Stáhnout video

Ostravské minuty

  • Zpravodajství z Ostravy od reportéra Tomáše Kořistky a kameramana Tomáše Trávníka.
  • V Moravskoslezském kraji zahájily výuku všechny školy
  • Ostravský útulek pro psy v Třebovicích má nové kotce
  • Přeloženým kulturním akcím v Ostravě dotace zůstanou

V Moravskoslezském kraji zahájily výuku všechny školy

Je prvního září a žákům a studentům začíná školní rok. Dobrou zprávou je, že v Moravskoslezském kraji zahájily výuku všechny školy. Prozatím tedy žádná není v karanténě. Prvňáčků nastoupilo 11 600, což je téměř stejně jako loni. V případě nákazy covidem jsou školy připraveny na distanční výuku.

Základní škola v Ostravě - Petřkovicích přivítala 47 prvňáčků a stejně jako v minulých letech pro ně otevřela 2 třídy. O školu je mezi rodiči takový zájem, že některé děti z okolních obcí musejí odmítat.  

Monika Konečná, ředitelka ZŠ Ostrava - Petřkovice: "Jsme škola rodinného typu. Upřednostňujeme rodinné klima, kdy si s těmi dětmi opravdu povídáme, kdy s těmi dětmi opravdu žijeme."

Petřkovická škola je jednou z 55 škol zřizovaných městem Ostrava, kde celkově přišlo k zápisu do prvních tříd 2545 dětí a jejich počet už 3 roky stoupá. 

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: „Stoupající počet dětí ve školách je pro Ostravu dobrou zprávou. Stejně jako v předchozích letech i nyní máme připravenu řadu projektů na podporu talentovaných žáků, inkluzivního vzdělávání i jazykových a technických dovedností. Budeme posilovat personální zázemí škol o kariérové poradce, asistenty pedagoga, školní psychology, sociální pedagogy a další odborné pracovníky. V souvislosti s událostmi kolem epidemie covid-19 se nově zaměřujeme na vzdělávání pedagogů a další technické vybavení škol, které umožní zvýšit kvalitu on-line vyučování.“

V celém MS kraji pak do prvních tříd nastoupilo 11 600 prvňáků, což je o 6 méně než loni. Celkově ale stoupá počet žáků na základních i středních školách. 

Stanislav Folwarczný, náměstek hejtmana MS kraje: „I když počet dětí v prvních třídách už třetím rokem klesá, celkový počet školáků stále roste. Základní školy opouští necelých deset tisíc žáků. Silné ročníky teď míří na druhý stupeň základních škol. Více je i žáků na středních školách.“

Školy se v případě nákazy covidem připravují na distanční výuku. Města, kraj i ministerstvo školství přispívají  na pořízení tabletů, notebooků a programů pro tento typ vyučování.  

---

Ostravský útulek pro psy v Třebovicích má nové kotce

Útulek pro psy v Ostravě-Třebovicích má nové kotce a tak se jeho zaměstnanci už nemusejí obávat přeplněnosti. Ta ostatně ani nehrozí, protože momentálně je v útulku pouze 30 psů, což je nejméně za dlouhé roky.

V ostravském útulku je celkem 177 kotců a v minulých letech se stávalo, že byly plné. To nyní nehrozí. Ošetřovatelé se momentálně starají pouze o 30 psů, což je historicky nejméně. Bohužel jde převážně o křížence tzv. bojových plemen, kteří jsou mnohdy obtížně zvladatelní a tak se jich majitelé zbavili. 

Martina Přikrylová, ředitelka útulku pro psy. „Současný počet psů v útulku je historicky nejnižší za posledních 22 let. Jejich počty se začaly výrazněji snižovat od počátku koronavirové krize. V posledních dvou měsících se nízký počet drží díky téměř 80% úspěšnosti návratu umístěných psů původním majitelům. Celková kapacita kotců se aktuálně může zdát vysoká, počty psů v útulku jsou ale velmi kolísavé, například vloni v srpnu jich u nás bylo 74. Zvyšují se také nároky na manipulaci se psy a jejich socializaci, v útulku nám totiž zůstávají převážně kříženci bojových plemen.“

V minulých dnech byla v útulku ukončena rekonstrukce administrativní budovy, která v minulosti sloužila městské policii. Vzniky tak nové kotce, které budou využity pro psy v karanténě. 

Martina Přikrylová, ředitelka útulku pro psy: „Rekonstrukce byla nezbytná, protože nám v útulku chyběly karanténní kotce pro nově odchycené psy. Navíc jsme chtěli zkvalitnit pracovní prostředí pro zaměstnance. Stavební práce přitom nijak neovlivnily pobyt psů v útulku. Rekonstruována byla totiž budova, ve které se v minulosti žádné kotce nenacházely. Přestavba navýšila původní kapacitu dvaceti karanténních kotců na padesát. U třiceti nových je vybudováno také zázemí včetně veterinární ošetřovny. Po úpravách je tak odstraněn letitý problém, nízký počet karanténních kotců, ve kterém musí každý nově přivezený pes strávit tři týdny. Kvůli jejich nedostatku jsme museli mít nasmlouvané kapacity v externích zařízeních mimo Ostravu, ty již nebudou potřeba.“

V suterénu stavby je také nové sociální a hygienické zázemí pro zaměstnance, skladové prostory a údržbářská dílna. V prvním nadzemním podlaží je umístěna přijímací kancelář, veterinární ošetřovna a pracovna. Ve druhém nadzemním podlaží jsou kanceláře. Budova je zateplená. Rekonstrukce vyšla město na asi 31 milionů korun.  

---

Přeloženým kulturním akcím v Ostravě dotace zůstanou

Máme dobrou zprávu pro pořadatele kulturních akcí na území města. Všem, kteří museli kvůli pandemii přeložit termín konání, zůstanou dotace magistrátu. Ostrava také chystá nový program na podporu kulturních akcí v příštím roce. Už v tomto týdnu si přijdou na své milovníci vážné hudby. Začíná totiž Svatováclavský hudební festival a také Festivalový podzim.

Pandemie koronaviru výrazně zasáhla i kulturu. Řada akcí byla úplně zrušena a nebo přeložena na jiný termín. Ze 129 kulturních akcí, které měly pro letošní rok schválenu podporu magistrátu, se jich na pozdější termín přesunulo 19 a 24 bylo zcela zrušeno. Ti, kteří akce přeložili, se nemusejí bát, že přijdou o dotace.  

Zbyněk Pražák, náměstek primátora Ostravy: „Opatření na boj s šířením epidemie zásadně omezila počty účastníků na kulturních akcích a později dokonce zcela znemožnila jejich konání. Pořadatelé divadelních, hudebních a filmových představení, a dalších uměleckých setkání v Ostravě, často do posledních okamžiků vyčkávali s rozhodnutím, zda přesunout, zredukovat nebo zrušit své plánované kulturní aktivity. Mnozí do jejich přípravy vložili nejen spoustu energie, ale také své prostředky. Proto jsme ke každé žádosti přistupovali individuálně. Všem organizátorům, kteří se rozhodli jít cestou přeložení akce, jsme schválili nové termíny a pořadatelům čtyř festivalů jsme přiznali alespoň omezené dotační prostředky, byť byli nakonec nuceni pořádání své akce pro letošní rok zrušit. Věříme, že tento přístup města všem organizátorům kulturního života ve městě umožní pokračovat v jejich činnosti a připravit opět bohatý kulturní program v Ostravě na letošní podzim i příští rok.“

Organizátoři 4 akcí, které získaly víceletou podporu, dostanou dotaci i přesto, že se nekonaly. Beats for Love a Colours of Ostrava získaly 80 procent a Cirkulum a Ostrava v Plamenech 50 procent dotace. 

Zbyněk Pražák, náměstek primátora Ostravy: „Přihlédli jsme ke skutečnosti, že organizátoři festivalů Beats for Love a Colours of Ostrava se rozhodli připravit letos v červenci akce pro menší počet návštěvníků se snahou udržet kontinuitu festivalů i přízeň svých fanoušků a připomenout Ostravu jako kulturní  město. Kvůli  protiepidemiologickým opatřením ale pak museli s okamžitou platností rozjeté happeningy zrušit a tím přišli o plánované zdroje příjmů ze vstupného i od sponzorů.“

Ostravský magistrát už nyní plánuje podporu kulturních akcí i pro příští rok.

Zbyněk Pražák, náměstek primátora Ostravy: "Město pro příští rok předběžně počítá s částkou 50 milionů korun na podporu kulturních akcí formou dotací. Lhůta pro podání žádostí by měla být od 17. října do 6. listopadu."

Už v tomto týdnu začínají hned dvě akce pro milovníky vážné hudby. Ve čtvrtek 3. září to je už 17. ročník Svatováclavského hudebního festivalu, v průběhu kterého zazní 29 koncertů špičkových českých umělců. Letošní novinkou jsou workshopy pro mladé talenty vedené světově uznávanými umělci. Všechna vystoupení se konají v sakrálních stavbách napříč krajem.

Igor Františák, ředitel SHF : „SHF letos nenabídne pouze koncerty klasické hudby. Z netradičních projektů bych rád vyzdvihl Labyrint světa a ráj srdce Petra Ebena, který představí jeho syn, populární moderátor Marek Eben, dále koncert Beaty Hlavenkové s jejím kvartetem, která uvede svou autorskou hudbu z posledního CD s názvem Sně, za které obdržela Cenu Anděl 2019 a nově i Cenu Jantar 2019 nebo vystoupení unikátního žesťového Moravia Brass Bandu.“

Svatováclavský hudební festival potrvá do 28 září. Druhý festival začne v pátek 4. září a potrvá do 29. listopadu. Jde o Festivalový podzim pořádaný produkcí Mezinárodního hudebního festivalu Leoše Janáčka. Slavnostního zahájení a otevření amfiteátru v Hukvaldské oboře se v pátek ujme Hradišťan. Celkem se v jeho průběhu uskuteční 8 koncertů. 

---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry