Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Opavský expres

Opavský expres

  • Zpravodajství z Opavy od redaktorky Yvony Fajtové a kameramana Pavla Straky
  • Projekt Nápady pro Opavu zná vítěze
  • Nástěnné malby v SNO jsou po 2 letech kompletní
  • Republikové finále atletického čtyřboje ZŠ

Projekt Nápady pro Opavu zná vítěze

A je rozhodnuto. V rámci participativního rozpočtu Nápady pro Opavu se budou realizovat dva návrhy, kterým občané poslali nejvíce hlasů. Celkem lidé vybírali z 6 nápadů, které odborná porota poslala do finálového hlasování.

Na začátku letošního ročníku Nápadů pro Opavu bylo 18 návrhů. Dvě třetiny z nich musely být bohužel vyřazeny, protože nesplňovaly pravidla. Z 6 finalistů pak lidé vybrali dva vítězné nápady.

Michal Kokošek (ANO), náměstek primátora Opavy: “My jsme dnes spočítali hlasy a máme výsledné pořadí. První dva projekty, které budou potom v rámci samotné tiskové zprávy představeny, tak se budou realizovat. Jedná se teda o v 1. případě opravu městského minigolfu, který je u městského koupaliště. Tento prostor si skutečně tu revitalizaci zaslouží a my věříme, že bude velkým přínosem i pro ten veřejný prostor. To byl nápad, který vyhrál s největším počtem hlasů.”

anketa: návštěvníci městského minigolfu: “Chtělo by to zmodernizovat, natřít trošku. Asi ty keře trošku dát pryč, do toho furt padá ten míček, aby to tu bylo lepší.”

“Tak jako nejsou špatné, jenom tam ta jedna je taková špinavá. Ale myslím, že dobrý. Nevím, co bych tady změnila.”

Opravou projde nejen všech 18 drah minigolfového areálu v Městských sadech, ale částečné rekonstrukce se dočká i místy poničená dlažba.

Michal Kokošek (ANO), náměstek primátora Opavy: “V rámci participativního rozpočtu města Opavy, na který bylo vyhlášeno jeden a půl milionů korun, tak na druhém místě se umístila stezka dovednosti, která je navržena v městské části Vávrovice a i tento projekt, který se umístil na 2. místě, věříme, že se bude realizovat a bude ku prospěchu veřejného prostoru ve městě Opava.”

Stezka dovednosti vznikne tady v tomto prostoru mezi Sokolovnou a hasičárnou. Půjde o hřiště pro děti ve věku od 3 do 10 let.

Pomůže jim rozvíjet rovnováhu, orientaci v prostoru a koordinační a silové schopnosti.

Michal Kokošek (ANO), náměstek primátora Opavy: “V rámci projektu Nápadů pro Opavu hlasovalo 852 občanů a my jsme za to velice rádi, že je o to velký zájem a dlouhodobě se daří ty projekty naplňovat, realizovat ty výherní a i pro další období věříme, že se podaří najít prostředky pro to, aby jsme dál tento program spustili.”

Šanci na realizaci mají i finálové návrhy které získaly méně hlasů.

Michal Kokošek (ANO), náměstek primátora Opavy: “Je tam spousta nápadů, které věříme, že do budoucna můžou ten veřejný prostor zlepšit. My je vedeme v patrnosti v zásobníku, řekněme akcí a spousta z nich má opravdu smysl a věříme, že nalezneme prostředky třeba v příštím rozpočtu pro jejich realizaci.”

Co se týká dvou vítězných nápadů, tak teď bude probíhat veškerá administrace a příprava a kompletně hotovy by měly být do konce příštího roku.

---

Nástěnné malby v SNO jsou po 2 letech kompletní

Slavnostním předáním nástěnných maleb skončil projekt Opava na dlani Nadačního fondu Zdeňky Žádníkové. Díky němu se pacienti i návštěvníci geriatrického a doléčovacího oddělení Slezské nemocnice mohou projít Opavou aniž by opustili pavilon.

Po dvou letech práce jsou nástěnné malby kompletní. Díla výtvarníka Libora Škrlíka, na kterých jsou vyobrazeny architektonické skvosty Opavy, dělají radost nejen pacientům, ale i návštěvám.

Karel Siebert, ředitel SNO: “Já jsem moc rád, že jsme mohli realizovat tento projekt, protože díky tomu se nám podařilo zajistit úžasné malby, které jednak můžou připomenout jaká jsou krásná místa v Opavě a v jeho okolí a jednak určitě zpříjemní pobyt pacientům a návštěvníkům celého oddělení. Chtěli bychom po dohodě s panem malířem rozšířit tyto úžasné malůvky a malby i na další oddělení.”

Libor Škrlík, výtvarník: “Nejdříve jsem si myslel, že se to bude malovat na velkoformátové desky, což jsem začal dělat v ateliéru u nás a po 2 měsících jsem si řekl, že to není úplně ono a jak se říká kyselé víno se musí vylít, tak jsem je rozřezal, vzal jsem štětce a přijel jsem tady na místo udělat nástěnné malby. Opavu jsem si zamiloval, Opava se mi líbí a mám rád Opaváky.”

Monika Janáčová, vrchní sestra, geriatrické a doléčovací oddělení SNO: “Nápad byl tak nějak týmový. Vzhledem k tomu, že jsme oddělení geriatrie, tak jsme nechtěli, aby to vypadalo nějak infantilně. Přece jenom pacienti na našem oddělení mají svůj věk odžitý a nástěnné malby mají být takovou vzpomínkou třeba na jejich život.”

Malé repliky nástěnných maleb jsou pak umístěny na pokojích pacientů, aby si je mohli prohlédnout i ti, kteří nejsou schopni se přijít podívat na schodiště.

Vladimír Schreier (ANO), náměstek primátora Opavy: “Je to nádherný počin, protože ti lidé si můžou zavzpomínat na to, co zažili, co viděli kolem sebe a je to určitě jedna z nejlepších věcí, které se mohly pro toto město a pro tuto nemocnici udělat.”

Poslední nástěnnou malbou je kaple svaté Anny, která se nachází ve Stěbořicích u Opavy a tady na geriatrickém oddělení ji najdete ve 3. patře.

Libor Škrlík, výtvarník: “Jsou to fasádní barvy a je to potom zafixované lakem, aby v rámci údržby se to jenom otřelo dezinfekcí a fungovalo to dál. Má to velmi dlouhou životnost a jediné nebezpečí je mechanické poškození a i to se dá opravit, takže přijedu, opravím a rád Opaváky zase uvidím.”

Atmosféru slavnostního odpoledne zpříjemnil houslový virtuos Jaroslav Svěcený spolu s akordeonistou Ladislavem Horákem, kteří celou akci provázeli hudebně.

---

Republikové finále atletického čtyřboje ZŠ

Na Tyršově stadionu v Opavě proběhlo republikové finále v atletickém čtyřboji základních škol. Tuto tradiční akci pořádá Základní škola Englišova už zhruba 30 let a mezi školami i dětmi má velký ohlas.

Běh na 60, 800 a 1000 metrů, skok daleký, skok vysoký a vrh koulí nebo míčkem. V těchto disciplínách se utkali nejlepší sportovci základních škol na Tyršově stadionu v Opavě.

Jan Škrabal, ředitel pořádající ZŠ Englišova: “Co se týká zastoupení, tak vždycky se tu dostávají vítězové krajských kol a ti se tady potom utkají s tím, že je to podle úrovně těch krajů, takže třeba moravské kraje jsou hodně silné. Mezitím se dostanou i slušné české. Plzeňský kraj, hradecký a jak se tady scházejí. tak potom jsou výkony, které se potom řadí strašně vysoko i do atletických tabulek profesionálních klubů.”

Republikové finále v atletickém čtyřboji bylo rozděleno na dva dny. První den startovali žáci 6. a 7. tříd, druhý se pak mezi sebou utkali osmáci a deváťáci.

Jan Škrabal, ředitel pořádající ZŠ Englišova: “Musíme se pochlubit, včera nám mladší kluci vyhráli a mladší holky byly druhé, ale konkurence byla vysoká. I teď máme medailové ambice.”

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Mám radost, že byly takové skvělé výsledky. Engliška kluci na 1. místě, dívky na druhém. Jsem šťastný, dneska skvělé výkony a přestože trošinku foukal vítr a bylo to na výsledcích poznat, tak bylo to úžasné a jsem rád, že se to děje, že se to pořádá to mistrovství.”

Mezi soutěžícími dětmi ovšem nebyli jen atleti.

Kateřina Bluchová, učitelka ZŠ Dvorského, Ostrava-Jih: “Dětí tady máme 5. Počítají se 4 nejlepší a snažila jsem se vybrat z toho, co nám chodí děcka do školy, tak samozřejmě to nejlepší. /// Takže tu mám dva hokejisty, jednoho kluka co dělá parkour, jednoho co dělá atletiku a jednoho výborného basketbalistu. Pro Dvorského je to velký úspěch, protože oni jsou poprvé na republice atletické. Doufám, že budeme v Top 5.”

Jaromír Korbel, učitel ZŠ Englišova, Opava: “Vybíráme vždycky na základě jarního testování a závodů, které proběhnou před tou soutěží. Samozřejmě všichni žáci naší školy jsou zároveň atleti, kteří fungují v rámci oddílu, takže oni jdou jak školní, tak oddílové závody a na základě toho se dá potom zhodnotit, koho postavit tady.”

anketa: žáci ZŠ: “Určitě kriket, tam mám osobák 63,80, takže to by mohlo být na 1. místo zase, takže asi ten kriket jenom. Baví mě to, ale už toho mám hodně. My tak všichni máme hodně závody, už toho je hodně už jsem unavená.”

“Na dálce jsem si dala osobák 5:46, což je celkem jako už dost, takže jsem se dostala asi na repku jednotlivců. Chtěla bych 5.50 někdy skočit. Mám velkou radost.”

“Nejvíc si věřím asi ve výšce. Šedesátka se mi teď povedla, míček si taky věřím a kilák musím nějak zaběhnout.”

“Řekl bych, že vrh koulí nejspíš. 60 ka taky, ale vrh koulí to jako jistí. Je tu super atmosféra a sportovní, že? Dávám všechno, co můžu do toho.”

“Dělám atletiku za Vítkovice a asi nejvíce mi jde ta výška. Je tu pár lidí, kteří jsou lepší, kteří skáčou metr 80 a více, takže konkurence tu bude velká. Atmosféra i počasí je dobré, všechno v pohodě.”

Engliška bodovala i druhý den, kdy žákyně 8. a 9. tříd vybojovaly 1. příčku. Kluci se poprali o 2. místo s ostravskou ZŠ Dvorského. Šlo o dramatické regionální derby, které nakonec vyhráli o pouhé 2 body. Co se týká jednotlivců, tak exceloval Honza Foltys, který zaběhl tisícovku za 2:44. Jde o nejlepší zaběhnutý výkon všech atletických tabulek letošního roku. Gratulujeme.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Opavský expres
21. června 2023, 16:40

Projekt Nápady pro Opavu zná vítěze

A je rozhodnuto. V rámci participativního rozpočtu Nápady pro Opavu se budou realizovat dva návrhy, kterým občané poslali nejvíce hlasů. Celkem lidé vybírali z 6 nápadů, které odborná porota poslala do finálového hlasování.

Na začátku letošního ročníku Nápadů pro Opavu bylo 18 návrhů. Dvě třetiny z nich musely být bohužel vyřazeny, protože nesplňovaly pravidla. Z 6 finalistů pak lidé vybrali dva vítězné nápady.

Michal Kokošek (ANO), náměstek primátora Opavy: “My jsme dnes spočítali hlasy a máme výsledné pořadí. První dva projekty, které budou potom v rámci samotné tiskové zprávy představeny, tak se budou realizovat. Jedná se teda o v 1. případě opravu městského minigolfu, který je u městského koupaliště. Tento prostor si skutečně tu revitalizaci zaslouží a my věříme, že bude velkým přínosem i pro ten veřejný prostor. To byl nápad, který vyhrál s největším počtem hlasů.”

anketa: návštěvníci městského minigolfu: “Chtělo by to zmodernizovat, natřít trošku. Asi ty keře trošku dát pryč, do toho furt padá ten míček, aby to tu bylo lepší.”

“Tak jako nejsou špatné, jenom tam ta jedna je taková špinavá. Ale myslím, že dobrý. Nevím, co bych tady změnila.”

Opravou projde nejen všech 18 drah minigolfového areálu v Městských sadech, ale částečné rekonstrukce se dočká i místy poničená dlažba.

Michal Kokošek (ANO), náměstek primátora Opavy: “V rámci participativního rozpočtu města Opavy, na který bylo vyhlášeno jeden a půl milionů korun, tak na druhém místě se umístila stezka dovednosti, která je navržena v městské části Vávrovice a i tento projekt, který se umístil na 2. místě, věříme, že se bude realizovat a bude ku prospěchu veřejného prostoru ve městě Opava.”

