Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Ostravské minuty

Ostravské minuty

  • Zpravodajství z Ostravy od reportéra Tomáše Kořistky a kameramana Tomáše Trávníka.
  • Ve Vítkovicích byla dokončena nová smuteční síň
  • Z bývalého koupaliště v Radvanicích vznikl dětský ráj
  • 19. ročník podzimní slavnosti Třebovický koláč

Ve Vítkovicích byla dokončena nová smuteční síň

Ostravská část Vítkovice se může pochlubit novou moderní smuteční síní, která je důstojným nástupcem té původní, která už byla ve špatném stavu. Jeden z největších projektů v historii obvodu byl realizován s podporou magistrátu.

Je hotovo. Zcela nová smuteční síň na hřbitově v Ostravě-Vítkovicích byla dokončena. Ta původní z roku 1925 už byla ve velmi špatném stavu a její oprava by byla velmi nákladná. Bylo tedy rozhodnuto o výstavbě síně nové, moderní a s důstojným zázemím nejen pro pozůstalé ale i pro zaměstnance. 

Richard Čermák, starosta Ostravy-Vítkovice: „Nová smuteční síň splňuje veškeré požadavky moderního pohřebnictví a umožňuje pozůstalým důstojné a komfortní rozloučení se zesnulými."

Většinu nákladů na výstavbu smuteční síně uhradil magistrát. Smuteční síň i hřbitov totiž zdaleka neslouží jen Vítkovicím, ale celému městu. 

Aleš Boháč, náměstek primátora Ostravy: „Je všeobecně známo, že vítkovickou smuteční síň k poslednímu rozloučení často využívají pozůstalí ze všech ostravských obvodů, což při finanční podpoře ze strany města sehrálo zásadní roli."

Autoři projektu smuteční síň koncipovali v čistém, moderním duchu a stavebníci pak tento návrh pečlivě zrealizovali.

Miloš Horňák, ředitel výroby, PSG Construction a.s. : "Stavba má spoustu specifik, které vyplývají z účelu. Je tady spousta zařízení, která se na běžných stavbách nevyskytují, jako například různé chladírny." 

Původní smuteční síň, která neodmyslitelně patří k historii Vítkovic, připomíná výstava umístěná v blízkosti nového objektu.

---

Z bývalého koupaliště v Radvanicích vznikl dětský ráj

Nyní by měli zpozornět zejména rodiče, protože v Radvanicích bylo otevřeno hřiště, které je doslova dětským rájem. Vzniklo z bývalého koupaliště a užijí si na něm děti každého věku. Zasportovat si mohou ale i dospělí a v areálu tzv. KouParku je i spousta míst k relaxaci.

Velkolepé koupaliště v Ostravě Radvanicích bylo otevřeno už v roce 1971 a stalo rychle vyhledávaným místem. Bylo ale velmi nekvalitně postaveno a v roce 1984 byl provoz ukončen. Pak už bohužel jen chátralo a stala se z něj skládka. Nové uplatnění bylo nalezeno až po téměř 40 letech a bývalé dno nyní tvoří obrovské dětské hřiště - KouPark. 

Aleš Boháč, starosta Ostravy Radvanic a Bartovic: "Pro městský obvod byla revitalizace zastaralé plochy výzvou. Po bývalém koupališti zůstalo bezmála 80 000 metrů čtverečních plochy, která chátrala byla neudržovaná." 

KouPark byl financován převážně z dotací. Přispělo například Ministerstvo životního prostředí, financí, ale i magistrát města. První návštěvníci jsou nadšeni.

anketa, návštěvníci KouParku: "Jsem nadšená, něco takového tady chybělo."

"Je to super." 

"Nejvíce se mi líbily ty stříkačky." 

Aleš Boháč, starosta Ostravy Radvanic a Bartovic: "Je tady nespočet skluzavek, nejdelší má 11 metrů, je tady několik trampolín, 3D prvky, prolézačky, houpačky, až po speciální gumové koule a své si zde najdou i dospělí."

KouPark nemá obdoby v celé naší zemi a unikátní hřiště bylo projektováno v Německu. Náklady dosáhly asi 70 milionů korun. 

---

19. ročník podzimní slavnosti Třebovický koláč

V Ostravě-Třebovicích se uskutečnila už tradiční podzimní slavnost Třebovický koláč. Probíhala v tamním parku, kde si přišli na své jak děti, tak dospělí.

Šárka Vojtkuláková, organizátorka slavnosti: "Třebovický koláč, podzimní slavnost, vznikla v roce 2004. Vznikla z podnětu toho, že jsme tak dlouho navštěvovali třebovický park, který byl tak krásný, nádherný a vyzýval k tomu, aby tady vznikla nějaká kulturní akce. Historicky, když to vezmeme, tak tady kdysi hraběnka z Tona měla svůj zámek a zvala Helenu Salichovou, kterou máme ve svém názvu, k takovým kulturním dýchánkům, kde se setkávali umělci. Takže my do toho parku přinášíme zpátky tu kulturu setkávání umělců, přátel a rodinnou atmosféru."

Letos se uskutečnil už 19. ročník slavnosti, který nabídl pro každého něco. Dětem udělalo radost loutkové divadlo, minizoo, šermíři a letos nově i deskové hry. Dospělým pak koncerty kapel různých žánrů.


Šárka Vojtkuláková, organizátorka slavnosti: "Osobně se těším na folklorní soubory, protože jsem folklorista, ale ráda si poslechnu co zazpívají Tomáš Kočko, Ruky na dudy, Aneta Langerová, BG Styl, Nerez, Zuzana Navarová, Michak Horák, který byl oceněný cenou Anděl, a pak samozřejmě bratři Ebenové udělají tečku za celými slavnostmi. Proč koláč? Je to z toho důvodu, že každý má nějakou chuť, co mu chutná, ať je to folklor, country, bluegrass, duchovní hudba, což máme v neděli při mši svaté a to patří k tomu, aby člověk získal energii a radost ze života."


Lucie Baránková Vilamová, náměstkyně primátora Ostravy: "My jsme dnes zahájili 19. ročník tradiční akce Třebovický koláč, kterou město Ostrava podporuje již řadu let. Je to tradiční akce, na kterou vždycky jezdí mnoho lidí. Je to úžasné, protože paralelně se to děje už několik let se Dny NATO a já jsem dneska viděla, že tady ti lidi jsou opravdu srdcaři a chodí na svoji tradiční akci, Já bych chtěla poděkovat organizátorům, a to manželům Vojtkulákovým, že to každý rok se pouštějí do organizace nového ročníku."


anketa: návštěvníci akce

"Jsem tady možná po desáté a dneska jsem chtěla vidět Folk team, zítra Nerez, v neděli možná Ebeny. Atmosféra je naprosto úžasná, do toho samozřejmě přispívá krásné počasí, bezvadná hudba, spousta stánků s dobrotami, takže úžasné."

"Jsem z daleka, přijela jsem z Úval u Prahy a jsem tady poprvé. Přijela jsem za kamarádkou, s kterou jsme se seznámily kdysi dávno, před 13 lety v lázních Kynžvart a teď se scházíme tady, mám tady ještě další kamarádku, která je z Brna. Hrozně se těším na Anetu Langerovou. Atmosféra je tady krásná, jsou tu milí lidé, počasí nám přeje, je to úžasné."


Tomáš Kočko: "Na to, že jsme začínali jako první bod programu, tak jsem byl překvapený, jak byli lidé natěšeni a je to tím, že na Severní Moravě hrajeme často a publikum nás zná, Takže pohoda velká."

Na slavnosti, kterou si nenechaly ujít stovky lidí, nechybělo ani spoustu dobrého jídla a pití. Vydařila se tak po všech stránkách.

---

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat