Ostravské minuty

  • Zpravodajství z Ostravy od reportéra Tomáše Kořistky a kameramana Tomáše Trávníka.
  • Ostrava si připomněla Den boje za svobodu a demokracii
  • Fifejdská nemocnice pokračuje v modernizaci
  • Aplikace poradí Ostravanům s odpadem
  • Ostrava přispěje znovu na obnovu památek

Ostrava si připomněla Den boje za svobodu a demokracii

Ve foyeru ostravského magistrátu se uskutečnilo tradiční setkání k výročí Dne boje za svobodu a demokracii, které pořádá konfederace politických vězňů. V dnešních dnech je obzvlášť důležité si znovu připomínat, že demokracie rozhodně není samozřejmostí.

Pamětní deska obětem zla v budově ostravského magistrátu je opět ozdobena věnci a květinami. Přinesli je účastníci setkání k výročí Dne boje za svobodu a demokracii, který každoročně slavíme 17. listopadu. Tradičním pořadatelem této akce je Konfederace politických vězňů a hlavně její předseda 92letý Leo Žídek. 

Leo Žídek, předseda Konfederace politických vězňů Ostrava: "Připomínáme si zápas studentů i vlasteneckých občanů, kteří už v roce 39 a pak v roce 89 nám vrátili svobodu a demokracii." 

Primátor Tomáš Macura připomněl důležité události dějin a zdůraznil také význam tohoto svátku pro demokracii.

Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Chtěl by poděkovat vám všem, kteří jste přišli, organizátorům a hlavně také poděkovat všem těm jejichž zásluhou dnes žijeme ve svobodné a demokratické zemi."  

Jedním z důležitých milníků našich dějin je listopad 89, který má v paměti ještě mnoho z nás. Ostrava ho prožívala po svém. 

Petr Šimíček, historik, učitel Gymnázia Olgy Havlové: "Náš kraj, přece jen rudá Ostrava, byl znám jako průmyslový, všechny rekordy pětiletek byly tady a komunisté to brali, že zde mají pevnou základnu." 

Pamětníků zásadních událostí našich dějin v cestě za svobodou a demokracií ubývá a proto je nutné si neustále připomínat historii a také, že nic není samozřejmé a definitivní. 

---

Fifejdská nemocnice pokračuje v modernizaci

Městská nemocnice Ostrava pokračuje v cestě stát se nejmodernějším zařízením v kraji. V těchto dnech byla dokončena rekonstrukce a modernizace oddělení ARO a chirurgie. Vše je prováděno za plného provozu.

ARO a chirurgie Městské nemocnice Ostrava se může pochlubit zbrusu novými prostory i vybavením. Dokončena totiž byla další etapa rekonstrukci pavilonu E2, který je srdcem nemocnice. ARO doposud sídlilo ve dvou pavilonech, takže bude vše jednodušší a díky nové technice se rozšířila i péče.

Jana Kozubová, vrchní sestra ARO, Městská nemocnice Ostrava: "Napojí se infuze, napojí se dávkovače dle ordinace lékaře a to se vše intravenózně aplikuje. Může se stát, že všech 12 přístrojů je u jednoho pacienta v jeden okamžik v provozu." 

Chirurgie je ve dvou patrech a k dispozici je 50 postelí v klimatizovaných pokojích s moderním designem. K celkové modernizaci ale dojde až po dokončení 2. etapy, která zahrnuje jednotku intenzivní péče a další oddělení.

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: „Stavební práce první etapy modernizace byly zahájeny v dubnu roku 2021. Náklady na tuto etapu dosud dosáhly výše 152 milionů korun bez DPH, včetně interiéru. Zatímco první fáze kompletní rekonstrukce pavilonu E2 končí, brzy bude zahájena druhá část rekonstrukce tohoto pavilonu. Ta si vyžádá náklady ve výši 108 milionů korun, také včetně vybavení interiéru a bude probíhat do dubna 2024. V druhé etapě rekonstrukce se nových prostor dočká chirurgická JIP, lůžková část interny i chirurgie."

