Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • V Ostravě si učitelé vyzkoušeli roli žáků
  • Policie na Novojičínsku zkontrolovala 400 chat
  • Havířov má zpracovanou studii plánu městské mobility
  • Gynekologická ambulance v orlovské nemocnici prošla modernizací
  • Sběrné dvory v Ostravě budou mít na jaře napilno

V Ostravě si učitelé vyzkoušeli roli žáků

Učitelé si v Ostravě mohli vyzkoušet roli žáků. Jde o unikátní projekt Učiteling, kdy se mohou pedagogové seznámit s různými přístupy k učivu prostřednictvím vlastního zážitku. Workshopy se konaly v City Campusu Ostravské univerzity.

Do Moravskoslezského kraje poprvé zamířil projekt s názvem Učiteling. Do City Campusu Ostravské univerzity se sjeli učitelé z širokého okolí, aby se nechali inspirovat svými kolegy. Na jeden den se ocitli v rolích žáků.  Lektory připravených workshopů byli vítězové a finalisté  Global Teacher Prize, což je anketa, která hledá a oceňuje inspirativní pedagogy. 

Hana Matoušů, manažerka Global Teacher Prize Czech Republic: "Učitelé se velmi často vzdělávají ve svých oborech, tam sledují trendy, ale v té formě a podpoře výuky už tak dobrou podporu nemají."

Učitelé se v průběhu dne zúčastnili tři různých workshopů dle vlastního výběru.  V roli žáka v nich zažili výuku svých kolegů.

Roman Göttlicher, lektor: "Lektor odučí s ostatními učiteli tu lekci a potom následuje reflexe, kde rozebírají co dělali, proč dělali, jak se to povedlo a jak by to případně adaptovali pro své potřeby." 

Učiteling zprostředkovává vzájemné mezioborové sdílení učitelské praxe napříč stupni škol a načerpání inspirace, kterou účastníci mohou využít ve vlastní výuce. 

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: Jsem velmi ráda, že tuto výjimečnou aktivitu můžeme přivítat právě u nás v Ostravě. My jsme ho finančně podpořili. Naši učitelé si mohou z tohoto dne plného workshopů odnést nové metody práce a formy výuky, projekt je určen učitelům základních a středních škol a přispěje k jejich profesnímu a osobnostnímu rozvoji. "

Účastníci se mohli účastnit např. workshopu Bádáme a čteme v přírodních vědách, Proč a jak pronásledovat čarodějnice či Jak budovat wellbeing a podporovat motivaci žáků nejen v matematice. 

---

Policie na Novojičínsku zkontrolovala 400 chat

Policie České republiky v tomto období zazimování chat a chalup provádí namátkovou kontrolu těchto rekreačních objektů i napříč Novojičínskem. Hlídky i se psovody bylo v těchto dnech vidět například v Bludovicích.

Policejní hlídka se služebními psy způsobila před pár dny rozruch v chatové oblasti u Nového Jičína. Majitelé zahradních objektů si tu ale mohli oddechnout, nikoho nevykradli, šlo o preventivní kontrolu.

Tomáš Veselý, PČR, SZKČ Nový Jičín: Při kontrole chat se samozřejmě nejvíce zaměřujeme na kontrolu oken a dveří, zda nedošlo k jejich násilnému otevření a zda uvnitř chaty není nějaký nezvaný host. V případě vloupání využíváme u služebních psů zejména jejich výborný čich, díky kterému jsou psi schopni avizovat například ukrytou osobu i na delší vzdálenost.”

majitelka chaty: “Už před dvaceti lety, když manžel žil, tak jsem tam dali mříže a měli jsme tu pořád psa. V poslední době tu nebylo nic vykradené, ale před více lety my dvakrát a ještě jedni taky.”

René Černohorský, tiskový mluvčí Policie ČR, ÚO Nový Jičín: “Například v tomto měsíci, to znamená v únoru, policisté z jednotlivých obvodních oddělení provedli několikrát takovéto kontroly, zkontrolovali zhruba 400 chat, kdy naštěstí všechny byly v pořádku.”

Policisté ale stále apelují na majitele chat, aby si je řádně zabezpečili a čas od času i zkontrolovali.

Darina Veselá, PČR ÚO Nový Jičín, oddělení prevence: “Důležité je nenechávat na pozemku jakékoliv nářadí nebo žebříky, díky kterým by mohlo dojít snadno ke vniknutí do objektu. Také nedoporučujeme nechávat v chatách různé cennosti.”

Všechny praktické rady jsou podrobně popsány v preventivním projektu police s názvem Zabezpečte se.

---

Krátké zprávy 1. 3. 2024 16.00 - 1

Počátkem týdne vyjížděli ostravští strážnici ke kurióznímu případu krádeže. Nakupující muž v obchodním centru na ulici Novinářské v Moravské Ostravě zřejmě dostal nutkavou chuť na alkohol. Z regálu vytáhl ovocné víno a vypil ho přímo na prodejně. Následně pak chtěl odejít z prodejny bez zaplacení. 45letému muži hrozí 50ti tisícová pokuta.

Silničáři začnou od pondělí opravovat povrch Nádražní ulice v Karviné. Řidiči tam musí počítat s omezením. Opravy za 11,5 mil. Kč potrvají do půlky dubna. Nádražní ulice se bude opravovat od mimoúrovňové křižovatky se silnicí I/59 po křižovatku s Havířskou a Bohumínskou ulicí.

---

Havířov má zpracovanou studii plánu městské mobility

Radnice v Havířově pro získávání dotací potřebuje mít zpracovanou studii mobility. Součástí bylo i vyhodnocení kudy a kam řidiči jezdí. Z dat vyplynulo, že až polovina vozidel Havířovem jen projede. I proto Ředitelství silnic a dálnic připravuje obchvat.

Na magistrátu v Havířově se sešla komise BESIP a Rozvojová komise. Členové si vyslechli výsledky studie plánu městské mobility. Šetření se mimo jiné zaměřilo také na to, kolik městem projede automobilů.

Petr Pšenička, jednatel společnosti City Traffic: "Přišli jsme na velmi zajímavé věci, a to, že polovina aut, která městem projíždí, vůbec do Havířova nepatří, pouze městem projedou a jedou dále. Jinými slovy, zde je asi silný důvod k tomu uvažovat o nějaké jiné infrastruktuře obchvatu města, který by tyto auta převedl a odtáhl z centra města, které je zbytečně zatížené tím, že ta auta jen projíždí.”

Zpracovatel studie tvrdí, že data jsou téměř stoprocentní.

Petr Pšenička, jednatel společnosti CityTraffic: "Děláme to vědeckou a dost transparentní metodou, kdy na všechny vjezdy, které jsou smysluplné do města instalujeme kamery, které načítají SPZ a z těch obrovských statisíců dat potom automatickým zpracováním vyčteme, které značky registrační kde vjely a kudy vyjely. Takže je to naprosto transparentní a přesná metoda, kdy úspěšnost tohoto čtení je 98%. Takže se dá říct, že to je pravda. Nejčastější transit probíhá po ulici Hlavní třída, od vjezdu od Ostravy směrem pak na Těrlicko, ale, co bylo překvapivé, že ta trasa je nejen nejvíce zatížená, ale více než 50% aut po té trase vůbec nemusí jet. Pouze projedou Hlavní třídou a způsobují nehody, což je ta ulice Hlavní ze statistiky PČR ta nejnehodovější ulicí v Havířově vůbec.”

Plán městské mobility ve městě neslouží jen k tomu, aby radnice věděla, kolik aut městem projede.

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: “Havířov má 70 tisíc obyvatel a statutární města tohoto formátu tuto studii, která řeší jak pěší dopravu, cyklo dopravu, statickou dopravu, dynamickou dopravu, tak musí mít, aby mohla žádat o různé dotace. Ta studie je potřebná ne jen pro umístění parkovišť, pro plánování cyklostezek, ale právě pro dopravu pro různé směry dopravy intenzity tak, abychom s tím mohli pracovat do budoucna.”

Překvapila vás určitá data?

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: “Některá data nás překvapila, některá ne. My jsme tušili, že po Hlavní třídě, Národní třídě, Dlouhé třídě jezdí velmi hodně automobilů. Překvapila nás třeba doprava z Životic do Horních Bludovic. Tam ty intenzity jsou vysoké a tak vysoké jsme je nečekali a překvapila nás ta tranzitní doprava, protože jsme tady dlouho vedli polemiky, zda Havířov je, nebo není tranzitním městem a z toho, co nám vypadlo z těch dat, tak nám říká, že do půl hodiny tím Havířovem projede polovina dopravy. Jedna část projede na Těrlicko, druhá část na Horní Suchou a můžeme říct, že polovina z poloviny projede Těrlickem.”

---

Gynekologická ambulance v orlovské nemocnici prošla modernizací

Nemocnice Karviná-Ráj zmodernizovala na pracovišti v Orlové gynekologickou ambulanci. Funguje čtyřikrát týdně a stále přibírá nové pacientky.

Gynekologická ambulance v Orlové prošla výraznou rekonstrukcí na sklonku minulého roku. Zajišťuje péči o všechny pacientky z Orlové a okolí, poskytuje preventivní gynekologickou péči a péči o těhotné ženy až do jejich porodu.

Jana Pikońová, primářka Gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Karviná-Ráj: "Ta ambulance prošla rozsáhlou moderní rekonstrukcí, která je velmi příjemná a zajišťuje intimní prostředí pro všechny ženy, které se rozhodnou k nám přijít. Nabíráme tak nové pacientky."

Moderní zázemí vítají nejen pacientky, ale i zdravotnický personál.

Lenka Martínková, všeobecná sestra: "Jsem velmi ráda, že je to tady krásné, moderní a velmi dobře se mi tady pracuje a myslím si, že pacientky, které navštíví naši ambulanci budou velmi spokojené."

Péči tady zajišťují lékaři gynekologicko-porodnického oddělení z Karviné.

Jana Pikońová, primářka Gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Karviná-Ráj: "Teď momentálně fungujeme v režimu tak, že poskytujeme čtyři ambulantní dny, které chceme určitě udržet, od dubna budou ambulovat stabilně dvě paní doktorky, které se tady budou střídat. "

Nové pacientky se mohou objednat na níže uvedeném telefonním čísle. 596 583537

---

Krátké zprávy 1. 3. 2024 16.00 - 2

Okradená dívka v Ostravě. Dívku oslovili mladíci s žádostí o zapůjčení mobilu, který ji pak nechtěli vrátit. Následně se domáhali pinu, který nechtěla sdělit. Následovalo slovní i fyzické napadení a odcizení peněženky. Dívka vše okamžitě nahlásila policistům, kteří zloděje vypátrali a zjistili, že jeden ze tří výtečníků je celostátně hledaný 15letý mladík.

V Ostravě začala ve čtvrtek dražba přibližně 600 kusů dřeva. Společnost Ostravské městské lesy a zeleň dřevo prodá zájemci s nejvyšší navrhovanou cenou.

---

Sběrné dvory v Ostravě budou mít na jaře napilno

Příchod jarních měsíců znamená více návštěv sběrných dvorů. Lidé totiž dělají jarní úklid. V Ostravě je takovýchto sběrných dvorů 11. Od dubna se prodlouží i jejich otevírací doba.

Suť, listí, nábytek nebo stará elektronika. To vše a více mohou obyvatelé Ostravy odložit na sběrných dvorech. S příchodem jara jejich návštěvy přibývají.

Vladimíra Karasová, mluvčí OZO Ostrava: „Na jaře většinou lidé dělají doma jarní úklidy a tak jako je vždycky takovým obdobím, kdy toho přivážejí do sběrného dvora více a ještě více toho bude, až začne vegetační sezóna a začnou sekat na zahradách trávníky, protože do sběrného dvora kromě jiného lze vozit i zeleň.

Sběrných dvorů je v Ostravě celkem jedenáct. Na všech jsou také sběrné vody do tzv. Reuse centra.

Vladimíra Karasová, mluvčí OZO Ostrava: Sběrné dvory jsou takové velice užitečné zařízení, protože tak můžete odvést z domácností takřka všechny typy odpadů snad kromě toho běžného, směsného. Jsou tak rovnoměrně rozšířeny po městě, že vlastně každý má některý z nich poměrně snadno na dosah.“

Václav Bartoš, skladník sběrného dvora: „Největší problém bývá, že tady lidé přivezou třeba velké pytle a nemají ten odpad roztříděný. Mají všechno na hromadě – suť, plasty, dřevo.“

Kromě domácích odpadů mohou občané Ostravy vyhazovat nově také stavební odpady, avšak za úplatu. Také se zde sbírají věci pro tzv. Reuse Centrum v Přívoze.

Vladimíra Karasová, mluvčí OZO Ostrava: „Lidé mohou darovat předměty funkční, které mohou ještě dále sloužit.“

Tyto darované předměty se následně nabídnou k prodeji a výtěžek putuje do výsadby nové zeleně ve městě.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
01. března 2024, 16:00

V Ostravě si učitelé vyzkoušeli roli žáků

Učitelé si v Ostravě mohli vyzkoušet roli žáků. Jde o unikátní projekt Učiteling, kdy se mohou pedagogové seznámit s různými přístupy k učivu prostřednictvím vlastního zážitku. Workshopy se konaly v City Campusu Ostravské univerzity.

Do Moravskoslezského kraje poprvé zamířil projekt s názvem Učiteling. Do City Campusu Ostravské univerzity se sjeli učitelé z širokého okolí, aby se nechali inspirovat svými kolegy. Na jeden den se ocitli v rolích žáků.  Lektory připravených workshopů byli vítězové a finalisté  Global Teacher Prize, což je anketa, která hledá a oceňuje inspirativní pedagogy. 

Hana Matoušů, manažerka Global Teacher Prize Czech Republic: "Učitelé se velmi často vzdělávají ve svých oborech, tam sledují trendy, ale v té formě a podpoře výuky už tak dobrou podporu nemají."

Učitelé se v průběhu dne zúčastnili tři různých workshopů dle vlastního výběru.  V roli žáka v nich zažili výuku svých kolegů.

Roman Göttlicher, lektor: "Lektor odučí s ostatními učiteli tu lekci a potom následuje reflexe, kde rozebírají co dělali, proč dělali, jak se to povedlo a jak by to případně adaptovali pro své potřeby." 

Učiteling zprostředkovává vzájemné mezioborové sdílení učitelské praxe napříč stupni škol a načerpání inspirace, kterou účastníci mohou využít ve vlastní výuce. 

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: Jsem velmi ráda, že tuto výjimečnou aktivitu můžeme přivítat právě u nás v Ostravě. My jsme ho finančně podpořili. Naši učitelé si mohou z tohoto dne plného workshopů odnést nové metody práce a formy výuky, projekt je určen učitelům základních a středních škol a přispěje k jejich profesnímu a osobnostnímu rozvoji. "

Účastníci se mohli účastnit např. workshopu Bádáme a čteme v přírodních vědách, Proč a jak pronásledovat čarodějnice či Jak budovat wellbeing a podporovat motivaci žáků nejen v matematice. 

---

Policie na Novojičínsku zkontrolovala 400 chat

Policie České republiky v tomto období zazimování chat a chalup provádí namátkovou kontrolu těchto rekreačních objektů i napříč Novojičínskem. Hlídky i se psovody bylo v těchto dnech vidět například v Bludovicích.

Policejní hlídka se služebními psy způsobila před pár dny rozruch v chatové oblasti u Nového Jičína. Majitelé zahradních objektů si tu ale mohli oddechnout, nikoho nevykradli, šlo o preventivní kontrolu.

Tomáš Veselý, PČR, SZKČ Nový Jičín: Při kontrole chat se samozřejmě nejvíce zaměřujeme na kontrolu oken a dveří, zda nedošlo k jejich násilnému otevření a zda uvnitř chaty není nějaký nezvaný host. V případě vloupání využíváme u služebních psů zejména jejich výborný čich, díky kterému jsou psi schopni avizovat například ukrytou osobu i na delší vzdálenost.”

majitelka chaty: “Už před dvaceti lety, když manžel žil, tak jsem tam dali mříže a měli jsme tu pořád psa. V poslední době tu nebylo nic vykradené, ale před více lety my dvakrát a ještě jedni taky.”

René Černohorský, tiskový mluvčí Policie ČR, ÚO Nový Jičín: “Například v tomto měsíci, to znamená v únoru, policisté z jednotlivých obvodních oddělení provedli několikrát takovéto kontroly, zkontrolovali zhruba 400 chat, kdy naštěstí všechny byly v pořádku.”

Policisté ale stále apelují na majitele chat, aby si je řádně zabezpečili a čas od času i zkontrolovali.

Darina Veselá, PČR ÚO Nový Jičín, oddělení prevence: “Důležité je nenechávat na pozemku jakékoliv nářadí nebo žebříky, díky kterým by mohlo dojít snadno ke vniknutí do objektu. Také nedoporučujeme nechávat v chatách různé cennosti.”

Všechny praktické rady jsou podrobně popsány v preventivním projektu police s názvem Zabezpečte se.

---

Krátké zprávy 1. 3. 2024 16.00 - 1

Počátkem týdne vyjížděli ostravští strážnici ke kurióznímu případu krádeže. Nakupující muž v obchodním centru na ulici Novinářské v Moravské Ostravě zřejmě dostal nutkavou chuť na alkohol. Z regálu vytáhl ovocné víno a vypil ho přímo na prodejně. Následně pak chtěl odejít z prodejny bez zaplacení. 45letému muži hrozí 50ti tisícová pokuta.

Silničáři začnou od pondělí opravovat povrch Nádražní ulice v Karviné. Řidiči tam musí počítat s omezením. Opravy za 11,5 mil. Kč potrvají do půlky dubna. Nádražní ulice se bude opravovat od mimoúrovňové křižovatky se silnicí I/59 po křižovatku s Havířskou a Bohumínskou ulicí.

---

Havířov má zpracovanou studii plánu městské mobility

Radnice v Havířově pro získávání dotací potřebuje mít zpracovanou studii mobility. Součástí bylo i vyhodnocení kudy a kam řidiči jezdí. Z dat vyplynulo, že až polovina vozidel Havířovem jen projede. I proto Ředitelství silnic a dálnic připravuje obchvat.

Na magistrátu v Havířově se sešla komise BESIP a Rozvojová komise. Členové si vyslechli výsledky studie plánu městské mobility. Šetření se mimo jiné zaměřilo také na to, kolik městem projede automobilů.

Petr Pšenička, jednatel společnosti City Traffic: "Přišli jsme na velmi zajímavé věci, a to, že polovina aut, která městem projíždí, vůbec do Havířova nepatří, pouze městem projedou a jedou dále. Jinými slovy, zde je asi silný důvod k tomu uvažovat o nějaké jiné infrastruktuře obchvatu města, který by tyto auta převedl a odtáhl z centra města, které je zbytečně zatížené tím, že ta auta jen projíždí.”

Zpracovatel studie tvrdí, že data jsou téměř stoprocentní.

Petr Pšenička, jednatel společnosti CityTraffic: "Děláme to vědeckou a dost transparentní metodou, kdy na všechny vjezdy, které jsou smysluplné do města instalujeme kamery, které načítají SPZ a z těch obrovských statisíců dat potom automatickým zpracováním vyčteme, které značky registrační kde vjely a kudy vyjely. Takže je to naprosto transparentní a přesná metoda, kdy úspěšnost tohoto čtení je 98%. Takže se dá říct, že to je pravda. Nejčastější transit probíhá po ulici Hlavní třída, od vjezdu od Ostravy směrem pak na Těrlicko, ale, co bylo překvapivé, že ta trasa je nejen nejvíce zatížená, ale více než 50% aut po té trase vůbec nemusí jet. Pouze projedou Hlavní třídou a způsobují nehody, což je ta ulice Hlavní ze statistiky PČR ta nejnehodovější ulicí v Havířově vůbec.”

Plán městské mobility ve městě neslouží jen k tomu, aby radnice věděla, kolik aut městem projede.

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: “Havířov má 70 tisíc obyvatel a statutární města tohoto formátu tuto studii, která řeší jak pěší dopravu, cyklo dopravu, statickou dopravu, dynamickou dopravu, tak musí mít, aby mohla žádat o různé dotace. Ta studie je potřebná ne jen pro umístění parkovišť, pro plánování cyklostezek, ale právě pro dopravu pro různé směry dopravy intenzity tak, abychom s tím mohli pracovat do budoucna.”

Překvapila vás určitá data?

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: “Některá data nás překvapila, některá ne. My jsme tušili, že po Hlavní třídě, Národní třídě, Dlouhé třídě jezdí velmi hodně automobilů. Překvapila nás třeba doprava z Životic do Horních Bludovic. Tam ty intenzity jsou vysoké a tak vysoké jsme je nečekali a překvapila nás ta tranzitní doprava, protože jsme tady dlouho vedli polemiky, zda Havířov je, nebo není tranzitním městem a z toho, co nám vypadlo z těch dat, tak nám říká, že do půl hodiny tím Havířovem projede polovina dopravy. Jedna část projede na Těrlicko, druhá část na Horní Suchou a můžeme říct, že polovina z poloviny projede Těrlickem.”

---

Gynekologická ambulance v orlovské nemocnici prošla modernizací

Nemocnice Karviná-Ráj zmodernizovala na pracovišti v Orlové gynekologickou ambulanci. Funguje čtyřikrát týdně a stále přibírá nové pacientky.

Gynekologická ambulance v Orlové prošla výraznou rekonstrukcí na sklonku minulého roku. Zajišťuje péči o všechny pacientky z Orlové a okolí, poskytuje preventivní gynekologickou péči a péči o těhotné ženy až do jejich porodu.

Jana Pikońová, primářka Gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Karviná-Ráj: "Ta ambulance prošla rozsáhlou moderní rekonstrukcí, která je velmi příjemná a zajišťuje intimní prostředí pro všechny ženy, které se rozhodnou k nám přijít. Nabíráme tak nové pacientky."

Moderní zázemí vítají nejen pacientky, ale i zdravotnický personál.

Lenka Martínková, všeobecná sestra: "Jsem velmi ráda, že je to tady krásné, moderní a velmi dobře se mi tady pracuje a myslím si, že pacientky, které navštíví naši ambulanci budou velmi spokojené."

Péči tady zajišťují lékaři gynekologicko-porodnického oddělení z Karviné.

Jana Pikońová, primářka Gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Karviná-Ráj: "Teď momentálně fungujeme v režimu tak, že poskytujeme čtyři ambulantní dny, které chceme určitě udržet, od dubna budou ambulovat stabilně dvě paní doktorky, které se tady budou střídat. "

Nové pacientky se mohou objednat na níže uvedeném telefonním čísle. 596 583537

---

Krátké zprávy 1. 3. 2024 16.00 - 2

Okradená dívka v Ostravě. Dívku oslovili mladíci s žádostí o zapůjčení mobilu, který ji pak nechtěli vrátit. Následně se domáhali pinu, který nechtěla sdělit. Následovalo slovní i fyzické napadení a odcizení peněženky. Dívka vše okamžitě nahlásila policistům, kteří zloděje vypátrali a zjistili, že jeden ze tří výtečníků je celostátně hledaný 15letý mladík.

V Ostravě začala ve čtvrtek dražba přibližně 600 kusů dřeva. Společnost Ostravské městské lesy a zeleň dřevo prodá zájemci s nejvyšší navrhovanou cenou.

---

Sběrné dvory v Ostravě budou mít na jaře napilno

Příchod jarních měsíců znamená více návštěv sběrných dvorů. Lidé totiž dělají jarní úklid. V Ostravě je takovýchto sběrných dvorů 11. Od dubna se prodlouží i jejich otevírací doba.

Suť, listí, nábytek nebo stará elektronika. To vše a více mohou obyvatelé Ostravy odložit na sběrných dvorech. S příchodem jara jejich návštěvy přibývají.

Vladimíra Karasová, mluvčí OZO Ostrava: „Na jaře většinou lidé dělají doma jarní úklidy a tak jako je vždycky takovým obdobím, kdy toho přivážejí do sběrného dvora více a ještě více toho bude, až začne vegetační sezóna a začnou sekat na zahradách trávníky, protože do sběrného dvora kromě jiného lze vozit i zeleň.

Sběrných dvorů je v Ostravě celkem jedenáct. Na všech jsou také sběrné vody do tzv. Reuse centra.

Vladimíra Karasová, mluvčí OZO Ostrava: Sběrné dvory jsou takové velice užitečné zařízení, protože tak můžete odvést z domácností takřka všechny typy odpadů snad kromě toho běžného, směsného. Jsou tak rovnoměrně rozšířeny po městě, že vlastně každý má některý z nich poměrně snadno na dosah.“

Václav Bartoš, skladník sběrného dvora: „Největší problém bývá, že tady lidé přivezou třeba velké pytle a nemají ten odpad roztříděný. Mají všechno na hromadě – suť, plasty, dřevo.“

Kromě domácích odpadů mohou občané Ostravy vyhazovat nově také stavební odpady, avšak za úplatu. Také se zde sbírají věci pro tzv. Reuse Centrum v Přívoze.

Vladimíra Karasová, mluvčí OZO Ostrava: „Lidé mohou darovat předměty funkční, které mohou ještě dále sloužit.“

Tyto darované předměty se následně nabídnou k prodeji a výtěžek putuje do výsadby nové zeleně ve městě.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-01-03-2024-16-00