Ostravské minuty

  • Zpravodajství z Ostravy od reportéra Tomáše Kořistky a kameramana Tomáše Trávníka.
  • Ostrava má očkovací centrum bez nutnosti registrace
  • Ostrava schválila přesuny akcí a čeká žádosti na rok 2022
  • Ostravská ZOO je o prázdninách velmi populární
  • Arrows Ostrava si připsali úspěch v Poháru Mistrů

Ostrava má očkovací centrum bez nutnosti registrace

Ostrava jako druhé město po Praze ve středu ráno otevřela očkovací místo pro neregistrované zájemce. Zájem o očkování byl velký a první lidé už stáli ve frontě 2 hodiny před otevřením. Najdete ho v obchodním centru Nová Karolina.

V 8 hodin ráno se ve středu otevřelo v Nové Karolině v Ostravě nové očkovací místo. Od těch stávajících se liší především v tom, že se do něj lidé nemusí dopředu registrovat. Prostě jen přijdou a dostanou jednorázovou injekci vakcíny Janssen. Ostrava je po Praze dalším místem, kde se lze nechat naočkovat bez registrace. 

Adam Vojtěch, ministr zdravotnictví ČR: "V tuto chvíli je nutné tu strategii změnit. Je nutné maximálně zjednodušit očkování, zrušit všechny možné bariéry a nabídnout lidem očkování tzv. pod nos."

Zájem lidí byl tak velký, že se tvořila dlouhá fronta. První zájemce přišel už dokonce krátce po šesté hodině ráno. 

anketa: "Ne vždy máte možnost ovlivnit pracovní dobu. Objednáte se a můžete se jít klouzat." 

"Hlavně je to skoro o měsíc rychlejší."

"Tady si přijdu, když mám volno."

Andrej Babiš, předseda vlády ČR: "Pravděpodobně v neděli dosáhneme 10 milionů vyočkovaných vakcín, takže vakcinace probíhá úspěšně  já jsem velice rád, že je tady tolik lidí." 

Očkování zajišťují profesionálové z Fakultní nemocnice Ostrava. Denně zvládnou naočkovat přibližně 800 lidí. Vakcín je prý v současné době dostatek. 

---

Ostrava schválila přesuny akcí a čeká žádosti na rok 2022

Ostrava je bezesporu kulturním městem, ale pandemie tuto sféru života tvrdě zasáhla. Město se proto intenzivně snaží znovu kulturu nastartovat a podpořit všemi možnými způsoby. Schváleny byly změny termínů konání akcí a už bylo také vypsáno výběrové řízení na prostředky pro další rok. Dobrou zprávou je, že na Slezskoostravském hradě začaly Shakespearovské slavnosti.

V pondělí začaly na Slezskoostravském hradě po roční pauze Shakespearovské slavnosti. Jde už o 14. ročník a i letos se mají diváci na co těšit. Zájem mezi lidmi je obrovský a je znát, že lidem divadlo moc chybělo.

Andrej Harmečko, ředitel Shakespearovských slavností: "Celkem odehrajeme 18 představení. Začali jsme Bouří, následuje Zimní pohádka, Mnoho povyku pro nic, Hamlet, Slovenská komedie omylů a končíme naším představením Zkrocení zlé ženy." 

Premiérou letošního roku je komedie Bouře, kterou letos slavnosti v Ostravě začaly. 

Tomáš Macura, primátor Ostravy: "To místo je unikátní. Je to u Slezskoostravského hradu na soutoku Ostravice a Lučiny. Byl jsem na zahájení a viděl jsem i první představení Boře z pozdního období tvorby Shakespeara a byl to zážitek." 

Shakespearovské slavnosti jsou jednou z akcí, které se uspořádat podařilo. Mnoho dalších ale bylo zcela zrušeno a nebo muselo být přesunuto. 

Zbyněk Pražák, náměstek primátora Ostravy: „Mrzí mě, že některé akce musely být v důsledku koronavirové krize i v letošním roce zrušeny. Jsem ale rád, že jsme mohli pomoci všem těm, kteří se rozhodli i přes mnohé komplikace nabídnout své síly a schopnosti pro obohacení zdejší kulturní nabídky v Ostravě. Chceme kulturní život v Ostravě opět oživit a zdůraznit význam živé kultury pro město a jeho občany. Proto se také budeme snažit podpořit v příštím roce co nejvíce projektů,."

Bylo také vypsáno výběrové řízení na poskytnutí finančních prostředku pro jednoleté kulturní projekty na rok 2022.

