Parlamentní volební studio

Ivo Vondrák (ANO 2011), lídr kandidátky v MS kraji

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Prosazování bezpečnosti v rámci EU a NATO, energetická soběstačnost, snižování státního dluhu, nízké daně a vysoké platy, opravy hradů zámků a investice do zařízeních pro kulturu, ale i zvyšování důchodů. I to slibuje hnutí ANO voličům ve volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Lídrem v Moravskoslezském kraji je Ivo Vondrák. Dobrý den.

Ivo Vondrák (ANO 2011), lídr v MS kraji: Dobrý den přeji.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Hnutí ANO bylo založeno v roce 2012. Rok na to ve volbách do Poslanecké sněmovny získalo 47 mandátů a společně s Českou stranou sociálně demokratickou vytvořilo vládní koalici. Podruhé se hnutí ANO dostalo do vlády po vítězství v parlamentních volbách v roce 2017, kdy získalo 78 mandátů.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Na začátek mám pro vás připravené otázky, které jsem pokládala i dalším lídrům tady u nás ve studiu. Co je podle vás největším problémem v Moravskoslezském kraji?

Ivo Vondrák (ANO 2011), lídr v MS kraji: Já si myslím, že ten problém není takový, že by vznikl ze dne na den. On v podstatě se týká vlastně celé transformace tohoto kraje už od doby, kdy tady proběhla sametová revoluce a kdy se ukázalo, že těžba uhlí nebude ekonomická. Tato transformace v podstatě dneska vrcholí v podobě řekněme něčeho, co bych nazval "fond spravedlivé transformace" to znamená vrcholí tím, že se vlastně ukončuje těžba uhlí a je třeba nahradit tu stávající energetiku něčím novým. Kromě toho se musí změnit i struktura průmyslu, který tady máme. Já si troufám říci, že už se v tomto hodně učinilo. Nejsme zdaleka, tak jak jsme bývali tím ocelovým srdcem republiky, už jsme skutečně dneska poměrně sofistikovaným, to znamená krajem, který má spousty nových technologií, které hýbou světem. Máme tady spoustu nových firem, které se dokáží prosadit na mezinárodních trzích. Takže já si myslím, že to je něco, co je nesmírně důležité. Jaké tady riziko? To riziko spočívá v energetické soběstačnosti. My skutečně tím, že skončíme s těžbou energetického uhlí, jako že už jsme de facto skončili, tak musíme ho něčím nahradit. Zatím to funguje na jakémsi principu dovozu uhlí z ciziny, ale my musíme rychle přecházet na nové zdroje energie. Ta přechodová fáze bude stát na řekněme plynu, ale pak přichází nové věci jako obnovitelné zdroje vodík a podobně. My prostě musíme zabránit tomu, aby se to dotklo lidí. Musíme zabránit tomu, aby se zdražila energie, aby se zdražilo teplo. To je věc, která samozřejmě negativně ovlivní životní úroveň. Takže to je jedna z věcí, kterou skutečně je třeba velmi důsledně prosazovat a je to to, co si myslím, že teďka pro tento kraj je nejdůležitější.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Orientace Česka. Budete prosazovat západní směr nebo orientaci na Rusko a Čínu.

Ivo Vondrák (ANO 2011), lídr v MS kraji: V mém případě to je úplně jasné a myslím si, že je to i jasné z pohledu našeho programu. My se považujeme za součást evropského prostoru. Jsme součástí NATO a já pevně věřím, že to tak zůstane. Proto jsem velmi obezřetný k různým snahám se k tomu dále vyjadřovat, připravovat nějaká referenda. Já si myslím, že tady nemáme jinou možnost. Jsme malá země, jsme proexportně orientovaná země. A právě to, že jsme v rámci EU nám dává obrovskou možnost být úspěšnými a myslím si, že úspěšnými jsme, protože za ten uplynulý čas, který tady proběhl jsme se dostali už na vyšší úroveň než Portugalsko, Itálie, Španělsko, Řecko. To znamená skutečně si myslím, že se ukazuje, že to umíme a že to tak musí nějakým způsobem být i nadále. Ta bezpečnost je také jasná. Patříme do západního řekněme okruhu přátel a musíme využívat to, co tady máme a to je jeden z těch řekněme klíčových bodů.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jste pro přijetí eura? Pokud ano tak kdy?

Ivo Vondrák (ANO 2011), lídr v MS kraji: Já si myslím, že zatím to není na stole a jak se ukazuje právě i v současné době, kdy tady máme jakousi vzrůstající inflaci, ale ono je víceméně celosvětová, tak samozřejmě je ideální, když máte vlastní měnu a můžete si vlastně nějakým způsobem regulovat úrokové sazby a můžete v podstatě nějakým způsobem do té inflace vstupovat díky nástrojům finančním, které máte k dispozici, a to bez vlastní měny jde jen velmi těžko. Já samozřejmě jsem příznivcem toho, abychom dříve nebo později to euro měli, ale v daný okamžik to skutečně není na stole. Takže já si nemyslím, že něco takového by se během čtyř let volebního období, které před námi je stalo.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Silniční infrastruktura v Moravskoslezském kraji, jak ji zhodnotíte a co ji čeká?

Ivo Vondrák (ANO 2011), lídr v MS kraji: Já si myslím, že se hodně změnilo. Je to vidět. Začalo to tím, že se konečně zprůchodnila prodloužená Rudná, která dneska funguje. Sice tam byly nějaké problémy, ale už je opravená, zase to jezdí tak, jak má. Ale když se podíváte kolem všech těch velkých měst, které tady máme, vznikla infrastruktura v podobě různých obchvatů. Ať už je to Opava nebo teďka se bude na podzim spouštět Krnov. Staví se obrovský obchvat města Frýdek-Místek-Třinec. Já si troufám říct, že infrastruktura v našem kraji dosahuje možná největších změn vůbec v České republice. Je to možná trošku můj subjektivní náhled, ale troufám si říct, že toto je něco, co může samozřejmě zajistit to, že se tady bude komfortně přepravovat z místa A do místa B mezi jednotlivými městy. Takže já si troufám říct, že je to dobře a co je důležité, my samozřejmě se nebudeme zabývat jenom tou infrastrukturu silniční. Předpokládám, že souběžně s tím se bude rozvíjet i železniční doprava a předpokládáme, že v roce 2025 se začne stavět vysokorychlostní trať, která by samozřejmě zase přiblížila Ostravu Praze. To znamená, když se dostanete z Ostravy do Prahy za hodinu a půl. To už je to něco, co vám v podstatě zajistí to, že si můžete zajít třeba k nějakému specialistovi lékaři nebo můžete tam dokonce dojíždět i za prací, takže já si myslím, že toto je budoucnost, kterou se budeme ubírat.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Byl byste pro zvýšení rychlosti jízdy vozidel na dálnici, samozřejmě tam, kde by to šlo, na 150 kilometrů v hodině?

Ivo Vondrák (ANO 2011), lídr v MS kraji: Jsem názoru, že se tak stejně už jezdí. Přiznám se, že jezdím na svůj tempomat, tak si nastavím těch sto třicet kilometrů v hodině a divím se kolik aut mi prostě bliká za zády, že bych měl jet rychleji. Takže já si myslím, že určitě existují místa, kde bychom mohli sto padesáti kilometrovou rychlostí, ale pak si taky musíme říct, že je třeba důsledně dohlížet na to, že se nebude jezdit více. Protože ono, když dáte těch sto deset, tak všichni do 120, když je 130 všichni jedou 140, když dáte 150 budu mít tendenci jezdit více, jako že už taky někteří jezdí. Takže já si myslím, že na některých vybraných úsecích, které jsou bezpečné bych s tím problém neměl, ale pak bych samozřejmě chtěl, aby to byl skutečně ten limit, který tam je nastavený, který bude dodržován a tam si nejsem jistý, zdali naši řidiči jsou na to připraveni.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Z programu hnutí ANO jsem vybrala: Chcete pokračovat v navyšování platů ve školství a chcete vytvořit takové podmínky pro mladé učitele, aby ze školství neodcházeli, tak jak to provedete nebo co máte na myšleno?

Ivo Vondrák (ANO 2011), lídr v MS kraji: Samozřejmě my jsme zvýšili za ty poslední čtyři roky platy učitelů o 150%. Dneska je průměrný plat učitele přes 45 tisíc. Tady ten slib byl dodržen na sto procent možná i trošičku více. A já jsem rád, protože mám spousty známých, kteří učí a říkají, že to je vidět a cítit. Už se to projevuje i v tom, že se do našich škol hlásí lidé, kteří pracovali v praxi, že by chtěli třeba i začít učit. Evidentně už to není o tom, o čem to bylo. Čili to bylo povolání, které bylo nedoceněný. My v tom určitě budeme pokračovat. Je třeba si říct a já jsem to několikrát opakoval, že paní ministryně Schillerová řekla, že jestli se někomu bude přidávat zcela určitě, tak to budou učitelé. Protože si myslím, že ta prestiž toho povolání to skutečně vyžaduje a já pevně věřím, že se tak bude dít a udělám pro to absolutní maximum. To tady mohu slíbit a teď k tomu, co bychom mohli nebo ještě i něco jiného, já si myslím, že dneska žijeme v době, která je poměrně hodně říká se tomu, že je exponenciální to znamená, že se v podstatě objevují velmi rychle nové technologie a teď je třeba se s tím nějakým způsobem vypořádat. A já si myslím, že je třeba si uvědomit, že na těch školách je třeba učit to, co je podstatné nikoli všechno. Někdy mám prostě pocit, že těch věcí, které se snažíme dostat těch hlaviček těch dětí je příliš mnoho. Takže já si myslím, že toto bude chtít trošku racionalizace, ale přitom současně musíme zajistit i ty vzdělané učitele a my tady v kraji připravujeme k tomu programy.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Teď máte minutu na to, abyste získal diváky na svou stranu a dali vám hlas.

Ivo Vondrák (ANO 2011), lídr v MS kraji: Já bych chtěl říct, že nejlepší volební kampaň je ta, která stojí na dosažených výsledcích. A já si myslím, že nejen ve školství, ale i v jiných oblastech se toho hodně udělalo. Čeká nás náročné období transformace Moravskoslezského kraje, bude to znamenat novou energetiku, bude to znamenat přípravu lidí pro nové technologie. Jsem rád, že můžu kandidovat za naše hnutí pro to, abych tento úkol splnil a tvrdím, že v podstatě ten potenciál, ty kompetence na to máme. Takže přijďte volit a sázejte na to, co se tady udělalo.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já vám děkuji za vaše odpovědi

Ivo Vondrák (ANO 2011), lídr v MS kraji: Já také děkuji.

Redakčně upraveno / zkráceno.Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry