Ostravské minuty

  • Zpravodajství z Ostravy od reportéra Tomáše Kořistky a kameramana Tomáše Trávníka.
  • V Ostravě přibyli se 40ti odběry další zlatí dárci krve
  • Klienti Čtyřlístku mají nové bydlení ve Slezské Ostravě
  • Na fasádu domu spotřeboval umělec 200 sprejů

V Ostravě přibyli se 40ti odběry další zlatí dárci krve

Krev je vzácná, ničím nenahraditelná tekutina. Může zachraňovat životy i vracet zdraví. Proto je dárcovství tak ceněné a kdo dává krev pravidelně získává od Českého červeného kříže medaile. V Ostravě byli nyní oceněni zlatí dárci za 40 odběrů krve.

Když v našem zpravodajství TV Polar mluvíme o ostravském Krevním centru a o dárcovství, většinou naše diváky burcujeme kvůli nedostatku nějaké krevní skupiny. Tentokrát je to jinak. V radničním Divadélku pod věží totiž Český červený kříž dárcům krve děkoval a předával jim zlaté medaile profesora Jana Jánského za 40 bezplatných odběrů krve. 

Lydie Poledníková, ředitelka Oblastního spolku ČCK Ostrava: ¨Za první odběr dostanou kapku krve. Pak jsou další odběry a po 10 odběrech mají bronzovou medaili, po 20 stříbrnou a ti, co jsou tu dnes, mají 40 odběrů, tedy darovali už skoro 20 litrů krve."

Pozvaných bylo celkem 108 dárců. 40 odběrů jim trvalo většinou kolem 10 let. Motivaci mají ale různou.

anketa, dárci krve: 

"Kamarád měl vážnou dopravní nehodu a potřebovali mou krevní skupinu. Neváhal jsme ani chvíli." 

"Já jsme chtěl zjistit, jakou mám krevní skupiny." 

Krevní centrum Ostrava patří mezi největší podobná zařízení v zemi a vzácnou tekutinou zásobuje i mnohá další města včetně Prahy.

Jana Furková, lékařka Krevního centra Ostrava: "Potřebujeme dárce, potřebujeme nové dárce, potřebujeme mladé dárce a jsme rádi, když k nám chodí opakovaně."

Další ocenění čeká tyto dárce za 80, 120 a 160 odběrů. Dostanou Zlaté kříže ČČK. Nejvyšší cenění je pak  plaketa Dar krve - dar života za 250 odběrů.

---

Klienti Čtyřlístku mají nové bydlení ve Slezské Ostravě

Dalších 12 klientů Centra pro osoby se zdravotním postižením Čtyřlístek získalo nový domov. Ve Slezské Ostravě byl slavnostně otevřen zcela nový dům, ve kterém budou bydlet téměř v rodinném prostředí i když pod dohledem ošetřovatelů.

Transformace Centra pro osoby se zdravotním postižením Čtyřlístek úspěšně pokračuje. Ve Slezské - Ostravě byl slavnostně uveden do provozu další nový dům pro 12 klientů. Celkově jde už o 5 téměř shodné ubytovací zařízení, kde mohou postižení lidé bydlet a žít v podmínkách podobných běžné domácnosti. 

Zdeněk Živčák, vedoucí odboru sociálních služeb ostravského magistrátu: "Transformace probíhá od roku 2013 a jejím cílem je přestěhovat klienty z velkých zařízení do menších bungalovů. Celkem bude vybudováno 11 nových objektů a dva budou opraveny. Do nich je postupně stěhováno 159 uživatelů."

Dům je jednopodlažní ve tvaru písmene L. Interiér i okolí domu je řešeno tak, aby se co nejvíce podobalo běžnému rodinnému domu. Ošetřovatelé pracují v prostřední části, kterou klienti nevyužívají. 

Svatopluk Aniol, ředitel Čtyřlístku: „Proces transformace v současné době vrcholí. V závěru loňského roku jsme otevřeli pět domků, pro něž jsme byli investorem. Nyní se předávají další dva, které postavil náš zřizovatel – město Ostrava. Dokončuje se také domek, který rekonstruuje naše organizace. V prvním pololetí příštího roku nám předá město zbývající tři domky, Čtyřlístek přidá jeden svůj a celý transformační proces by měl skončit ve třetím čtvrtletí příštího roku rekonstrukcí současného Domova Jandova.

V těchto dnech je dokončován totožný dům i ve Lhotce v Petřkovické ulici, kde se přestěhuje dalších 6 klientů. Celkové náklady na transformaci jsou odhadovány na 270 milionů korun, z toho 230 milionů financuje fond Evropské unie.

---

Na fasádu domu spotřeboval umělec 200 sprejů

Ostrava má nové místo, které rozhodně stojí za to vidět. Na fasádě domu na Nádražní ulici vytvořil polský umělec Marius M-City Waras unikátní malbu. Tento moderní umělecký směr se jmenuje mural art a jde vlastně o jakési legální sprejerství. Pro Ostravu, která aktuálně řeší estetiku veřejného prostoru, to může být jedna z cest, jak dočasně zkrášlit některá místa.

200 sprejů černé a modré barvy, 500 šablon, 6 dní tvrdé práce a na konci je toto monstrózní umělecké dílo o rozměrech 220 čtverečních metrů. Autor, polský umělec Mariusz M-City Waras, dílo pojmenoval Skok a vévodí mu symbol Ostravy - kůň, kterému se kouří z nozder a trhá řetězy. 

Mariusz M-City Waras, autor díla: "Přijel jsem do Ostravy a s kurátorkou jsme hledali zajímavé materiály o městě, legendy a pověsti. Tak jsme se dostali až k tomuto koni, který je na stěně, společně s prvky ostravské architektury."

Na protější stěně jde vidět, jak fasáda domu vypadala ještě před vytvořením díla. Nejprve tedy musela být srovnána a omítnuta. Mezitím už ale umělec projektoval, kreslil, skicoval. Důležité jsou přesné rozměry, protože bylo zapotřebí vyrobit šablony.

Mariusz M-City Waras, autor díla: "Projektování probíhá tak, že mám mnoho objektů různých typů a z nich skládám různé věci, trochu jako z kostek lega nebo puzzle. K tomu dodávám různé nové motivy. Tady je to ten kůň."

Umělecký směr mural je poměrně nový a od street artu nebo grafitti se liší tím, že je legální a většinou objednaný majitelem objektu. 

Alexandra Krolikova, kurátorka díla: "Na začátku to bylo považováno za vandalismus. Liší se to ale především tím, že je to legální umění, protože taková plocha se nedá připravit ilegálně. Potřebuješ schválení, dokumenty, hodně materiálu a finance."

Estetikou veřejného prostoru se Ostrava zabývá i v rámci projektu Ostrava 360°, který řeší reklamní smog a poukazuje tak i na jiné možné dočasné využití volné plochy, která nemusí být vždy jen nosičem reklam.

---Mohlo by Vás také zajímat