Stáhnout video

Ostravské minuty

  • Zpravodajství z Ostravy od reportéra Tomáše Kořistky a kameramana Tomáše Trávníka.
  • 10 společností má zájem budovat s Ostravou Nové Lauby
  • Na Jihu Ostravy vznikne nová cyklotrasa
  • V Ostravských MŠ odstartuje projekt podpory inkluze
  • Ostrava nabízí atraktivní pozemek v centru města

10 společností má zájem budovat s Ostravou Nové Lauby

Jak už jste jistě slyšeli, v centru Ostravu má vyrůst blok domů Nové Lauby. Magistrát chce pro jejich výstavbu využít unikátní způsob partnerství, kdy od soukromé investora zpětně odkoupí 2 z 5 domů. V první fázi hledání zájemců se přihlásilo 10 developerů, kteří by se na projektu chtěli podílet.

Investoři, kteří chtějí stavět Nové Lauby v Ostravě, měli do 20. srpna oficiálně oznámit magistrátu svůj zájem. Celkově to udělalo 10 společností. Domácích i nadnárodních.

Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Mám radost, že se do tohoto kola přihlásilo 10 investorů, se kterými budeme nyní dále komunikovat."

Město zájemci prodá pozemek, včetně dokumentace a povolení ke stavbě. Investor pak domy postaví a Ostrava jich zase část odkoupí. 

Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Celá stavba bude mít dle mého vysokou architektonickou hodnotu. Je dělena do pěti samostatných objektů, které nabídnou 86 bytových jednotek a velkokapacitní podzemní parkování."

Na místě samotném, v sousedství Masaryková náměstí v centru města, nyní probíhá archeologický průzkum, který skončí do prosince. Samotná stavba by měla začít již počátkem roku 2021. V mnohém bude unikátní a zajímavá. 

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: "Z poptávky jednoznačně vidíme, že je zájem o specifické, zajímavé, alternativní i lukrativní bydlení a ten nový dům toto všechno nabídne. Od samotných bytů, které jsou 1+KK po 4+KK a také nabídne i pobytovou střešní terasu. 

Investory nyní čeká další kolo, kdy prokáží kvalifikaci a v poslední části výběrového řízení předloží v průběhu října a listopadu cenové nabídky. 

---

Na Jihu Ostravy vznikne nová cyklotrasa

Cyklistická doprava zažívá v posledních letech nebývalý rozvoj a pandemie nového koronaviru to ještě urychlila. Ostrava na to pohotově zareagovala a dnes už je po městě 260 kilometrů cyklostezek. Další se nyní začne budovat v jižní části města, kde propojí Hrabůvku, Dubinu a Starou Bělou.

Ostravské městské části Nová Bělá, Dubina a Stará Bělá budou propojeny novou cyklotrasou. Bude měřit kilometr a 6000 metrů a doplní stávající síť v souladu s koncepcí rozvoje cyklistické dopravy. Prakticky propojí Hrabůvku, Dubinu a Starou Bělou. Cyklotrasa bude mít označení F a U.

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: "Ulice Kaminského a Švabinského budou propojeny. Je to délka necelé dva kilometry."

Stavba zahrnuje úpravy komunikací, výstavbu samotné cyklotrasy a navazujících chodníků, homogenizaci a odvodnění silnice I/58, doplnění veřejného osvětlení. Částečně se bude jednat o novostavby a v některých místech se upraví stávající síť komunikací.

Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora Ostravy: „Postupně v Ostravě budujeme síť vzájemně navazujících cyklostezek a cyklotras, takže je mohou zájemci používat jako alternativní dopravu do zaměstnání nebo k bezpečné rekreační cyklistice."

Městský ateliér MAPPA také připravuje cyklopropojení po celé trase ulice 28. října a Opavská.

Tomáš Macura, primátor Ostravy : "Přemýšlíme o dalších výzvách. Pro nás asi největší je cyklistické zprůjezdnění ulice 28. října až po Opavskou. Vlastě celý ten velký bulvár." 

Cyklotrasa na Jihu města bude hotova v červnu příštího roku a bude stát 18 milionů korun. Ještě letos bude dokončena úprava Jantarové stezky v Martinově. Stezka pro cyklisty se staví také ve Výškovické ulici.

---

V Ostravských MŠ odstartuje projekt podpory inkluze

Od září začne v Ostravě fungovat nový projekt zaměřený na předškoláky z vyloučených lokalit. Jde o podporu inkluzivního vzdělávání a naváže na předchozí úspěšné podobné projekty. Dětem budou pomáhat specialisté z komunitního centra Chaloupka a asistenti sociální inkluze.

Ostravský magistrát ve spolupráci s komunitním centrem Chaloupka odstartuje v září projekt podpory inkluzního vzdělávání zaměřený především na předškoláky ze sociálně vyloučených lokalit. Město tak naváže na povedený projekt asistentů sociální inkluze, který na konci srpna skončí. 

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: „Projekt podpoří spolupráci školských zařízení s rodiči dětí v adaptačním období po nástupu do mateřské školy a zvýší informovanost a povědomí rodičů o důležitosti předškolní výchovy a vzdělávání jako důležitého prostředku eliminace školní neúspěšnosti. Jeho stěžejní aktivitou je financování pozice školních asistentů, od září jich budeme mít v Ostravě osm. Cílem je zvýšení kvality vzdělávání dětí na území sociálně vyloučených lokalit v Ostravě, prevence školní neúspěšnosti a personální podpora inkluzivního vzdělávání ve školách.“

Hned od začátku roku začnou specialisté z komunitního centra Chaloupka pracovat s dětmi v 5 mateřských školkách a jejich rodinami. Nadále bude také spolupracovat i 5 asistentek sociální inkluze, které mají zkušenosti z předchozího projektu. 

Edita Kozinová, Rodinné a komunitní centrum Chaloupka: „Jednou z hlavních úloh projektu je sociální začleňování dětí předškolního a školního věku a předcházení jejich školní neúspěšnosti. Abychom dětem a jejich rodinám dokázali dlouhodobě pomoci, využijeme k tomu našich zkušeností v osmi mateřských školách a spolupráci s městem Ostrava. Ze zkušenosti z práce s rodinami vím, jak moc je důležitá komplexní pomoc a tu se nám v tomto projektu podařilo nastavit. Přála bych si, aby spolupráce s partnery, rodiči a dětmi byla dlouhodobá.“

Rozpočet projektu je téměř 16 milionů korun a je plně pokryt z evropských dotací. Město průběžně realizuje projekty sociální inkluze i v základních školách. Aktuálně je do jednoho z nich zapojeno 25 škol.

---

Ostrava nabízí atraktivní pozemek v centru města

Ostravští radní chtějí prodat další zajímavý pozemek v centru města. Nachází se na rohu ulic Švabinského a Porážková v městské památkové zóně a je velmi snadno dopravně dostupný.

Na rohu ulic Švabinského a Porážkové v centru Ostravy je už mnoho let pouze tráva a stromy i když v minulosti zde stávaly obytné domy. Ostravští radní mají mezi svými prioritami podobné proluky zastavovat, protože umožňují rozvoj města bez potřeby dalšího rozšiřování zastavěného území po jeho okraji.  Pozemek o rozloze 579 metrů čtverečních je proto nabízen k prodeji. 

Radim Babinec, náměstek primátora Ostravy: „Jedná se o stavebně zajímavý pozemek, který je v územním plánu určen pro bydlení a služby veřejnosti. Řešené území je z našeho pohledu vhodné doplnit zástavbou dnes existujícího bloku tak, aby odpovídal umístění v centru města. Víme sice o konkrétním zájemci o tento pozemek, v souladu s rozhodnutím zastupitelstva jsme ale vyhlásili záměr prodeje s tím, že se mohou hlásit zájemci o koupi a předložit nám své nabídky.“

Pozemek se nachází v širším okolí historického jádra města. Je situován na hranici území, které by se v budoucnu mělo stát novou ostravskou kulturní čtvrtí. Nedaleko prochází obnovou budova městských jatek, která se do konce roku 2021 promění v Galerii moderního umění. Další významnou institucí v blízkosti nabízeného pozemku je budova Galerie výtvarného umění v Ostravě. Pozemek lze využít k výstavbě objektu s nejširším využitím.

Radim Babinec, náměstek primátora Ostravy: "Prodávaný pozemek se dá využít k výstavbě bytových domů, obchodů, služeb, objektu pro administrativu, stravování, ubytování, vědeckotechnologická zařízení, ordinace apod. Po zájemcích chceme, aby nám představili svůj investiční záměr a podali cenovou nabídku."

Lhůta pro předkládání zakázek nebyla stanovena a zastupitelstvo si navíc vyhradilo právo kdykoliv tento záměr zrušit či rozhodnout o prodeji. Bližší informace jsou na internetových stránkách www.pozemky.ostrava.cz.

---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry