Ostravské minuty

  • Zpravodajství z Ostravy od reportéra Tomáše Kořistky a kameramana Tomáše Trávníka.
  • Mural na Bazalech bude připomínat jeskynní malbu
  • Ostrava má jako první město v zemi motoplochu
  • V Porubě vyrostlo nové workoutové hřiště

Mural na Bazalech bude připomínat jeskynní malbu

Prvotní výkop Baníku a teprve potom velký třesk. Od pondělí se nad fotbalovým stadionem Bazaly pracuje na velkoformátovém muralu. Umělecké dílo bude odkazovat na místní historii a atmosféru.

Výtvarník Jan "Bogy" Lorincz začal s realizací vítězného projektu architektonické soutěže Mural Bazaly.
Ve svém díle využívá speciální pigmenty získané z materiálů typických pro ostravský kraj.

Jan Bogy Lörincz, autor Muralu: Součástí toho projektu celého, který se tady dělá, je výroba barev, které jsem vyráběl z odpadních materiálů, tady z industriálních ostravských lokalit. Použili jsme na červenou cihly z dolu Jan Maria, to je důl, který byl na Hranečníku a na černou jsme použili koksový prach z koksovny Jan Šverma, která se bourá, v Mariánských Horách."

V rámci příprav se Bogy rozhodl zachovat i některé původní graffitové nápisy, které jsou již se stěnou úzce spjaté.

Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora Ostravy: "Vítězný návrh byl jeden z těch, kteří byli mí favoriti, takže já jsem hlasovala pro."

Na práci, která bude trvat zrhuba měsíc, se podílejí i studenti uměleckých škol z Ostravy, Brna nebo například Uherského Hradiště.

Josef "Chosé" Jusku, výtvarník: "Vzhledem k tomu, že i maluju obrazy sám, tak jsem se s Bogym domluvil, že bych s tím rád pomohl a on to samozřejmě uvítal."

Mural připomínající jeskynní malby by měl být hotov v září letošního roku. Následovat bude i workshop o míchání barev.

---

Ostrava má jako první město v zemi motoplochu

Ostrava je znovu první. V areálu centra bezpečné jízdy LIBROS byla otevřena speciální motoplocha, která slouží pro výcvik a zkoušky motocyklistů. Moravskoslezská metropole je tak první v České republice, kde podobná dráha funguje.

Ostrava se jako první město v České republice může chlubit motoplochou, která je speciálně připravená a vybavená pro řidičský výcvik a závěrečné zkoušky motocyklistů. Do dráhy Ostrava investovala zhruba 35 milionů korun.

Dalibor Mozdřeň, vedoucí odboru dopravně správních činností MMO: "Základní rozměry, které doporučuje ministerstvo byly 95 - 125 a 9 - 10 metrů šířky. Tato plocha nabízí více než 300 metrů délky a 10 - 20 metrů šířky." 

Zpevněná asfaltová plocha má asi 300 metrů a je oficiálně akreditovaná. Řidiči se na ní mohou naučit všechno, co pak využijí jednak u zkoušek ale hlavně v provozu. 

Tomáš Otisk, instruktor autoškoly: "Je to určitě bonus a pokud tuto plochu budeme mít k dispozici i pro výcvik, tak je to super."

Antonín Měsíc, vedoucí provozu autoškol MMO: "Mají nyní připravenou plochu, která je úplně luxusní na to, aby zkoušku zdárně udělali, pokud jsou připraveni z autoškoly." 

Samotní řidiči si tuto možnost pochvalují a mnozí ji chtějí využívat i pro další zdokonalování. Nejprve je ale čekaly závěrečné zkoušky.

úspěšná absolventka závěrečné jízdy: "Asi je to lepší, jenom jsme měla problém s tou závěrečnou disciplínou, protože to bylo lehce v zatáčce. Stres je tady v tom strašně zásadní."  

Plocha ale nebude sloužit pouze motorkám. Centrum bezpečné jízdy ji chce využívat i k celoživotnímu vzdělávání řidičů a na kurzy prevence dopravních nehod. 

---

V Porubě vyrostlo nové workoutové hřiště

V Porubě otevřeli nové workoutové hřiště. A to v prostoru mezi Porubskou a Dělnickou ulicí, kde široko daleko žádné hřiště nebylo. Ne jeho realizaci porubské radici přispěl i ostravský magistrát.

Ostrava-Poruba otevřela další workoutové hřiště. Vzniklo na travnaté ploše za budovou městské policie na Dělnické ulici, kde dlouhodobě chybělo místo ke smysluplnému sportovnímu vyžití.

Martin Tomášek (Piráti), místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Je to prvek, který má umožnit dětem a mládeži sportovní vyžití. Obecně je v této oblasti míst, kde by se mohly děti a mládež, mladí, dospělí vysilově realizovat velice málo, takže doufáme, že to přitáhne jejich pozornost a že budou mít toto místo rádi, že se k němu budou dobře chovat a že jim to rozvine určité možnosti jejich i vyžití.”

Miroslav Otisk (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “My se snažíme samozřejmě dlouhodobě podporovat sportovní aktivity v rámci Poruby, o čemž svědčí i počet hřišť, které máme v rámci celé Poruby Snažíme se vytipovávat tam, kde hřiště chybí, nebo na podnět občanů. Tady konkrétně na ulici Dělnické bylo vybudováno další workoutové hřiště, což je zejména pro ty větší děti a dorost. Jak vidíte sami, tak je velice využívané jako ostatně další workoutové hřiště, které máme v Porubě.”

Na workoutovém hřišti se dá dělat téměř vše. Dobré je zejména na posilování s vlastní vahou.

Ivan Božoň, WOclub: “Za mě nejlepší cviky jsou například průtahy na hrazdě, nebo třeba dipy, tady na těch tyčkách můžete dělat třeba kliky a různé provedení cviků ať už u kliků nebo u dřepů. I ty přítahy tam se dají dělat různými způsoby. Takže jakékoliv cvičení s váhou je tady na to úplně super.”

Matěj Tkáč, WOclub: “Trénuju už dva roky cca, teď to budou dva roky o letních prázdninách. e to efektivní cvičení, je to rozhodně v nějakých ohledech zdravější než posilování s těžkýma váhama a v jiných zase i nebezpečnější, takže je to takové dvousečné.”

Důležité je dávat si pozor na správné provedení cviků. Začátečníkům pak hodně pomáhají expandery, které snižují váhu těla.

Anketa: návštěvníci hřiště: “Chodím tady každý den. V 5 ráno tady přijdu a začnu cvičit, když tu není hodně lidí. Když tu je hodně lidí, tak tu radši nejdu a jdu cvičit domů nebo do posilovny někde. Ale jsem rád, že město Ostrava nám postavilo tento workout a prostě mě to těší. Jsem za to vděčný a jsem rád, že nám pomáhají.”

“Baví mě cvičit a dělat parkour, ale baví mě prostě skákat a jsem rád, že to tady prostě postavili.”

Veškerá hřiště, která v Porubě jsou, nově najdete i v mapě hřišť, kterou si můžete stáhnout v klasické podobě a umístěna je také na Google mapách.

Miroslav Otisk (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Kde teda uvidíte, že jsou rovnoměrně, dá se říct, rozeseta po celé Porubě. Akorát zde na ulici Dělnické takové hřiště chybělo široko daleko a proto bylo vhodné ho tady nově nainstalovat.”

Nejde jen o dětská hřiště. Zájemci v mapě najdou i sportoviště a zahrady mateřských škol, které jsou otevřené pro veřejnost. Vyznačeny v ní jsou také venkovní posilovny, skatepark nebo místo pro discgolf.

---

Redakčně upraveno / zkráceno.Mohlo by Vás také zajímat