Ostravské minuty

  • Zpravodajství z Ostravy od reportéra Tomáše Kořistky a kameramana Tomáše Trávníka.
  • Průzkum ukáže, co je pod vytěženými lagunami Ostrama
  • Ostrava hledá novou podobu náměstí Edvarda Beneše
  • V porodnici MNO přibydou další rodinné pokoje
  • V Nové Bělé byla otevřena nová sportovní hala
  • Začal předprodej vstupenek na ME ve volejbale

Průzkum ukáže, co je pod vytěženými lagunami Ostrama

V areálu bývalé chemičky Ostramo v Ostravě jsou znovu vědci. Ropné kaly už jsou sice vytěženy, ale nyní je nutné zjistit, co je pod nimi. Pak teprve bude možné rozhodnout, jak bude pokračovat sanace celého území.

Loni v prosinci skončila podle plánu hlavní etapa nápravných opatření v areálu chemičky Ostramo v Ostravě - Mariánských Horách. Spočívala v odtěžení ropných kalů, které jsou nyní průběžně páleny v Německu. V areálu ale zůstaly v podloží tuny kontaminované zeminy a nyní odborníci řeší, jak s územím naložit. Proto nejprve začal důkladný průzkum.

Jiří Kadlčák, hydrogeolog, Ekomonitor: "Výsledky budou využity k dopřesnění geologické a hydrogeologické situace a k ke zjištění úrovně kontaminace zemin a podzemních vod."

Celkem je v rámci doplňkového průzkumu projektováno 55 vrtů a 35 sond, které budou mít hloubku od 3 do 15 metrů. Celková délka vrtů a sond bude přes 600 metrů. Odebrané vzorky jsou posílány k analýzám, které pak poslouží při projektu závěrečné části sanace území. Ostrava požaduje, aby byla celá lokalita vyčištěna.

Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora Ostravy: "Ministerstvo financí upřednostňuje levnější varianty, kdy by byly více kontaminované zeminy uloženy v jakémsi sarkofágu přímo pod těmi nádržemi. To ale my, jako město Ostrava stále odmítáme."

Diamo v současné době také provádí v areálu lagun čištění odpadních vod. 

Josef Jašek, vedoucí střediska Povrch, Diamo: "Splňujeme limity, které nám stanovil úřad a vypouštíme tu vyčištěnou vodu do kanalizace. Ročně vyčistíme asi 30 tisíc kubíku kontaminovaných vod."

Dokončení a závěry doplňkového průzkumu by měly být hotové v únoru 2022. Pak bude rozhodnuto i o způsobu sanace území. 

---

V porodnici MNO přibydou další rodinné pokoje

Oblíbená porodnice Městské nemocnice Ostrava bude mít další rodinné pokoje. O nedávno dokončené pokoje je totiž takový zájem, že vedení nemocnice rozhodlo o vybudování dalších. Maminky a jejich rodiny si v nich připadají téměř jako v hotelu.

Fifejdská nemocnice v Ostravě chystá další vylepšení oddělení gynekologie a porodnictví. Úpravou části prostor vzniknou další dva rodinné pokoje pro novopečené maminky a jejich rodinné příslušníky. O první dva, které nemocnice zprovoznila před rokem, je velký zájem.

Kateřina Sýkorová, maminka: "Jako prvorodička jsem velice ráda, že jsem si mohla vyzkoušet možnost rodit na rodinném pokoji, protože jsem moc uvítala, že tady mohl být někdo přes noc se mnou. Hodně mi pomáhala mamka a byl tady i přítel."

Na nové rodinné pokoje budou přeměněny doposud nevyužité prostory na lůžkové stanici šestinedělí v prvním patře pavilonu H1. Provedeny budou dispoziční a stavební úpravy, nové budou rozvody zdravotechniky a elektroinstalace, pokoje získají nové podlahy, výmalbu i osvětlení.

Marek Ožana, primář oddělení Gynekologie e porodnictví MNO: „Vybudováním nových rodinných pokojů dojde k navýšení lůžek na stanici šestinedělí, získáme tak nový prostor pro ženy po císařském řezu, které dříve končívaly na JIP. Nově maminky s novorozencem bez komplikací budou moci zůstat i s doprovodem společně po celou dobu pobytu v porodnici na nadstandardních pokojích vybavených monitorovacím systémem a pomůckami pro zajištění péče o ženu po operaci. Jsme rádi, že opět můžeme zkvalitnit péči o naše klientky a jejich rodiny."

Náklady na úpravu pokojů jsou necelých milion 400 tisíc korun. Částka bude uhrazena z Fondu pro rozvoj nemocnice. Cena rodinného pokoje na den je 1250 korun. Porodnice nabízí dosud šest nadstandardních a dva rodinné pokoje.

---

V Nové Bělé byla otevřena nová sportovní hala

V Nové Bělé mají novou sportovní halu. I když byla dokončena už na konci loňského roku, kvůli epidemickým opatřením mohla být otevřena až nyní a využívána je od 1. července.

Svou sportovní halu mají i v Nové Bělé. Po Krásném Poli je další částí Ostravy, kde byl vybudován moderní sportovní stánek. Sportoviště bylo financováno městem, městským obvodem a ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy. Celkové náklady jsou 53 milionů korun. 

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: „Síť kvalitních sportovišť v Ostravě se začíná zahušťovat, a to mne velmi těší. Na sklonku minulého roku jsme zprovoznili multifunkční halu v Krásném Poli, kde roste počet obyvatel, kteří hledají kvalitní podmínky pro bydlení, a také z tohoto důvodu vznikla poptávka po příjemném místě na sportovní vyžití a aktuálně se rozbíhá stavba nové, víceúčelové haly v Třebovicích."

Hala má rozměry 30 x 18 metrů, kapacitu hlediště 100 diváků a standardní zázemí. Profesionálně ji lze využívat na basketbal, badminton, volejbal a stolní tenis. Rekreačně pak na tenis, házenou, florbal či futsal. 

Lumír Bahr, starosta Nové Bělé: „Jsem velmi rád, že tato stavba v Nové Bělé vznikla, takovéto sportoviště nám zde chybělo a pevně věřím, že přiláká co největší množství obyvatel ke sportování, a to nejen v létě, kdy se dá sportovat i pod širým nebem, ale zejména také v zimním období, což velmi vítáme."

Sportoviště bude přes pracovní dny využíváno dopoledne MŠ a ZŠ a seniory, v odpoledních hodinách sport ovními kluby. Ozval se už např. Volejbalový spolek Ostrava, Tělocvičná jednota Sokol Nová Bělá, Tělovýchovná jednota Sokol Stará Bělá. Pro veřejnost bude přístupná od 18 hodin. 

---Mohlo by Vás také zajímat