Ostravské minuty

  • Zpravodajství z Ostravy od reportéra Tomáše Kořistky a kameramana Tomáše Trávníka.
  • Ostrava spustila příjem žádostí o okamžitou podporu
  • MNO se kvůli Covidu téměř změnila na infekční kliniku
  • Ostravští strážníci pomáhají seniorům s očkováním
  • Bezdomovci kvůli mrazu zaplnili noclehárny v Ostravě
  • Moderní knihovna v Porubě má i kavárnu a hřiště

Ostrava spustila příjem žádostí o okamžitou podporu

Ostrava začala přijímat žádosti o okamžitou finanční podporu. Podnikatelé, které zasáhly vládní opatření proti šíření Covidu 19, dostanou 20 tisíc korun. Tento druh pomoci se osvědčil už loni na jaře při první vlně pandemie.

Od pondělka 18. ledna začala Ostrava přijímat žádosti podnikatelů o podporu. Podnikatelé s provozovnami na území města mohou okamžitě dostat jednorázově 20 tisíc korun. Musí splnit několik podmínek. Ta zásadní je, že v souvislosti s opatřeními vlády proti šíření koronaviru museli provozovnu zavřít. 

Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Již vloni na jaře se nám tato rychlá a jednoduchá forma podpory velmi osvědčila. Rozhodli jsme se proto v ní pokračovat a minulý týden v úterý jsme jako rada schválili vyhlášení programu i předběžně alokovanou částku ve výši 40 milionů korun. O došlých žádostech budeme rozhodovat v týdenních intervalech a následně budou peníze rychle odeslány na účty úspěšných žadatelů.

O pomoc podnikatelé mohou žádat výhradně prostřednictvím jednoduché počítačové aplikace , do které po vyplnění žádosti nahrají naskenovanou kopii občanského průkazu, žádost si vytisknou, podepíší a naskenují zpět do aplikace k finálnímu odeslání. Výzva je časově neomezená a bude otevřená do odvolání. 

---

MNO se kvůli Covidu téměř změnila na infekční kliniku

Městská nemocnice Ostrava je kvůli pandemii koronaviru po fakultní nemocnici druhou nejvytíženější nemocnicí v celém kraji. V úterý zdravotníci pečovali o 128 pacientů s nemocí covid 19. Dobrou zprávou je, že personál je proočkovaný a začala také vakcinace seniorů.

Městská nemocnice Ostrava už musela postupně přeměnit 10 oddělení na covidové stanice. V současné době tak v přísném infekčním režimu funguje 7 standardních oddělení a 3 oddělní JIP a ARO. To znamená, že i zdravotníci musejí dělat zcela jinou práci.

Tomáš Mrázek, primář chirurgie MNO: "Najednou jsme se ocitli v situaci, kterou jsme nečekali a neznali. Ta pandemie nás hodně naučila. Naučila nás hlavně to, že se musíme spoléhat pouze sami na sebe. To zatížení v okolí je takové, že žádná pomoc nepřijde."

V úterý leželo v nemocnici 128 pacientů s covidem. Pro nemocnici, která před pandemií  neměla infekční oddělení, je to velmi mnoho. Každý šestý pacient s koronavirem z našeho kraje leží v městské nemocnici. Nemoc už také mělo 30 procent zdravotníků. Podle primáře je řešením jedině očkováním, se kterým už nemocnice začala u seniorů nad 80 let.

Tomáš Mrázek, primář chirurgie MNO: "Nadějí je pro nás očkování. Už začínáme očkovat pacienty 80+ a v uplynulých 14 dnech jsme očkovali všechny zdravotníky. Já už jsem taky naočkovaný." 

Kulminaci nemocných s covidem zaznamenali v zdravotníci na konci minulého týdne. Maximum co může ještě nemocnice zvládnout je prý asi 150 pacientů. 

---

Ostravští strážníci pomáhají seniorům s očkováním

V pátek byla spuštěna registrace pro očkování seniorů a protože je možná pouze přes internet, ostravská městská policie nabídla pomoc. Obracet se na ni mohou důchodci, kteří nemají možnost se sami zaregistrovat a nemají nikoho, kdo by jim s tím pomohl.

Od 15. ledna se mohou lidé starší 80 let registrovat k očkování proti onemocnění Covid-19. Registrace probíhají online a protože se řada starších lidí na internetu příliš neorientuje, nabídli jim pomoc strážníci MP Ostrava. Zájemci mohou využívat bezplatnou linku 800 199 922.

Marek Potempa, strážník MP Ostrava: "Podmínkou je, že senior, který volá na registraci musí být bezprizorní, bez rodinných příslušníků, kteří by mu pomohli s tou registrací."

V další fázi pak strážníci tyto seniory objíždějí a pomáhají jim osobně s registrací. Dovnitř do bytu ale kvůli pandemii nechodí a samozřejmostí jsou i roušky.

strážník MP Ostrava: "Nemáte nějaké onemocnění srdce? Ne, mám jen vysoký tlak."

manželé Láryšovi: "Neváhali jsme a řekli jsme si, že půjdeme. Jestli je to dobré nevíme."

V současné době je v Ostravě 6 očkovacích center, která si mohou senioři vybrat. Některá už ale volné termíny nenabízejí a nebo je nabízejí například až na březen. Vše zaleží na dodávkách vakcín. Strážníci od pátku přijali 175 hovorů a už registrovali 43 seniorů. 

---

Bezdomovci kvůli mrazu zaplnili noclehárny v Ostravě

Noclehárny pro bezdomovce v Ostravě zaznamenaly rekordní zájem lidí o přespání v teple. Důvodem byly samozřejmě silné mrazy. Díky zimnímu programu magistrátu je míst pro bezdomovce dostatek. Stále je také hodně lidí bez domova, kteří pomoc odmítají.

Bezdomovci vzali noclehárny v Ostravě útokem. Charita a Armáda spásy přijaly do azylu 120 zájemců, kteří se ze strachu o život, raději uchýlili do tepla. Rtuť teploměru klesla v neděli v noci až k -20 stupňům. Přitom v zimě využívá tyto možnosti běžně kolem stovky bezdomovců. Míst je ale stále dostatek.

Zbyněk Pražák, náměstek primátora Ostravy: "Lze garantovat, že v zimě nemusí zůstat žádný člověk přes noc na ulici."

Stále je také velké množství bezdomovců, kteří pomoc odmítají a i ve velkých mrazech zůstávají ve svých přístřešcích. Důvody k tomu mají různé. Nechtějí se podřizovat přísnému režimu, musejí být střízliví, nebo třeba mají psa. 

bezdomovec Rosťa: "Nemám moc rád lidi a tam ve městě je zmatek. Já se tady vykoupu i hadry si vyperu."

Tyto lidi bez domova navštěvují sociální pracovníci a ještě častěji pak strážníci v rámci obchůzek svých rajónů. 

Lukáš Kostolný, strážník MP Ostrava: "Jakmile přijdou větší mrazy, kontrolujeme pravidelněji osoby bez přístřeší - jestli jsou v pořádku, nemají zdravotní problémy, omrzliny, jestli nepotřebují pomoc."

Ostrava spustila na konci roku zimní program, který znamená navýšení počtu míst v noclehárnách i na tzv. teplých židlích. V současné době je k dispozici 792 míst.

---

Moderní knihovna v Porubě má i kavárnu a hřiště

Ostravský městský obvod Poruba má moderní knihovnu s literární kavárnou. Revitalizováno bylo i okolí objektu, takže vznikla i plocha pro pořádání nejrůznějších akcí a přibylo také parkoviště.

Na fotografii z osmdesátých let minulého století můžete vidět objekt mateřské školy na tehdejší ulici Emanuela Famíry. V roce 85 byla školka zrušena. V objektu pak byla restaurace, posilovna, fitcentrum a jednu část využívala i knihovna. To už se ulice jmenovala Podroužkova. Prostory byly ale nevyhovující a tak město rozhodlo o modernizaci celé budovy. Ta v těchto dnech končí.

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: "V minulosti došlo pouze k rekonstrukci venkovního pláště a oken. Teď došlo k celkové rekonstrukci objektu i jeho okolí."

Dvoupodlažní budova je sestavena ze dvou vzájemně spojených celků. Přízemí bude vyhrazeno dětskému a dospělému oddělení knihovny a literární kavárně, nad nimi bude oddělení literatury pro dospělé. K dispozici je i multifunkční sál.

Irena Šťastná, ředitelka knihovny: "V rámci všech poboček Knihovny města Ostravy to bude, mimo ústřední knihovnu, největší pobočka. Bonusem je to, že tady budeme mít i kavárnu."

Modernizace stála téměř 60 milionů korun. Součástí byly i úpravy okolí. Vzniklo 25 parkovacích míst a také plocha pro různé akce. Revitalizována byla i zahrada.

Irena Šťastná, ředitelka knihovny: "Před budovou je také velká vydlážděná plocha, takže můžeme vylézt s kulturou i ven, za což jsem moc ráda." 

V těchto dnech se už do knihovny navážejí knihy. O datu otevření vás budeme informovat.

---Mohlo by Vás také zajímat