Ostravské minuty

  • Zpravodajství z Ostravy od reportéra Tomáše Kořistky a kameramana Tomáše Trávníka.
  • Končí modernizace okolí Kotvy ve Výškovicích
  • Fifejdská nemocnice se potýká s nezájmem o očkování
  • Nejlepší plážoví volejbalisté světa se vrátí do Ostravy
  • MOaP uctil památku obětí osvobození Ostravy

Končí modernizace okolí Kotvy ve Výškovicích

Modernizace jedné z nejdůležitějších ostravských tepen Výškovické ulice se chýlí ke konci. Výsledkem je lokalita s výrazně vyšším komfortem pro obyvatele, návštěvníky i cestující MHD. Všichni jistě ocení i odhlučněnou tramvajovou trať pokrytou travnatým kobercem.

Výškovická ulice je páteřní komunikací v Ostravě - Jihu a každý den po ní projedou tisíce automobilů, autobusů a tramvají. Magistrát ve spolupráci s dopravním podnikem už před třemi lety začal s její modernizací rekonstrukcí Výškovickým mostů a na tu navázala i kompletní úprava lokality kolem Kotvy. 

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy : „Součástí projektu je také pilotní instalace zastávkového mobiliáře navrženého přímo pro potřeby Ostravy. Vznikl ve spolupráci s Dopravním podnikem a místní společností MAF. Návrh vychází z požadavku na funkční a zároveň designové řešení, samozřejmě s přihlédnutím k limitům vycházejících z místní situace a především norem. Celkově nyní prostor působí moderním dynamickým dojmem. V tuto chvíli práce města končí a v úpravách veřejného prostoru v této lokalitě bude pokračovat městský obvod."

Křižovatka má nové semafory a také přibyl odbočovací pruh na Čujkovovu a Volgogradskou, nové jsou chodníky a vybudována byla také cyklostezka. Rekonstrukce zahrnuje i tramvajovou trať včetně zastávek. 

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: "Původní klasické kolejnice upevněné pražci na štěrkovém podloží nahradila pevná jízdní dráha, kde jsou kolejnice usazeny na betonovou desku. To zajišťuje větší stabilitu vozu. Moderní typ svršku bude ještě osázen vegetačními kryty z předpěstovaných travních koberců."

Celkem modernizace stála téměř 200 milionů korun. V současné době se dokončuje rekonstrukce trati v Pavlovově ulici, která na hotovou Výškovickou naváže. Podobné úpravy tramvajové trati se nyní budou provádět v Porubě na Opavské ulici. 

---

Fifejdská nemocnice se potýká s nezájmem o očkování

Městská nemocnice Ostrava Fifejdy se potýká s nedostatkem zájemců o očkování. V minulých dnech krajský úřad zvýšil množství dodávaných vakcín, ale zájemců je málo a hrozí, že se nestihnou vyočkovat. Pokud tedy patříte do prioritní skupiny, mezi které od středy přibyli lidé nad 50 let, neváhejte se registrovat.

Kdo má zájem o očkování proti Covidu a nechce čekat, může se zaregistrovat prostřednictvím registračního systému do Městské nemocnice Ostrava. Díky zvýšenému množství přidělených vakcín se nyní naopak spíše nedostává zájemců.

Marcela Murasová, náměstkyně ředitele pro ošetřovatelskou péči MNOF: "Jak systém každý den otevíráme, nachází se tam 50 - 60 čekatelů a prostě ti lidé tam nejsou. Chtěla bych je vybídnout k tomu, aby opravdu využili služeb našeho očkovacího centra."

Ještě v úterý měla nemocnice 300 dávek vakcíny navíc, ale středeční rozšíření prioritních skupin o lidi nad 50 let situaci stabilizoval. Čekací doba na Fifejdách je od registrace do očkování pouhé 3-4 dny. Samotné očkování je pak na pár minut.

Gabriela Holaníková, zdravotnice MNOF: "Pacient vyplní seznamovací formulář, je mu přidělena sestřička, která mu s ním pomůže. Trvá to tři minutky a pak počká, než si ho zavolá paní doktorka." 

Očkování je stále nejlepší možností, jak nad covidem co nejrychleji zvítězit.

anketa: "Já jsem neváhal, s covidem je třeba zatočit."

"Já jsem tady kvůli tomu, abych mohl cestovat do zahraničí."

Fifejdská nemocnice zdůrazňuje, že se stále očkují pouze prioritní skupiny a systém ještě není otevřen pro všechny zájemce. Andrej Babiš ale prohlásil, že od začátku června by se mohli očkovat všichni lidé nad 16 let.  

---

Nejlepší plážoví volejbalisté světa se vrátí do Ostravy

Nejlepší plážoví volejbalisté světa se na začátku června vrátí do Ostravy. Budou mít poslední možnost kvalifikace na olympijské hry do Tokia. Pořadatelé v těchto dnech bojují o možnost alespoň omezeného množství diváků na tribunách v Dolních Vítkovicích.

Druhého června bude v Ostravě v Dolních Vítkovicích odstartován prestižní čtyřhvězdičkový turnaj světové série v plážovém volejbale. Pro dvojice půjde o poslední možnost vyzkoušet si formu před olympijskými hrami v Tokiu a nebo se ještě na poslední chvíli kvalifikovat. Všichni doufají, že Ostrava dostane výjimku pro diváky.

Marek Pakosta, předseda České volejbalové federace: "„Jsme ve velkém očekávání, jde o událost, jejíž význam ještě zvýraznil průběh letošní sezony. Právě poslední možnost získat místo pro olympijský turnaj v Tokiu zvyšuje jeho důležitost."

Téměř jistou účast na olympiádě už mají naše největší hvězdy Perušič se Schweinerem, kteří předloni prohráli až ve finále a letos to budou chtít napravit. 

David Schweiner, beachvolejbalový reprezentant: "Atmosféra byla v Ostravě vždycky výjimečná a hodně by nás mrzelo hrát bez diváků, ale dá se to pochopit."

Pro Ostravu a fanoušky sportu je tento turnaj společně s atletickým mítinkem Zlatá Tretra konečně zase sportovní akce, kde snad budou moci zase podpořit sportovce přímo na stadionu. 

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: „Z předchozích dvou ročníků turnaje jsem byl nadšený, stejně jako snad všichni, co přijeli do Dolních Vítkovic volejbalistům fandit. Tato prestižní akce vždy dokázala, že špičkový sport k Moravskoslezskému kraji patří. A i když letos do areálu nezavítají tisíce fanoušků, věřím, že sportovní podívaná okořeněná výkony budoucích olympioniků bude stát za to i na televizních obrazovkách. Fanoušci se tak do našeho regionu vlastně podívají z celého světa.“

Mezi ženami určitě uvidíme české jedničky Barboru Hermannovou z Ostravy s Markétou Nausch Slukovou, které budou usilovat o olympiádu. Turnaj potrvá pět dní. 

---Mohlo by Vás také zajímat