Stezka dovednosti vznikne tady v tomto prostoru mezi Sokolovnou a hasičárnou. Půjde o hřiště pro děti ve věku od 3 do 10 let.

Pomůže jim rozvíjet rovnováhu, orientaci v prostoru a koordinační a silové schopnosti.

Michal Kokošek (ANO), náměstek primátora Opavy: “V rámci projektu Nápadů pro Opavu hlasovalo 852 občanů a my jsme za to velice rádi, že je o to velký zájem a dlouhodobě se daří ty projekty naplňovat, realizovat ty výherní a i pro další období věříme, že se podaří najít prostředky pro to, aby jsme dál tento program spustili.”

Šanci na realizaci mají i finálové návrhy které získaly méně hlasů.

Michal Kokošek (ANO), náměstek primátora Opavy: “Je tam spousta nápadů, které věříme, že do budoucna můžou ten veřejný prostor zlepšit. My je vedeme v patrnosti v zásobníku, řekněme akcí a spousta z nich má opravdu smysl a věříme, že nalezneme prostředky třeba v příštím rozpočtu pro jejich realizaci.”

Co se týká dvou vítězných nápadů, tak teď bude probíhat veškerá administrace a příprava a kompletně hotovy by měly být do konce příštího roku.

---

Nástěnné malby v SNO jsou po 2 letech kompletní

Slavnostním předáním nástěnných maleb skončil projekt Opava na dlani Nadačního fondu Zdeňky Žádníkové. Díky němu se pacienti i návštěvníci geriatrického a doléčovacího oddělení Slezské nemocnice mohou projít Opavou aniž by opustili pavilon.

Po dvou letech práce jsou nástěnné malby kompletní. Díla výtvarníka Libora Škrlíka, na kterých jsou vyobrazeny architektonické skvosty Opavy, dělají radost nejen pacientům, ale i návštěvám.

Karel Siebert, ředitel SNO: “Já jsem moc rád, že jsme mohli realizovat tento projekt, protože díky tomu se nám podařilo zajistit úžasné malby, které jednak můžou připomenout jaká jsou krásná místa v Opavě a v jeho okolí a jednak určitě zpříjemní pobyt pacientům a návštěvníkům celého oddělení. Chtěli bychom po dohodě s panem malířem rozšířit tyto úžasné malůvky a malby i na další oddělení.”

Libor Škrlík, výtvarník: “Nejdříve jsem si myslel, že se to bude malovat na velkoformátové desky, což jsem začal dělat v ateliéru u nás a po 2 měsících jsem si řekl, že to není úplně ono a jak se říká kyselé víno se musí vylít, tak jsem je rozřezal, vzal jsem štětce a přijel jsem tady na místo udělat nástěnné malby. Opavu jsem si zamiloval, Opava se mi líbí a mám rád Opaváky.”

Monika Janáčová, vrchní sestra, geriatrické a doléčovací oddělení SNO: “Nápad byl tak nějak týmový. Vzhledem k tomu, že jsme oddělení geriatrie, tak jsme nechtěli, aby to vypadalo nějak infantilně. Přece jenom pacienti na našem oddělení mají svůj věk odžitý a nástěnné malby mají být takovou vzpomínkou třeba na jejich život.”

Malé repliky nástěnných maleb jsou pak umístěny na pokojích pacientů, aby si je mohli prohlédnout i ti, kteří nejsou schopni se přijít podívat na schodiště.

Vladimír Schreier (ANO), náměstek primátora Opavy: “Je to nádherný počin, protože ti lidé si můžou zavzpomínat na to, co zažili, co viděli kolem sebe a je to určitě jedna z nejlepších věcí, které se mohly pro toto město a pro tuto nemocnici udělat.”

Poslední nástěnnou malbou je kaple svaté Anny, která se nachází ve Stěbořicích u Opavy a tady na geriatrickém oddělení ji najdete ve 3. patře.

Libor Škrlík, výtvarník: “Jsou to fasádní barvy a je to potom zafixované lakem, aby v rámci údržby se to jenom otřelo dezinfekcí a fungovalo to dál. Má to velmi dlouhou životnost a jediné nebezpečí je mechanické poškození a i to se dá opravit, takže přijedu, opravím a rád Opaváky zase uvidím.”

Atmosféru slavnostního odpoledne zpříjemnil houslový virtuos Jaroslav Svěcený spolu s akordeonistou Ladislavem Horákem, kteří celou akci provázeli hudebně.

---

Republikové finále atletického čtyřboje ZŠ

Na Tyršově stadionu v Opavě proběhlo republikové finále v atletickém čtyřboji základních škol. Tuto tradiční akci pořádá Základní škola Englišova už zhruba 30 let a mezi školami i dětmi má velký ohlas.

Běh na 60, 800 a 1000 metrů, skok daleký, skok vysoký a vrh koulí nebo míčkem. V těchto disciplínách se utkali nejlepší sportovci základních škol na Tyršově stadionu v Opavě.

Jan Škrabal, ředitel pořádající ZŠ Englišova: “Co se týká zastoupení, tak vždycky se tu dostávají vítězové krajských kol a ti se tady potom utkají s tím, že je to podle úrovně těch krajů, takže třeba moravské kraje jsou hodně silné. Mezitím se dostanou i slušné české. Plzeňský kraj, hradecký a jak se tady scházejí. tak potom jsou výkony, které se potom řadí strašně vysoko i do atletických tabulek profesionálních klubů.”

Republikové finále v atletickém čtyřboji bylo rozděleno na dva dny. První den startovali žáci 6. a 7. tříd, druhý se pak mezi sebou utkali osmáci a deváťáci.

Jan Škrabal, ředitel pořádající ZŠ Englišova: “Musíme se pochlubit, včera nám mladší kluci vyhráli a mladší holky byly druhé, ale konkurence byla vysoká. I teď máme medailové ambice.”

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Mám radost, že byly takové skvělé výsledky. Engliška kluci na 1. místě, dívky na druhém. Jsem šťastný, dneska skvělé výkony a přestože trošinku foukal vítr a bylo to na výsledcích poznat, tak bylo to úžasné a jsem rád, že se to děje, že se to pořádá to mistrovství.”

Mezi soutěžícími dětmi ovšem nebyli jen atleti.

Kateřina Bluchová, učitelka ZŠ Dvorského, Ostrava-Jih: “Dětí tady máme 5. Počítají se 4 nejlepší a snažila jsem se vybrat z toho, co nám chodí děcka do školy, tak samozřejmě to nejlepší. /// Takže tu mám dva hokejisty, jednoho kluka co dělá parkour, jednoho co dělá atletiku a jednoho výborného basketbalistu. Pro Dvorského je to velký úspěch, protože oni jsou poprvé na republice atletické. Doufám, že budeme v Top 5.”

Jaromír Korbel, učitel ZŠ Englišova, Opava: “Vybíráme vždycky na základě jarního testování a závodů, které proběhnou před tou soutěží. Samozřejmě všichni žáci naší školy jsou zároveň atleti, kteří fungují v rámci oddílu, takže oni jdou jak školní, tak oddílové závody a na základě toho se dá potom zhodnotit, koho postavit tady.”

anketa: žáci ZŠ: “Určitě kriket, tam mám osobák 63,80, takže to by mohlo být na 1. místo zase, takže asi ten kriket jenom. Baví mě to, ale už toho mám hodně. My tak všichni máme hodně závody, už toho je hodně už jsem unavená.”

“Na dálce jsem si dala osobák 5:46, což je celkem jako už dost, takže jsem se dostala asi na repku jednotlivců. Chtěla bych 5.50 někdy skočit. Mám velkou radost.”

“Nejvíc si věřím asi ve výšce. Šedesátka se mi teď povedla, míček si taky věřím a kilák musím nějak zaběhnout.”

“Řekl bych, že vrh koulí nejspíš. 60 ka taky, ale vrh koulí to jako jistí. Je tu super atmosféra a sportovní, že? Dávám všechno, co můžu do toho.”

“Dělám atletiku za Vítkovice a asi nejvíce mi jde ta výška. Je tu pár lidí, kteří jsou lepší, kteří skáčou metr 80 a více, takže konkurence tu bude velká. Atmosféra i počasí je dobré, všechno v pohodě.”

Engliška bodovala i druhý den, kdy žákyně 8. a 9. tříd vybojovaly 1. příčku. Kluci se poprali o 2. místo s ostravskou ZŠ Dvorského. Šlo o dramatické regionální derby, které nakonec vyhráli o pouhé 2 body. Co se týká jednotlivců, tak exceloval Honza Foltys, který zaběhl tisícovku za 2:44. Jde o nejlepší zaběhnutý výkon všech atletických tabulek letošního roku. Gratulujeme.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/opavsky-expres/opavsky-expres-21-06-2023-16-41