Opavský expres

  • Zpravodajství z Opavy od reportérky K. Gerykové a kameramana M. Lyska
  • Tříkrálová sbírka 2023 – chybí koledníci
  • Re-use centrum na zimu zavírá
  • Expozice Opava železniční v KUPE

Tříkrálová sbírka 2023 – chybí koledníci

Opavská Charita hledá dobrovolníky, kteří by chtěli pomoci s koledování během Tříkrálové sbírky. Ta se koná každoročně v lednu a během ní mohou lidé přispět na sociální projekty Charity. Prozatím se přihlásila pouze třetina koledníků, kterých je v Opavě potřeba.

Kašpar, Melichar a Baltazar vyrážejí každoročně na začátku ledna do ulic, aby lidem popřáli vše dobré do nového roku a požádali je o finanční příspěvek na projekty Charity. Do zahájení Tříkrálové sbírky zbývá zhruba měsíc. Ovšem dobrovolníků, kteří by se této služby v Opavě ujali, zatím není mnoho.

Marie Hanušová, koordinátorka Tříkrálové sbírky, Charita Opava: „Před covidem bylo skupinek okolo 130. Zatím vím zhruba o 40 skupinkách, které budou ochotné na začátku roku koledovat.“

A tak opavská Charita vyzývá další dobrovolníky, kteří by se chtěli připojit. Mohou to být děti i dospělí. Přihlásit se mohou nejlépe do 16. prosince.

Marie Hanušová, koordinátorka Tříkrálové sbírky, Charita Opava: „Klasická skupinka jsou tři děti a jeden dospělý doprovod nebo také osoba starší 15 let, která může převzít zodpovědnost za celou skupinku i pokladničku. Ale jsou možné i různé varianty. Může to být skupinka tří kamarádů, studentů. Nebo to mohou být i dospělí.“

Veškerý materiál potřebný ke koledování, tedy pokladničku, dárky v podobě cukru a kalendáře a také informace, " jak na to", zájemci o koledování získají od koordinátorky sbírky.

Marie Hanušová, koordinátorka Tříkrálové sbírky, Charita Opava: „Poskytneme všechny věci, které jsou ke koledování potřebné. Skupinka, která bude chtít, může dostat od nás zapůjčené i kostýmy.“

Stejně, jako v období kovidové pandemie, kdy bylo přímé koledování zakázané či omezené, zůstane i nadále v chystané Tříkrálové sbírce dárcům k dispozici možnost poslat peníze na účet sbírky. Na Opavsku budou k dispozici také statické pokladničky v obchodech, lékárnách či kostelích, kde bude možné přispět hotovostí.

Jan Hanuš, ředitel, Charita Opava: „Já věřím a doufám, že se koledování vrátí zpátky do ulic. Byli jsme rádi za to, že virtuální možnost byla. Ale opravdu, to setkání v tváří v tvář je důležité především u této sbírky."

Výtěžek Tříkrálové sbírky se chystá Opavská Charita věnovat na nákup zdravotnického materiálu a pomůcek pro ošetřovatelky, které pečují o nemocné v domácím prostředí. Část peněz poputuje také na nákup automobilu, kterým za pacienty jezdí. A chystá se také rekonstrukce maséren, kde pracují zrakově postižení a nevidomí.

---

Re-use centrum na zimu zavírá

Opavské re-use centrum na zimní sezonu zavírá. Přestože vzniklo teprve před necelým čtvrt rokem, lidé si na něj rychle zvykli. A tak se tady věci, které už někdo nepotřebuje a jiný by ještě mohl využít, rychle točily. Zájem o toto službu byl překvapivě velký. Nejvíce šel na odbyt nábytek a knihy.

Opavské technické služby otevřely re-use centrum v hale sběrného dvora v Jaktaři. Regály se postupně začaly plnit předměty, které dostaly druhou šanci na využití. Vázy, knihy, hračky, dekorační předměty nebo obrazy – věci, které by jinak skončily na skládce tady čekají, až si je někdo odnese domů a tak jim vdechne nový život.

Martin Girášek, provozně technický náměstek, Technické služby Opava: „Letošní rok byl zkušební sezonou, protože se otevíralo začátkem srpna. Sami jsme byli zvědaví, jak bude re-use centrum fungovat. Jsme překvapení tím, že je o něj poměrně velký zájem.“

Denně sem zamířilo několik desítek lidí. Mnohdy nepřicházeli konkrétně jen pro určitou věc. A téměř nikdy neodešli s prázdnou. Nejčastěji si s sebou přibrali nějakou tu knihu, hračky pro děti nebo sportovní vybavení.

zákazník re-use centra: „Šel jsem sem náhodou, vůbec ne cíleně. Chtěl jsem se podívat co tu všechno mají. A odnáším si běžky.“

Velký zájem je také o nábytek. Psací stoly, poličky nebo skříňky se tady příliš dlouho neohřejí.

Kamil Zaoral, pracovník re-use centra: „Židle, to je horké zboží. A pak, když se tady objeví něco pěkného, třeba nějaká komoda, tak většinou během dne zmizí.“

Vystavené zboží je rozděleno do několika cenových kategorií, které doporučují, jak velkou částku mohou jako dar zákazníci vhodit do pokladničky. Během několika týdnů fungování re-use centra se nasbíralo necelých 30 tisíc korun. Peníze budou využité na výsadbu zeleně v opavských parcích.

Na zimu se re-use centrum zavře. Prostory, ve kterých se nachází, totiž není možné vytápět.

Jiří Vaníček, vedoucí odb. Životního prostředí, Magistrát města Opavy: Re-use centrum jsme spustili v jakémsi minimálním a levném režimu. Akorát jsme upravili příslušnou halu v rámci sběrného dvora.“

Provoz bude opět zahájený v březnu příštího roku. Otevřeno nejspíš zůstane stejně, jako doposud, 2x týdně ve středu a v sobotu.

---

Expozice Opava železniční v KUPE

Milovníci železnice jistě ocení expozici v galerii KUPE, která přibližuje historii železnice na Opavsku v průřezu jednoho století. Zajímavé artefakty jsou ze soukromých sbírek. A mnohé jsou i po letech stále funkční.

Tento objekt vodárenské věže opravil Vladimír Peringer před šesti lety. Přestože se jedná o prostor pro kulturu, blízkost vlakového nádraží připomínají venkovní velkoformátové tisky.

Vladimír Peringer, ředitel, KUPE: „V Opavě byla o historii železnice na Opavsku poměrně velká výstava. My jsme z té výstavy převzali dokumenty, které jsme vyvěsili na náš plot u parkoviště.“

Nyní přibyla také vnitřní expozice s názvem Opava železniční, která nabízí zajímavé exponáty, které s vlakovou dopravou souvisí. A zcela jistě nadchne všechny fanoušky železnice.

Jednotlivé exponáty sem zapůjčili nadšení sběratelé. A tak na malém prostoru jsou k vidění předměty, které se používaly před několika desítkami let.

Dopravní kancelář vypadá přesně tak, jakoby výpravčí právě odešel na perón vypravit vlak. Zabezpečovací zařízení je stále funkční, přestože ve stanici Ostrava-Svinov odsloužilo v denním provozu úctyhodných 70 let.

Jízdní řády, plán kolejiště, razítka, plomby na uzavření nákladních vagónů, označovací kleště průvodčího nebo také uniforma z konce minulého století. To všechno nám připadá důvěrně známé, protože mnohé z věcí se ještě poměrně nedávno používaly.

Jiří Valeček, spoluautor výstavy, sběratel: „Toto je originální okno výdejní od výpravčího ve stanici Opava - Západ."

Do expozice putovalo přímo z železniční stanice Opava-západ, která se rekonstruuje. To zásobník na lepenkové jízdenky už se léta nepoužívá, stejně jako datumovník.

Zajímavostí je také kronika stanice Opava – východ. Která se pyšní zápisem o příjezdu prezidenta Edvarda Beneše v roce 1937. Přestože by se mohlo zdát, že se sem už nic nevejde, několik prázdných vitrín ještě stále na své exponáty čeká.

Jiří Valeček, spoluautor výstavy, sběratel: „Předpokládáme, že by tam měly být další věci od zabezpečovací techniky, traťového hospodářství. „Určitě sem přidáme ještě další artefakty.“

Expozice je přístupná každý den odpoledne, a to v souvislosti s provozní dobou galerie a kavárny KUPE. Vstupné je tady dobrovolné.


---Mohlo by Vás také zajímat