Parlamentní volební studio

Jiří Komárek (Přísaha - občanské hnutí Roberta Šlachty), lídr kandidátky v MS kraji

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Změna trestního zákoníku, odpolitizování policie, moderní a dostupné zdravotnictví, ale také dokončení dálniční sítě a zvýšení investic do školství, i to ve svém volebním programu slibuje hnutí Přísahá. Ve studiu vítám lídra moravskoslezské kandidátky Jiřího Komárka, dobrý den, vítejte.

Jiří Komárek (Přísaha - občanské hnutí Roberta Šlachty), lídr kandidátky v MS kraji: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Přísaha - občanské hnutí Roberta Šlachty je politické hnutí oficiálně zaregistrované 8. dubna letošního roku. O dva měsíce později proběhl ustavující sněm. Ve volbách do Poslanecké sněmovny je hnutí absolutním nováčkem.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Na začátek vám položím otázky, které dostali všichni lídři, prosím zkuste odpovídat krátce. Co je podle vás největším problémem Moravskoslezského kraje?

Jiří Komárek (Přísaha - občanské hnutí Roberta Šlachty), lídr kandidátky v MS kraji: Tak podle mého je to odliv obyvatel, pak sociálně vyloučené oblasti a koneckonců i životní prostředí a podmínky pro život v Moravskoslezském kraji.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pokud se dostanete do sněmovny, co bude vaším tématem, co chcete prosazovat?

Jiří Komárek (Přísaha - občanské hnutí Roberta Šlachty), lídr kandidátky v MS kraji: Já, jelikož jsem kariérně bývalým příslušníkem bezpečnostních sborů, bych se rád věnoval boji proti korupci, narovnání právních vztahů v České republice, vymáhat známosti, práva a obdobným bezpečnostním otázkám. S tím totiž souvisí veškerý život u nás ve společnosti a i v Moravskoslezském kraji.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ubytovny a nepřizpůsobiví. Zkuste heslovitě říct jaké pilíře vidíte pro řešení tohoto problému.

Jiří Komárek (Přísaha - občanské hnutí Roberta Šlachty), lídr kandidátky v MS kraji: Bohužel došlo Ústavním soudem ke zrušení bezpříplatkových zón. Ale kdyby to mělo být tedy heslovitě nabídka práce a selský rozum při řešení téhle otázky.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Co to znamená selský rozum při řešení této otázky?

Jiří Komárek (Přísaha - občanské hnutí Roberta Šlachty), lídr kandidátky v MS kraji: Já si myslím, že v celé sociální oblasti ať jsou to sociálně vyloučené zóny nebo jsou to ubytovny, tak se dnes nadmíru užívá metod terénních pracovníků, investic, příplatků a těch záležitostí a myslím si, že to lze řešit jiným způsobem, pragmatičtější. To je ta nabídka práce.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Orientace Česka, budete prosazovat západní směr nebo orientaci na Rusko a Čínu?

Jiří Komárek (Přísaha - občanské hnutí Roberta Šlachty), lídr kandidátky v MS kraji: Určitě ani jedno. Zase apeloval bych na selský rozum. Pokud se k nám někdo chová zle, špatně zaujmeme své pozice, budeme na to reagovat, ale nemyslím si, že dnešní doba vyžaduje nějakou orientaci. Suverénní stát s vlastní hrdostí, s vlastní ekonomikou a nezávislí na nikom.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jste pro přijetí eura, pokud ano, tak kdy?

Jiří Komárek (Přísaha - občanské hnutí Roberta Šlachty), lídr kandidátky v MS kraji: Hnutí Přísaha určitě není pro přijetí eura. Jelikož ani nenaplňujeme maastrichtské dohody. Obyčejní lidé by na to doplatili, máme příklad na Slovensku. Jakým způsobem platili bychom dluhy za cizí státy, naše finanční záležitosti by v podstatě ovládala Evropská unie. Určitě ne v této době.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Těžba uhlí končící tady v Moravskoslezském kraji. Jaké nejbližší kroky by se měly udělat? Protože hledají se alternativy k tomu uhlí.

Jiří Komárek (Přísaha - občanské hnutí Roberta Šlachty), lídr kandidátky v MS kraji: Když pominu konec vaší otázky hledají se alternativy, tak si myslím, že těžba uhlí by měla být zachována v republice tam, kde je využitelná třeba v rámci dalšího zpracování koksování a podobně. Co se týče alternativ podle nás hnutí Přísaha - já s tím samozřejmě souhlasím - je využití vodíku. Moravskoslezském kraji jsou velké zásoby metanu. Rozvoj vodíkových technologií a pod tímhle tím směrem bychom asi navrhovali se ubírat.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Silniční infrastruktura v Moravskoslezském kraji. Co budete případný poslanec pro Moravskoslezské silnice prosazovat?

Jiří Komárek (Přísaha - občanské hnutí Roberta Šlachty), lídr kandidátky v MS kraji: Tak pokud vím, tak je hodně projektů ve fázi rozestavění. Ať je to obchvat na Frýdku Místku, tak já jako poslanec, a to navážeme na začátek našeho rozhovoru, bych se rád soustředil na to, aby ty stavby rozjeté, ty zpracované byly dokončeny za podmínek, aby nedošlo k rozkrádání tak, jak to bylo v minulosti, aby byly dokončeny kvalitně a včas.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jste pro zvýšení rychlosti jízdy vozidel na dálnici na 150 km v hodině samozřejmě v místech kde by to šlo?

Jiří Komárek (Přísaha - občanské hnutí Roberta Šlachty), lídr kandidátky v MS kraji: Já osobně ne. Já si myslím, že naši řidiči na to nejsou připraveni. Vidíme to dnes a denně, čeho bohužel někteří řidiči jsou na cestách schopni a v tak vysoké rychlosti na dálnici může docházet k navýšení úmrtí při dopravních nehodách.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jste pro legalizaci konopí a pro léčbu i rekreační užívání?

Jiří Komárek (Přísaha - občanské hnutí Roberta Šlachty), lídr kandidátky v MS kraji: Pro léčbu určitě, pro rekreační užívání ne. Já jsem odpůrce jakýchkoli drog.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jste pro mezinárodní spolupráci v rámci společné evropské obranné a bezpečnostní politiky zemí Evropské unie?

Jiří Komárek (Přísaha - občanské hnutí Roberta Šlachty), lídr kandidátky v MS kraji: Určitě.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Bytová politika, co budete v tomto tématu prosazovat?

Jiří Komárek (Přísaha - občanské hnutí Roberta Šlachty), lídr kandidátky v MS kraji: V rámci bytové politiky hnutí Přísaha preferuje dostupnost dostupnost sociálního bydlení a stát by se měl postarat o to, aby sociální bydlení bylo a startovací byty byly k dispozici ve všech regionech v České republice.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak to jako Přísaha chcete prosadit nebo udělat?

Jiří Komárek (Přísaha - občanské hnutí Roberta Šlachty), lídr kandidátky v MS kraji: Je to samozřejmě formou dotací a zákonných opatření tak, aby jednotlivá města měla povinnost zachovávat určité fondy sociálních bytů, aby je mohly nabízet. Myslím si, že by bylo vhodné zastropovat, protože to všechno něco stojí, zastropovat příplatky na bydlení v rámci regionů a ceny bytů, nemovitostí v těch regionech tak, aby nedocházelo k tomu, že jsou čerpány doplatky příplatky na bydlení v dejme tomu v Krnově úplně ve stejné výši jako v Praze a vydělávali na tom obchodníci s chudobou.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Manželství homosexuálních párů, budete hlasovat pro jeho zavedení?

Jiří Komárek (Přísaha - občanské hnutí Roberta Šlachty), lídr kandidátky v MS kraji: Hnutí Přísaha není jednotná, v tomhle tom máme svobodu, možnost jakkoliv prezentovat své názory a já určitě ne.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Z programu hnutí přísahá jsem vybrala téma: "Budeme dbát na důslednou ochranu a dostupnost pitné vody, kvalitní půdy a nerostných zdrojů."

Jiří Komárek (Přísaha - občanské hnutí Roberta Šlachty), lídr kandidátky v MS kraji: Tak jak voda, tak nerostné zdroje, tak půda se za posledních třicet let stala předmětem různých spekulací, v podstatě až trestné činnosti a krádeží. S tím, že viděli jsme jakým způsobem byla voda privatizována v minulosti, jak výtěžky nebo profit z prodeje a zpracování vody odchází do zahraničí, jsou to obrovské částky. To samo se týká nerostných zdrojů, především by mělo být ochráněno to, aby byly tyhle ty zdroje a voda v rukou a v moci státu a výtěžku z toho by šly do státní kasy.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Teď máte minutu na to, abyste získal hlasy diváků televize Polar, prosím.

Jiří Komárek (Přísaha - občanské hnutí Roberta Šlachty), lídr kandidátky v MS kraji: Vážení občané, jmenuji se Jiří Komárek a za hnutí Přísaha jsem lídrem v Moravskoslezském kraji. Žádám a prosím Vás, abyste se zúčastnili letošních voleb do Poslanecké sněmovny a pokud se rozhodnete volit hnutí Přísahá garantuji vám, že já jako lídr Moravskoslezského kraje nezklamu vaši důvěru a celé hnutí přísahá bude hájit vaše práva a vymáhat zákonnost a spravedlnost a vymahatelnost práva v České republice. Děkuji vám.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já vám děkuji za Vaše odpovědi.

Jiří Komárek (Přísaha - občanské hnutí Roberta Šlachty), lídr kandidátky v MS kraji: Hezký den, děkuji Vám též.

Redakčně upraveno / zkráceno.Mohlo by Vás také zajímat