Parlamentní volební studio

  • Aktuální informace o výsledcích parlamentních voleb 2021
  • Občané MS kraje si přáli jiný poměr sil ve sněmovně

Občané MS kraje si přáli jiný poměr sil ve sněmovně

Ve volbách do poslanecké sněmovny parlamentu zvítězila koalice SPOLU, když těsně porazila hnutí ANO. V Moravskoslezském kraji ale občané naopak dali přednost hnutí ANO a to celkem výrazně a opačně, než na celostátní úrovni dopadl v našem regionu i souboj dalších dvou politických subjektů. Třetí nejvyšší počet v MSK získalo SPD a čtvrtá je koalice Pirátů a Starostů.

Koalice ODS, KDU - ČSL a TOP 09 získala v parlamentních volbách necelých 28 procent hlasů a těsně porazila hnutí ANO. Získala 71 mandátů a ANO jich má po přepočtu 72.  37 mandátů získala koalice Pirátů a Starostů a čtvrtým subjektem, který se dostal do sněmovny je SPD, které má 20 mandátů. V našem kraji ale dopadly volby jinak. ANO zcela jednoznačně zvítězilo, posílá do Prahy 10 poslanců a jeho lídr hejtman Ivo Vondrák získal rekordních 18 tisíc preferenčních hlasů.

Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje, lídr kandidátky: "Prohráli jsme těsně, i když počet mandátů, jak SPOLU tak ANO máme stejně. Dle mého názoru je tady deklarovaná vůle spolupracovat mezi SPOLU a Pirátostanem, takže předpokládám, že to budou dva subjekty, které dříve nebo později budou tu vládu dávat dohromady."  

6 mandátů získala v našem kraji koalice SPOLU, kterou tvoří ODS, KDU - ČSL a TOP 09. Z 6 poslanců bude polovina občanských demokratů a polovina křesťanských demokratů. 

Zdeňka Němečková Crkvenjaš (ODS), kandidátka na poslankyni: "Já jsem tomu věřila, že ANO přeskočíme, takže jsem ráda, že na má slova došlo a uvidíme, jestli to bude stačit a co udělá pan prezident."

Jiří Navrátil (KDU - ČSL), kandidát na poslance: "Nálada je velmi dobrá. Vkládali jsme do toho hodně. Všechny strany koalice se snažily, abychom změnili politiku, která tady dnes je a podařilo se."

Třetí v Moravskoslezském kraji skončilo SPD Tomia Okamury, který byl v našem kraji zároveň lídrem. Získalo tři mandáty a Tomio Okamura má přes 17 tisíc preferenčních hlasů, což je po Ivo Vondrákovi druhý nelepší výsledek. 

Tomio Okamura (SPD), lídr kandidátky: "Mohli jsme mít samozřejmě lepší výsledek. Ukázalo se, že zatímco jsme před čtyřmi roky byli jedinou stranou s vlasteneckým a euroskeptickým programem a budeme i po volbách, tak teď tady byly dva, tři konkurenční subjekty, typu Trikolora, Přísaha, které taky měly náznaky vlasteneckého programu." 

V našem kraji by se do sněmovny parlamentu dostalo také ČSSD, které získalo 5,4 desetiny procenta hlasů. To vedl do voleb současný ministr kultury Lubomír Zaorálek. První stranou pod 5 procenty, které zaručují poslanecký mandát je v našem regionu Přísaha.

Pavel Novotný (Přísaha), kandidát na poslance: "Je to malinko zklamání, protože těch 5 procent bylo za humny. Já to ale hodnotím pozitivně z toho komplexního hlediska."

Do poslanecké sněmovny se nedostali ani v našem kraji komunisté, když získali pouze necelé 4 procenta hlasů. 

Leo Luzar (KSČM), lídr kandidátky KSČM: "Bohužel se ukázalo, že aktuální témata voleb, které jsme předpokládali, že budou o energetické chudobě, pracující chudobě nebo problematice krajů se ukázala jako mylná a převládalo téma Babiš a AntiBabiš." 

Volební účast v našem kraji těsně přesáhla 60 procent, což je o 5 procent méně, než celorepublikový průměr. Nejméně lidí volilo na Karvinsku, kde byla účast necelých 56 procent a naopak nejvíce lidí přišlo k urnám na Opavsku téměř 65 procent. 

---

Redakčně upraveno / zkráceno.Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry