Parlamentní volební studio

Zbyněk Stanjura (ODS), lídr kandidátky Spolu v MS kraji

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Daňové prázdniny pro rodiny, zlepšení využívání evropských fondů, nastavení jasných pravidel pro odchod do důchodu, dostavba dálniční sítě a také zastavení dalších prací na kanálu Dunaj-Odra-Labe. I to slibuje koalice Spolu voličům ve volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Lídrem v Moravskoslezském kraji je Zbyněk Stanjura. Dobrý den.

Zbyněk Stanjura (ODS), lídr kandidátky Spolu v MS kraji: Dobrý den, děkuji za pozvání.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Spolu je volební koalice českých politických stran s názvem Trojkoalice vznikla v roce 2020 a tvoří ji Občanská demokratická strana, KDU-ČSL a TOP 09. Po oznámení spolupráce se koalice přejmenovala na Spolu a pod tímto názvem strany kandidují v letošním roce ve volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Na začátek vám položím otázky, které tady dostali všichni lídři u nás ve studiu. Prosím odpovězte krátce, ať se dostaneme k více tématům. Co je podle vás největším problémem Moravskoslezského kraje?

Zbyněk Stanjura (ODS), lídr kandidátky Spolu v MS kraji: Já myslím, že podobně jako v celé České republice bydlení. Bydlení se stává luxusem, to tak nesmí být. Stává se nedostupným pro mladé rodiny a musíme udělat všechno pro to, aby se začalo stavět mnohem více bytů a bydlení skutečně tím luxusem nebylo.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Navážu na vás, ubytovny a nepřizpůsobiví. Jaké pilíře vidíte pro řešení tohoto problému?

Zbyněk Stanjura (ODS), lídr kandidátky Spolu v MS kraji: Dobrou sociální práci, to znamená dát pravomoc obcím a městům, protože oni moc dobře ví, kdo z těch, kteří poctivou sociální dávky je slušný, snaží se, ctí všechny standardy a kdo ty dávky jenom zneužívá. A ví to ti lidé na těch městských obecních úřadech, takže ti mají rozhodovat o tom, jestli ty dávky dostanou nebo ne. A soustředit se na děti z těchto rodin, aby dostaly dobré vzdělání. Dbát na to, aby měli dobrou školní docházku.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Orientace Česka. Budete prosazovat západní směr nebo orientaci Rusko, Čína?

Zbyněk Stanjura (ODS), lídr kandidátky Spolu v MS kraji: Jednoznačně orientaci na Západ, na Evropskou unii na NATO. My považujeme orientaci na ty východní, autoritářské režimy jako velmi nebezpečné pro budoucnost České republiky.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Přijetí eura, pokud ano tak kdy?

Zbyněk Stanjura (ODS), lídr kandidátky Spolu v MS kraji: Pokud ano, tak to nebude určitě v příštím volebním období. A my dlouhodobě říkáme, že až v okamžiku, kdy to bude pro Českou republiku, české občany a české podnikateli výhodné a to zatím není, takže v příštích čtyřech letech to určitě nebude.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Odklon od uhlí, spíš změna toho, že končí těžba uhlí. Co bude dál? Všichni hrozí zdražováním, částečným dovozem uhlí, než se vyřeší alternativa. Jak to vidíte vy?

Zbyněk Stanjura (ODS), lídr kandidátky Spolu v MS kraji: Může to být velký problém. Bohužel Andrej Babiš v tom selhal, ten Green Deal podepsal v Bruselu, aniž by cokoliv vyjednat pro Českou republiku, na rozdíl od našich polských sousedů a teď má doma jenom silné řeči. Ten směr k ochraně životního prostředí je jasný, ale současně musíme zabránit tomu, aby to mělo velké dopady na sociálně ekonomické postavení našich občanů, takže postupně rozumně drobné projekty, ne ideologie. Ta by určitě škodila.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Znamená to, že s tím datem ukončením těžby uhlí se nedá nic dělat? Nebo vidíte to jinak?

Zbyněk Stanjura (ODS), lídr kandidátky Spolu v MS kraji: Já myslím, že o tom datu nakonec nerozhodne žádná vláda, že o tom rozhodnou ti, kteří tu těžbu provozují a také banky, mnohé banky už nechtějí vůbec financovat provoz těžby uhlí. Takže já si myslím, že to bohužel pro náš kraj bude mnohem dříve než si někteří politici myslí a připouštějí.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Silniční infrastruktura v Moravskoslezském kraji. Co budete jako případný poslanec prosazovat v Moravskoslezském kraji? Anebo možná jak ji hodnotíte a jakou má budoucnost?

Zbyněk Stanjura (ODS), lídr kandidátky Spolu v MS kraji: Tak myslím si, že za těch třicet let se v našem kraji povedlo výrazným způsobem zlepšit zejména silniční infrastrukturu. Máme samozřejmě věci, které musíme dodělávat, ať už to je dokončení obchvatu Opavy, Krnova a podobně. Nicméně v této chvíli bychom se spíš mohli soustředit v příštích letech na vysokorychlostní vlaky a napojení na Polsko tak, aby Ostrava jako vlastně hlavní město našeho kraje nevypadlo z té budoucí evropské železniční sítě, to já považuji za velmi důležité.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jste pro zvýšení rychlosti na dálnicích na 150 kilometrů v hodině?

Zbyněk Stanjura (ODS), lídr kandidátky Spolu v MS kraji: Na vybraných úsecích určitě ano. Kdo z nás jezdí směrem na Olomouc a zná ten úsek třeba mezi třístým a tři sta desátým kilometrem kolem Hranic, kde jsou tři pruhy, rovná cesta, není silný provoz, tam si myslím, že bychom mohli jezdit rychleji. Já bych ještě přivítal i vlastně měnící se dopravní značky, aby reagovaly na počasí. Pokud je tma, mlha, prší je něco jiného, když je slabší provoz a krásné počasí, takže na vybraných úsecích určitě ano.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jste pro legalizaci konopí pro léčbu i pro rekreační užívání?

Zbyněk Stanjura (ODS), lídr kandidátky Spolu v MS kraji: Já jsem určitě pro legalizaci pro léčbu v tom já nevidím žádný problém. Nevím, co je přesně rekreačním využitím, musel bych o tom ještě popřemýšlet a zeptat se kolegů, kteří se tomu věnují podrobněji než já.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jste pro mezinárodní spolupráci v rámci společné evropské obranné a bezpečnostní politiky zemí EU?

Zbyněk Stanjura (ODS), lídr kandidátky Spolu v MS kraji: Ne, já jsem příznivec toho, aby naší hlavní bezpečnostní pojistkou bylo NATO, abychom nevytvořili chiméru nějaké evropské armády, protože mnohé evropské země mají problém včetně České republiky, aby plnily své spojenecké závazky a dávaly dostatečný objem peněz na obranu. Zase na rozdíl od našich polských sousedů, kde tu dvě celá čtyři procenta HDP a u nás o jedno procento méně.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Důchodová reforma. Je to aktuální problém, který počkám nebo je třeba jej intenzivně řešit?

Zbyněk Stanjura (ODS), lídr kandidátky Spolu v MS kraji: Je to aktuální problém, který nepočká, ale musíme si rozdělit občany vlastně do tří skupin podle věku, jak se jich dotkne nebo nedotkne důchodová reforma. Stávajících penzistů se to vůbec netýká. Ti samozřejmě nemohou být tou reformou nějak dotčeni. Pak je někde hranice 50 někdo říká 45, pro tyto lidi se taky nemůže nic změnit, protože oni jsou už tak dlouho v práci, že nejsou schopni za těch 10-15 let, kdy půjdou do důchodu přizpůsobit se novým pravidlům. Takže důchodová reforma se má týkat zejména střední a mladší generace, aby i oni měli šanci, že nějaký státní důchod dostanou.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Manželství homosexuálních párů, budete hlasovat pro jeho zavedení?

Zbyněk Stanjura (ODS), lídr kandidátky Spolu v MS kraji: My máme volné hlasování v našem klubu. V těch etických otázkách nikdy nehledám a nějaké společné stanovisko. Je to otázka svědomí a názorů. Já budu hlasovat proti.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Z programu koalice Spolu jsem vybrala to, že chcete zastavit výstavbu kanálu Dunaj-Odra-Labe. Můžete to více rozvést?

Zbyněk Stanjura (ODS), lídr kandidátky Spolu v MS kraji: Určitě já myslím, že ten projekt, jak říkají zastánci, že je více než sto let starý a právě říkám to je důkaz toho, že není dobrý. Pokud je více než sto let starý a nezačal se, tak prostě není dobrý. Obrovské ekonomické náklady, obrovské škody na krajině a malý přínos. Myslím si, že to není dobrý nápad, že si nemáme zničit krajinu za obrovských nákladů, protože k tomu není žádný důvod. Takže určitě zastavit a soustředit se na moderní infrastrukturu rychlé železnice, napojení na letiště, dobré kvalitní silnice a ne tento sen, který podle mě opravdu snem z přelomu devatenáctého a dvacátého století a my žijeme v jednadvacáté.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A nesouhlasíte ani tu část, kdy by to končilo třeba v Bohumíně ten kanál? To znamená napojení na Polsko.

Zbyněk Stanjura (ODS), lídr kandidátky Spolu v MS kraji: Ne, v Bohumíně to musí splavnit Poláci, ne my. Pokud mám dobré informace, tak Poláci to chtějí splavnit směrem k Bohumín a potom případně by na té naší straně byly jenom nějaké drobné úpravy. Těm se určitě nebráním, ale muselo by to být dobře odůvodněné a tu přírodu si zkrátka chránit musíme. Myslím, že ji máme předat dalším generacím v co nejlepším stavu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Teď máte minutu na to, abyste získal voliče na svou stranu a dali Vám hlas.

Zbyněk Stanjura (ODS), lídr kandidátky Spolu v MS kraji: Koalice Spolu je dnes jedinou opravdovou změnou, které mohou občané věřit. Dali jsme se dohromady a každý volič, který se řadí ať už ke středu nebo k pravici má jistotu, že jeho hlas nepropadne. Jsme silnou alternativou k hrozící vládě populistů, extrémistů a komunistů. Ctíme základní hodnoty svobody a demokracie. Podporujeme naši orientaci na Evropskou unii a na to chceme, aby naše děti žily ve svobodné a prosperující zemi, ve státě, který zajistí důstojný život našim seniorům, kteří celý život pracovali a tu péči si zaslouží. Zastavíme zadlužování země a dáme do pořádku veřejné finance. Jménem svým, jménem občanských demokratů, koalice Spolu mohou slíbit, že nezvýšíme daně. Jmenuji se Zbyněk Stanjura, jsem lídr koalice Spolu v Moravskoslezském kraji a spolu s vámi máme šanci odstartovat změnu. Přijďte prosím k volbám. Teď jde o všechno.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já vám děkuji za vaše odpovědi.

Zbyněk Stanjura (ODS), lídr kandidátky Spolu v MS kraji: Já moc děkuji za pozvání.

Redakčně upraveno / zkráceno.Mohlo by Vás také zajímat