Parlamentní volební studio

Jan Síla (SPD), 2. místo na kandidátce v MS kraji

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Prosazení novely Ústavy České republiky, zamítavé vstup České republiky do Eurozóny, zachování české koruny, zrušení koncesionářských poplatků veřejnoprávním médiím a také například paušální daň pro živnostníky podle výše obratu i to slibuje voličům hnutí Svoboda a přímá demokracie. Ve studiu vítám Jana Síla, dvojkou na kandidátce v Moravskoslezském kraji. Dobrý den vítejte.

Jan Síla (SPD), 2. místo na kandidátce v MS kraji: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Svoboda a přímá demokracie je české politické hnutí založené v první polovině roku 2015. Ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2017 hnutí získalo Dvaadvacet mandátů.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Na začátek tedy položím otázky, které jsem pokládala i ostatním hostům tady ve studiu. Odpovídejte prosím krátce. Co je podle vás největším problémem Moravskoslezského kraje, ve kterém kandidujete?

Jan Síla (SPD), 2. místo na kandidátce v MS kraji: Těch problémů v Moravskoslezském kraji se dá říct, že by se nasbíralo hodně. Já jsem jako kurátor o tom přemýšlel. Uvažoval jsem, že je tu špatné ovzduší. Úbytek obyvatel v kraji. Z minulého roku ubylo tady 9 500 lidí, což je nejvíc za třicet let. Potom jsou to sociálně vyloučené lokality. Potom je to bezpečnost, je to exekuce, když si to vezmeme, tak ze sedmi set dvaceti tisíc lidí v České republice, kteří jsou v exekuci je 14% z Moravskoslezského kraje. Čili těch problémů je tady spousty. Jako jeden z neposledních problémů je špatná infrastruktura struktura silniční, nedobudovaný Slezský kříž, západní část Slezského kříže tak, aby se napojilo Bruntálsko, kde je největší nezaměstnanost na Polsko a na centrum republiky.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Když se dostanete do sněmovny, co bude vaším tématem? Co budete prosazovat?

Jan Síla (SPD), 2. místo na kandidátce v MS kraji: Já jsem si hlavní téma zvolil, proč jsem vůbec šel do politiky je to, že bych chtěl vrátit zdravotnictví do gesce státu tak, aby o dostupnosti a kvalitě zdravotní péče nerozhodoval úředník na pojišťovně, ale stát to garantoval.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ubytovny a nepřizpůsobiví. Heslovitě zkuste říct jaké hlavní pilíře vidíte pro řešení tohoto problému.

Jan Síla (SPD), 2. místo na kandidátce v MS kraji: Tak u nás v našem kraji je zhruba 40 takových vyloučených lokalit, ve kterých se shromažďují nepřizpůsobiví lidé. Je to vlastně způsobeno tím, že tito lidé se shromažďují sami. Není to věc vlády nebo vedení kraje, obce. Je potřeba tady tímto tomuto šíření zabránit dál. My máme v programu, že bychom chtěli zabránit zvětšování dalších vyloučených sociálních lokalit, ale bohužel ta cesta bude asi velmi složitá

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Orientace Česka. Budete prosazovat západní směr nebo orientaci na Rusko a Čínu?

Jan Síla (SPD), 2. místo na kandidátce v MS kraji: My jsme Češi, my jsme vlastenci v žádném případě se nechceme přiklánět na tu nebo na onu stranu. Chceme dělat svoji politiku českou, středoevropskou, nejlépe ve spolupráci s V4.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jste pro přijetí eura a pokud ano, tak kdy?

Jan Síla (SPD), 2. místo na kandidátce v MS kraji: Naše povinnost tím, že jsme vstoupili do EU je přijmout euro. Na jedné straně, ale na druhé straně není pro náš stát v žádném případě výhodné to euro přijmout. My nejsme sami, kdo to euro nepřijal. Vyjednali si třeba Dánsko a Velká Británie už v přístupových dohodách v Maastrichtu si vyjednali, že nemusí přijmout euro. Ve stejné právní pozici je třeba Švédsko, které taky si nevyjednalo výjimku a přesto nepřijalo euro. Čili já nevidím důvod proč bychom zrovna teď museli přijímat euro.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A případně kdy bychom to měli přijmout?

Jan Síla (SPD), 2. místo na kandidátce v MS kraji: Euro bychom měli přijmout tehdy, až to bude pro nás výhodné jako pro stát.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ukončení těžby uhlí v OKD a hledání alternativ. Jaké kroky by se v nejbližší době měly udělat.?

Jan Síla (SPD), 2. místo na kandidátce v MS kraji: To ukončení těžby černého uhlí v naší pánvi tady je podle mého názoru překotné a bylo provedeno i velmi nepřipraveně. Mělo se to dělat tak, jak se to dělalo třeba v Anglii nebo v Německu, kde se prostě pracovníci a dělníci, kteří byli zaměstnaní v těch dolech přeškolili do jiných zaměstnáních, do jiných povolání atd. a postupně se utlumovalo.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Podpoříte výstavbu kanálu Dunaj-Odra-Labe?

Jan Síla (SPD), 2. místo na kandidátce v MS kraji: My máme v programu, že ji podpoříme. Podpoříme výstavbu tohoto kanálu a já si osobně myslím, že se tam bude muset spočítat ten ekonomický přínos, jestli to vůbec bude mít nějaký. Ale můj osobní názor na to je neutrální. V programu máme, že podporujeme.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jste pro legalizaci konopí pro léčbu i rekreační užívání?

Jan Síla (SPD), 2. místo na kandidátce v MS kraji: Já jsem jenom pro legalizaci konopí pro léčbu a to rekreační užívání podle mého názoru je normální drogománie, toxikomanie, která by se měla v každém případě stíhat.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Manželství homosexuálních párů, budete hlasovat pro jeho zavedení?

Jan Síla (SPD), 2. místo na kandidátce v MS kraji: Podívejte se, já jsem demokrat a pokud všichni budou chtít, aby bylo manželství homosexuálních párů zavedeno, tak se přidám a budu s tím souhlasit, i když vnitřně s tím nesouhlasím, protože manželství z toho vlastního slova manželství vychází prakticky ze staroslovenského molžel, který znamená duální tvar pro muže a ženu,

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Z programu hnutí SPD jsem vybral téma usilování o to, aby stát a orgány veřejné správy mohly ovlivňovat výši odměn pracovníků ve zdravotnictví.

Jan Síla (SPD), 2. místo na kandidátce v MS kraji: Každá skupina zdravotníků je jinak financovaná. Jsou to platby a platy v privátních zařízení, mzdy ve státních zařízení. Nebo naopak, nevím přesně, jak to tam mají zařízené. Ale tam se liší tady tyto platby. Ve státních zařízení jsou zase navíc. Je to uzpůsobené tak, že lékaři ve státních zařízeních, to znamená zařízení, které jsou v gesci ministerstva zdravotnictví jsou placeni o několik desítek procent lépe.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A to chcete změnit? Jak tedy?

Jan Síla (SPD), 2. místo na kandidátce v MS kraji: To chceme změnit tak, aby se to unifikovalo, aby se to sjednotilo, aby byly jedny tabulky, aby za jeden výkon mělo to zdravotnické zařízení stejné peníze, tak jako jiné zařízení. Ne jak je to dnes, že každé zařízení má za jeden výkon jiný plat.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Teď máte minutu na to, abyste získal voliče na svou stranu, prosím.

Jan Síla (SPD), 2. místo na kandidátce v MS kraji: Já jsem deset let budoval neurochirurgické oddělení na Fifejdách a po skončení tady této mise jsem se dal do zjišťování, proč nejsou ve zdravotnictví peníze. Přišel jsem na to, protože peníze jsou neustále a legálně vlastně vyváděné ze systému. Rozhodl jsem se, že budu kandidovat do Poslanecké sněmovny v dresu SPD, protože SPD je vlastně jediná politická strana, která hájí veřejný zájem. Která hájí a to, aby lidi nemuseli platit za léky, matky nemuseli platit za očkování. Mým cílem je vrátit zdravotnictví zpět do gesce státu tak, aby nerozhodoval o dostupnosti zdravotní péče nejmenovaný úředník nebo bezejmenný úředník zdravotní pojišťovny.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já vám děkuji za vaše odpovědi.

Jan Síla (SPD), 2. místo na kandidátce v MS kraji: Děkuji za pozornost.

Redakčně upraveno / zkráceno.Mohlo by Vás také zajímat