Zbyněk Pražák, náměstek primátora Ostravy: "Usilujeme o to, aby zastupitelstvo rozhodlo o poskytnutí finančních prostředků už v lednu, aby ti, kteří budou vybráni, už od začátku roku věděli, že s těmi prostředky mohou počítat." 

Pro rok 2021 bylo městem podpořeno celkem 86 projektů v rámci jednoletých akcí, víceletých projektů pak 20. Na akce konané v příštím roce mohou zájemci žádat peníze od 13. září do 1. října. 

---

Ostravská ZOO je o prázdninách velmi populární

Ostravská zoologická zahrada patří v našem kraji mezi nejnavštěvovanější atraktivity. Pravidelně se dokonce umísťuje v první desítce nejoblíbenější míst v celé České republice. Nyní o prázdninách se už od rána plní nejen návštěvníky z naší země, ale je i oblíbeným cílem zahraničních turistů. Aktuální epidemická opatření nijak neomezují kapacitu ZOO.

Ostravská ZOO jede naplno. Díky zlepšení pandemické situace, neplatí omezení celkové kapacity v areálu. Pouze ve vnitřních prostorách je nutné používat roušky a dodržovat maximální množství osob, které najednou může dovnitř. Číslo najdete u každého vchodu do pavilonu. I letos připravilo ZOO několik novinek. 

Šárka Nováková, mluvčí ZOO Ostrava: "Za všechny bych třeba zmínila novou vyhlídku do výběhu afrických zvířat nebo další herní prvky. Taky je k vidění spousta mláďat, která se v průběhu jara narodila."

Pokud máte rádi ptactvo, určitě si nenechte ujít nové voliéry na Cestě vody

Šárka Nováková, mluvčí ZOO Ostrava: "Je to taková méně navštěvovaná část zoo, ale o to raději bych návštěvníky pozvala, protože i v této klidové části mohou zvířata vidět a užijí si i zajímavé pohledy na botanické zajímavosti."

ZOO rozhodně nespí na vavřínech a v současné době se už připravují další vylepšení a konečně se chystá i zvýšení parkovací kapacity. 

Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora Ostravy: "V současné době stavíme novou expozici pro makaky, gibony a kopytníky za 128 milionů korun. Připravujme nový parkovací dům, abychom návštěvníkům ulehčili parkování v těch exponovaných dnech v létě a o víkendech."

O prázdninách je o hodinu prodloužená otevírací doba zoo. Návštěvníci se tedy mohou procházet po areálu až do 8 hodin. Pokladny se ale uzavírají už v 6. Další z letních akcí jsou páteční komentované večerní prohlídky po zavírací době a prohlídky skleníků. 

---

Arrows Ostrava si připsali úspěch v Poháru Mistrů

Baseballisté Arrows Ostrava si zahrají Pohár mistrů i příští rok. V závěrečném duelu na domácím hřišti porazili německý Heidenheim Heideköpfe 11:3 a celkově skončili na krásném 5. místě. Pohár mistrů se v ČR uskutečnil vůbec poprvé.

Baseballisté Arrows Ostrava dokázali, že mohou konkurovat nejlepším týmům v Evropě. V Poháru mistrů, o jehož pořádání v Ostravě bojovali dva roky, skončili pátí. Což je velký úspěch. Zajistili si tak účast v této nejvyšší soutěži i pro příští rok.

Aleš Navrátil, Arrows Ostrava: “Byla zajímavá konfrontace s evropskými týmy. Myslím si, že jsme podali velice kvalitní výkon, dokonce jsme potrápili Holanďany, Italy, porazili jsme Němce, takže v celkovém součtu, si myslím, že to bylo kvalitní turné.”

Jakub Grepl, Arrows Ostrava: “Hráli jsme dokonce v jeden den dva zápasy, kdy ten druhý jsme dohrávali v jednu ráno a podařilo se nám ho vyhrát, takže kluci udělali famózní práci a myslím, že jsme všichni spokojeni s výsledkem.”

Pohár Mistrů se hraje každý rok a vždy se ho účastní 8 nejlepších klubových týmů z jednotlivých zemí. Dlouhodobě mají dvě místa Italové, Holanďané a Němci.

Radim Kepák, prezident Arrows Ostrava: “Pokud se podaří druhému českému týmu teďka ve Francii vyhrát B skupinu, tak v příštím roce bude mít dvě místa ČR, což je fantastický úspěch.”

Turnaj se vydařil po všech stránkách.

Radim Kepák, prezident Arrows Ostrava: “Kromě malého problému s počasím, kdy jsme museli přesouvat zápasy, se turnaj odehrál ve výborné atmosféře za výborného počasí a diváckého zájmu.”

---Mohlo by Vás také zajímat