Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Těžba uhlí se v pátek zastaví! Všude a bez výjimky! Rozhodla o tom společnost OKD
  • Domov pro seniory Frýdek-Místek má dvě pozitivní pracovnice
  • V Havířově přibude další světelná křižovatka
  • Krnovská nemocnice plánuje další rozvoj a výstavbu
  • Slezská Ostrava získala titul Obec přátelská seniorům
  • Zvuková střelba pro nevidomé

Těžba uhlí se v pátek zastaví! Všude a bez výjimky! Rozhodla o tom společnost OKD

Důl ČSM-Jih, ČSM-Sever a Důl ČSA přeruší od pátku 3.7. 2020 svůj provoz. Přerušení těžby se tak bude týkat všech lokalit včetně Dolu Darkov. Tam OKD přistoupilo k ukončení těžby z důvodů vyššího počtu nakažených zaměstnanců Covid-19 už 22. 5. 2020.

Těžba uhlí se v pátek na severní Moravě úplně zastaví. Ve čtvrtek odpoledne o tom rozhodlo vedení společnosti OKD.

Vanda Staňková, předsedkyně představenstva OKD: "Jedná se o rozhodnutí, ke kterému naše společnost přistoupila po zjištění nám v tuto chvíli známých výsledků z plošného testování na lokalitě ČSM. Od chvíle, kdy jsme evidovali prvního nemocného zaměstnance jsme přijali mnoho protiepidemických opatření, plnili jsme všechna nařízení Krajské hygienické stanice včetně omezení kontaktu mezi směnami. Již v návaznosti na první plošné testování byla přerušena těžba na dole Darkov. Věřili jsme, že všechny uvedené snahy přispějí k zamezení šíření epidemie COVID-19 v naši společnosti. Následná testování na dole ČSM však potvrdila vysoký výskyt pozitivních případů. Nejsme epidemiologickými odborníky a nadále plně důvěřujeme odborníkům z krajské hygieny, po uvážení výše uvedeného jsme se však sami rozhodli přerušit těžbu na dobu šesti týdnů na všech dolech OKD."

703 nakažených na Dole ČSM

Podle hygieniků bylo na Dole ČSM otestováno 3 403 zaměstnanců a z toho bylo 703 pozitivních. Většina z nich přitom neměla téměř žádné příznaky, nebo pociťovala jen lehký průběh nemoci.

Ivo Vondrák, hejtman MSK: "Na nutnost uzavření dolu už upozorňujeme dlouho a v daný okamžik ten nárůst, který se prokázal, to jenom potvrzuje. Já jsem rád, že se takto vedení OKD rozhodlo, protože to je jediná cesta, jak se vyhnout dalšímu případnému šíření nákazy v našem kraji."

Situaci přijede dnes do Moravskoslezského kraje řešit osobně i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Nikola Birklenová, mluvčí krajského úřadu: "Pana ministra budou s největší pravděpodobností doprovázet hlavní hygienička ČR Jarmila Rážová a epidemiolog a vedoucího resortní pracovní skupiny pro rozvolňování Rastislav Maďar."

Doly bude udržovat 200 lidí

V dolech OKD budou od pátku probíhat práce na zajištění pracovišť na dlouhodobou odstávku.

David Hájek, ředitel provozu OKD: "Následně budeme provádět pouze nezbytně nutné práce pro zajištění bezpečnosti dolů. Udržovat je bude kolem 200 zaměstnanců na každé lokalitě. Při přechodu na přerušení provozu a následně před opětovným zahájením provozu bude počet fárajících zaměstnanců vyšší, a to kvůli důkladné přípravě. Přerušení se týká kromě těžby také ražení důlních děl, vybavování a likvidace porubů."

Zaměstnanci, na které se bude vztahovat přerušení provozu, a tudíž budou mít překážku na straně zaměstnavatele, budou pobírat plnou průměrnou mzdu. Vedení OKD dnes také seznámilo se svým návrhem přerušení těžby svého akcionáře i konečného vlastníka.

Marian Klásek, předseda představenstva společnosti Prisko: "S iniciativou vedení OKD ohledně přerušení těžby na všech lokalitách OKD jsem seznámen."

OKD v tuto chvíli nechystá ani obnovení těžby na Dole Darkov a to i přes to, že se do práce vrací již uzdravení zaměstnanci převážně z této lokality.

Radim Tabášek, výkonný ředitel OKD: "K dnešnímu dni se nám po nemoci vrátilo 158 zaměstnanců převážně z lokality Darkov. Jsme velmi rádi, že převážná část našich nemocných zaměstnanců má bezpříznakový průběh onemocnění, i přes to považujeme za odpovědné přerušit těžbu na dobu šesti týdnů a přizpůsobit provoz aktuální situaci."


---

Domov pro seniory Frýdek-Místek má dvě pozitivní pracovnice

Po celou dobu pandemie novému koronaviru odolával. Až teď se v Domově pro seniory Frýdek-Místek potvrdily dva případy. Jde o pracovnice v kuchyni, naštěstí by ale neměl být provoz domova, ani jeho klienti ohroženi a kuchyně funguje dál také bez omezení, ale za ještě přísnějších hygienických podmínek.

Domov pro seniory zvládal období pandemie na výbornou. Za celou dobu tady nebyl pozitivní ani jeden klient a naštěstí ani nikdo z personálu, až do minulého týdne. Nákaza se objevila u jedné z pracovnic v kuchyni.

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "Právě zaměstnankyně kuchyně nám sama volala, že se necítí dobře, nejde do práce a zašla si ke svému obvodnímu lékaři, který vlastně vyhodnotil, že ji pošle na testování. Až po vlastně výsledcích testů jsme zjistili, že je pozitivní na Covid-19."

Marcel Sikora, náměstek hejtmana F-M: "Ihned po zjištění jsme začali spolupracovat s hasiči Moravskoslezského kraje, kteří přijeli na místo a kuchyň vydezinfikovali. Jednak kuchyň i šatny, prostory, kde se zdržovaly tyto zaměstnankyně, takže došlo k dezinfekci těchto prostor."

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "Zásah probíhal poměrně dlouho, protože fakt to byla jako rozsáhlá akce, uživatele to nijak nerušilo, právě naopak, byli rádi, že něco takového se děje a že vlastně to zlepší opět ochranu."

Po dohodě s hygienou pak nechal domov otestovat nejen tým kuchyně, ale také všechny zaměstnance.

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "Na základě vlastně tohoto plošného testování všech zaměstnanců se potvrdil druhý pracovník, kolegyně z kuchyně."

Pavla Svrčinová – ředitelka KHS Ostrava: "V současné době řešíme několik klastrů, bohumínská nemocnice, Nemocnice Ráj, máme domov důchodů Nýdek, teď máme dva nové případy v domově důchodců ve Frýdku-Místku u personálu."

Druhá pozitivně testovaná na sobě začala první příznaky pociťovat až na začátku tohoto týdne. Jak se žena, u které se nemoc prokázala jako první nakazila, si podle ředitele vůbec nedokáže vysvětlit. U nikoho dalšího se naštěstí virus neprokázal, domov tak funguje dál.

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "Domluvili jsme se s hygieniky na přísném režimu pro ostatní zaměstnance v kuchyni, nadále ten provoz funguje. Můžeme dál vařit, pokračujeme, sice v nějakém přísnějším režimu, ale jedeme. Nově všechny pracovnice kuchyně musí nosit respirátor, štít, empír, což je něco jako anděl a rukavice."

Zaměstnanci mají dokonce vlastní mimořádná opatření. Do práce například nesmějí jezdit městskou hromadnou dopravou, aby se nevystavovali případnému riziku.

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "Zaměstnanec prochází před příchodem do práce měřením teploty, samozřejmě dezinfekce rukou a tak dále. Ale vlastně všichni se musí i nějak sledovat."

Domov pro jistotu připravuje i záložní plán pro případ, že by se situace zhoršila. Stravování by zajistila cateringová společnost a každé patro má vyčleněny pokoje pro případné nemocné. Další preventivní testování chystají hygienici na příští týden.

---

V Havířově přibude další světelná křižovatka

Havířov osadí další problémovou křižovatku světelnou signalizací. Od tohoto kroku si radnice slibuje plynulejší dopravu a hlavně úbytek dopravních nehod. Řidiči, ale i chodci rekonstrukci křižovatky vítají.

Křižovatka pod Merkurem v Havířově-Podlesí je dlouhé roky terčem kritiky. Řidiči zde mají problém s odbočením a především se zde stávaly dopravní nehody. Veškeré problémy by mohla vyřešit světelná signalizace.

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: "Měli jsme tady dvě varianty. Světelná křižovatka, nebo kruhový objezd. Z technických důvodů jsme přistoupili ke světelné křižovatce, protože rondel by tady nevlezl prostorově. Je to akce hrazená z rozpočtu města a je to akce, která stojí zhruba 8 milionů korun.”

anketa: "Je to výborné, protože fakt to tu je nebezpečné. Když člověk přechází a nedá trochu pozor, už je zle.”

anketa: "Bude to dobré a pro nás jednodušší, protože já tady jezdím třikrát týdně, museli jsme dávat stopku. Bude to jednodušší, bezpečnější. Těch semaforů je tu spousta, ale to se nedá nic dělat. Doprava je hustá, musí se s tím něco dělat.”

anketa: “Tak určitě. Někdy tady nejde odtud odjet. Je tady škola, takže určitě.”

Město nyní pracuje na projektu chytrých a bezpečných křižovatek, které by pomohly zejména složkám integrovaného záchranného systému.

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: "Když pojede vozidlo rychlé záchranné služby, pomocí GPS definuje svou trasu, tak jednotlivé křižovatky tu trasu zprůjezdní jako prioritní.”

Tento projekt je finančně náročný a město se bude snažit na něj získat dotaci.

---

Krnovská nemocnice plánuje další rozvoj a výstavbu

Krnovská nemocnice je připravena na případnou druhou vlnu koronavirové infekce. Má vytvořené tříměsíční zásoby všech ochranných prostředků. Současně plánuje další rozvoj a dostavbu nových provozů.

Koronavirová infekce přinesla nemocni obrovské zkušenosti, jak se chovat v případně podobných epidemií. Ukázala současně, co je potřeba změnit a vylepšit.

Ladislav Václavec, ředitel nemocnice: „My jsme již dříve cvičili nebo nacvičovali, když máme infekčního pacienta, ale to byl pacient jeden, ale nebylo to najednou třeba potencionálních třeba třicet pacientů. Proto my musíme úplně změnit náš způsob ošetřování potencionálních pacientů. V nemocnici chceme přibudovat urgentní příjem.“

Bronislav Sedláček, primář chirurgie: „Tady je potřeba aby urgentní příjem byl rozšířen, protože v současné době pracujeme pro celý okres Bruntál.“

Urgentní příjem bude osmilůžkový. Dvě lůžka budou trvale vyhrazena pro infekční pacienty. V nově přistavené nadstavbě pak bude pět monitorovaných lůžek.

Ladislav Václavec, ředitel nemocnice: „V současné době záchranná služba je na letišti bokem od Krnova. Každý výjezd má prodlevu, každý ten výjezd jezdí přes obytné části Krnova, než se dostane vůbec k pacientovi. Chceme to tady vybudovat jakoby samostatnou budovu s nočním přistáváním a s napojením na koridory nemocnice.“

Do spádové oblasti nemocnice patří i část Opavska, celé Jesenicko a přilehlá část Polska.

Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje: „V současné době se chystá i rozšíření rehabilitace, která nabývá na významu, viděl jsem plány i na rozšíření záchranky o přistávací plochu pro vrtulník, což by také pomohlo řešit spoustu věcí.“

Ladislav Václavec, ředitel nemocnice: „Co se týče urgentních příjmů, na to se chystá dotační titul Ministerstva zdravotnictví na výstavbu urgentních příjmů, kde spadáme, takže ty bychom chtěli pokrýt z toho.“

O další finanční prostředky bude nemocnice žádat zřizovatele – Moravskoslezský kraj.

---

Slezská Ostrava získala titul Obec přátelská seniorům

Slezská Ostrava získala titul Obec přátelská seniorům. V celonárodní soutěži obsadila první místo v kategorii od 10 do 50 tisíc obyvatel. Odměnou v soutěži je také 1,5 milionu korun, které obvod využije na další rozvoj proseniorských aktivit.

Senioři ze Slezské Ostravy si užívají života opravdu plnými doušky. Důkazem je i neuvěřitelně energická sedmadevadesátiletá paní Antonie.

Antonie Gorová, 97let: "Celý život cvičím, celý život plavu, ráda mám lidi, jezdím do světa a tak."

V obvodu žije zhruba 3850 seniorů nad 65 let, což je téměř čtvrtina z celkového počtu všech obyvatel. Radnice proto klade velký důraz na proseniorské aktivity.

Anotnie Gorová, 97 let: "Tak jak se máme teď, jsme se ještě neměli. Takové zájezdy, všecko tak krásné, my si fakt žijeme, jak málokdo. Skutečně to stáří máme nádherné, fakt."

Anketa: "Prostě to nemá chybu. Jsme nadšení, jsme spokojení, hlavně ať jsme zdraví a ať se o nás tak dobře starají."

Jedna z posledních akcí, na které se senioři po dlouhé době, i když kvůli koronavirovým opatřením jen v omezeném počtu sešli, byla tradiční Zahradní slavnost.

Dagmar Macháčková, místostarostka Slezské Ostravy: "Nejsou to jenom senioři z DPS, ani z komunitního centra, ale jsou to i senioři, kteří bydlí v domečkách, v bytech. Každý měsíc pořádáme nějaké akce jako je třeba tvoření, sportovní hry, zájezdy."

Richard Vereš, starosta Slezské Ostravy: "To jak Slezská Ostrava přistupuje k seniorům a k pořádání aktivit pro seniory, jistě ilustruje i fakt, že jsme získali ocenění Obec přátelská seniorům. A to hned první místo v naší kategorii podle velikosti obce a samozřejmě my se snažíme ty aktivity organizovat nejen tak, aby byly právě pro seniory, ale třeba i tak, aby propojovaly mezi generacemi."

Součástí ocenění je i částka 1,5 milionu korun, kterou obvod využije na další zlepšení podmínek života seniorů. V soutěži získala ještě druhé místo v kategorii nad 50 tisíc obyvatel Ostrava Jih a odměnu 800 tisíc korun.

---

Zvuková střelba pro nevidomé

Přestože nevidí, mohou střílet z pistole. Zdá se Vám to nemožné? Stačí bedlivě poslouchat při zaměřování terče tóny, které vydává. A pak ve správný okamžik stisknout spoušť. Zvuková střelba je jedním z mála sportů, kterému se mohou lidé se zrakovým postižením věnovat.

V malém kufříku je ukrytý čtvercový terč, který se propojí s počítačem. Pistole se velmi podobá té opravdové. Ovšem náboje nejsou potřeba. Místo nich dráhu střely znázorňuje laserový paprsek.

Václav Burda, pracovník v sociálních službách, Charita Opava: "Toto je zbraň, která se používá při simulační zvukové střelbě. Je to běžná zbraň, kde je funkční jen spoušť, ostatní ovládací prvky jsou zneschopněny."

Speciální sadu pro zvukovou střelbu teď mají k dispozici nevidomí klienti chráněného bydlení ve Vlaštovičkách. Zatím se do tohoto sportu zapojili dva muži. K terči je nasměruje instruktor. Pomůže jim zorientovat se v prostoru jednoduchými pokyny.

Pak musí střelec napnout sluch a rozeznat ve směsici tónů ty nejvyšší, které jeho ruku navedou na střed terče. Důležité je opravdu pozorně poslouchat. A pak ve správný okamžik stisknout spoušť.

Ondřej., nevidomý: „Hlavně se na to musím soustředit. Když chcete zamířit, musíte trpělivě kroužit zápěstím a snažit se zachytit, kdy je signál je nejhlasitější.“
Zvuková střelba může rozvíjet jemnou motoriku zrakově handicapovaných a také zlepšovat reakce na vnější zvukové podněty. Tuto speciální sadu věnoval nevidomým z Vlaštoviček Nadační fond Světluška.















---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
02. července 2020, 16:00

Těžba uhlí se v pátek zastaví! Všude a bez výjimky! Rozhodla o tom společnost OKD

Důl ČSM-Jih, ČSM-Sever a Důl ČSA přeruší od pátku 3.7. 2020 svůj provoz. Přerušení těžby se tak bude týkat všech lokalit včetně Dolu Darkov. Tam OKD přistoupilo k ukončení těžby z důvodů vyššího počtu nakažených zaměstnanců Covid-19 už 22. 5. 2020.

Těžba uhlí se v pátek na severní Moravě úplně zastaví. Ve čtvrtek odpoledne o tom rozhodlo vedení společnosti OKD.

Vanda Staňková, předsedkyně představenstva OKD: "Jedná se o rozhodnutí, ke kterému naše společnost přistoupila po zjištění nám v tuto chvíli známých výsledků z plošného testování na lokalitě ČSM. Od chvíle, kdy jsme evidovali prvního nemocného zaměstnance jsme přijali mnoho protiepidemických opatření, plnili jsme všechna nařízení Krajské hygienické stanice včetně omezení kontaktu mezi směnami. Již v návaznosti na první plošné testování byla přerušena těžba na dole Darkov. Věřili jsme, že všechny uvedené snahy přispějí k zamezení šíření epidemie COVID-19 v naši společnosti. Následná testování na dole ČSM však potvrdila vysoký výskyt pozitivních případů. Nejsme epidemiologickými odborníky a nadále plně důvěřujeme odborníkům z krajské hygieny, po uvážení výše uvedeného jsme se však sami rozhodli přerušit těžbu na dobu šesti týdnů na všech dolech OKD."

703 nakažených na Dole ČSM

Podle hygieniků bylo na Dole ČSM otestováno 3 403 zaměstnanců a z toho bylo 703 pozitivních. Většina z nich přitom neměla téměř žádné příznaky, nebo pociťovala jen lehký průběh nemoci.

Ivo Vondrák, hejtman MSK: "Na nutnost uzavření dolu už upozorňujeme dlouho a v daný okamžik ten nárůst, který se prokázal, to jenom potvrzuje. Já jsem rád, že se takto vedení OKD rozhodlo, protože to je jediná cesta, jak se vyhnout dalšímu případnému šíření nákazy v našem kraji."

Situaci přijede dnes do Moravskoslezského kraje řešit osobně i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Nikola Birklenová, mluvčí krajského úřadu: "Pana ministra budou s největší pravděpodobností doprovázet hlavní hygienička ČR Jarmila Rážová a epidemiolog a vedoucího resortní pracovní skupiny pro rozvolňování Rastislav Maďar."

Doly bude udržovat 200 lidí

V dolech OKD budou od pátku probíhat práce na zajištění pracovišť na dlouhodobou odstávku.

David Hájek, ředitel provozu OKD: "Následně budeme provádět pouze nezbytně nutné práce pro zajištění bezpečnosti dolů. Udržovat je bude kolem 200 zaměstnanců na každé lokalitě. Při přechodu na přerušení provozu a následně před opětovným zahájením provozu bude počet fárajících zaměstnanců vyšší, a to kvůli důkladné přípravě. Přerušení se týká kromě těžby také ražení důlních děl, vybavování a likvidace porubů."

Zaměstnanci, na které se bude vztahovat přerušení provozu, a tudíž budou mít překážku na straně zaměstnavatele, budou pobírat plnou průměrnou mzdu. Vedení OKD dnes také seznámilo se svým návrhem přerušení těžby svého akcionáře i konečného vlastníka.

Marian Klásek, předseda představenstva společnosti Prisko: "S iniciativou vedení OKD ohledně přerušení těžby na všech lokalitách OKD jsem seznámen."

OKD v tuto chvíli nechystá ani obnovení těžby na Dole Darkov a to i přes to, že se do práce vrací již uzdravení zaměstnanci převážně z této lokality.

Radim Tabášek, výkonný ředitel OKD: "K dnešnímu dni se nám po nemoci vrátilo 158 zaměstnanců převážně z lokality Darkov. Jsme velmi rádi, že převážná část našich nemocných zaměstnanců má bezpříznakový průběh onemocnění, i přes to považujeme za odpovědné přerušit těžbu na dobu šesti týdnů a přizpůsobit provoz aktuální situaci."


