Opavský expres

  • Zpravodajství z Opavy od reportérky K. Gerykové a kameramana M. Lyska
  • Opava hledá místo pro autobusové nádraží
  • Chystá se prodej Slezského FC
  • Spisovatelka Michaela Fišarová četla dětem v Opavě

Opava hledá místo pro autobusové nádraží

Bude mít Opava konečně regulérní autobusové nádraží? Nyní se zastávky nacházejí přímo před budovou vlakového nádraží Opava – východ. Místo je to ale nevhodné. Na poměrně malém prostoru se kumulují linkové spoje i hromadná doprava. Město aktivně hledá prostor, kde by mohlo nové autobusové nádraží vzniknout.

Jánská ulice v době odpolední špičky. Na chodníku před budovou vlakového nádraží se šikují hloučky cestujících. Vyhlížejí svůj spoj, který může zastavit na třech zastávkách umístěných za sebou. Což při skutečnosti, kdy odtud odjíždějí nejen linkové autobusy, ale také spoje městské dopravy, zdaleka nestačí. Situace není příliš přehledná.

cestující: „Vadí mi, že se tady přebíhá z místa na místo. Jsou zde sice stanoviště, určité zastávky, ale stejně autobus zastaví jinde. A celkově je to tady takové chaotické.“

Původně byla autobusová stanoviště na výpadovce ven z města. Kvůli lepší dostupnosti jsou teď v centru. Prostor před vlakovým nádražím Opavy – východ plní funkci autobusového nádraží již dvacet let. Rozhodnutí to nebylo ale příliš šťastné.

René Černohorský, mluvčí, Policie ČR, ÚO Opava: „Z pohledu opavské policie je ulice Jánská dopravně-bezpečnostním rizikem. Jedná se o velmi frekventované, exponované a občansky vytížené místo.“

Na dvouproudou vozovku se totiž musí vtěsnat kromě linkových autobusů, také vozy MHD, cyklisté i cestující nejen autobusové ale také vlakové dopravy. Nedaleká křižovatka je tak kvůli tomu často ucpaná.

Opavská radnice teď aktivně hledá prostor, kde by se mohlo autobusové nádraží vybudovat.

Petr Popadinec, uvolněný radní, Magistrát města Opavy: „Zatím opravdu tipujeme, kde by mohlo být. Necháme si udělat studii proveditelnosti autobusového nádraží. Nějaké lokality už máme. Na základě studie se pak rozhodneme pro nejvhodnější místo.“

Jisté je, že by nové autobusové nádraží mělo vzniknout v pěšky dostupné vzdálenosti od nádraží vlakového. Mělo by tady být hned několik zastávek, točna a také zázemí pro cestující.

Petr Popadinec, uvolněný radní, Magistrát města Opavy: „Chceme zachovat jednotný dopraní uzel. Tzn. autobusové nádraží chceme vybudovat v blízkosti východního nebo resp. vlakového nádraží. A rámci toho hledáme lokality, které by tomu odpovídaly.“

René Černohorský, mluvčí, Policie ČR, ÚO Opava: „Z pohledu bezpečnosti a plynulosti silničního provozu a eliminace kolizních situací v dopravě by velmi pomohlo umístění případně nového autobusového nádraží na jiném, větším prostranství.“

Na výstavbě nového autobusového nádraží bude spolupracovat město s Moravskoslezským krajem, který dopravní obslužnost zajišťuje.
---

Chystá se prodej Slezského FC

Opavští zastupitelé odsouhlasili memorandum o budoucím prodeji fotbalového klubu Slezský FC. Jedním z vlastníků by se mohla stát slovenská stavební firma, která už nyní klub finančně podporuje. Prozatím je město majoritním vlastníkem klubu.

Město Opava, které je hlavním vlastníkem Slezského fotbalového klubu se o prodej svých akcií snaží dlouhodobě. Tak např. v roce 2017 přišla nabídka švýcarské firmy s čínským kapitálem, o rok později o akcie stála francouzská společnost se sídlem v Dubaji. V obou případech zastupitelé prodej zamítli s odůvodněním, že nemají o kupci relevantní informace. Naposledy se předloni o klub zajímala frýdecko-místecká firma Marlenka, která vyrábí medové dorty. Prodej se ale nakonec neuskutečnil.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „Hledáme už dlouhodobě partnera, který by vstoupil, příp. odkoupil všechny akcie Slezského FC. Dlouhodobě je klub neufinancovatelný.“

Druholigový klub potřebuje na sezonu alespoň 15 mil. korun. Zájem o něj nyní projevil majitel slovenské stavební firmy A.I.K Andrej Krajíček. Odkoupit akcie by chtěl ještě s dalšími dvěma společníky. Město s ním nyní uzavře memorandum o prodeji. Odsouhlasili to zastupitelé.

Vladimír Schreier (ANO), náměstek primátora Opavy: „Řeší možnost vstupu nových partnerů do SFC, kteří by se měli podílet na spolufinancování a vedení klubu. S tím, že máme na dva roky zkušební období, kdy se budou moci podílet na spolufinancování a vedení klubu.“

Zájemce o slezský klub tam už na podzim poslal 5 mil. korun. Do konce sezony by to mělo být ještě dalších pět milionů a následující sezonu ještě dalších deset. Poté by mohl získat většinu akcií.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „Na příštím zastupitelstvu chceme předložit detailní smlouvy, které konkrétně budou popisovat tento prodej.“

Hodnota Slezského FC je vyčíslena na 30 mil. korun. Peníze, které budoucí majitel nyní do klubu investuje, se mají od této částky následně odečíst. Většina opavských zastupitelů pro uzavření memoranda hlasovala. Část opozice ale byla proti.

Marek Veselý (ODS), opoziční člen Zastupitelstva města Opavy: „Ten partner není jednoznačně identifikován. Mluví se tady o třech společnostech, ale je tam napsaná jen jedna. A ta, která je napsána, nebudí důvěru. To je malé s.r.o. , které určitě nemá na to, aby financovalo klub.“

V souvislosti s chystaným prodejem dojde také k navýšení počtu členů představenstva ze tří na 5. A jedno místo bude mít budoucí majitel také v dozorčí radě.

---

Spisovatelka Michaela Fišarová četla dětem v Opavě

Žáci základních škol se mohli setkat na besedě se spisovatelkou Michaelou Fišarovou. Přečetla jim ze svých knížek, které píše pro děti. A vyprávěla o tom, co ji k psaní dobrodružných příběhů pro malé čtenáře inspiruje.

Michaela Fišarová je původním povoláním učitelka češtiny a angličtiny. Svou literární dráhu nastoupila před 11 lety knihou Nikolina cesta, za kterou získala prestižní ocenění Zlatá stuha. Píše o dětech. O tom, čím žijí, jak přemýšlejí a co očekávají. Její příběhy se nevyhýbají ani nepříjemným tématům, jako je např. šikana nebo domácí násilí.

Michaela Fišarová, spisovatelka: „Sama jsem také učitelka, léta jsem učila na základní škole, tak jsou mi děti velice blízké. Díky tomu, že se pohybuji ve školnímu prostředí, tak mne děti velmi ovlivňují. Vím, co prožívají.“

Zatímco její prvotina je spíš pro teenagery, další knihy jsou pro mladší děti. Dohromady jich napsala 15. Například Kamínek malovaný, První školní výlet nebo Náš dvůr má tajemství. Dětem v sále přečetla příběh o dvojčatech Kájovi a Klaudii ze série Třídnice 4.B. Vybrala kapitolu, kdy děti zrovna utekly z domova.

Michaela Fišarová, spisovatelka: „Protože je to vždy včetně hraných ukázek, tak děti ty besedy víc baví. Já nejezdím na besedy sama, jen jako spisovatelka, ale ve dvojici s hercem Mirkem Reilem. Který mi pomáhá se „čtením“ mých knížek.“

Děti se u „hraného čtení“ dobře bavily. Spontánně reagovaly a o příběhu si také s jeho autorkou povídaly. Michaela Fišarová v sobě nezapřela učitelku, když s dětmi rozebírala, co hrdinové udělali špatně a jak se měli správně zachovat.

Na závěr autorského čtení byl čas na krátkou autogramiádu. Děti si mohly přinést své knihy k podpisu. Nebo si je mohli na mistě koupit. A odnést domů s osobním věnováním Michaely Fišarové.

---Mohlo by Vás také zajímat