Ostravské minuty

  • Zpravodajství z Ostravy od reportéra Tomáše Kořistky a kameramana Tomáše Trávníka.
  • Městská nemocnice Ostrava otevřela další covid stanici
  • Ostrava odmítá plavební kanál Dunaj - Odra - Labe
  • První rekonstruované byty nabídne Ostrava k pronájmu

Městská nemocnice Ostrava otevřela další covid stanici

Kapacita lůžek Městské nemocnice Ostrava pro pacienty s coronavirem je téměř zaplněna a proto byla v sobotu otevřena další covid stanice. Nemocnice neměla infekční oddělení a tak jsou postupně předělávány stanice napříč celým zařízením. Chod nemocnice komplikuje i mnoho nemocných zdravotníků.

Městská nemocnice Ostrava je od začátku pandemie na špici v péči o nemocné. Postupně byly vyčleněny stanice na ortopedii, chirurgii, geriatrii a pacienti jsou odváženi i LDN v Radvanicích. V sobotu přibylo dalších 14 lůžek na interně. Celkově už nemocnice disponuje stovkou standardních lůžek a 14 místy pro intenzivní péči.

Karel Nykel, vedoucí lékař infekční ambulance a covidové stanice MNO:  „Tlak na lůžka je opravdu enormní. Veškerá volná lůžka se okamžitě zaplní pacienty, jejichž stav nedovoluje domácí léčení. Pacienti se bohužel ve velké většině případů dusí a potřebují podporu kyslíkem."

V nemocnici také funguje vedle interní příjmové covid - ambulance také infekční ambulance. Určena je pozitivním pacientům, pacientům v karanténě a vysoce příznakovým pacientům. Má svůj samostatný vchod v pavilonu E. Provoz nemocnice covid značně změnil.

Marcela Murasová, náměstkyně ředitele MNO:  "Pokud máme minimálně sto hospitalizovaných covid pozitivních pacientů, minimálně stejný počet lůžek jsme museli ubrat pro péči o pacienty, kteří covid  pozitivní nejsou i když jejich diagnózy vyžadují taky hospitalizaci. Je to na úkor akutních lůžek ať už chirurgických, ortopedických nebo jakýchkoliv interních, kde jsme museli ubrat."  

V pondělí leželo v nemocnici 100 nakažených pacientů. Z necelých 2 tisíc zaměstnanců nemocnice je pozitivních 87 a další jsou v karanténě. 

Marcela Murasová, náměstkyně ředitele MNO: "Nesmírně obdivuji personál, který do toho jde a jde bez brblání. Musím říct, že na každém oddělení, na které jsme ukázali prstem, jsme se setkali buď se vstřícností nebo s pochopením. I když mají strach, učí se s covidem žít a snaží se naučit ostatní, že je třeba mít před ním respekt. Ne panickou hrůzu nebo vyděšení, které mohu způsobit chybu. Chtěla bych vyjádřit velký respekt našemu personálu, jsou prostě úžasní." 

V městské nemocnici funguje i odběrové místo, které zdvojnásobilo kapacitu a denně odebere až 200 vzorků. 

---

Ostrava odmítá plavební kanál Dunaj - Odra - Labe

Ostrava odmítá budování plavebního kanálu Dunaj - Odra - Labe. Projekt je prý zastaralý, zbytečný a nenávratně by poškodil krajinu v Poodří. Město už navíc ani nevyužije dopravní potenciál kanálu. Těžba uhlí končí a firmy se zaměřují na moderní technologie, inovace, vědu a výzkum. Nesouhlas se záměrem pošle zastupitelstvo Ostravy přímo předsedovi vlády.

Jistě jste už slyšeli o projektu plavebního kanálu Dunaj - Odra - Labe, který by se značně dotknul i Ostravska. V první fázi by se za asi 15 miliard propojila prostřednictvím Odry Ostrava a polské město Koźle. Vláda už dokonce vydala usnesení k zahájení přípravy stavby. S plánem plavebního koridoru ale jednohlasně nesouhlasí zastupitelstvo Ostravy a proto vydalo stanovisko, které bude zasláno premiéru Andreji Babišovi. 

Tomáš Macura, primátor Ostravy: "I když pominu oblast životního prostředí, tak nás spojuje přesvědčení, že se jedná o projekt nadbytečný, zastaralý, který svým pojetím patří do 19. století nikoliv do 21. století. Zabírá nám formou územní rezervy velmi rozsáhlé a cenné území v rámci města."

Studie proveditelnosti neřeší dostatečně dopady na zákonem chráněné zájmy vodního hospodářství a ochrany přírody a krajiny. Koridor by měl obrovské negativní důsledky nejen na životní prostředí ale i na urbanismus města. Zahloubení kanálu a následná hladina podzemní vody by znamenala problém pro zakládání staveb, mohla by narušit statiku současných budov. Převedení řeky Odry do kanálu a jeho následný sklon by znamenaly, že vody v řece bude méně a bude se kazit.

Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora: "Devastace krajiny bude nenávratná, tedy to poškození životního prostředí se už nikdy nebude moci vrátit." 

Proti realizaci vodního koridoru i samotné oderské větve se postavilo nejen město Ostrava, ale také řada univerzit a odborníků v oblastech ochrany životního prostředí, urbanismu a architektury a rovněž mnoho místních samospráv.

---

První rekonstruované byty nabídne Ostrava k pronájmu

Ostrava nabídne ještě v tomto roce první zrekonstruované městské byty v centru města v památkové zóně. Jde o moderní byty v historických domech, které byly opraveny ve spolupráci s památkáři, aby si v maximální míře zachovaly svůj původní vzhled. Nájemníkům budou nabízeny obálkovou metodou.

Ostravský magistrát se snaží postupně obnovovat svůj bytový fond, ale i stavět byty nové. V těchto dnech končí rekonstrukce hned dvou historických domů. Jako první budou zájemcům k pronájmu nabízeny byty v klidné lokalitě Husovy ulice. Jde o rohový dům se dvěma vchody. Jeho oprava za 48 milionů začala loni v létě. Původně v něm byly kancelářské prostory pro úředníky radnice. Po rekonstrukci je v něm k dispozici 23 bytů nejrůznějších dispozic. 

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: „Čtyřpodlažní dům s výtahem disponuje moderními, účelně navrženými byty 2+kk a 3+kk. Součástí rezidence je dvůr s dětským hřištěm. Nájemní bydlení je stále více vyhledáváno a představuje jeden ze současných trendů moderního bydlení. Rekonstrukcemi historických městských domů se nám daří nejen toto reflektovat, ale současně i naplňovat hned několik strategických cílů města. Rozšiřujeme nabídku kvalitního nájemního bydlení, oživujeme centrum Ostravy, ve kterém přibydou noví rezidenti, a opravené fasády domů výrazně přispějí k estetizaci veřejného prostoru. Věříme, že o nové byty s moderním a účelným uspořádáním ve stylových historických domech bude zájem. První nájemníci by se mohli nastěhovat ještě letos."

Byty na Husově si mohou zájemci prohlédnout už v druhé polovině listopadu. Kvůli aktuální situaci budou prohlídky výhradně virtuální. V prosinci pak budou k dispozici také byty zrekonstruovaného historického domu na Střelniční ulici u Masarykova náměstí. Jde o čtyřpodlažní dům s 11 byty i s obchodními prostory. 

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy:  "Na výběr budou byty 2+kk a dvě bytové jednotky 4+1 mansardového typu s vlastní terasou. V podzemním podlaží se nachází sklepní kóje, kolárna s kočárkárnou, kotelna a převýšená obchodní jednotka z prvního podlaží. V přízemí jsou další tři obchodní prostory."

V květnu příštího roku budou dokončeny další nájemní byty v novém domě v ulici Janáčkově v místech, kde se díky blízkosti Janáčkovy konzervatoře a budoucí městské Galerie Plato v prostorech historických jatek soustředí umělecký život Ostravy. Dům bude mít 26 bytů. Město už pracuje i na dalších třech projektech s bydlením v centru města. Jde o rezidenční objekt Nové Lauby, nový dům na křižovatce Biskupské a Kostelní a studio architektky Evy Jiřičné připravuje proměnu mrakodrapu na Ostrčilově ulici. 

---Mohlo by Vás také zajímat