Stavba parkovacího domu u MNO začne ještě letos
V Ostravě se v letošním roce začne stavět parkovací dům u městské nemocnice. Vyřeší se tím dlouhodobý nedostatek parkovacích míst v této lokalitě a zároveň bude stavba sloužit i jako místo pro odstavení auta při cestě do centra města.
Parkování je stejně jako ve všech větších městech i v Ostravě problémem. V širším centru města by situaci měly vyřešit projekty parkovacích domů a odstavných parkovišť park and ride. Už v letošním roce začne výstavba parkovacího domu u městské nemocnice, který obě řešení spojí do jednoho.
Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: „Parkovací dům u městské nemocnice je jednou z klíčových investic statické dopravy města. Jeho umístění nabízí využití pro pracovníky i návštěvníky nemocnice, i zaměstnance řady firem sídlících v okolí. Sloužit bude také jako P+R parkování při cestě do centra navazující hromadnou dopravou nebo na sdílených kolech, případně pro cestující vlakem ze stanice Stodolní. Docházková vzdálenost na tramvaj je do dvou, tří minut, k vlakové zastávce je to pět minut chůze, cesta na kole na Masarykovo náměstí také zabere pouhých pět minut.“
Objekt se sedmi patry bude sloužit k parkování zaměstnancům i veřejnosti, stávající kapacita parkování se zvýší na čtyřnásobek. V přízemí objektu bude lékárna, obchodní prostory i technické zázemí. Parkovací dům vyřeší u dlouhodobý problém s parkováním uvnitř areálu nemocnice.
Kateřina Kyselá, náměstkyně ředitele MNO: "Cílem je, aby do areálu jezdili pouze sanitky a lidé, kteří potřebují akutně ošetřit. Zaměstnanci a další pacienti by měli parkovat právě v tom parkovacím domě."
Parkovací dům bude stát v prostoru mezi městskou nemocnicí, památkovým ústavem a hasičskou stanicí. Bude vybaven pokročilým odbavovacím systémem, který bude automaticky číst registrační značky vozů. Umožní i rezervaci a sdílení parkovacího místa. Budou v něm také rychlonabíjecí stanice pro elektromobily.
---
Ve Svinově se mění 5 kilometrů sítí pro vodu i odpad
Ostrava - Svinov se dočká téměř 5 kilometrů nového vodovodního potrubí a kanalizace. Po dokončení rekonstrukce budou mít občané kvalitnější vodu, pomůže to životnímu prostředí a vyměněny budou i povrchy ulic, kde výstavba probíhá.
Loni v březnu začala ve Svinově rekonstrukce kanalizace a vodovodních řadů. Její součástí je i výměna přípojek. Celkově se jedná o téměř pět kilometrů sítí a projekt zahrnuje také výstavbu dvou čerpacích stanic na vodu. Vše bude stát 70 milionů korun.
Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: „Dokončena byla již zhruba třetina prací včetně výstavby jedné z čerpacích stanic. Až to klimatické podmínky dovolí, bude realizátor pokračovat. Stavba ve Svinově, která běží podle plánu, výrazně zlepší současný havarijní stav odkanalizování celé této oblasti. Na ústřední čistírnu bude nově napojeno 122 nemovitostí, splaškové vody z nich už nepotečou do vodotečí, ale do čistírny odpadních vod, kde budou vyčištěny.“
Tato rekonstrukce ve Svinově je jednou ze 49 vodohospodářských staveb, které se prováděly, nebo zahájily v loňském roce. Hotovo je už přibližně patnáct set metrů za 22 milionů korun. Součástí stavby je také zrušení jedné volné výustě a méně splašků v další. Volné výustě se likvidují po celém městě.
Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora Ostravy: „Ve Svinově jsou celkem čtyři volné výustě. Do patnácti měsíců bude jedna zcela zrušena a z druhé bude odpojeno 90 procent splaškových vod. Zbytek vyřeší navazující stavba v oblasti Polanecká - Zátiší. Splaškové vody pak už nepotečou do Porubky a Mlýnky a tím bude eliminován i případný zápach. Při modernizaci kanalizačních řadů se bude letos v Ostravě odstraňovat celkem devět volných výustí."
V Ostravě je dohromady 46 volných výustí. Nejpozději do pěti let by měla být většina z nich odstraněna nebo přepojena na jednotnou kanalizaci. Letos půjde do obnovy a rozvoje vodohospodářské a kanalizační sítě z rozpočtu téměř 777 milionů korun.
---
Předškoláci si projekt Malý řemeslník velmi oblíbili
Určitě jste už slyšeli nebo i sami zažili, jak je v dnešní době těžké sehnat řemeslníka a firmy v našem kraji se také potýkají s nedostatkem kvalifikovaných technicky vzdělaných lidí. Jednou z cest, jak tento problém vyřešit, je vést k technice už malé děti. Proto vznikl v Ostravě projekt Malý řemeslník pro mateřské školy, který si děti velmi oblíbily.
Možná vás překvapí, jak šikovné dokáží být malé děti, když jim ukážete jak na to. To se pak klidně naučí pracovat s vrtačkou, zašroubovat vrut a nebo upevnit do svěráku dřevěný díl a pak ho opracovat pilníkem. Právě tyto dovednosti se uplynulých dvou letech učili děti z mateřských škol na Ostravsku v rámci projektu Malý řemeslník.
Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy
Projekt Malý řemeslník trval od února 2019 do konce loňského roku. Zúčastnilo se ho asi 660 dětí, které pod vedením zkušených lektorů vyrobily v průběhu dvou let asi celkem 3 300 výrobků, v tomto případě hraček. Učitelů bylo 17 a zajišťovala je Dolní oblast Vítkovice.
Kurzy se konaly přímo v jednotlivých mateřských školách a obsahovaly vždy pět hodinových lekcí určených maximálně pro šest dětí. Zapojit se mohly všechny mateřské školy z Ostravy a také z obcí v okolí. Využilo ho 55 školek, mimo jiné například z Klimkovic, Šenova, Velké Polomi nebo Zbyslavic.
Iva Chadzipanajotidisová, ředitelka MŠ Hornická, Ostrava
Projekt stál dva miliony korun a 85 procent nákladů pokryla dotace z Evropského sociálního fondu. Zájemci o pokračování nebo o účast v kurzech v oblasti polytechnického vzdělávání mohou využít dotační program města Ostrava zaměřený na talentmanagement.
---