Opavský expres

  • Zpravodajství z Opavy od reportérky K. Gerykové a kameramana M. Lyska
  • V Opavě vyroste přestupní terminál
  • Vodní nádrž ve Stěbořicích zabrání suchu i vodě
  • Dělníci opravují fasády historických budov v areálu Slezské nemocnice
  • Skanzen v Malých Hošticích představuje historii obce

V Opavě vyroste přestupní terminál

U východního vlakového nádraží v Opavě vyroste přestupní terminál. Parkovací dům nabídne zhruba 250 míst pro automobily. Stavební práce začnou v příštím roce.

Současná situace s parkováním u vlakového nádraží Opava–východ není nejpříznivější. Hned před budovou je jen 11 míst k odstavení auta. To se ale změní. V příštím roce se zde začne stavět velký dvoupodlažní parkovací dům, který by měl hledání místa pro odstavení automobilu u nádraží podstatně zjednodušit. Nový parkovací dům vyroste na pozemku, který od Českých drah před časem koupilo město a nachází se v místech, kde končí kolejiště.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: "V budově bude v parkovacím stání 215 míst, plus venkovní parkoviště s 32 místy. Bude se upravovat terén, přeložky, cesta."

Řidiči se sem dostanou po 300 m dlouhé ulici Skladišťní, která projde také rekonstrukcí. Přibude zde zeleň i veřejné osvětlení. Výstavba přestupního terminálu navazuje na úpravy prostoru u vlakového nádraží, které zde probíhaly už před víc jak deseti lety.

Jaromír Hudeček, odbor rozvoje města a strategického plánování, Magistrát města Opavy: „Postupně se rekonstruovala budova ČD, následně přednádraží, zastávky MHD a došlo i k vybudování podchodu.“

Ten budou moci cestující využít k průchodu od parkovacího domu přímo k vlakovým nástupištím. Komfortní parkování má do prostředků hromadné dopravy přilákat více lidí.

Jaromír Hudeček, odbor rozvoje města a strategického plánování, Magistrát města Opavy: „Uživatelé parkovacího domu, kteří následně pojedou vlakem, budou zvýhodněni patrně bezplatným parkováním.“

Na projekt za 160 milionů korun se podařilo městu získat dotace z evropských fondů, které pokryjí zhruba polovinu nákladů na realizaci. Výstavba začne s největší pravděpodobností příští rok na jaře. Hotovo by mělo být v následujícím roce.

---

Vodní nádrž ve Stěbořicích zabrání suchu i vodě

U Stěbořic na Opavsku a pak ještě v u Jeseníku nad Odrou na Novojičínsku vyčlenilo Ministerstvo zemědělství dvě lokality, kde by měly vzniknout vodní nádrže. Ty budou chránit nejen obce před velkou vodou, ale budou také sloužit k zadržování vody v krajině.

V rámci programu proti vysušování krajiny plánuje ministerstvo zemědělství postavit u obce Stěbořice malou vodní nádrž, která by se rozkládala na 7,5 ha a pojmula by zhruba 1 mil. kubíků vody. Nádrž by měla vzniknout u dolní nivy říčky Velká, daleko od obytných domů i silnic.

Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry: „V tuto chvíli začínáme jednat s obcí Stěbořice, budeme také zpracovávat inženýrsko-geologický průzkum, abychom upravili vzhled nádrže.“

Povodí Odry tady mělo již dříve vybudovat suchý poldr, který by chránil před velkou vodou. Letos ale došlo ke změně: nový plán vodní nádrže počítá také se zachycováním vody v krajině.

Roman Falhar (SNK), starosta Stěbořic: „Mně osobně ta vodní nádrž nevadí, protože v tom navrženém rozsahu odpovídá největšímu z rybníků, který tady máme. To je asi 7 ha zatopené plochy.“

V případě potřeby bude moci nádrž zadržet vodu až na 22 ha plochy. V tuto chvíli je ale ještě vše v jednání. Na podzim představí Povodí Odry projekt občanům. K jeho realizaci by pak mělo dojít do roku 2030.

Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry:  "Význam této nádrže spočívá v protipovodňové ochraně nejen Stěbořic, ale bude mít významný protipovodňový účinek také pro Opavu."

Ministerstvo zemědělství přidalo letos nově do tzv. Generelu chráněných území pro akumulaci povrchových v rámci kraje kromě Stěbořic ještě lokalitu Rybník u Jeseníku nad Odrou.