Zbyněk Pražák, náměstek primátora Ostravy: "Já věřím, že v průběhu několika let a teď nechci odhadovat, jestli to bude 5 nebo 10 let, z této nemocnice bude skutečně nejkrásnější zařízení nejen v Ostravě."

Rekonstrukce je složitá hlavně tím, že probíhá za plného provozu. Další etapa bude bohužel komplikovanější, takže bude ovlivněna i péče o pacienty. Vypomoci by ale měly okolní nemocnice.

---

Aplikace poradí Ostravanům s odpadem

Společnost OZO Ostrava nabízí obyvatelům města aplikaci, která jim pomůže v nakládání s odpadem. Mohou si ji stáhnout zdarma do svého mobilního telefonu a najdou v ní vše, co mohou potřebovat vědět o službách, které firma nabízí.

Sběrné dvory, Svoz bioodpadu nebo například prodej kompostu a substrátu, to jsou názvy některých sekcí nové aplikace společnosti OZO, kterou už si může stáhnout každý majitel mobilního telefonu. Pomůže mu rychle se dostat k jakýmkoliv informacím o odpadovém hospodářství ve městě.

Vladimíra Karasová, mluvčí OZO Ostrava: "Nová OZO apka je určena běžnému obyvateli města, který potřebuje bleskově a pomocí mobilu vyřešit problém spojený s odpady a co nejrychleji najít potřebné informace. Naše mobilní aplikace, jejímž úkolem je usnadnit orientaci ve službách poskytovaných OZO Ostrava, obsahuje osm sekcí vygenerovaných na základě nejčastějších dotazů a vyhledávání na našem firemním webu.“

Ale pozor! aplikace není v obvyklých aplikačních obchodech, ale musíte si na svém mobilu otevřít přímo web ozoostrava.cz a v pravém horním rohu si najít odkaz ozoapka. Na odkaz pak stačí kliknout a stáhnout si ho na plochu telefonu.  

Vladimíra Karasová, mluvčí OZO Ostrava: „Na webových stránkách OZO Ostrava patří sběrné dvory k nejvyhledávanějším tématům. Prostřednictvím apky se lze k těmto informacím dostat rychleji než na webu."

V aplikaci najdete i E-shop, kde můžete zjistit  vše o komerčních službách OZO Ostrava pro občany. Zde je možné si nezávazně spočítat cenu vybrané služby a pak si ji i rovnou objednat.

---

Ostrava přispěje znovu na obnovu památek

Ostrava se dlouhodobě snaží, aby byly významné stavby a památky v co nejlepším stavu a proto město jejich majitelům nabízí finanční pomoc při jejich rekonstrukci. Na příští rok je znovu připraveno pět a půl milionu korun.

Až 1,5 milionu korun mohou získat majitelé k obnově významných ostravských městských staveb jejich a až 500 tisíc k obnově sakrálních památek. Město v rámci tradičního programu vyčlenilo k údržbě, opravám, restaurování 5,5 milionů korun.

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: "Dotační program vyhlašujeme již po třinácté. Díky odpovědnému přístupů vlastníků objektů i finanční podpoře města Ostrava tak bylo obnoveno již na 200 významných staveb ve městě. Lhůta pro předložení žádostí je nyní stanovena od 2. ledna 2023."

Dotace v obou případech může činit maximálně polovinu přímých nákladů, zbylé náklady hradí majitel stavby. 
Zájemci naleznou detailní informace k programu na webu města. Letos se tak například kostel Neposkvrněného Početí Pany Marie v Přívoze vymaloval a opravil interiér. 

Francizsek Gajewski, administrátor farnosti: "Je to velmi dobré a já jsem velmi vděčný, že něco takového vůbec je. Velmi mi to pomohlo a ještě bychom potřebovali opravit vitráže, které byly zničeny koncem války a očištěn hlavní oltář." 

Projekty jsou posuzovány podle společenského významu renovovaného objektu, zároveň je ale posuzován stav jeho ohrožení či dostupnost široké veřejnosti. Žádosti budou orgány města schvalovat do konce června 2023.

---Mohlo by Vás také zajímat