Ostravské minuty

Zpravodajství z Ostravy od reportéra Tomáše Kořistky a kameramana Tomáše Trávníka.

Tomáš Tikal, TV Polar: Hezký den, je tady konec roku a to už tradičně v Ostravských minutách bilancujeme uplynulý rok s náměstky primátora za jednotlivé resorty magistrátu. Dozvíte se také, co je v Ostravě v plánu pro rok 2022.

Andrea Hoffmannová (Piráti), náměstkyně primátora Ostravy: Příští rok navážeme na spoustu úspěšných projektů, které jsme začali realizovat už letos. Město Ostrava má novou strategii vzdělávání, kterou budeme dále naplňovat. Budeme podporovat úspěšné projekty jako je pozice kariérového poradce, kterou bychom rádi umístili na každou školu, protože jsme i díky ocenění Národní ceny Pedagogického institutu dostali za tento projekt první cenu. Budeme pokračovat v úspěšných projektech jako je Fajn je školní bistro, Šachy do škol, podpora talentů a různých dalších školských aktivit. V oblasti sportu, kde jsme podporu sportovním klubům pro příští rok navýšili o celkových 20 procent. Budeme dále podporovat významné sportovní akce, ale také akce pro děti a mládež. Příští rok nás čeká mnoho významných akcích jako je Zlatá tretra, Czech Indoor Ggala, para hokejový šampionát nebo tenisový turnaj v Komenského sadech. Běhací maratony jako je třeba Ostravský maraton nebo Český běh žen. Věřím, že jak divácky, tak sportovně si Ostravané přijdou na své. Také nebudeme zahálet, co se týče sportovních investic. Příští rok zahajujeme druhou etapu dostavby a rekonstrukce bývalého stadionu VOKD. Ostravané se mohou těšit na nový workout, hřiště pro děti a úplně novou atletickou dráhu, fotbalové hřiště, nové zázemí pro hřiště fotbalistů, ale také amerických fotbalistů s umělou trávou a věřím, že se nám konečně podaří dostavět nová sportovní hala v Ostravě Třebovicích. Budeme podporovat stejně jako v minulých letech sportovní kluby. Letos jsme tuto částku navýšili o 20 procent. Ty dotace jsme již rozdali na posledním prosincovém zastupitelstvu a měli by sanovat celoroční podporu ostravských klubů, kde na jedno z rotující dítě ostravským klubům přispíváme částkou 4 600 korun. Nehledě na druh sportu a chceme tímto podpořit všechny ostravské děti, aby se hýbala a sportovní kluby, aby je oslovovaly. Budeme pokračovat i s projektem ostravských sportovních her, ve kterém je nyní zapojeno více než pět tisíc žáků našich ostravských základních škol, během kterých je motivujeme k pohybu. Já bych ráda popřála všem mladým a i starým Ostravákům a Ostravačkám klidný a zdravý rok 2022, plný pohybu, plný úžasných sportovních, kulturních, společenských zážitků a hlavně to zdraví.

Miroslav Svozil (ODS), náměstek primátora Ostravy: Ostravané mají nejhezčí dárek, je to první tramvaj škoda ForCity 39T. Víceméně dneska už jezdí zkušebně s cestujícími na lince číslo čtyři. Ono to souvisí i se vstupem strategického partnera Škoda Transportation do bývalé městské společnosti Ekova. Dneska tu máme Škodu Ekovu a mne velice těší, že všechny další tramvaje, kterých bude pětatřicet se budou vyrábět v této ostravské firmě, že Ostrava se stane producentem nových tramvají. Co se týče letošního roku, já si myslím, že můžeme určitě tady zmínit ty opravy tramvajových tratí. Čerstvá zpráva k 15. prosinci jsme splnili termín. Je modernizována tramvajová trať v Přívozu od kina Svoboda k zastávce Důl Odra. Samozřejmě ta trať dostává nové parametry, určitým způsobem se i zvyšuje rychlost a já jsem rád, že se stihla v termínu. Mě osobně velice těší, že město po delší přestávce se vrhlo na budování parkovacích domů. Můžeme zmínit - on už se staví - parkovací dům i nemocnice Fifejdy, parkovací dům u Pokladu v Porubě, víceméně taky se má začít s parkovacím domem u Zoo. Další parkovací domy u krajského úřadu na Purkyňově jsou ve fázi projektování. Mým cílem jsou tři priority, čili místecká třetí etapa u Tatranu. Dále Severní spoj, konečně severojižní spoj, pro občany nejenom Poruby a nulté etapa silnice 1/56, což je druhý most přes Odru. Ale upozorňuji, že je to běh na velmi dobrou trať a jsme ve stádiu záměrů schvalování a projektování. Za prvé přeji to klasické tedy štěstí, zdraví a boží požehnání. Ten rok bude hodně těžký, to všichni víme. Popřál bych jim spokojenost s městskou hromadnou dopravou. Popřál bych jim minimum komplikace s individuální dopravou, a hlavně bych jim chtěl popřát ať věří v perspektivu našeho města.

Kateřina Šebestová (ANO), náměstkyně primátora Ostravy: V letošní roce se podařilo několik revitalizací parků, úprav veřejného prostranství. Možná, co bych vypíchla je Farská zahrada neboli park za biskupstvím v centru města. Je to vlastně mezi ulicemi Pivovarské a Havlíčkova nábřeží. Je to originální park, který vlastně ještě v Ostravy jsme nikdy neměli. Jedná se o nevzhlednou, neudržovanou plochu, která léta chátrala a změnila se v módní parčík ve stylu Paříže nebo městských anglických parků. Podařil se Smetanův sad v Mariánských Horách. Připravují se další projekty zelených ploch, Tylův sad na Slezské Ostravě, park u Boříka v Nové Vsi. Na jihu je to obnova zeleně za Poliklinikou v Hrabůvce. Projekt Cesta vody a park nad rybníkem, což je mezi Bělským lesem a Výškovicemi. Těch parků nebo revitalizací zelených ploch je připravován hodně s tím, že nejvíce se těším také na úpravy Havlíčkova nábřeží v okolí řeky Ostravice v centru města. My jsme před třemi lety dělali úpravy na tom pravém břehu řeky, pokračujeme na levém. Je to od mostu Miloše Sýkory po hradní lávku, kdy rozšiřujeme prostor před dokem pro posezení. Bude tam instalován nový mobiliář, oddělena cyklostezka od pěší stezky kvůli bezpečí a podobně. Co se chystá je nová expozice v zoologické zahradě. My dokončujeme expozici pro makaky a gibbony. Vznikla nová voliéry a v letošním roce, která se jmenuje La Pampa, kterou obývají zástupci jihoamerické fauny. Co se chystá v zoologické zahradě je také expozice pro tučňáky. Dokončuje se projektová dokumentace, stavět by se možná mohlo na konci příštího roku, tedy v roce 2022. Připravuje se nová projektová dokumentace pro celou revitalizaci té centrální části zoologické zahrady, včetně demolice bývalého pavilonu pro opice Těch projektů je celá řada. Co se týče veřejného prostranství, budeme pokračovat v dotačním titulu, který se jmenuje Fajn Nový prostor, tedy měníme jeho název na Tvoříme prostor, kdy kdokoliv z veřejnosti se může přihlásit se svým nápadem. Z dalších očekávaných akcí pro následující léta je dokončení projektové dokumentace na rekonstrukci ostravského krematoria. Projektová dokumentace by mohla být hotova právě ten příští rok, v roce 2022 a následně budeme hledat zhotovitele pro celkovou rekonstrukci. Mělo by se změnit opláštění budovy, celá velká obřadní síň by měla mít novou podobu, takže doufejme, že se začne v roce 2023. Všem obyvatelům Ostravy bych přála hlavně zdraví do toho příštího roku, ať se mají krásně a samé úspěchy nejenom v osobním, ale i pracovním životě.

Tomáš Tikal, TV Polar: Poslední Ostravské minuty roku 2021 končí. Díky za pozornost a přeji krásný nový rok, na viděnou.

Redakčně upraveno / zkráceno.Mohlo by Vás také zajímat