Ostravské minuty

  • Zpravodajství z Ostravy od reportéra Tomáše Kořistky a kameramana Tomáše Trávníka.
  • Ostrava bude mít speciální hřiště na americký fotbal
  • Do fifejdské nemocnice nastoupilo 16 mladých doktorů
  • DPS Harmonie je dalším skvostem Poruby
  • Po celé Ostravě probíhá festival Folklor bez hranic

Ostrava bude mít speciální hřiště na americký fotbal

Ostrava bude mít jako první město v České republice hřiště na americký fotbal. Jeho vybudování je součástí velké rekonstrukce bývalého sportovního areálu VOKD v Porubě. Na své si pak přijdou nejen profesionální sportovní týmy, ale i hobby sportovci.

Poruba, která je s 62 tisíci obyvateli druhou největší městskou částí Ostravy, má stále nouzi o sportoviště. Výrazné zlepšení přinese rekonstrukce bývalého areálu VOKD, který už je značně zchátralý. Modernizace bude probíhat ve dvou etapách.

Andre Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: "„Sportu se věnuje čím dál více lidí a my chceme, aby měli naši občané možnost sportovat v moderních areálech s plnohodnotným vybavením. Sportovní areál Poruba navíc poslouží skvělým sportovním týmům, které svými výkony reprezentují Ostravu i jinde v republice. Sama se na výslednou podobu celého sportoviště velice těším a doufám, že rekonstrukce přinese radost všem malým i velkým, profesionálním i amatérským sportovcům."

Svého hřiště se dočká vicemistr ligy amerického fotbalu z let 2017, 2018 i 2019 Ostrava Steelers. Bude to vůbec první hřiště v naší zemi, které bude vybudováno speciálně pro tento sport. Umělý povrch s vyznačením yardů nahradí staré škvárové hřiště. Využívat ho budou i děti ze škol. 

Jan Klimeš, sekretář klubu Ostrava Steelers: "My jsme úplně nadšeni. Konečně budeme mít plnohodnotné podmínky pro přípravu. Vlastně jako první tým v ČR budeme mít umělé hřiště s našimi lajnami a budeme ho moci využívat celý rok." 

První etapa rekonstrukce skončí v listopadu a bude se týkat tribuny, oplocení, kanalizace a další infrastruktury. Hotovo bude i hřiště na americký fotbal. Druhá etapa, která se týká například tenisového zázemí nebo atletického oválu, bude dokončena v roce 2023. Celkové náklady jsou 240 milionů korun.

---

Do fifejdské nemocnice nastoupilo 16 mladých doktorů

Hned 16 čerstvých absolventů medicíny nastupuje v těchto dnech do Městské nemocnice Ostrava. Největší zájem je o radiologii a internu, naopak lékaři stále chybí například na psychiatrii.

Mária Nemčáková ze Žiliny nedávno dokončila studium medicíny a pro své první pracovní uplatnění si vybrala Městskou nemocnici Ostrava. Její specializací je radiologie a právě na Fifejdách ji v tomto ohledu mohou nabídnout špičkové vybavení i vzdělané kolegy. 

Mária Nemčáková, lékařka radiologie MNO: "Radiologické oddělení Městské nemocnice Ostrava jsem si vybrala pro jeho špičkovou úroveň, moderní vybavení a také kvůli vstřícným kolegům, od kterých se mám co učit. Pan primář má navíc jasnou vizi, kam se bude oddělení vyvíjet. Na to co mě čeká, se moc těším.“

Doktorka Nemčáková je jednou ze 16 čerstvých absolventů lékařských fakult, kteří do konce září nastoupí v městské nemocnici. 11 z nich získalo stipendium už v průběhu studia, aby posílili ta oddělení, kde potřebují Fifejdy posílit. 

Kateřina Kyselá, náměstkyně ředitele MNO: "Nejvíce absolventů míří na kardiologii a internu, na každé oddělení tři. Mladí lékaři posílí dále ARO, radiologii, urologii, dětské lékařství, neurologii a ORL. Absolventům po nástupu na pracoviště začíná příprava k atestaci ve zvoleném oboru."

Devět nově nastupujících lékařů absolvovalo fakultu v Olomouci, tři ostravskou, dva brněnskou a po jednom fakultu v Praze a Hradci Králové. Do nemocnice přišlo také dalších 9 zkušených lékařů. Ve fifejdské nemocnici tak nyní pracuje celkem 246 lékařů.  

---

DPS Harmonie je dalším skvostem Poruby

V Ostravě-Porubě slavnostně otevřeli Dům s pečovatelskou službou Harmonie na Dělnické ulici. Skončila totiž 2. etapa rekonstrukce celého komplexu, který se díky nádhernému atriu stal ozdobou Poruby.

Z původně zanedbané hospodářské budovy ve vyloučené lokalitě v Dělnické ulici se během dvou let stalo atraktivní místo k bydlení. Vznikl tady Dům s pečovatelskou službou pro seniorské páry s krásným atriem uvnitř komplexu, kde se brzy otevře i služebna MP a kavárna.

Jan Zelinka, architekt, Atelier 38: “Já jsem s výsledkem poměrně spokojený. Prostor se povedl celkem dobře zvládnout, zahrada vypadá hezky, tak jsem spokojený. Ten objekt měl své možnosti, jakoby potenciál a stačilo to z toho trochu vytáhnout, takže v zásadě šlo jen o zušlechtění toho prostoru a místo asfaltu doplnit trávu tak, aby se v prostoru lidé mohli pohybovat a cítit se dobře.”

Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka MOb Ostrava-Poruba: “První etapa, Dům s pečovatelskou službou už funguje od prosince loňského roku a já musím říct, že už máme úplně všechny byty k dnešnímu dni obsazeny, takže už tady není ani jediný, který by zůstal volný. Bude se sem stěhovat městská policie, my jsme domluveni, že od září už by měli plně fungovat a zároveň chceme, aby se co nejdříve nastěhovala kavárna, která by měla fungovat i pro veřejnost.”

V atriu jsou nejen lavičky s posezením, altán a dětské atrakce, ale také cvičící prvky pro seniory. Tělocvična je navíc i uvnitř Domu s pečovatelskou službou. Není ale řečeno, že tady zůstane natrvalo.

Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka MOb Ostrava-Poruba: “Uvidíme, jaké nápady budou mít senioři na třeba předělání na nějakou společenskou místnost, nebo něco, co by třeba využili více. Uvidíme, všechno se zatím zabíhá, tvoří se, ale hlavní je to, že se tady obyvatelům DPS líbí a z toho máme největší radost.”

Anketa: klienti DPS Harmonie: "Je to super tady všechno. Jak ty byty, tak zahrada. Nádhera."

"Od 1. prosince bydlíme spolu, vlastně jsme ovdověly, tak jsme si říkaly, dožijeme to spolu, tak jsme si zařídily nový byt na stáří, ať se máme dobře."

Komplex je zajímavý tím, že má zelenou střechu, která je teprve druhá v Porubě. Navíc je tady i kašna, kterých kdysi bylo v obvodu nespočet, postupem času ale bohužel zanikly, takže je jediná.

---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry