Opavský expres

  • Zpravodajství z Opavy od reportérky K. Gerykové a kameramana M. Lyska
  • Opava bojuje s jmelím: kácí se i ořezává
  • Jmelí rozšiřují ptáci, kteří nemají dostatek obživy
  • Ve Slezské nemocnici naočkovali 250 seniorů
  • Slezské divadlo natáčí svá představení

Opava bojuje s jmelím: kácí se i ořezává

Opava se pustila do boje s jmelím. Víc jak stovka stromů zasažená tímto zeleným parazitem půjde k zemi, další čtyři stovky se arboristé pokusí zachránit ořezáním napadených větví.

Opavské Městské sady – centrum odpočinku, sportu i zelená oáza města. Teď tady ale výsadba dřevin, které pamatují minulé století, pořádně prořídne. Kvůli masivnímu rozšíření jmelí se  musí pokácet 83 stromů. Další dvě stovky přijdou o větve. Jedná se především o lípy.

Kristýna Štanglerová, vedoucí realizace, Arbotyl: „Ty dřeviny nejsou úplně zdravé, jak vidíte sami. Kromě masivního výskytu jmelí mají mnohé z nich dutiny. Jsou prohnilé a nebezpečné.

Stromy, které potřebují pomoci, vytipovali pracovníci odboru životního prostředí opavského magistrátu. V různých částech města jich napočítali přes 500, z toho jedna pětina se bude muset pokácet. Jmelí parazituje na svém hostileli a bere mu živity. V důsledku toho stromy usychají.

Zuzana Dočkalová, odb. životního prostředí, Magistrát Opava: „Kácí se vysoce zajmelené stromy, které mají víc jak 50% jmelí v koruně stromu. A pak dřeviny, které mají staticky významné defekty.

Stromy, které je možné zachránit, arboristé ořežou. Odstraní části větví s trsy zelených rostlin, aby se jmelí už dále nemnožilo.

Miroslav Sameš, arborista, Arbotyl: „Máme dva způsoby: děláme to z plošiny, nebo nahazujeme speciální váčky a vyšplháme do koruny stromu.“

Kácení a ořezávání stromů napadených jmelím bude trvat rok. Pokud jmelí z dřevin zmizí, nebude lákat ptáky, kteří jej šíří. A jeho výskyt se ve městě omezí. Na místě, kde musely být stromy odstraněny, budou vysazeny nové. 

---

Jmelí rozšiřují ptáci, kteří nemají dostatek obživy

Jmelí je tradiční dekorací vánočních svátků. Zelené snítky prý přinášejí štěstí. Stromu, na kterém se ale jmelí jako parazit usadí, ale nic dobrého nečeká. Dendrolog Miroslav Frank v rozhovoru popíše, jak se tato chráněná rostlina rozmnožuje a proč je jí na Opavsku a Ostravsku více, než jinde.

Kateřina Geryková, TV Polar: „ Je hodně spekulací o tom, jak se jmelí šíří. Uveďťe to na pravou míru. Popište, jak probíhá?


Miroslav Frank, dendrolog: „Stará literatura uvádí, že jmelí šíří drozdovití ptáci trusem. Tak, že pozřou bobule a trusem se pak semena, která jsou uvnitř, rozšiřují po větvích. Podle poslední etologické studie se ukázalo, že to není zcela pravda. Jmelí šíří ptáci tím, že bobule rozmačkají, pozřou, ale nepozřou semínka, která jsou jedovatá. Ty otřou zobáčkem o větvičku, na které sedí.“


Kateřina Geryková, TV Polar: Jsou některé stromy náchylnější proto , aby se tam usadilo jmeli?


Miroslav Frank, dendrolog: V současné době roste jmelí především na listnatých dřevinách. Šíří se také na jehličnatých stromech. A dokonce i na jedlích, to možná málokdo ví.“


Kateřina Geryková, TV Polar: „Pokud jednou jmelí na stromě zakoření, znamená to pro něj konec?


Miroslav Frank, dendrolog: „Ta bobulka se semínky se přilepí na větvičku a semínka proklíčí pod kůru a dostanou se do cévních svazku dřeva. Odtud čerpají vodu a živiny. Tomu stromu neškodí. Strom se dokáže ubránit tím, že větvičku nechá uschnout. Pokud je ale na stromě jmelí hodně, dochází i k samovýsevům, tak to je horší.“


Kateřina Geryková, TV Polar: Právě tady na Opavsku a ještě na Ostravsku je jmelí nejvíce. Máte proto nějaké vysvětlení?


Miroslav Frank, dendrolog: „Je především kvůli obrovské industrii a také intenzivnímu zemědělství. Obrovské výrobní potravinářské a průmyslové areály z krajiny vytlačují běžnou zeleň, která ptáky v zimě uměla uživit. Jako jeřabiny, šípky, trnky kolem cest. Zmizely i polní meze, které byly kdysi plné drobných keřů i ovoce pro ptáky v zimním období.“


---

Ve Slezské nemocnici naočkovali 250 seniorů

Do Slezské nemocnice v Opavě si přišlo během prvních tří očkovacích dnů pro vakcínu 250 seniorů starších 80 let. Kvůli sníženým dodávkám očkovací látky je ale otázkou, kolik zaregistrovaných seniorů přijde na řadu dál.


Slezská nemocnice spustila očkování seniorů starších 80 let 20. ledna. Vakcínu si tady objednalo víc jak 1 600 zájemců. Někteří z nich už mají za sebou aplikaci první dávky.


seniorka: „Mám obavy. Zápal plic a ty věci, které s onemocněním související – to není nic příjemného.“


O tom, kolik seniorů vakcínu proti Covid – 19 dostane, rozhodne počet dodaných dávek. Současný nedostatek vakcín očkování zřejmě zbrzdí o dva až tři týdny.


Hana Hozová, náměstkyně pro ošetřovatelskou péči, Slezská nemocnice v Opavě: „V této první fázi naočkujeme 250 seniorů. Co se týká dalšího očkování, musíme počkat na to, kolik vakcín dostaneme, a od toho se bude odvíjet ten počet.“


V ordinaci jsou k dispozici dva lékaři, kteří nejprve shrnou se seniorem jeho anamnézu. Po změření tlaku a teploty následuje aplikace vakcíny. Vše je otázkou několika minut.


Prozatím se v očkovací centrum proměnila jedna z ambulancí kožního oddělení. Denně tady zvládnou obsloužit až stovku zájemců. V budoucnu by se očkovací místo mohlo přesunout blíž k centru města, do prostor, které nabídla Fakulta veřejných politik Slezské univerzity.


Petr Kümpel, primář infekčního odd., Slezská nemocnice: „Vzhledem k tomu, že očekáváme, že v příštích 14 dnech – třech týdnech bude ještě omezené množství vakcíny, tak bychom využili stávajících prostor a očkovali v nemocnici.“


Kromě očkování seniorů pokračuje také vakcinace zdravotníků. Slezská nemocnice má proočkovanou asi jednu třetinu svých zaměstnanců.---

Slezské divadlo natáčí svá představení

Kultura má teď červenou, ovšem Slezské divadlo v Opavě se i přesto snaží dostat ke svému divákovi. Už od podzimu se tady natáčí aktuality ze zákulisí, které jsou zveřejněny na webových stránkách a sociálních sítích. Virtuální premiéru už má za sebou také taneční představení Identities.

Internetový pořad Naše divadlo ve vašem obýváku přináší každý týden informace o tom, co se ve Slezském divadle děje. Na webových stránkách a sociálních sítích je zatím uveřejněno 10 dílů.

V zavřeném divadle se stále zkouší. Jeden z členů baletního souboru Patryk Zamojski připravil choreografii 20 minutového tanečního představení Identities. A se svými kolegy se pustil do nácviku. Nyní už je video k dispozici na internetu.

Martin Tomsa, vedoucí baletního souboru: „Ten kontakt s divákem, abychom neztratili a mohli mu také nabídnout něco nového. Tak jsme se rozhodli pro tuto formu.“

Vypadá to, že divadlo se změnilo v natáčecí studio. Premiéra představení se teď neodehrává před plným sálem, ale před kameramany a techniky, kteří jej zaznamenají, zpracují a poté umístí na internet a sociální sítě.

Herci teď zkoušejí vtipem broušenou hra francouzského současníka Alexise Michalika o velikánovi Edmondu Rostandovi.

Jiří Seydler, šéf činohry, Slezské divadlo: „Kdyby došlo k tomu, že divadlo bude otevřená z rázu na ráz, tak abychom mohli do 14 dnů uvést premiéru.“

Do virtuálního prostoru vstoupí také další pořady.

Vojtěch Spurný, šéf opery, Slezské divadlo: „Chceme divákům a abonentům tuto dobu zpříjemnit, tím že nás mohou sledovat.“

Návštěvníci Slezského divadla přišli v loňské sezóně kvůli pandemii o 5 premiérových titulů. Některé z nich měly být uvedeny na podzim. Koronavirus to ale znovu překazil.

Daniela Džorova Waldhans, tajemnice uměleckého provozu, Slezské divadlo: „V tuto chvíli se ani nepokoušíme mít konkrétní termíny do konce této sezony. Rádi bychom divákům dali to, co jim ještě dlužíme a pokoušíme se plánovat od září novou sezónu.“

Systém protiepidemických opatření PES od února rozvolní opatření, takže by se divadla mohla otevřít už od 4. stupně. Ovšem s pětinovou obsazeností, ochranou nosu a úst a negativním testem.


SLEZSKÉ DIVADLO ON – LINE

23.1. 2021 Identities – premiéra tanečního představení
6. 2. 2021 Od klasiky ke swingu - žesťový koncert
19. 2. 2021 Americké ozvěny - orchestrální koncert
26. 2. 2021 Edmond - premiéra činoherní inscenace---Mohlo by Vás také zajímat