Opavský expres

  • Zpravodajství z Opavy od reportérky K. Gerykové a kameramana M. Lyska
  • Školy finišují s opravami svých budov
  • Potrestá disciplinární komise SFC?
  • Mnohovrstevná tvorba R. Assmanna v nové knize
  • Sádrák – oblíbené přírodní koupaliště

Školy finišují s opravami svých budov

Mnohé školy využily prázdninový čas k přestavbě či modernizaci svých budov. Někde už je hotovo, jinde finišují s dodělávkami. V Opavě investice dosáhly celkem 60 milionů korun.

ZŠ Boženy Němcové v Opavě sídlí v historické už víc jak 70 let. A tak je jasné, že nároky na provoz se během té doby proměnily. Úpravou stávajících prostor vznikne poradenské pracoviště. A protože tady dlouhodobě bojují především s chybějícími třídami pro současných 470 žáků, vyrůstá na školním dvoře nová přístavba, která nabídne 6 učeben.

Ivana Lexová, ředitelka ZŠ B. Němcové, Opava:Máme nedostatek odborných učeben. Máme dvě starší počítačové učebny, jazykovou učebnu, ale absolutně nám chyběla multimediální učebna pro fyziku přírodopis a chemii.“

Zatímco nové prostory budou mít školáci k dispozici až příští rok v květnu, venkovní učebna na nedaleké zahradě už je připravená a okolí osázené květinami. Hotovo mají také v Komárově, kde dělníci postavili pavilon pro zdejší školku. K závěru se blíží také celková rekonstrukce školní kuchyně na ZŠ Englišova, která vaří pro víc jak 1 300 strávníků.

Lukáš Peterek, vedoucí školní jídelny, ZŠ Englišova, Opava: "Podlahy byly staré lité, protékaly a propouštěly. Nestačily rozvody elektrické, odpady."

Kamil Grigar, majitel dodavatelské firmy:Termín předání stavby bude v pátek 5. září s tím, že 7. září se začíná vařit. Oproti smlouvy o dílo budeme o tři týdny dřív.“

V nové kuchyni pak bude i moderní technika pro přípravu pokrmů. Ta stávající po 17 letech provozu už dosloužila.

Zřizovatel školských zařízení, tedy město, investoval do oprav školských budov na 60 mil. korun.

Hana Brňáková (Piráti), 1. náměstkyně primátora Opavy:Pokračujeme dále v investicích, které směřují do školské infastruktury. Do oprav MŠ a ZŠ, které jsou v našem majetku.“

Město hodlá v opravách pokračovat. Už nyní se plánuje celková rekonstrukce ZŠ v městské části Komárov, která už je delší čas ve špatném stavu. Chystá se také zateplení budovy školy v Malých Hošticích.

---

Potrestá disciplinární komise SFC?

Slezský fotbalový klub zahájil po krátké přestávce novou sezónu s omlazeným týmem. Přestože liga už začala, klub stále neví, jak se postavi disciplinární komise k případu hráče nakaženého novým koronavirem. Za narušení regulérnosti soutěže hruzí klubu finanční pokuta i odebrání bodů.

Přestože už fotbalová liga začala, Opavané stále nevědí, jak jejich červencová karanténa ovlivní působení v nejvyšší soutěži. Kvůli nakaženému hráči a následným hygienickým opatřením se totiž nestihla dohrát v minulém ročníku nádstavbová skupina o záchranu. A klub se má zodpovídat z narušení regulérnosti soutěže.

Jaroslav Rovňan, ředitel Slezského FC Opava:

Jsme přesvědčeni, že verdikt bude pozitivní pro náš klub. Nejsme si vědomi jakéhokoliv pochybení.Je to dozvuk minulé sezony.

V té nové by chtěli Slezané hrát ve středu tabulky. Takový je úkol pro trenéra Radoslava Kováče, který klub převzal před koncem minulé sezóny, když okupoval poslední příčku.

Radoslav Kováč, trenér Slezský FC Opava:

„Uděláme maximum pro to, abychom nehráli do posledního kola o záchranu. Ale všechno ukáže čas. A myslím, že můžeme pomýšlet i na vyšší příčky, než jsme měli v minulé sezoně.“

K dispozici má Kováč omlazený kádr. Po odchodu zkušených hráčů jej doplnili mladíci z dorostu a divizní rezervy. Podrží je bývalý baníkovec Matěj Helešic, polský záložník Bartosz Pikul a do 1. ligy se z Dukly Praha vrací také Lukáš Holík.

Lukáš Holík,ofenzivní záložník, Slezský FC Opava:

„Věřím, že týmu mohu pomoct, protože nějaké zápasy už jsem v lize odehrál. Mám za sebou podařenou sezonu, tak se budu snažit přetavit to v Opavě do 1. ligy.