V rámci celé republiky je takovýchto míst dohromady vymezená necelá stovka, nově jich přibylo 31. Jde o jedno z opatření proti změně klimatu, které má napomoci k udržení srážkových vod v krajině v době, kdy se podzemní zdroje vody neobnovují dostatečně.
Spálené na řece Opavici

Horní Lomná na Lomné

Spálov na Odře


*nově:

Stěbořice na Velké

Rybník na Rybníku (Jeseník nad Odrou)


Zdroj: Povodí Odry---

Dělníci opravují fasády historických budov v areálu Slezské nemocnice

Slezská nemocnice v Opavě mění svou tvář – už několik měsíců tady dělníci pracují na rekonstrukci šesti památkově chráněných pavilonů. Jejich fasády i okna byly ve velmi špatném stavu. Hotovo bude na konci roku.

Slezská nemocnice byla postavena před 120 lety. Autorem moderního pavilonového areálu s kapacitou 273 lůžek je Franz Ruppela z Hamburku. Inspirovat se nechal nemocnicemi v Rakousku a Německu. Navrhl komplex jednotlivých specializovaných oddělení s autonomním provozem. Vystavěn byl tehdy na okraji města.

David Váhala, historik, Slezské zemské muzeum: „Nemocnice se mohla neustále rozšiřovat a zároveň se počítalo s tím, že jednotlivé pavilony se časem propojí koridory.“

Rozsáhlá oprava šesti původních nemocničních pavilonů byla zahájena v lednu. Dělníci začali pracovat za plného provozu zařízení. Nejprve se pustili do izolace základového zdiva, které propouštělo vlhkost. Kvůli velkému úniku tepla byly objekty zatepleny.Součástí rekonstrukce byla také oprava nevzhledných fasád a výměna oken. Těch tady je na 800.

Bedřich Köhler, provozně-technický náměstek:  „Byla to stará okna. Také omítky byly narušené, fasády byly škaredé. Vizuálně to nebyly pěkné domy.“

Víc jak jedno století staré budovy nebyly v minulosti nijak zvlášť opravovány. Protože jsou památkově chráněné, budou zachovány všechny zdobné prvky na fasádách.

Roman Ciompa, stavbyvedoucí, Bystroň Group: "U štukatérských prací je to trochu složitější v tom, že si dělníci musí udělat bednění přímo na místě, musí si vytvářet odlitky na dílně. Práce trvají delší čas."

Kromě toho dělníci přestavují také kompletně pavilon H, kde bude přestěhováno geriatricko – doléčovací oddělení pro 60 pacientů. Rekonstrukční práce dohromady za 163 mil. korun hradí zřizovatel tohoto zařízení, Moravskoslezský kraj. Stavební ruch v nemocničním areálu utichne s koncem tohoto roku.

---

Skanzen v Malých Hošticích představuje historii obce

V opavské městské části Malé Hoštice před šesti lety opravili nejstarším dům na návsi a vybudovali tady malý skanzen. Mnohé z exponátů sem věnovali samy obyvatelé obce.

V Malých Hošticích na návsi najdete malebný domek. Tento objekt ještě před několika lety chátral. Obec jej ale vykoupila a opravila. Od r. 2014 tady uvnitř najdete zařízenou domácnost chalupnické rodiny, která tady kdysi žila.

Miroslava Konečná (BEZPP), zakladatelka skanzenu, starostka Malých Hoštic: „Tady v té největší místnosti byla ložnice, kde byly dvě velké skříně a postele pro rodiče Tady v té menší místnosti spalo 5 dětí a pouze dvě postele tady byla umístěné. Tady v té menší místnosti byla kuchyň.“

Ačkoliv se život rodiny odehrával právě tady, v kuchyni s kamny, je to nejmenší místnost v domě, jehož podstatnou část zabíraly chlévy s domácími zvířaty. Na půdě se našla fotografie posledního majitele a obyvatele domku a také mnohé předměty. Třeba tento dřevěný houpací koník. Většinu exponátů ale přinesli sami občané Malých Hoštic.

Miroslava Konečná (BEZPP), zakladatelka skanzenu, starostka Malých Hoštic: „Dodneška tady tu sbírku doplňují o nějaké maličkosti a tím skanzen dostává nějakou novou fazónu.“

V podkroví narazíte na výstavu nejrůznějšího nářadí, které používali řemeslníci, kteří měli v obci své dílny. Je zde třeba zemědělské nářadí, ševcovské náčiní i potřeby včelaře či mlékaře. Ve skleněných vitrínách jsou pak exponáty, které představují pravěkou historii obce, např. kosterní pozůstatky či keramika z přechodu doby kamenné a bronzové nalezené při výstavbě kanalizace v obci.

Před domem vás omámí vůně bylinkové zahrádky a také majestátní moruše, která už dvě století, rok co rok, v létě plodí výtečné sladkokyselé plody. Přijďte se nadechnout starých časů vždy v neděli odpoledne


SKANZEN V MALÝCH HOŠTICÍCH                                                                                                                                                                otevírací doba:  neděle 14,00 - 18,00 hod.

---Mohlo by Vás také zajímat