Ostravské minuty

  • Zpravodajství z Ostravy od reportéra Tomáše Kořistky a kameramana Tomáše Trávníka.
  • V Městské nemocnici Ostrava pomáhá 49 studentů
  • U FN Ostrava usadili Památník obětem útoku
  • Do on-line výuky dětí se zapojili i ostravští strážníci

V Městské nemocnici Ostrava pomáhá 49 studentů

Pandemická situace se zlepšuje a tak mohou nemocnice bez větších problémů oželet studenty, kteří se musejí vrátit do škol. Například v Městské nemocnici Ostrava vypomáhá 49 studentů. Naštěstí je méně nakažených pacientů a vracejí se i zdravotníci, kteří byli nemocní nebo v karanténě. Mnozí studenti ale budou pomáhat dobrovolně dále.

Kamila Žídková studuje Střední zdravotnickou školu v Ostravě. Když se na podzim začala horšit epidemická situace neváhala a nastoupila jako dobrovolnice do Městské nemocnice Ostrava, aby pomohla přetíženým zdravotníkům. Ti se na vrcholu pandemie starali o více než 100 covid pozitivních pacientů na několika odděleních, která museli předělat např. z ortopedie nebo chirurgie.  Infekční oddělení totiž nemocnice nemá. 

Kamila Žídková,  studentka Střední zdravotnické školy v Ostravě: "Jsem tady dobrovolně, ale i povinně. Máme to totiž v rámci praxe i jako výpomoc. Já vypomáhám ráda. Dělám sanitářskou i odbornou práci."

Práci budoucích zdravotníků si v nemocnici pochvalují, bez studentů by se s náporem pozitivních pacientů vyrovnávali jen z velkými obtížemi. 

Marcela Mastalerzová, staniční sestra MNO: "Na našem oddělení pomáhají studentky střední zdravotnické školy a musím říct, že jsou určitě přínosem." 

V současné době pracuje v městské nemocnici 49 studentů. Od 25. listopadu by se ale měli vrátit do škol. 27 z nich chce dohodu se zařízením ukončit  a vrátit se ke studiu. Ostatní chtějí pokračovat dále a tak budou vypomáhat hlavně o víkendech.

Irena Hlavatá, hlavní koordinátorka, vedoucí oddělení vzdělávání a náboru MNO: "Zpočátku šlo hodně pracovníků na ošetřovné nebo na nemocenskou, takže jsme museli řešit, kdo je nahradí. Využili jsme pomoc MS kraje, který nám dodal 7 studentů a dalších  asi 120 dobrovolníků se nám hlásilo. Rozdělili jsme je na pracoviště, kde bylo potřeba. Od tohoto týdne je to už lepší. Přestože se studenti mají vracet do škol, není už tolik lidí na ošetřovném nebo v karanténě, takže situace je stabilizovanější. Není úplně standardní, ale je stabilizovaná." 

V nemocnici navíc zůstávají studenti, kteří vypomáhají na základě příkazu hejtmana. Nařízená pracovní povinnost má přednost před výukou. V současné době leží v městské nemocnici 50 pacientů s covidem v těžkém stavu, což je o polovinu méně, než před dvěma týdny. 

---

U FN Ostrava usadili Památník obětem útoku

V prosinci to bude rok, co v ostravské fakultní nemocnici střílel na bezbranné lidi v čekárně 42letý muž. Sám pak spáchal sebevraždu. Sedm lidí ale jeho útok bohužel nepřežilo. Oběti této tragédie bude připomínat památník, který už je usazen před hlavním vchodem do polikliniky.

Památník obětem loňské prosincové střelby v ostravské fakultní nemocnici už je na svém místě. Šestisetkilová bronzová plastika sem putovala až z Liberecka, kde se vyráběla její hlavní část. Práce to byla hodně náročná.

Lukáš Dvorský, autor Památníku obětem útoku: “Jedná se opravdu o velkou plochu, kterou je opravdu těžké dobře odlít tak, aby nebyla pokroucená, ab byla potom dobře vybroušená, musí to být opravdu mistrovská práce a toto nezvládne každá slévárna. Zvládli to perfektně, jsem spokojený s odlitkem.”

Viktor Kozoň, přípravné práce na památníku: “To usazení trvalo cca hodinu, nebylo to nijak náročné.”

Památník je protikladem sochy slunce, která už u nemocnice stojí a lidem dává naději na uzdravení.

Lukáš Dvorský, autor Památníku obětem útoku: “To jsou dva takové vizuální protiklady. Tady se jedná o černou díru a ty vznikají mimo jiné taky tím, že vlastně zánikem hvězd, takže teda umírající slunce."

Teď už se čeká jen na švédskou žulu, kterou bude obloženo okolí památníku.

Viktor Kozoň, přípravné práce na památníku: “Pokud přijde žula včas, což věříme, že přijde, počasí zatím je dobré, tak by se to všechno mělo včas stihnout.”

Památník obětem útoku bude slavnostně odhalen přesně rok po útoku, tedy 10. prosince.

---

Do on-line výuky dětí se zapojili i ostravští strážníci

Ostravští strážníci - preventisté pohotově zareagovali na aktuální protiepidemická opatření a začali školáky vyučovat prostřednictvím počítačů. Konkrétně se jedná o dopravní výchovu a i když počítače nenahradí praxi na dopravím hřišti, děti se dozvědí mnoho nového.

Městská policie Ostrava už tradičně mnoho let učí žáky základních škol dopravní výchovu. Teoreticky i prakticky na dopravním hřišti. Kvůli aktuální epidemiologické situaci to ale nyní není možné a tak začali také s on-line výukou. Nejprve bylo nutné školy oslovit a pomoci museli i třídní učitelky.

Romana Macková, preventistka MP Ostrava: "Čtvrťáci navazují na téma z 3. třídy chodec, které je zopakované a potom pokračují tématem cyklista, protože od deseti let se mohou samostatně pohybovat v silničním provozu. "

Samotná výuka probíhá formou prezentace, která je ale speciálně upravena. Strážníci a děti se nevidí, ale pouze slyší. Prostřednictvím počítače mohou také reagovat.

Petr Lakomý, preventista MP Ostrava: "Během prezentace se vás budeme ptát na nějaké otázky a když budete znát správnou odpověď, můžete nám napsat do chatu a nebo se můžete přihlásit a my vás vyvoláme." 

V úterý měli hodinu čtvrťáci ze Základní školy Matiční. Do výuky se přihlásilo 21 dětí a bylo to pro ně příjemné zpestření. 

Romana Macková, preventistka MP Ostrava: "Vidím, že dobře píšete, že účastníkem provozu na pozemních komunikacích je i ten jezdec na zvířeti i řidič auta." 

Strážníci ostravské městské policie už on-line výuku nabídli 21 školám a více než polovina o dopravní hodinu projevila zájem. V plánu je zatím proškolení žáků 22 tříd.

---Mohlo by Vás také zajímat