V nové sezóně se bude muset klub obejít bez sportovního manažera Aloise Grussmanna, který v Opavě působil nejprve jako hráč, v r. 2014 pak stanul ve vedení klubu.

Chybět budou také fanoušci na tribunách. Podle posledních nařízení mohou sedět ob jednu řadu a v oddělených sektorech, takže se kapacita stadionu zmenší na polovinu.

---

Mnohovrstevná tvorba R. Assmanna v nové knize

Nově vydaná kniha připomíná opavského rodáka Richarda Assmanna, který se proslavil zejména malováním plakátů. Jeho jméno bylo ale na dlouho úmyslně zapomenuto, kvůli přehnanému nacionalismu, který rozdmýchával soužití Čechů a Němců ve slezské metropoli.

Plakát, který zve v meziválečné době k návštěvě opavského koupaliště, slouží často k jeho propagaci i dnes. Malované plakáty, které dříve nabízely nejrůznější zboží či akce Richarda Assmanna proslavily.

Rudolf Dybowicz, sběratel a spoluautor knihy:
Jeho plakáty byly i dodnes jsou velmi ceněné. Oslovovaly jej velké společnosti a firmy, aby ukázaly svou mimořádnou kvalitu.“

Byl slavným autorem mnoha plakátů a také pohlednic. Ilustroval knihy, učebnice i časopisy. A také maloval obrazy. Rád vyrážel do přírody aby zachytil krajinu, a to tradičním způsobem. Seděl na polích za Opavou, nedaleko Kaple sv. Anny, a pozoroval, jak probíhá sklizeň přímo před ním.

Protikladem idylických obrázků bylo zachycení jeho nacionalistické orientace v některých dílech. Kvůli tomu je mnohdy vnímán jako kontroverzní umělec.

Jiří Siostrzonek, spoluautor knihy:
"Dlouhou dobu se o něm mlčelo až na několik plakátů, jako je opavské koupaliště a pivovar, tak se nevědělo, že nějaký Assmann existoval"

Většinu svého života prožil v Opavě. Po II. světové válce se ale musel kvůli své německé národnosti podrobit poválečnému odsunu.

Útlá kniha mapuje mnohovrstevný tvůrčí život opavského rodáka Richarda Assmanna, který povýšil  tvorbu propagačních plakátů na uměleckou úroveň. Od jeho smrti letos uplynulo 55 let.

---

Sádrák – oblíbené přírodní koupaliště

Stříbrné jezero, nebo lidově také Sádrák – pro většinu Opavanů oblíbená lokalita. Za osvěžením k zatopenému sádrovcovému lomu v létě jezdí milovníci přírodního koupání z široka daleka. V rámci chystané rekultivace se mohou těšit na komfortnější rekreační podmínky.

Opava byla v minulosti jediným místem, kde se na území Rakouska – Uherska těžil sádrovec, který se používá i dnes jako hnojivo, nebo se přidává do malty.

Ivana Maloušková, vedoucí expozice Cesta města, Opavská kulturní organizace:

Původní těžba probíhala od poloviny 19. stol. Na území dnešního parku – Městských sadů. Poté se přesunula na druhou stranu řeky.“

Protože hlubinná těžba byla problematická kvůli prosakujícím podzemním vodám, začalo se těžit povrchově. Nicméně i sem se začala tlačit voda. A výsledkem toho je 6 hektarové Stříbrné jezero, nedaleko opavské městské části Kateřinky. Mezi místními dodnes kolují legendy o zatopeném bagru i dělnících na dně jezera. Nic takového se ale nepotvrdilo. Zaplavení bylo pozvolné a trvalo asi měsíc. V parném létě sem už po 5 desetiletí míří stovky lidí, aby se zchladily.

návštěvníci Stříbrného jezera:

"Na koupališti je to hlava na hlavě. Tady si opravdu zaplavete."

"Mně se tady líbí, protože je to prostě příroda."

V budoucnu se toto rekreační místo promění. Na jaře už začala revitalizace, v rámci které se zlepší dostupnost. Vybuduje se podchod pod přilehlou silnicí a také lávka přes řeku Opavu, která cestu ke Stříbrnému jezeru Opavanům zkrátí. Větší komfort pak návštěvníkům slibuje úprava vstupu do vody na jižní pláži, nové toalety i převlékárny.

Tomáš Navrátil, primátor Opavy:

Do té zadní části, kde jsou lesy, stromy zasahovat nebudeme. Zůstane tady stále krásné přírodní území.“

Svůj název zatopený lom dostal zřejmě podle legenárního Stříbrného jezera známého z knih Karla Maye. Nebo také podle hladiny plné stříbřitých odlesků.

TĚŽBA SÁDROVCE V OPAVĚ

1848 zahájení těžby

1956 zahájení povrchové těžby (Stříbrné jezero)

1964 zatopení lomu

1970 dokončena rekultivace území---Mohlo by Vás také zajímat