem rád, že jsem vyhrál, a také že jsem se mohl podívat domů. Už jsem tady strašně dlouho nebyl a zítra zase mizím.“

Národní rekordman diváky na náměstí odměnil výškou 530 cm. 

---

Rozhledna Šibenice připomíná vojenské opevnění

Rozhledna Šibenice u osady Březová na Opavsku má trochu zvláštní tvar. Železobetonová stavba ze které dohlédnete na Opavu i Jeseníky, odkazuje na vojenská opevnění budovaná do roku 1938, která měla uchránit státní hranici naší země před nacismem.

Rozhledna vyrostla na místě, kde měla být ve 30. letech minulého století vybudována obrovská dělostřelecká tvrz pro tisícovku vojáků. Práce, které probíhaly nejdříve v podzemí, ale zastavila Mnichovská dohoda. A tak bylo pro autora návrhu hned jasné, jak by měla rozhledna na vrchu zvaném Šibenice vypadat – stejně, jako nedaleká menší opevnění.

Lumír Moučka, autor návrhu:

Je to stavba, která má stěnu 20 cm a v ní jsou imitovány např. sílny. Všechno muselo být přesně navrženo a technologicky vymyšleno.“

Obec Stěbořice mohla stavbu realizovat díky evropským dotacím. Rozhledna tak doplnila

hustou linii bunků, která se táhne podél státní hranice.

Roman Falhar (Koalice pro Stěbořice), starosta Stěbořic:

Má to něco do sebe s ohledem na to, že tady všude kolem řopíky (malá vojenská opevnění) máme. A také že tady měla stát ty velké pevnosti. Je to vlastně poděkování, památka na stavitele i na to obranné vzepětí 1. republiky.“

Neobvyklá stavba se tyčí do výšky 13 metrů. Přestože to není moc, díky rozlehlým rovinám můžete dohlédnout třeba až do Opavy.

Anna Kovalčíková, průvodkyně:

Za výjimečně dobré viditelnosti odtud můžeme vidět hlavní hřeben Beskyd a běžně jsou vidět Jeseníky.“

Na přilehlém hřišti, které napodobuje vojenské cvičiště, si mohou děti vyzkoušet dovednosti, které museli muži v uniformě zvládnout.

Kryštof, návštěvník:

„Je to vlastně takové vojenské hřiště. Můžeme tady přeskakovat zdi, plížit se nebo šplhat po laně.“

Najdete zde také připomínku Jana Kubiše, který po dokončení poddůstojnické školy sloužil v předválečných letech na Opavsku a přímo na tomto místě. A později, spolu s dalšími parašutisty, spáchal v r. 1942 atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha.

---


Mohlo by Vás také zajímat