Stáhnout video

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Na Dolech ČSM čekají na poslední výsledky testů
  • Zdravotníci stále čekají na slíbené odměny
  • Cestující v Havířově mohou využívat novou výpravní halu
  • Pro projekty je možno hlasovat do 15.7.
  • Prázdniny s kinem budou v Karviné s překvapením

Na Dolech ČSM čekají na poslední výsledky testů

Společnost OKD čeká na poslední výsledky vzorků, které byly odebrány při plošném testování všech zaměstnanců důlní firmy. Testování nařídili hygienici poté, co se nákaza covid-19 prokázala u stovek zaměstnanců a jejich příbuzných.

Testování se v minulých dnech provádělo u horníků a povrchových zaměstnanců obou dolů ČSM ve Stonavě.

Naďa Chattová, mluvčí OKD: “Mezi testovanými chybí lidé, kteří čerpají dovolenou, nebo jsou na nemocenské. My počítáme s tím, že i tato skupina zaměstnanců bude otestována dříve, než do společnosti OKD znovu nastoupí.”

Pokud někdo testováním neprošel, nebo má test pozitivní, na šachtu se nedostane. Platí to i pro horníky ze zahraničí.

Naďa Chattová, mluvčí OKD: “V platnosti je také nařízení pro všechny přeshraniční pracovníky, kteří musí doložit platný test maximálního stáří 10 dnů. My máme speciální systém, který hlídá tuto dobu. Pokud test propadne, nebo nám ho nedoloží, tak se zaměstnanci automaticky zablokuje vstup do společnosti.”

Podle posledních údajů bylo mezi otestovanými na Dolech ČSM zjištěno až 17 procent nakažených. Naopak na Dole Darkov se situace už uklidňuje.

Petr Kopřivík, epidemiolog KHS MSK: “Přibývají nám tam už jen jednotlivé případy, většinou z řad rodinných příslušníků. Tím, že jsme 2x provedli plošné testování, při kterém se podařilo zajistit zejména bezpříznakové nosiče a osoby s minimálními příznaky, které byly dány do izolace, a zajistili jsme i jejich kontakty, tak toto celé přispělo ke zklidnění situace na Dole Darkov.”

---

Zdravotníci stále čekají na slíbené odměny

Zdravotníci, lékaři a sestřičky si s pandemií koronaviru poradili na výbornou. Pracovali do vyčerpání a byli jednou z nejohroženější skupin. Taky byl mezi nimi poměrně vysoký výskyt Covidu-19. Slibované odměny ale spousta z nich nedostala.

Zdravotníci, lékaři a sestřičky si zaslouží velký dík. V době koronavirové krize byli od rána do večera na nohou, aby zachraňovali pacienty s Covidem-19. Slíbené odměny ale mnozí z nich zatím neviděli. Moravskoslezský kraj proto hledá zdroje a věří, že na odměny zdravotníkům přispějí i nemocnice.

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: “Musím říct, že mě trochu mrzí, že ty odměny byly nasměrovány pouze do státních nemocnic, fakultních nemocnic. Ale chceme to nějakým způsobem kompenzovat, najít ty zdroje, ale bohužel prostě nemáme za sebou státní rozpočet.”

Lenka Konečná, staniční sestra krnovské nemocnice: “Samozřejmě, že se děvčata i ptají jak to bude, kdy to bude, co bude. Je to přislíbené zatím, takže doufáme. že se něco bude dít a že ten výsledek z toho bude dobrý.

O pacienty s koronavirem se nemocnice starají dodnes. Připraveny jsou i na případnou druhou vlnu. V současné době je ve FNO hospitalizovaných 9 pacientů s Covidem, z toho dva jsou na dýchacích přístrojích.

Jiří Havrlant, ředitel FNO Ostrava: “Jsme schopni, kdyby bylo potřeba jako teďka je místo, kde máme dvě ložiska v okrese FM a Karviné, takže jsme schopni konvertovat ta oddělení zpátky na ty Covidy. “

Najednou by ostravská fakultní nemocnice mohla hospitalizovat až 90 pacientů.

---

Cestující v Havířově mohou využívat novou výpravní halu

Správa železnic v Havířově skončila první etapu rekonstrukce nádraží. Cestují tak mohou využívat novou výpravní halu. Současně radnice pokračuje na svém úkolu a tím je oprava přednádražního prostoru.

Úderem středečního poledne se zavřela stará výpravní hala na havířovském nádraží. Cestující si nyní koupí jízdenku v nových prostorech. Správa železnic stihla přestavbu v termínu a nyní se může pustit do další etapy.

Jiří Svoboda, generální ředitel Správy železnic: "Myslím si, že se to podařilo pěkně udělat. Je to krásně opravené, je to světlé, vzdušné a mám z toho radost. Těším se na ty další etapy, které budou mnohem náročnější. Od dnešního dne se začne dělat příprava a zároveň i rekonstrukce celé této budovy z pohledu pláště, střechy, sítí a veřejných toalet.”

Druhá etapa bude šitá na míru městu, protože to má v plánu uvnitř vytvořit kulturně sportovní centrum.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: “Ty koordinační práce již probíhají. Probíhají projekční práce na vnitřní prostor. My jsme v daném okamžiku připraveni nastoupit a začít realizovat ty vnitřní prostory. Já věřím, že k tomu otevření dojde současně a že to bude opět další významný krok směrem k rozvoji našeho města.”

Radnice v současné době pracuje i na své části a tou je přednádraží.

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: “Držíme se harmonogramu. Už jde na přednádraží vidět, že zemní práce jsou takřka hotové. To znamená veškeré instalace, kabely jsou v zemi. Bude se pokládat dlažba, bude se tady řešit propojení na výpravní halu.”

Nová výpravní budova má prozatím jednu nevýhodu. Chybí v ní klimatizace. Správa železnic přislíbila, že to napraví.

---

Pro projekty je možno hlasovat do 15.7.

V historicky prvním participativním rozpočtu města Bruntálu jsou připraveny peníze na projekt předložený samotnými občany. „Ve hře“ jsou projekty dva – o tom, který se nakonec stane skutečností, rozhodne hlasováním opět veřejnost.

Město v letošním roce vyčlenilo do tak zvaného participativního rozpočtu půl milionu korun. V únoru vyzvalo veřejnost k předložení projektů na základě zveřejněných pravidel. Lidé do poloviny května předložili dva projekty.“

Jiří Ondrášek, tiskový mluvčí MěÚ Bruntál: „Jedná se o záměr vybudování workoutového a parkurového hřiště pravděpodobně na území městského parku.“

Hřiště by mělo mít rozlohu 72 m2. Jeho součástí by byly doprovodný mobiliář a dopadová plocha.

Jiří Ondrášek, tiskový mluvčí MěÚ Bruntál: „Druhým předloženým projektem je zbudování dvou zastávek MHD v Kavalcově ulici tak, aby byla zajištěná dopravní obslužnost veřejnou dopravou této části města se zbytkem Bruntálu.“

Zastávky by měly být umístěné v blízkosti městského parku. Součástí tohoto záměru je úprava trasy existujících dopravních linek tak, aby došlo k dopravnímu propojení lokality „za parkem“ s ostatními částmi města.

Hana Šutovská (nez.), místostarostka Bruntálu: „Oba projekty, které byly na město doručeny, jsou zajímavé pro občany města. Bude záležet jen na nich, který z těchto projektů podpoří. Takže hlasujte.“

Hlasující mohou podpořit i oba projekty. Pokud si jim některý projekt nelíbí, mohou mu naopak dát i negativní hlas. Ten mají k dispozici jeden. Po přidělení hlasů je třeba hlasování potvrdit a odeslat. K tomu budou lidé potřebovat svůj mobilní telefon, na který jim bude zaslán kontrolní PIN. Tím hlasování potvrdí. Hlasovat je možné do 15. července letošního roku.

---

Prázdniny s kinem budou v Karviné s překvapením

Letní prázdniny a spousta volného času pro školáky jsou opět tady. V Karviné pro ně městský dům kultury připravil tradiční dopolední promítání v kině. Letos poprvé i s překvapením. Nařízené opatření týkající se pořádání akcí do 100 lidí bude dodrženo.

Děti z Karviné mohou obohatit své prázdninové volno tradičně návštěvou kina, které pro školáky pořádá promítání každou středu v dopoledních hodinách už tradičně několik let pod názvem Prázdniny s kinem.

Lukáš Zielosko, referent kina: “Je to velmi vyhledávaná akce, kdy každou středu dopoledne během dvou prázdninových měsíců pro rodiče a děti, kteří zůstali o prázdninách ve městě, atraktivní pohádkové tituly za atraktivní pohádkové ceny. Novinkou letos je také skutečnost, že před začátkem představení před kinem vystoupí krátce s klaunským a artistickým vystoupením Cirkus, který pak ale zůstane v Karviné a v průběhu celé středy na různých místech v Karviné, třeba v dětském koutku nebo na náměstí budou vystupovat a dělat radost i jiným dětem."anketa, návštěvníci kina: “ Já se těším do kina.” “V dnešní době je člověk rád, za každé zpestření toho programu pro děti, je dobré, že tu nemusíme čekat a že předtím uspořádali takový program, děti si to užily, i když o tom neumí moc povídat, ale parádní, myslím, že se jim to hodně líbilo." "Já se těším do kina, budu chodit s taťkou.” "Já se taky těším hodně do kina."


Aktuálně je pořádání kulturních akcí zkomplikováno covidovou situací na Karvinsku, kulturní akce jsou povoleny do 100 lidí.

Kapacita kinosálu je 340 míst, diváci bez problémů mohou sedět odděleně.

Lukáš Zielosko, referent kina: “My vyzýváme všechny, kteří mají o Prázdniny s kinem zájem, aby si vstupenky zakoupili v předprodeji online. Tak získají jistotu, že se na představení dostanou."


Předprodej bude spuštěn na sto vstupenek na stránkách . 

---Mohlo by Vás také zajímat