Ostravské minuty

  • Zpravodajství z Ostravy od reportéra Tomáše Kořistky a kameramana Tomáše Trávníka.
  • Ostrava chystá vyhlášku o omezení nonstopů
  • Ostrava bude hostit MS v hokeji v roce 2024
  • Magnolii si brzy můžete projít i doma u počítače

Ostrava chystá vyhlášku o omezení nonstopů

Ostravští strážníci jsou občany často voláni ke hlučným a často opilým skupinkám, které se v nočních hodinách shlukují kolem nejrůznějších nostopů a dělají nepořádek. Vedení města se proto rozhodlo, že připraví vyhlášku, která by provoz problémových provozoven regulovala.

Ostravský magistrát chystá novou obecně závaznou vyhlášku, kterou chce reagovat na problémy s rušením veřejného pořádku v některých částech města. Jako první se na vedení města obrátila největší městská část Ostrava - Jih.

Gabriela Göedelová, mluvčí Ostravy - Jihu: "Naše městská část už v tuto chvíli dává dohromady konkrétní podněty na místa jejichž provoz dlouhodobě trápí a obtěžuje naše občany a narušuje klidné soužití."

V minulých dnech se přidala další městská část - Mariánské Hory a Hulváky, kde dokonce sepsali občané proti nonstopům petici a chtějí aby se nonstopy zavíraly v létě v 9 a v zimě v 10 hodin večer. 

Kateřina Rosandićová, organizátorka petice: "Třeba ulice 1. máje to je ghetto. Jsou tam na ulici denně odpadky, opilci se tam válejí po zemi, bijou se, fetují, všude jsou střepy."

Problémové lokality a podniky už vybírá i Poruba. Ta řeší problémy hlavně s hlučnými hosty restaurací uvnitř uvnitř sídlišť, kteří v noci často postávají venku. Podněty obvodů sbírá magistrát, který bude vyhlášku připravovat.

Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Rozhodli jsme se, že zahájíme legislativní proces na nové vyhlášce, která by dala možnost omezit provozní dobu provozoven, které působí ve svém okolí nějaké problémy."

Konečné slovo budou mít právníci, kteří musejí vyhodnotit do jaké míry lze podniky omezit. Podobná vyhláška už platí v Karviné a Havířově, kde regulují provoz hladových oken bez vstupu dovnitř obchodu.

---

Ostrava bude hostit MS v hokeji v roce 2024

Milovníkům sportu přinášíme výbornou zprávu. Mistrovství světa v hokeji bude v roce 2024 skutečně i v Ostravě. Vedení města a Moravskoslezského kraje v pondělí podepsali se svazem ledního hokeje memorandum o vzájemné spolupráci. Ostrava s Prahou stále drží rekord v návštěvnosti šampionátu z roku 2015.

Už je to černé na bílém. V Ostravar Aréně bylo podepsáno memorandum o spolupráci při pořádání Mistrovství světa v hokeji v roce 2024. Ostrava se tak s Prahou na více než 14 dní stane hokejovým centrem světa. 

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: „Světová hokejová elita se na českém území představí pojedenácté v historii, poprvé to bylo v roce 1933, naposledy v roce 2015. Věřím, že si za tři roky užijeme nezapomenutelný šampionát, a že naši skvělí fanoušci přinesou českému týmu štěstí a třeba i nějakou medaili. Naposledy to totiž našim hokejistům bronzově cinklo v roce 2012, zlato jsme naposledy vybojovali před jedenácti lety. Našim hráčům přeji stupně vítězů samozřejmě i dříve, ale kdyby se zadařilo i v roce 2024, bylo by to skvělé."

Tomáš Macura, primátor Ostravy: „Jsem nesmírně potěšen, že si Mezinárodní hokejová federace vybrala znova Českou republiku jako místo konání Mistrovství světa 2024, ještě raději jsem pak za to, že šampionát se uskuteční i u nás v Ostravě, v naší městské hokejové hale. Jsem si jist, že se nám, jako doposud, podaří udržet laťku organizace celé akce hodně vysoko, a že těch více než 14 dní bude pro Ostravu opět hokejovým svátkem, který si nejen hokejisté, ale hlavně fanoušci pořádně užijí."

Mistrovství světa je nejprestižnějším turnajem, který pořádá Mezinárodní hokejová federace, jež tvoří 81 národních svazů. Poslední mistrovství světa bylo v Ostravě v roce 2015 a diváci mu vytvořili skvělou kulisu. Návštěvnost ještě nebyla překonána. 

Tomáš Král, prezident Českého svazu ledního hokeje: „Ostrava tradičně nabízí jak zúčastněným mužstvům, tak fanouškům a všem ostatním hostům skvělé podmínky. Nepochybuji, že stejně tomu bude i v roce 2024 a že se znovu společně pokusíme překonat historický rekord v návštěvnosti mistrovství světa, jak se nám to podařilo v letech 2004 a 2015."

Ostrava a Moravskoslezský kraj shodně pořadatelům přispějí po 30 milionech korun. Šampionát se uskuteční od 10. do 26 května 2024. Diváci v Ostravě mohou vidět 28 zápasů v základní skupině a pak ještě dvě čtvrtfinále. Zbytek zápasů se odehraje v Praze. 

---

Magnolii si brzy můžete projít i doma u počítače

Domov pro seniory Magnolie chystá unikátní virtuální prohlídku. Už brzy bude možné, aby si ho případní klienti prošli v klidu doma u počítače. Umožní to speciální technologie, která celý objekt zpracuje do třírozměrného modelu podobně, jako v počítačových hrách.

Domov pro seniory Magnolie v Ostravě - Vítkovicích se nyní stará o 73 klientů, s různými typy demence. V době vrcholu pandemie, kdy byla sociální zařízení uzavřena pro návštěvy, klienti velmi trpěli a problémem bylo i přijímaní nových seniorů. Proto se vedení rozhodlo využít unikátní technologii, která umožní téměř dokonalou prohlídku zařízení a to třeba i včetně programu.

Andrea Gibejová, ředitelka Domova se zvláštním režimem Magnolie: "Chtěli jsme mít interaktivnější přístup pro rodiny našich klientů na webových stránkách, ale nejen pro rodiny stávajících klientů, ale i pro rodiny nově příchozích klientů, kteří se rozhodují nastoupit k nám do zařízení." 

Specializovaná firma využila unikátní technologii a celý objekt nejprve dokonale nasnímala zevnitř i zvenčí. Nezapomněli samozřejmě ani na miláčky klientů i návštěv, kterými jsou ochočené kozy. 

Vítězslav Dembinný, jednatel společnosti PANOPRO: "Kdokoliv se z pohodlí domova může projít po těchto chodbách, může něco zažít. Může vejít do této místnosti, může se tady porozhlédnout, tady kliknout na stůl, pustit si video, podívat se na nějaké fotky nebo texty." 

A tady už se můžete podívat, jak vypadá výsledek. Celá Magnolie je dokonale vykreslená a zájemci si ji mohou u počítače procházet od sklepa až po půdu. Po cestě se mohou zastavit například v kulturní místnosti a poslechnout si dechovku, která nedávno v domově potěšila klienty. No a rodina pak může vidět třeba dědečka, kterému se program libí. 

---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry