Ostravské minuty

  • Zpravodajství z Ostravy od reportéra Tomáše Kořistky a kameramana Tomáše Trávníka.
  • DOV žije festivalem Colours of Ostrava
  • Talentovaní studenti mohou získat 100 tisíc korun
  • Strážníci pomohli ženě, která aktivovala tísňové tlačítko
  • Ostrava bude mít novou ředitelku knihovny

DOV žije festivalem Colours of Ostrava

Po dvou covidových letech jsme se konečně dočkali. V Dolní oblasti Vítkovice začal čtyřdenní multižánrový festival Colours of Ostrava. na který zamířily desetitisíce lidí ze všech koutů nejen naší republiky.

Letošní ročník festivalu Colours of Ostrava v Dolních Vítkovicích začal velkolepě. A to speciálním představením souboru nového cirkusu Cirk La Putyka se studenty kyjevské novocirkusové akademie.

Organizátoři festivalu opět přivezli do Ostravy hudební hvězdy z celého světa, jako jsou například Twenty one pilots, The Killers, LP, nebo Martin Garrix.

Jiří Sedlák, mluvčí festivalu: “Já si myslím, že by se návštěvníci neměli soustředit pouze na ty hlavní scény, ale třeba tady máme melting pot, 9 scén s mnoha řečníky, velkou rodinnou zónu, nebo filmy, divadla, workshopy, takže je toho spoustu.”

Anketa: návštěvníci festivalu: “Ani nevím, na co se těším. Úplně na všechno, na atmosféru a jsme tady chviličku, takže hledáme, zkoumáme, co tady všechno je.”

“My se těšíme určitě hrozně moc. My tady ani nechodíme na kapely. My tady chodíme prostě jenom tak za atmosférou, za tím, jak je to tady krásně vyzdobené. Za tím, co se tady dá sníst a vypít, takže my se těšíme spíš tak celkově.”

“My se těšíme asi nejvíce na Martina Garrixe a asi tak celkově se těšíme na tu atmosféru a podobně.”

Festival Colours of Ostrava potrvá až do soboty a lístky jsou stále v prodeji. A to přímo na místě.

---

Talentovaní studenti mohou získat 100 tisíc korun

Ostrava pokračuje v oblíbeném programu Talent roku, díky kterému mohou získat výjimeční studenti od města stipendium. Podporu mohu dostat i když se vzdělávají na zahraničních univerzitách. Podmínkou je trvalé bydliště v Ostravě.

Ostrava se už mnoho let snaží vytvořit co nejlepší podmínky pro studium i následné profesní uplatnění nadaným vysokoškolákům a zároveň je podporuje i v průběhu studia. Díky programu Talent roku mohou získat až 100 tisíc korun. 

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: „Podporu nadaných studentů považuji za klíčovou, město tak často získává výjimečné odborníky, kteří přispějí k jeho rozvoji v mnoha směrech. Ostrava své studenty podporuje dlouhodobě. Co se týče aktuálního programu Talent roku, jedná se o jeho druhý ročník."

Ocenění zpravidla pracují ve výzkumných týmech, publikují odborné články a jejich studijní výsledky jsou excelentní. Pro akademický rok 2022/23 je připraven 1 milion korun, stejně jako o rok dříve. Mezi Talenty roku byla například Niké Vopalecká, která studuje v americkém Bostonu obor tvorba písní. 

Niké Vopalecká, zpěvačka, skladatelka, studentka: "Pro mě je největším vzorem Alicia Keys, což je americká zpěvačka, klavíristka, skladatelka, aranžérka a tím je pro mě vzorem, že dělá moc těch částí hudebního řemesla a dělá je výborně."

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: Původními stipendii město podporovalo studenty od roku 1996 a do současnosti ostravští studenti díky těmto programům získali téměř 18,5 milionů korun. Mezi našimi stipendisty najdete zvučná jména umělců i vědců."

Přihlášky mohou studenti podávat do 31. října, pravidla najdou na webu města. Mezi povinné přílohy patří například  životopis a motivační dopis, doklad o studiu, doložení studijního průměru i vědecké úspěchy a publikační činnost. S příběhy oceněných studentů je možné se inspirovat ve foyeru Nové radnice. 

