Ostravské minuty

  • Zpravodajství z Ostravy od reportéra Tomáše Kořistky a kameramana Tomáše Trávníka.
  • Do Ostravy se vrací MS v para hokeji
  • V Ostravském muzeu představují historii městských parků
  • Ostravská divadla se znovu otevírají divákům

Do Ostravy se vrací MS v para hokeji

V sobotu začne v Ostravě jedna z největších sportovních událostí letošního roku v naší zemi - Mistrovství světa v para hokeji. Naši reprezentanti se na své zápasy velmi těší a doufají, že jim diváci připraví podobnou atmosféru jako před dvěma roky. Kapacita arény je omezena na dva půl tisíce fanoušků.

Mistrovství světa v para hokeji je tady a všichni doufají, že se povede stejně, jako to v roce 2019. Po stránce sportovní i divácké, kdy se z fandění stal doslova fenomén a lístky na každý zápas byly rozebrány. Do haly se tentokrát dostane 2 a půl tisíce fanoušků.

Jiří Šindler, prezident turnaje: "Diváci se u vstupu musí připravit na to, že bude kontrolována bezinfekčnost. V aréně musí mít každý přikrytá ústa  nos a pak už jen na plno fandit."

Šampionát by se samozřejmě nemohla konat bez podpory města a kraje. Je to už osvědčená kombinace u vrcholných akcí, jako je například Zlatá Tretra, nebo nedávno skončený turnaj světové série v plážovém volejbale. 

Tomáš Macura (ANO), primátor Ostravy: „Do Ostravy se po dvou letech vrací mistrovství světa v para hokeji a stáváme se tak jediným městem, ve kterém se tato akce uskuteční dvakrát po sobě. Navíc se turnaj podařilo uspořádat v nelehké době poznamenané pandemií covidu-19. Beru to jako uznání skvělé práce organizátorů i toho, že Ostrava dokáže na vrcholných sportovních akcích nabídnout výborné zázemí. Jsem rád, že můžeme tuto elitní světovou soutěž pro handicapované hokejisty finančně i organizačně podpořit. Věřím, že předvedou skvělé výkony a že jimi nadchnou sportovní fanoušky po celém světě stejně tak, jako před dvěma roky."

V roce 2019 naše reprezentace prohrála utkání o třetí místo z Jižní Koreou a letos by to určitě chtěla na stupně vítězů dotáhnout. Porazit ale někoho z velké trojky USA, Kanada, Rusko bude těžké.

Jiří Bříza, trenér reprezentace: "Jsme velmi dobře naladěni a na ten první zápas se moc těšíme. Cítíme se dobře a postupně se dostáváme do zápasového rytmu. Podmínky pro všechny týmy na světě byly v posledním roce stejně těžké, teď se ale konečně můžeme potkat zase na ledě a změřit síly s těmi nejlepšími." 

První zápas naši para hokejisté odehrají v sobotu v poledne proti týmu Jižní Koreje, kterému budou chtít vrátit porážku z loňského šampionátu. 

---

V Ostravském muzeu představují historii městských parků

Do normálu se vrací i Ostravské muzeum, které už v době pandemie, kdy bylo uzavřeno, připravovalo novou výstavu. Nese název Děkuji za park a je v ní zmapována historie a přírodní bohatství 19 vybraných ostravských parků.

Myšlenka projektu Děkuji za park vznikl paradoxně díky pandemii, kdy mnoho z nás začalo chodit do parků, které mají v okolí bydliště. Odborníci z Ostravského muzea dali hlavy dohromady a vznikla unikátní výstava, která se věnuje parkům v Ostravě. 

Kateřina Barcuchová, spoluautorka projektu: "Máme tady panely o 19 ostravských parcích. Včetně toho nejstaršího, což je Park Stará střelnice, který už neexistuje, je tam proto fotografie z dnešní doby."

Mezi nejstarší parky v Ostravě patří Komenského sady v centru města a nebo sad Jožky Jabůrkové ve Vítkovicích. Naopak nový park je například Hrabovjanka, na jehož vytvoření se podíleli sami obyvatelé Hrabůvky a nebo Koupark v Radvanicích. 

Kateřina Barcuchová, spoluautorka projektu: "Zajímavé jsou parky, o kterých ani nevíte, že jsou parky. Jde např. o park v Kunčicích, kde si ještě někteří pamatujeme, jak tam stával zámek." 

Panely s parky jsou propojeny QR kódem s virtuálními prohlídkami. Na každém panelu je také mapa, kde se park nachází. V přírodovědné části jsou popsány stromy, rostliny i živočichové, které v parcích žijí.  

Zdeňka Rozbrojová, spoluautorka projektu: "Snad si lidé uvědomí hodnotu městské zeleně a snad ji konečně docení." 

Částí projektu "Děkuji za park" je také anketa, která se snaží zjistit, jaký mají ostravané k parkům vztah. Zjišťovala se oblíbenost, ale i co změnit či vylepšit. Součástí je i venkovní výstava , která putuje po růžných částech Ostravy. Pokud se chcete zúčastnit ankety a nebo zjistit další informace o výstavě, vše najdete na internetových stránkách ostravského muzea www.ostrmuz.cz.

---

Ostravská divadla se znovu otevírají divákům

Ostravská divadla se znovu otevírají lidem. Diváci už mohou v předpremiéře vidět Dvořákovu operu Hubička a činohra nabízí novinku s názvem Češky krásné, Češky mé a také divácký hit stále vyprodanou komedii Habaďůra. Nová sezóna pak začne v srpnu muzikálem West Side Story.

10. června mohli diváci vidět v Divadle Antonína Dvořáka první ze dvou předpremiér opery Hubička, kterou v Ostravě nastudovali po 21 letech. Po Prodané nevěstě je to nejhranější opera Bedřicha Smetany.

Marek Šedivý, dirigent: „V opeře Hubička jsou tři momenty, které dojmou snad každého Čecha. Skřivánčí píseň, kterou zpívá Barče, pak tam máme Lukášovu Polku a především Ukolébavku, kterou zpívá Vendulka. Ukolébavka je i v partituře nadepsána jako národní píseň.“ 

Hubička si na nové nastudování v Ostravě počkala 21 let, naposledy diváci viděli premiéru v únoru roku 2000 a nové nastudování je už jedenácté. Poprvé NDM hrálo Hubičku hned jako druhou operní premiéru po Prodané nevěstě v srpnu 1919. 

Martin Šrejma, Lukáš v opeře Hubička: „Role Lukáše je jedna ze stěžejních rolí vůbec českého tenorového repertoáru. Myslím si, že patří k těm těžším, co se týká hlediska Smetanových oper."

V průběhu června je pro diváky připraveno šest představení a v nadcházející divadelní sezóně čekají na obecenstvo inscenace, které se nemohly doposud uvést. Do divadla však stále může přijít pouze polovina lidí z celkové kapacity divadelního sálu. 

Mgr. Šárka Swiderová, tisková mluvčí: „My stále smíme hrát pouze pro 50% kapacity našich divadel, což tady v divadle Antonína Dvořáka znamená zhruba 250 lidí a v divadle Jiřího Myrona 300 lidí. Hrajeme v červnu celkem 6 představení, tady jsme na scéně Hubičky, nového nastudování české krásné klasické opery Bedřicha Smetany. Jsme strašně rádi, že se diváci k nám vracejí, protože už ta první představení ukázala, že to nadšení je."

Jiří Nekvasil, ředitel Národního divadla moravskoslezského: „V první polovině divadelní sezóny do prosince čekají diváky hlavně premiéry děl, které jsme před nimi nemohli uvést. Je jich celkem 23. Od ledna budou následovat premiéry nových inscenací. Když divadla byla zavřená, tak nezahálela, ale pracovalo se ve všech čtyřech uměleckých souborech."

Operu Hubička z ostravského divadla Antonína Dvořáka nabídne 1. července živým přenosem televize Noe a NDM ji pak uvede 10. července na zámeckém nádvoří na festivalu v Litomyšli. Slavnostní premiéra v Ostravě je naplánována na 23. září 2021.

---Mohlo by Vás také zajímat