Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Palkovický miniexpres

Palkovický miniexpres

Včelaři se museli vypořádat s nebezpečnou nákazou

Včelaři se museli vypořádat s nebezpečnou nákazou

Velmi dobrých výsledků v nepříjemné situaci dosáhli včelaři z Frýdecko-Místecka, kteří v posledních měsících bojují s nebezpečnou hnilobou včelího plodu. Rychlým a efektivním postupem zabránili vysokým škodám a rozšíření nákazy do dalších regionů.

Aleš Pink, člen představenstva Okresní organizace Svazu včelařů Frýdek-Místek: “V srpnu loňského roku došlo k tomu, že na Jablunkovsku v katastru obce Písek jeden včelař ohlásil podezření na hnilobu včelího plodu. Toto stanoviště bylo loni zlikvidováno a na bylo vyhlášeno ochranné pásmo. My jsme provedli vyšetření ve spolupráci s Výzkumným ústavem včelařským, Přírodovědeckou fakultou v Olomouci a provedli vyšetření pomocí PCR testů na přítomnost hniloby včelího plodu. Na základě výsledků se na těchto stanovištích zlikvidovalo přes 200 včelstev.”

Díky provedeným testům museli včelaři z tisícovky včelstev zlikvidovat jen zhruba 200. Protože je hniloba včelího plodu vysoce nakažlivá, dostávají včelaři za zlikvidované včelstva náhradu, aby si mohli koupit nová.

Aleš Pink, člen představenstva Okresní organizace Svazu včelařů Frýdek-Místek: Ta hniloba včelího plodu je zrádná v tom, že včelstva v době maximálního rozvoje v květnu a červnu začnou slábnout až hynou a nepřežijí zimu.”

Rychlý zásah včelařů zabránil dalšímu šíření nákazy. Například na Krkonošsku s ní bojují už 7 roků a stále se šíří.

Včelaři z Frýdecko-Místecka děkují za pomoc zástupcům kraje i všem včelařům, kteří se do záchranné akce zapojili.

---

Mohlo by Vás také zajímat