---

Strážníci pomohli ženě, která aktivovala tísňové tlačítko

V Ostravě se odehrál další případ, kdy tzv. Senior linka zachránila důchodkyni, která upadla ve svém bytě a nemohla sama vstát. Strážníci pak nechali byt otevřít a ženě pomohli. Naštěstí nebyla její zranění nijak vážná.

Operační středisko Městské policie Ostrava zburcoval ve středu 6. července v 5 hodin ráno alarm Senior linky. Díky systému okamžitě věděli, že tísňové tlačítko "zdravotní komplikace" stiskla 87letá žena ze Svinova a tak se nejbližší hlídka okamžitě vydala na pomoc.

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: "Hlídka po příjezdu na místo zjistila, že byt je uzavřený. Na zvonění a klepání nikdo nereagoval. Z bytu se však ozýval tlumený hlas seniorky. Vzhledem k závažnosti situace využili strážníci ke vstupu do bytu své oprávnění dané jim zákonem a do bytu vstoupili po jeho otevření hasiči."

V koupelně bytu strážníci našli na zemi zesláblou ženu, která nemohla vstát. Naštěstí ale nebyla zraněná. Ženu prohlédli zdravotníci a potvrdili, že zraněná není. V letošním roce už vyjížděli strážníci k 206 podobným případům. Aktuálně má tísňové tlačítko Senior linky 522 důchodců. Jeho instalace není složitá. 

Romana Macková, preventistka MP Ostrava: “Obnáší to to, že je třeba, abychom nainstalovali centrálu, tlačítko předali informace seniorovi, který potřebuje vědět, jak s tím má zacházet. V případě, že se zmýlí, tak volá na dané číslo, aby informoval, že došlo k omylu. Z počátku jsou obavy, co se to děje, co jsou to za tlačítka. Mají z toho strach, ale my dáváme dostatečný čas k tomu, abychom je instruovali k používání. Mají také návod, když tam čemukoliv nerozumí, mohou nás kontaktovat."

Bližší informace k možnosti účasti na projektu Senior linky jsou uvedeny na webových stránkách Městské policie Ostrava www.mpostrava.cz. 

---

Ostrava bude mít novou ředitelku knihovny

Ostrava bude mít novou ředitelku městské knihovny, která má pod sebou úctyhodných 29 poboček po všech městských obvodech. Současná ředitelka Miroslava Sabelová vedla organizaci 22 let.

Od 1. září povede Knihovnu města Ostravy nová ředitelka Irena Šťastná, která nahradí ve funkci po 22 letech Miroslavu Sabelovou. Velet bude 29 knihovnám, které jsou rozprostřeny po celém městě a téměř všechny prošly v posledních letech rekonstrukcí nebo minimálně úpravou interiéru. Miroslav Sabelová ještě stihla otevřít novou pobočku knihovny V Zálomu. 

Miroslava Sabelová, končící ředitelka Knihovna města Ostravy: "V interiérech se snažíme působit na lidi pozitivně, aby se cítili dobře, rádi tam trávili čas a měli tam svůj prostor jak senioři a maminky s dětmi, tak třeba studenti."  

Knihovna pod vedením Miroslavy Sabelové získala mnoho ocenění - např. 3 tituly Knihovna roku. V loňském roce se navíc dostala ostravská knihovna do seznamu TOP deseti knihoven ČR podle nejvyššího počtu výpůjček.

Zbyněk Pražák, náměstek primátora Ostravy: "Pevně věříme, že kontinuita úspěšné činnosti v knihovně bude pokračovat. Rada města také vyjádřila velké poděkování stávající paní ředitelce." 

Budoucí ředitelka Irena Šťastná v současné době zastává v knihovně pozici vedoucí knihovnických služeb, což mimo jiné zahrnuje vedení a koordinaci sedmi poboček. Sedmičlenná komise ji navrhla jako komplexně nejvhodnější kandidátku.

---Mohlo by Vás také zajímat