Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Novojičínská radnice sníží nájemné podnikatelům
  • V Orlové zasedli za šicí stroje i učitelé
  • Sběrné dvory v Ostravě budou omezeně otevřeny
  • Dětská hřiště ve Frýdku-Místku jsou uzavřená
  • Havířov spouští bikesharing, kola nemají sloužit k zábavě
  • Ve Vagonářském muzeu se připravuje nová expozice

Novojičínská radnice sníží nájemné podnikatelům

Projednávat možnosti, jak v situaci koronavirové krize ulevit místním podnikatelům, začalo i vedení novojičínské radnice.Těm živnostníkům, kteří museli provozovny uzavřít, o polovinu sníží nájemné.

Novojičínská radnice pomůže podnikatelům, kteří jsou v nájmu v prostorách ve vlastnictví města a na základě usnesení vlády mají uzavřené provozovny. Vedení města zatím přistoupilo k několika opatřením.

“Poskytneme s účinností od 1. dubna podobu trvání stavu uzavření provozoven prodeje obchodu a služeb slevu na nájemném ve výši padesáti procent,” sdělil  Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína.  

Uživatelé nebytových prostor budou mít také možnost využít odložení splatnosti nájemného. 

“Respektive po dobu tří měsíců nebudeme účtovat sankce za prodlení s nájemným. Tedy zákonné úroky z prodlení a smluvní pokuty. Odložení nájemného, respektive prodlení s nájemným, nebude důvodem k výpovědi z nájmu, podle nájemní smlouvy, s tím, že neříkáme, že toto je konečné opatření,” podotkl místostarosta. 

Město počítá také s tím, že budou průběžně řešit i individuální požadavky živnostníků

“Ať už prominutí nájemného zpětně  nebo žádost o splátkový kalendář na platbu nájemného  na delší období do příštího roku,” dodal Václav Dobrozemský. 

Všechna tato a další opatření, i ve spojitosti s úbytkem daňových příjmů, budou mít také dopad na ekonomiku města. Jednotlivé odbory začínají hledat úspory.

---

V Orlové zasedli za šicí stroje i učitelé

Tak jako jiná města, také Orlová se zapojila do šití roušek. Stroje naplno jedou i na Základní škole Slezská. Materiál pro výrobu roušek poskytl městům i kraj.

Základní škola Slezská v Orlové chtěla ještě před vypuknutím epidemie otevřít tuto odbornou učebnu. Už to nestihla, a proto za stroje zasedli učitelé, kteří kromě výuky na dálku zvládají ušít denně desítky roušek.

"Roušky jsme začali šít pro autobusáky z Havířova, dále šijeme roušky pro Policii ČR, když pobočku máme hned vedle školy. Na mě to působí velice mile, protože dali svůj um do služeb charity města Orlové,” řekl ředitel ZŠ Školní a Slezská Marek Tešnar.

Jediný muž za strojem pan Josef není učitel, ale bývalý absolvent.

"Po vojně jsem šel do kurzu šití. Byly tam jen dámy a jeden pán a to jsem byl já. Lidé by si měli uvědomit, že je postní doba a v této době by měl jít každý sám do sebe a ne ty roušky prodávat,” řekl pan Josef.

"Materiál si schraňujeme, co máme doma. Recyklujeme staré povlečení, kde se dá, všude možně,” dodala učitelka Hana Vonzinová.

S materiálem městům pomáhá i kraj.

"Z kraje jsme dostali na došití materiál, takže to přerozdělíme do škol a tam budou paní učitelky s personálem roušky došívat. Jsme vděčni, že se toho ujali a navíc ještě pracovnice městského úřadu, které jsou na home office, tak si také nabraly materiál,” řekl místostarosta Miroslav Koláček (KSČM).

Roušky šijí ve městě i další organizace, pracovnice sociálních služeb, domovů a zmobilizovala se také veřejnost. 

---

Sběrné dvory v Ostravě budou omezeně otevřeny

Ostrava chce vyjít vstříc svým obyvatelům a proto po dohodě se společností OZO znovu otevře sběrné dvory. V minulých dnech totiž občané začali vytvářet po celém městě černé skládky velkoobjemového odpadu. Dvory budou fungovat v omezeném režimu a za přísných bezpečnostních opatřeních.

Po vyhlášení nouzového stavu na začátku března, byly mimo jiné v Ostravě uzavřeny také sběrné dvory, určené pro velkoobjemový odpad. Je ale jaro a to jsou občané zvyklí dělat úklid a zbavovat se nepotřebných věcí. Po celém městě tak bohužel začaly vznikat černé skládky. Někde u kontejnerů, jinde před branou sběrného dvora. Proto magistrát rozhodl, že sběrné dvory otevře v omezeném režimu. "Sběrné dvory se otevírají od 2. dubna, ale vzhledem k situaci, v omezeném režimu. Budou otevřeny všechny, ale po kratší časový úsek," vysvětluje ředitel OZO Ostrava Karel Belda.

Tady se můžete podívat, jak budou otevřeny jednotlivé sběrné dvory. Čtyři budou v provozu 7 dní v týdnu, ostatní už méně a ve všech bude zkrácena provozní doba. Provoz sběrných dvorů bude ale upraven tak, aby byly dodrženy zásady bezpečnosti a ochrany zaměstnanců  před šířením nákazy. "Připomínám, že bychom byli rádi, aby všichni občané dodržovali určitá opatření proti šíření nového koronaviru. Nutností jsou roušky a mohli by mít i rukavice," žádá náměstkyně primátora Ostravy Kateřina Šebestová.

Bezplatně lze do sběrného dvora odvézt nábytek, zařízení domácnosti, tříděné složky odpadu, včetně kovu nebo papíru, zelený odpad, použité potravinářské oleje a tuky, elektrozařízení, textil i nebezpečné odpady, jako je například barva či ředidlo. Za odložené pneumatiky se platí. 

---

Dětská hřiště ve Frýdku-Místku jsou uzavřená

Až do odvolání jsou ve Frýdku-Místku uzavřená dětská hřiště. Zákaz vstupu platí i pro hřiště na Olešné. Jde o preventivní opatření v důsledku šíření koronaviru. Technické služby ale toto období využívají k jejich úklidu a přípravě na příznivější čas.

Oplocená dětská hřiště ve Frýdku-Místku nadále zejí prázdnotou. Město bylo nuceno je uzamknout a vstup zakázalo i na hřiště v lokalitě přehrady Olešná. Důvodem bylo nerespektování nařízení vlády o omezení pohybu na veřejně dostupných místech na dobu nezbytně nutnou a omezení kontaktu s jinými osobami na nezbytně nutnou míru.

“Cílem tohoto opatření je zabránit šíření epidemie koronaviru na další osoby. Zejména na hřišti na Olešné bývá ve slunečných dnech spousta rodičů s dětmi, což je nyní v rozporu s nařízeními vlády, která platí pro všechny a je nutné je respektovat. Věřím, že situaci okolo koronaviru společně zvládneme a za pár měsíců budeme na toto období vzpomínat a říkat si, že v těch nejtěžších chvílích a hodinách dokážeme jako společnost, jako město, držet při sobě a vzájemně si pomáhat,“ řekl primátor Michal Pobucký.

Prázdnotu dětských hřišť využívají Technické služby k jejich úklidu.

“Náš vyčleněný pracovník přijde, hřiště odemkne, provede sběr hrubých nečistot a papírků, pak hřiště zase uzamkne a takhle prochází křážem krážem celé město, takže na každé hřiště se v průběhu týdne dostane jednou až dvakrát, ”uvedl předseda představenstva TS F-M Jaromír Kohut.

Dětská hřiště zůstanou zavřená až do odvolání.

---

Havířov spouští bikesharing, kola nemají sloužit k zábavě

V Havířově jsou od středy v ulicích opět sdílená kola. Radnice ale upozorňuje, že jízda v současné době nemá sloužit pro zábavu, ale například jako alternativa k městské hromadné dopravě.

Havířov v loňském roce poprvé rozjel bikesharing. Zájem ze strany lidí byl o sdílená kola velký. I proto pro letošní sezonu město navýší počet kol z 80 na 150. Jelikož ale platí vládní nařízení o omezení volného pohybu, lidé nemají kola využívat pro zábavu.

"V této nelehké době bychom rádi požádali občany, aby bikesharing využívali jako doplněk městské hromadné dopravy, pro cestu z práce, do práce, do lékárny. Právě i proto chceme navýšit prvních patnáct minut zdarma na třicet minut tak, aby lidé mohli tento dopravní prostředek využít jako alternativu pro důležité cesty. Určitě v této těžké době nechceme, aby bikesharing byl pro zábavu a pro nějaké shlukování lidí,” řekl náměstek primátora Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL).

Jelikož se kol denně budou dotýkat desítky lidí, provozovatel se postará o jejich dezinfekci.

"Náš servisní tým systematicky dezinfikuje konkrétně rukojeti, sedlo a páčku u zámku, kde se setkávají lidé s kontaktem a takto postupují každý den, aby kola byla co nejvíce dezinfikovaná,” řekl za provozovatele Lukáš Luňák. 

Kromě navýšení počtu kol se zvýší i počet stanovišť pro výpůjčku.

---

Ve Vagonářském muzeu se připravuje nová expozice

Ve Vagonářském muzeu i přes probíhající epidemii právě probíhají přípravy nové expozice. Kromě originálních exponátů přibudou také nové interaktivní panely.

„Připravili jsme si projekt, který se týká Vagonářského muzea. V rámci projektu plánujeme obohatit a expozici muzea. Chtěli bychom nakoupit interaktivní tabule, velké vzdělávací stěny a malou ukázku původního vybavení vagonářské továrny,“ řekl ředitel SAK Studénka Kamil Krahula.

Nová expozice by měla přinést více interaktivity. Návštěvníci si budou moci také sami vyhledávat historické údaje.

„Chtěli bychom tu expozici založit na vizuálním a estetickém prožitku. Budou tam umístěny vitríny, kde budou převážně originály, které souvisejí s výrobou ve Vagonce. Také různé faksimile týkající se založení podniku, popřípadě drobností, které umocní vjemový prožitek,“ sdělil vedoucí Vagonářského muzea Bronislav Novosád.

Prohlídka by se měla návštěvníkům otevřít v tomto, nebo příštím roce. Doplněna bude také o historické dokumenty promítané na interaktivní obrazovce. 

„Projekt by měl být spolufinancován jednak prostřednictvím grantu z Moravskoslezského kraje o který chceme žádat a také máme schválen grant ze státního intervenčního zemědělského fondu. Celková částka na tuto expozici se pohybuje mezi osmi až devíti sty tisíci korun,“ řekl ředitel SAK Studénka Kamil Krahula.

Do budoucna je také plánovaná rekonstrukce sociálních zařízení.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
01. dubna 2020, 17:00

Novojičínská radnice sníží nájemné podnikatelům

Projednávat možnosti, jak v situaci koronavirové krize ulevit místním podnikatelům, začalo i vedení novojičínské radnice.Těm živnostníkům, kteří museli provozovny uzavřít, o polovinu sníží nájemné.

Novojičínská radnice pomůže podnikatelům, kteří jsou v nájmu v prostorách ve vlastnictví města a na základě usnesení vlády mají uzavřené provozovny. Vedení města zatím přistoupilo k několika opatřením.

“Poskytneme s účinností od 1. dubna podobu trvání stavu uzavření provozoven prodeje obchodu a služeb slevu na nájemném ve výši padesáti procent,” sdělil  Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína.  

Uživatelé nebytových prostor budou mít také možnost využít odložení splatnosti nájemného. 

“Respektive po dobu tří měsíců nebudeme účtovat sankce za prodlení s nájemným. Tedy zákonné úroky z prodlení a smluvní pokuty. Odložení nájemného, respektive prodlení s nájemným, nebude důvodem k výpovědi z nájmu, podle nájemní smlouvy, s tím, že neříkáme, že toto je konečné opatření,” podotkl místostarosta. 

Město počítá také s tím, že budou průběžně řešit i individuální požadavky živnostníků

“Ať už prominutí nájemného zpětně  nebo žádost o splátkový kalendář na platbu nájemného  na delší období do příštího roku,” dodal Václav Dobrozemský. 

Všechna tato a další opatření, i ve spojitosti s úbytkem daňových příjmů, budou mít také dopad na ekonomiku města. Jednotlivé odbory začínají hledat úspory.

---

V Orlové zasedli za šicí stroje i učitelé

Tak jako jiná města, také Orlová se zapojila do šití roušek. Stroje naplno jedou i na Základní škole Slezská. Materiál pro výrobu roušek poskytl městům i kraj.

Základní škola Slezská v Orlové chtěla ještě před vypuknutím epidemie otevřít tuto odbornou učebnu. Už to nestihla, a proto za stroje zasedli učitelé, kteří kromě výuky na dálku zvládají ušít denně desítky roušek.

"Roušky jsme začali šít pro autobusáky z Havířova, dále šijeme roušky pro Policii ČR, když pobočku máme hned vedle školy. Na mě to působí velice mile, protože dali svůj um do služeb charity města Orlové,” řekl ředitel ZŠ Školní a Slezská Marek Tešnar.

Jediný muž za strojem pan Josef není učitel, ale bývalý absolvent.

"Po vojně jsem šel do kurzu šití. Byly tam jen dámy a jeden pán a to jsem byl já. Lidé by si měli uvědomit, že je postní doba a v této době by měl jít každý sám do sebe a ne ty roušky prodávat,” řekl pan Josef.

"Materiál si schraňujeme, co máme doma. Recyklujeme staré povlečení, kde se dá, všude možně,” dodala učitelka Hana Vonzinová.

S materiálem městům pomáhá i kraj.

"Z kraje jsme dostali na došití materiál, takže to přerozdělíme do škol a tam budou paní učitelky s personálem roušky došívat. Jsme vděčni, že se toho ujali a navíc ještě pracovnice městského úřadu, které jsou na home office, tak si také nabraly materiál,” řekl místostarosta Miroslav Koláček (KSČM).

Roušky šijí ve městě i další organizace, pracovnice sociálních služeb, domovů a zmobilizovala se také veřejnost. 

---

Sběrné dvory v Ostravě budou omezeně otevřeny

Ostrava chce vyjít vstříc svým obyvatelům a proto po dohodě se společností OZO znovu otevře sběrné dvory. V minulých dnech totiž občané začali vytvářet po celém městě černé skládky velkoobjemového odpadu. Dvory budou fungovat v omezeném režimu a za přísných bezpečnostních opatřeních.

Po vyhlášení nouzového stavu na začátku března, byly mimo jiné v Ostravě uzavřeny také sběrné dvory, určené pro velkoobjemový odpad. Je ale jaro a to jsou občané zvyklí dělat úklid a zbavovat se nepotřebných věcí. Po celém městě tak bohužel začaly vznikat černé skládky. Někde u kontejnerů, jinde před branou sběrného dvora. Proto magistrát rozhodl, že sběrné dvory otevře v omezeném režimu. "Sběrné dvory se otevírají od 2. dubna, ale vzhledem k situaci, v omezeném režimu. Budou otevřeny všechny, ale po kratší časový úsek," vysvětluje ředitel OZO Ostrava Karel Belda.

Tady se můžete podívat, jak budou otevřeny jednotlivé sběrné dvory. Čtyři budou v provozu 7 dní v týdnu, ostatní už méně a ve všech bude zkrácena provozní doba. Provoz sběrných dvorů bude ale upraven tak, aby byly dodrženy zásady bezpečnosti a ochrany zaměstnanců  před šířením nákazy. "Připomínám, že bychom byli rádi, aby všichni občané dodržovali určitá opatření proti šíření nového koronaviru. Nutností jsou roušky a mohli by mít i rukavice," žádá náměstkyně primátora Ostravy Kateřina Šebestová.

Bezplatně lze do sběrného dvora odvézt nábytek, zařízení domácnosti, tříděné složky odpadu, včetně kovu nebo papíru, zelený odpad, použité potravinářské oleje a tuky, elektrozařízení, textil i nebezpečné odpady, jako je například barva či ředidlo. Za odložené pneumatiky se platí. 

---

Dětská hřiště ve Frýdku-Místku jsou uzavřená

Až do odvolání jsou ve Frýdku-Místku uzavřená dětská hřiště. Zákaz vstupu platí i pro hřiště na Olešné. Jde o preventivní opatření v důsledku šíření koronaviru. Technické služby ale toto období využívají k jejich úklidu a přípravě na příznivější čas.

Oplocená dětská hřiště ve Frýdku-Místku nadále zejí prázdnotou. Město bylo nuceno je uzamknout a vstup zakázalo i na hřiště v lokalitě přehrady Olešná. Důvodem bylo nerespektování nařízení vlády o omezení pohybu na veřejně dostupných místech na dobu nezbytně nutnou a omezení kontaktu s jinými osobami na nezbytně nutnou míru.

“Cílem tohoto opatření je zabránit šíření epidemie koronaviru na další osoby. Zejména na hřišti na Olešné bývá ve slunečných dnech spousta rodičů s dětmi, což je nyní v rozporu s nařízeními vlády, která platí pro všechny a je nutné je respektovat. Věřím, že situaci okolo koronaviru společně zvládneme a za pár měsíců budeme na toto období vzpomínat a říkat si, že v těch nejtěžších chvílích a hodinách dokážeme jako společnost, jako město, držet při sobě a vzájemně si pomáhat,“ řekl primátor Michal Pobucký.

Prázdnotu dětských hřišť využívají Technické služby k jejich úklidu.

“Náš vyčleněný pracovník přijde, hřiště odemkne, provede sběr hrubých nečistot a papírků, pak hřiště zase uzamkne a takhle prochází křážem krážem celé město, takže na každé hřiště se v průběhu týdne dostane jednou až dvakrát, ”uvedl předseda představenstva TS F-M Jaromír Kohut.

Dětská hřiště zůstanou zavřená až do odvolání.

---

Havířov spouští bikesharing, kola nemají sloužit k zábavě

V Havířově jsou od středy v ulicích opět sdílená kola. Radnice ale upozorňuje, že jízda v současné době nemá sloužit pro zábavu, ale například jako alternativa k městské hromadné dopravě.

Havířov v loňském roce poprvé rozjel bikesharing. Zájem ze strany lidí byl o sdílená kola velký. I proto pro letošní sezonu město navýší počet kol z 80 na 150. Jelikož ale platí vládní nařízení o omezení volného pohybu, lidé nemají kola využívat pro zábavu.

"V této nelehké době bychom rádi požádali občany, aby bikesharing využívali jako doplněk městské hromadné dopravy, pro cestu z práce, do práce, do lékárny. Právě i proto chceme navýšit prvních patnáct minut zdarma na třicet minut tak, aby lidé mohli tento dopravní prostředek využít jako alternativu pro důležité cesty. Určitě v této těžké době nechceme, aby bikesharing byl pro zábavu a pro nějaké shlukování lidí,” řekl náměstek primátora Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL).

Jelikož se kol denně budou dotýkat desítky lidí, provozovatel se postará o jejich dezinfekci.

"Náš servisní tým systematicky dezinfikuje konkrétně rukojeti, sedlo a páčku u zámku, kde se setkávají lidé s kontaktem a takto postupují každý den, aby kola byla co nejvíce dezinfikovaná,” řekl za provozovatele Lukáš Luňák. 

Kromě navýšení počtu kol se zvýší i počet stanovišť pro výpůjčku.

---

Ve Vagonářském muzeu se připravuje nová expozice

Ve Vagonářském muzeu i přes probíhající epidemii právě probíhají přípravy nové expozice. Kromě originálních exponátů přibudou také nové interaktivní panely.

„Připravili jsme si projekt, který se týká Vagonářského muzea. V rámci projektu plánujeme obohatit a expozici muzea. Chtěli bychom nakoupit interaktivní tabule, velké vzdělávací stěny a malou ukázku původního vybavení vagonářské továrny,“ řekl ředitel SAK Studénka Kamil Krahula.

Nová expozice by měla přinést více interaktivity. Návštěvníci si budou moci také sami vyhledávat historické údaje.

„Chtěli bychom tu expozici založit na vizuálním a estetickém prožitku. Budou tam umístěny vitríny, kde budou převážně originály, které souvisejí s výrobou ve Vagonce. Také různé faksimile týkající se založení podniku, popřípadě drobností, které umocní vjemový prožitek,“ sdělil vedoucí Vagonářského muzea Bronislav Novosád.

Prohlídka by se měla návštěvníkům otevřít v tomto, nebo příštím roce. Doplněna bude také o historické dokumenty promítané na interaktivní obrazovce. 

„Projekt by měl být spolufinancován jednak prostřednictvím grantu z Moravskoslezského kraje o který chceme žádat a také máme schválen grant ze státního intervenčního zemědělského fondu. Celková částka na tuto expozici se pohybuje mezi osmi až devíti sty tisíci korun,“ řekl ředitel SAK Studénka Kamil Krahula.

Do budoucna je také plánovaná rekonstrukce sociálních zařízení.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-01-04-2020-17-00