Ostravské minuty

  • Zpravodajství z Ostravy od reportéra Tomáše Kořistky a kameramana Tomáše Trávníka.
  • V MS kraji stále velmi rychle přibývá koronavirových onemocnění
  • Protipovodňová opatření v Petřkovicích jsou hotova
  • Ostrava chce odpustit nájmy za předzahrádky
  • Nová voliéra v ZOO Ostrava se stala stavbou roku

V MS kraji stále velmi rychle přibývá koronavirových onemocnění

Epidemiologická situace v MS kraji se rychle zhoršuje a osob s pozitivním koronavirem přibývá stále rychleji. Náš region patří k nejpostiženějším z celé země a proto odborníci znovu vyzývají k očkování. Plánované uzavření velkokapacitního očkovacího centra v Ostravě bylo odloženo, protože zájem o vakcíny začal zase vrůstat.

Kapacity připravené pro pacienty s Covidem 19 v Městské nemocnici Ostrava jsou naplněny. Na dvou covidových stanicích, které byly vytvořeny z geriatrie a chirurgie  je aktuálně 30 nemocných a další dva leží na oddělení s intenzivní péčí. Proto bylo v pondělí rozhodnuto o zřízení další covidové stanice. 

Rostislav Sojka, primář Geriatrie Městská nemocnice Ostrava: "Kapacity jsou momentálně obsazeny. Na ARU leží dva pacienti. Od zítřejšího dne by se měla otevírat další covidová jednotka na interně. "

V neděli přibylo v celém našem kraji 336 nemocných, což je téměř dvakrát více, než minulou neděli. Aktuálně je nejhorší situace v Ostravě, Karviné a Opavě. Naopak nejlépe je na tom Bruntál. 

Aleš Kotrla, mluvčí KHS v Ostravě: "Stále jde o řadu malých lokálních ohnisek, zejména ve školských zařízeních, kde dochází k přenosu na úzké rodinné kontakty a pak se nákaza šíří dále. Hlavní příčinu vidíme v nedodržování základních  protiepidemických opatření." 

Dobrou zprávou je, že po stagnaci a úbytku zájmu o očkování, začalo zájemců zase přibývat. Někde i čtyřnásobně oproti předchozím obdobím. 

Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Vyzývám občany, ať jsou zodpovědní a nejen sami k sobě, ale i ke svému okolí. Ať využijí toho, že v Ostravě je dostupnost očkování maximální." 

Z pacientů, kteří leží v Městské nemocnici Ostrava, je čtvrtina očkovaná, ale jejich hospitalizace často souvisí s jiným onemocněním. 

---

Protipovodňová opatření v Petřkovicích jsou hotova

Obyvatelé Ostravy - Petřkovic přijali s úlevou zprávu, že protipovodňová opatření na Ludgeřovické potoce jsou hotova. Stavba trvala několik roků a v posledních dvou letech se budovalo nové koryto potoka v délce asi půl kilometru podél silnice, což sebou samozřejmě neslo i řadu omezení.

Slavnostní stříhání pásky udělalo definitivní tečku za stavbou protipovodňových opatření na Ludgeřovickém potoce v Ostravě - Petřkovicích. Staré rozpadající se břehy nahradila po obou stranách nová opěrná zeď, která značně zvýšila bezpečnost a ochranu okolních domů před velkou vodou. 

Ivo Mikulica (ODS), starosta Ostravy - Petřkovic: "I s přípravou trvala celá stavba šest let. Pro místní občany byly nejhorší poslední dva roky, protože se lezlo na jejich pozemky, na jejich ploty, někdy tady byl trošku hluk, ale bez toho stavba nejde." 

Zpevnění břehů se provádělo v délce zhruba 500 metrů a stavebníci nezapomněli ani na výklenky pro hnízdění ptáků, které jsou každých 30 metrů a také na koridor určený pro napájení zvěře.

Marian Kotas, jednatel stavební firmy K2: "Stavba je rozmanitá v tom, že se skládá z monolitických stěn obložených kamenivem, gabionových opěrných zdí, dřevěných plůtků, jsou tady rovnaniny i záhozy." 

I když investorem stavby byl městský obvod Ostrava - Petřkovice, finance poskytl magistrát.

Zuzana Bajgarová (ANO), náměstkyně primátora Ostravy: "Magistrát města Ostravy stavbu ze sta procent financoval právě z důvodu povahy toho opatření, tedy že se jedná o protipovodňové řešení. Jedná se o částku zhruba 60 milionů korun." 

Součástí stavby je i nová silnice podél potoka. Stavebníci nechali místním občanům na památku také vodníka Česílka, který je má ochránit před další velkou vodou. 

---

Ostrava chce odpustit nájmy za předzahrádky

Ostrava chce znovu pomoci podnikatelům v pohostinství, kteří se po covidové pandemii dávají dohromady jen velmi pomalu a proto jim odpustí nájemné za předzahrádky. Podnikatelé mohou o úlevu požádat za celý rok 2021.

Majitelé restaurací, hospod, cukráren i kaváren hlásí, že hosté se po skončení vládních omezení v souvislosti s pandemií sice vrátili, ale je jich méně a někdy i výrazně. Proto se vedení ostravského magistrátu rozhodlo, že jim pomůže a nebudou muset platit nájemné za předzahrádky. 

Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Právnické a fyzické osoby mohou požádat o poskytnutí stoprocentní slevy z nájemného u nájemních smluv, uzavřených se statutárním městem Ostrava a sjednaných za účelem umístění a provozování restaurační předzahrádky. Slevu na nájem ve stoprocentní výši lze žádat za celé období kalendářního roku 2021."

Magistrát zároveň vyzval také jednotlivé městské obvody, aby se zachovaly podobně. Největší městská část Ostrava - Jih ale nic podobného neplánuje. Oproti tomu Poruba, kde je více než 70 předzahrádek, podnikatelům poplatky už odpustila.

Martin Otipka, mluvčí Ostravy - Poruby: "Poruba nemá s provozovateli předzahrádek sjednány žádné nájemní smlouvy, logicky tedy žádný nájem promíjet nemůže. Podnikatelé ale platí za předzahrádky místní poplatek a ten jsme jim v loňském roce a do poloviny letošního roku prominuli. Od července je pak v platnosti obecně závazná vyhláška města, která je od poplatku osvobozuje." 

Centrální městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz, kde je díky Stodolní ulici asi nejvíce předzahrádek, bude o případné pomoci podnikatelům v pohostinství teprve jednat.

---

Nová voliéra v ZOO Ostrava se stala stavbou roku

Moravskoslezskému kraji se nebývale dařilo při oceňování povedených staveb za rok 2021. Z 35 ocenění putuje do našeho regionu hned 5 a mezi nimi i unikátní provedení voliéry La Pampa v ZOO Ostrava. Tu si mezi nejlepšími projekty z celé země vybrala veřejnost.

V létě jsme vám představili novinku v ZOO Ostrava obří voliéru La Pampa, do které mohu návštěvníci vstoupit a najednou se ocitnou v přírodě Jižní Ameriky. K vidění jsou především obří kondoři a lidé je mohou pozorovat i přímo při krmení. Stavba je v mnohém unikátní a v rámci soutěže Stavba roku se veřejnosti nejvíce líbila. 

Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Já z toho mám velkou radost. To ocenění o něčem svědčí a ti lidé tam chodí rádi, našli si to." 

Voliéra je z technického hlediska unikátní. Je totiž ručně na místě spletena z obří nerezové sítě, podobně jako je voliéra pro šimpanze u Pavilonu evoluce. La Pampa nese název podle provincie v centrální Argentině.

Jiří Novák, ředitel ZOO Ostrava: "Zaměřujeme se na politickou provincii La Pampa, která ale v sobě ve skutečnosti zahrnuje tři bio-geografické provincie, které jsou velice zvláštní."

Ve voliéře žije šest druhů ptáků a divoká morčata. Kromě kondorů i tři páry ibisů. Ptáci posedávají na větvích a občas proletí nad hlavami návštěvníků. Na zemi a často i ve vodě se zdržují ostralky, kachny, čírky a pisily. Voliéra byla vybrána z 90 přihlášených staveb z celé země. 

---Mohlo by Vás také zajímat