Ostravské minuty

  • Zpravodajství z Ostravy od reportéra Tomáše Kořistky a kameramana Tomáše Trávníka.
  • Ostravské Vánoce začnou v sobotu rozsvícením stromu
  • Dopravní podnik Ostrava mění jízdní tarify
  • Brownfield Pod Žofinku bude přeměněn v městkou čtvrť

Ostravské Vánoce začnou v sobotu rozsvícením stromu

Vánoce se rychle blíží a v Ostravě začnou už v sobotu, kdy bude na Masarykově náměstí rozsvícen vánoční strom. Ten je letos opět živý a byl přivezen z Žermanic. Až do konce roku je připraven bohatý program plný koncertů a vystoupení a přichystáno bude i kluziště nebo vyhlídkové kolo.

Už tuto sobotu 26. listopadu začíná největší akce konce roku Ostravské Vánoce. O start se samozřejmě postará rozsvícení vánočního stromku v centru Ostravy na Masarykově náměstí. 

Tomáš Macura, primátor Ostravy: „Rád bych také vyzdvihl novinky, které pro letošní ročník s týmem realizátorů připravujeme. Ať už je to rozšíření programu o novou Řemeslnou scénu, jež vznikne v Husově sadu, speciální kabinu pro handicapované cestující, jíž nově nabídne oblíbené Vyhlídkové kolo nebo zcela nový vánoční fotopoint, díky němuž se zhmotní povedený industriální vizuál Ostravských Vánoc.“

Vánoční strom je dar od obyvatele Žermanic a jde o smrk omorika. Po osazení je asi 11 metrů vysoký a ozdobí ho 1,5 kilometrů světelných řetězů a stovky baněk. Ozdobeny budou ale i ostatní místa.

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: „Program odstartuje vystoupení dětí z Mateřské školy Dvořákova, následovat bude Dream Show k rozsvícení vánočního stromu z dílny Cirkusu Trochu Jinak a celý večer uzavře koncert Tomáše Savky s BigBandem Národního divadla moravskoslezského."

Program je koncipován vždy po týdnech a jednotlivé dny budou mít podobný program. V úterý bude například  vaření a cimbálovka nebo ve čtvrtek zahrají zahraniční kapely. Vrcholem bude vždy neděle. 

Miriam Lehocká, obchodní ředitelka Černé louky: „Vždy v úterý potěšíme návštěvníky, kteří podlehli trendu vaření, připravené jsou totiž kuchařské show s doprovodem cimbálové muziky. Středy budou patřit talkshow oblíbeného Petra Kubaly, který si bude přímo na Hlavní scéně povídat například s Petrem Jablonským, Lukášem Hejlíkem nebo Markétou Hrubešovou. Čtvrteční program ozvláštní zahraniční kapely, jež nám pod názvem Barevné Vánoce doporučili a v rámci skvělé spolupráce pomohli zajistit dramaturgové festivalu Colours of Ostrava."

Ostravské Vánoce mají rozpočet 15 milionů korun, ale asi 4 miliony vydělají. Detaily programu najdou zájemci na webu ostravskevanoce.cz

---

Dopravní podnik Ostrava mění jízdní tarify

Ostravský dopravní podnik připravil zjednodušení jízdních tarifů. Důležité je, že se ceny jízdného nemění a krátkodobá jízdenka bude i nadále stát 25 korun. Novinkou je věrnostní program, kdy za 10 měsíčních jízdenek získává cestující 2 měsíce zdarma.

Ostravský dopravní podnik potvrdil slib vedení města a skutečně jízdné nezdražuje. Nárůst nákladů dorovná magistrát ze svého rozpočtu. Jízdní tarify se ale zjednoduší a novinkou bude také věrnostní program. Cena krátkodobé jízdenky zůstává 25 korun, ale už nebude možné cestu zlevnit pří výstupu do deseti minut. 

Daniel Morys, ředitel Dopravního podniku Ostrava: "Nový tarif bude mít 3 základní vlastnosti. Za prvé ho zjednodušujeme, ty, co s námi jezdí odměníme a rozhodně nezdražujeme." 

Zanikají také obyčejné tříměsíční a půlroční jízdenky. V prodeji budou pouze týdenní, měsíční a roční kupón. Důchodci do 65 let už nebudou mít tříměsíční jízdenku, ale měsíční nebo roční. Novinkou je také věrnostní program.

Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Abychom mohli zachovat tyhle ceny, tak kompenzační platba, kterou město platí ostravskému dopravnímu podniku meziročně vzrostla o více než 400 milionů korun. To znamená, že podpora hromadné dopravy vzroste na více než 2,2 mld. kč."  

Ostrava bude dopravní podnik dotovat částkou 2 miliardy a 200 milionů korun. Nové tarify začnou platit 11. prosince. Nejvýhodnější je stále roční kupón, který stojí 4 tisíce korun, což znamená 333 korun na měsíc. 

---

Brownfield Pod Žofinku bude přeměněn v městkou čtvrť

Jak už z našeho zpravodajství víte, Ostrava má velké plány s brownfieldem Pod Žofinkou, který se rozprostírá jen kousek od centra. Dalším krokem je podpis memoranda mezi společností Vítkovice, Pod Žofinkou a městem.

Urbanická studie území Pod Žofinkou byla představena veřejnosti už v létě a nyní na ní navazuje další důležitý krok. Mezi Ostravou a společnostmi Vítkovice a Pod Žofinkou bude podepsáno memorandum o vzájemné spolupráci. Město už chystá změny v územním plánu.

Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Ve srovnání s jinými velkými městy jsme v unikátní situaci, máme jedinečnou možnost budovat město uvnitř, aktuální vizi proměny území zároveň definujeme pro příští desítky, možná stovky let dopředu. Je proto zapotřebí jednotlivé práce dobře promýšlet, vhodně koordinovat a správně načasovat. Je důležité vnímat, že se nejedná pouze o brownfield Pod Žofinkou, ale souvisí to i s dostavbu lokality Nové Karoliny i Černé louky, a tedy propojením na historické centrum města, kde aktuálně probíhá čilý stavební ruch."

Území Pod Žofinkou leží v centru města mezi hranicemi památkových zón Ostrava a Vítkovice a z jedné strany přiléhá k řece Ostravici. Je to brownfield, který je dnes zcela zarostlý a nevyužívaný. V budoucnu by tam měla vzniknout nová městská čtvrť pro více než 10 tisíc obyvatel. 

Ondřej Vysloužil, ředitel městského ateliéru MAPPA: "Bytová zástavba umožní lidem bydlet kvalitně, za rozumné finance a v blízkosti centra města s dostupovými vzdálenostmi. Proto je to území cenné." 

Podle urbanistické studie by měl vzniknout městský bulvár míli dlouhý, obsahující i tramvajovou trať, jež propojí Smetanovo náměstí a Vítkovice. Do konce příštího roku by měla být také uzavřena plánovací smlouva, která už bude obsahovat detaily, včetně časového harmonogramu. 

---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry