Ostravské minuty

  • Zpravodajství z Ostravy od reportéra Tomáše Kořistky a kameramana Tomáše Trávníka.
  • Na ostravském magistrátu vzniká centrální recepce
  • Ostrava přispěje obvodům na opravy na hřbitovech
  • Naproti radnice je nově upravený veřejný prostor

Na ostravském magistrátu vzniká centrální recepce

Jedna z významných ostravských dominant - nová radnice bude obohacena o centrální recepci. Odborná komise její vzhled vybírala z několika návrhů renomovaných architektonických kanceláří. Nejvíce se líbil projekt pražského studia "znamení čtyř- architekti"

Budova Nové radnice v Ostravě má celkem tři vstupy. Dva po stranách a uprostřed, přímo pod věží je hlavní, centrální vchod. Ten je ale už několik měsíců uzavřen. Důvodem byla nejprve pandemie, která si vyžádala kontrolu nad pohybem osob v budově a nyní je to kvůli pracem na vybudování nové centrální recepce.

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: „Nová radnice je významnou a památkově chráněnou stavbou, ovšem její dispozice jsou pro občany, kteří neznají její vnitřní provoz, dosti nepřehledné a vstupní hala, ačkoli je sama o sobě impozantní, působí místy tmavě a opuštěně. Proto jsme hledali optimální podobu centrální recepce, která návštěvníkům radnice nabídne občanům ve vstřícném a příjemném prostředí rychlé informace ke všemu, co pro vyřízení svých záležitostí potřebují, rozvine potenciál vestibulu a přidá lidský rozměr."

Podobu centrální recepce navrhovaly čtyři architektonické kanceláře, komisi se nejvíce líbila koncepce studia „znamení čtyř – architekti“. Zatímco ostatní tvůrci pracovali s umístěním recepce v centrální ose vestibulu,  zvolila vítězná architektonická kancelář odlišný přístup.

Martin Tycar, architekt: "My jsme jako jediní v tom konceptu recepci doplnili ještě druhou částí, kterou tvoří sezení. Je to takový velký čalouněný sedák s lampou. Principiálně tvoří tu druhou doplňkovou část symetrického systému recepce." 

Součástí úprav s cílem zvýšení bezpečnosti klientů i zaměstnanců bude v celém objektu také doplnění kamerového systému. Počet kamer se ze současného stavu zvýší na čtyřnásobek. Realizace nové recepce přijde Ostravu celkem na 4,45 milionů korun.

---

Ostrava přispěje obvodům na opravy na hřbitovech

Ostrava i v tomto roce přispěje svým obvodům na opravy hřbitovů, v rozpočtu města je připraveno 9 milionů korun. Další 4 miliony poputují na pokračování úprav centrálního hřbitova ve Slezské Ostravě.

Ostravský magistrát pravidelně přispívá městským obvodům na opravy jejich hřbitovů. Stačí, aby si připravili konkrétní projekt, na který finance potřebují. Loni bylo 11 obvodům rozděleno dohromady 23 milionů korun. Letos dostane 7 obvodů 13 milionů korun. 

Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora Ostravy: „Na úpravy hřbitovů přispíváme městským obvodům pravidelně, ale až od minulého roku se podařilo alokovat finance, které by se měly objevovat v návrhu rozpočtu už pravidelně i v dalších letech. Pomůže to městským obvodům plánovat a připravovat projekty."

Nejnákladnější rekonstrukce čeká hřbitov v Zábřehu, kde bude investováno 5 milionů. O milion méně pak dostane největší Slezskoostravský hřbitov, který pokračuje v modernizaci. Loni se opravovala správní budova a hlavní schodiště. 

Richard Vereš, starosta Slezské Ostravy: "V letošním roce bude realizováno rozšíření centrálního stanoviště kontejnerů, což je technické zázemí hřbitova, do kterého je svážen odpad a kontejnery nejen z ústředního, ale i z ostatních slezskoostravských hřbitovů."

Radvanice a Bartovice mají v plánu rekonstrukci zpevněných ploch, v Třebovicích chtějí za 750 tisíc rozšířit kolumbárium a například Michálkovice plánují úpravu parkoviště. Půl milionu použije Krásné Pole na nový plot. 

---

Naproti radnice je nově upravený veřejný prostor

Vedení Ostravy pokračuje ve zkrášlování veřejného prostoru. V těchto dnech byly dokončeny úpravy části Prokešova náměstí naproti Nové radnice. Přibylo zeleně a vzniklo i posezení pro kolemjdoucí.

Možná jste si v minulosti všimli nepříliš vzhledného prostranství před kavárnou naproti Nové radnici v centru Ostravy. Jde vlastně o část Prokešova náměstí, která byla využívána především jako nelegální parkoviště, protože jde o chodník. Prostranství nyní prošlo zásadní proměnou a stala se z něj chlouba centra města. 

Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora Ostravy: „Architektonické řešení prostoru u kavárny vycházelo ze současné kompozice před Novou radnicí. Proto se při rekonstrukci měnila původní zámková dlažba za stejný typ dlažební desky ze žuly, která tvoří i centrální část Prokešova náměstí. Zmenšení zpevněné plochy nám umožnilo vysadit více zeleně, takže prostor nyní působí útulněji a příjemněji. Umístěním posezení a výsadbou stromů jsme také chtěli dát najevo, že se jedná o prostor pro lidi, ne pro zaparkování vozidel návštěvníků kavárny a obchodů, jak tomu bylo doposud."

Rozsáhlé vydlážděné prostranství se zmenšilo na úkor zelené plochy, která se rozrostla o 80 m². Přibyly tři vzrostlé svítele latnaté, vyvýšený trvalkový záhon olemovaný plechem, nový trávník a několik dalších záhonů. Upravena je zeleň i u blízkého památníku. Lavičky mají led podsvícení. 

anketa: "Je to krásné a dobře se tady sedí."

"Fajn, příjemné posezení ve stínu, ale chybí mi tady fontánka na pitnou vodu."

Aby měly stromy dostatečný prostor pro růst třeba i po třiceti letech, sázely se do speciálního substrátu, jehož součástí je biouhel, který zabezpečí lepší prokořeňování a výživu. Biouhel je vyroben z organického odpadu a je plně ekologický.

---Mohlo by Vás také zajímat