---

Domov pro seniory Frýdek-Místek má dvě pozitivní pracovnice

Po celou dobu pandemie novému koronaviru odolával. Až teď se v Domově pro seniory Frýdek-Místek potvrdily dva případy. Jde o pracovnice v kuchyni, naštěstí by ale neměl být provoz domova, ani jeho klienti ohroženi a kuchyně funguje dál také bez omezení, ale za ještě přísnějších hygienických podmínek.

Domov pro seniory zvládal období pandemie na výbornou. Za celou dobu tady nebyl pozitivní ani jeden klient a naštěstí ani nikdo z personálu, až do minulého týdne. Nákaza se objevila u jedné z pracovnic v kuchyni.

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "Právě zaměstnankyně kuchyně nám sama volala, že se necítí dobře, nejde do práce a zašla si ke svému obvodnímu lékaři, který vlastně vyhodnotil, že ji pošle na testování. Až po vlastně výsledcích testů jsme zjistili, že je pozitivní na Covid-19."

Marcel Sikora, náměstek hejtmana F-M: "Ihned po zjištění jsme začali spolupracovat s hasiči Moravskoslezského kraje, kteří přijeli na místo a kuchyň vydezinfikovali. Jednak kuchyň i šatny, prostory, kde se zdržovaly tyto zaměstnankyně, takže došlo k dezinfekci těchto prostor."

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "Zásah probíhal poměrně dlouho, protože fakt to byla jako rozsáhlá akce, uživatele to nijak nerušilo, právě naopak, byli rádi, že něco takového se děje a že vlastně to zlepší opět ochranu."

Po dohodě s hygienou pak nechal domov otestovat nejen tým kuchyně, ale také všechny zaměstnance.

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "Na základě vlastně tohoto plošného testování všech zaměstnanců se potvrdil druhý pracovník, kolegyně z kuchyně."

Pavla Svrčinová – ředitelka KHS Ostrava: "V současné době řešíme několik klastrů, bohumínská nemocnice, Nemocnice Ráj, máme domov důchodů Nýdek, teď máme dva nové případy v domově důchodců ve Frýdku-Místku u personálu."

Druhá pozitivně testovaná na sobě začala první příznaky pociťovat až na začátku tohoto týdne. Jak se žena, u které se nemoc prokázala jako první nakazila, si podle ředitele vůbec nedokáže vysvětlit. U nikoho dalšího se naštěstí virus neprokázal, domov tak funguje dál.

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "Domluvili jsme se s hygieniky na přísném režimu pro ostatní zaměstnance v kuchyni, nadále ten provoz funguje. Můžeme dál vařit, pokračujeme, sice v nějakém přísnějším režimu, ale jedeme. Nově všechny pracovnice kuchyně musí nosit respirátor, štít, empír, což je něco jako anděl a rukavice."

Zaměstnanci mají dokonce vlastní mimořádná opatření. Do práce například nesmějí jezdit městskou hromadnou dopravou, aby se nevystavovali případnému riziku.

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "Zaměstnanec prochází před příchodem do práce měřením teploty, samozřejmě dezinfekce rukou a tak dále. Ale vlastně všichni se musí i nějak sledovat."

Domov pro jistotu připravuje i záložní plán pro případ, že by se situace zhoršila. Stravování by zajistila cateringová společnost a každé patro má vyčleněny pokoje pro případné nemocné. Další preventivní testování chystají hygienici na příští týden.

---

V Havířově přibude další světelná křižovatka

Havířov osadí další problémovou křižovatku světelnou signalizací. Od tohoto kroku si radnice slibuje plynulejší dopravu a hlavně úbytek dopravních nehod. Řidiči, ale i chodci rekonstrukci křižovatky vítají.

Křižovatka pod Merkurem v Havířově-Podlesí je dlouhé roky terčem kritiky. Řidiči zde mají problém s odbočením a především se zde stávaly dopravní nehody. Veškeré problémy by mohla vyřešit světelná signalizace.

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: "Měli jsme tady dvě varianty. Světelná křižovatka, nebo kruhový objezd. Z technických důvodů jsme přistoupili ke světelné křižovatce, protože rondel by tady nevlezl prostorově. Je to akce hrazená z rozpočtu města a je to akce, která stojí zhruba 8 milionů korun.”

anketa: "Je to výborné, protože fakt to tu je nebezpečné. Když člověk přechází a nedá trochu pozor, už je zle.”

anketa: "Bude to dobré a pro nás jednodušší, protože já tady jezdím třikrát týdně, museli jsme dávat stopku. Bude to jednodušší, bezpečnější. Těch semaforů je tu spousta, ale to se nedá nic dělat. Doprava je hustá, musí se s tím něco dělat.”

anketa: “Tak určitě. Někdy tady nejde odtud odjet. Je tady škola, takže určitě.”

Město nyní pracuje na projektu chytrých a bezpečných křižovatek, které by pomohly zejména složkám integrovaného záchranného systému.

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: "Když pojede vozidlo rychlé záchranné služby, pomocí GPS definuje svou trasu, tak jednotlivé křižovatky tu trasu zprůjezdní jako prioritní.”

Tento projekt je finančně náročný a město se bude snažit na něj získat dotaci.

---

Krnovská nemocnice plánuje další rozvoj a výstavbu

Krnovská nemocnice je připravena na případnou druhou vlnu koronavirové infekce. Má vytvořené tříměsíční zásoby všech ochranných prostředků. Současně plánuje další rozvoj a dostavbu nových provozů.

Koronavirová infekce přinesla nemocni obrovské zkušenosti, jak se chovat v případně podobných epidemií. Ukázala současně, co je potřeba změnit a vylepšit.

Ladislav Václavec, ředitel nemocnice: „My jsme již dříve cvičili nebo nacvičovali, když máme infekčního pacienta, ale to byl pacient jeden, ale nebylo to najednou třeba potencionálních třeba třicet pacientů. Proto my musíme úplně změnit náš způsob ošetřování potencionálních pacientů. V nemocnici chceme přibudovat urgentní příjem.“

Bronislav Sedláček, primář chirurgie: „Tady je potřeba aby urgentní příjem byl rozšířen, protože v současné době pracujeme pro celý okres Bruntál.“

Urgentní příjem bude osmilůžkový. Dvě lůžka budou trvale vyhrazena pro infekční pacienty. V nově přistavené nadstavbě pak bude pět monitorovaných lůžek.

Ladislav Václavec, ředitel nemocnice: „V současné době záchranná služba je na letišti bokem od Krnova. Každý výjezd má prodlevu, každý ten výjezd jezdí přes obytné části Krnova, než se dostane vůbec k pacientovi. Chceme to tady vybudovat jakoby samostatnou budovu s nočním přistáváním a s napojením na koridory nemocnice.“

Do spádové oblasti nemocnice patří i část Opavska, celé Jesenicko a přilehlá část Polska.

Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje: „V současné době se chystá i rozšíření rehabilitace, která nabývá na významu, viděl jsem plány i na rozšíření záchranky o přistávací plochu pro vrtulník, což by také pomohlo řešit spoustu věcí.“

Ladislav Václavec, ředitel nemocnice: „Co se týče urgentních příjmů, na to se chystá dotační titul Ministerstva zdravotnictví na výstavbu urgentních příjmů, kde spadáme, takže ty bychom chtěli pokrýt z toho.“

O další finanční prostředky bude nemocnice žádat zřizovatele – Moravskoslezský kraj.

---

Slezská Ostrava získala titul Obec přátelská seniorům

Slezská Ostrava získala titul Obec přátelská seniorům. V celonárodní soutěži obsadila první místo v kategorii od 10 do 50 tisíc obyvatel. Odměnou v soutěži je také 1,5 milionu korun, které obvod využije na další rozvoj proseniorských aktivit.

Senioři ze Slezské Ostravy si užívají života opravdu plnými doušky. Důkazem je i neuvěřitelně energická sedmadevadesátiletá paní Antonie.

Antonie Gorová, 97let: "Celý život cvičím, celý život plavu, ráda mám lidi, jezdím do světa a tak."

V obvodu žije zhruba 3850 seniorů nad 65 let, což je téměř čtvrtina z celkového počtu všech obyvatel. Radnice proto klade velký důraz na proseniorské aktivity.

Anotnie Gorová, 97 let: "Tak jak se máme teď, jsme se ještě neměli. Takové zájezdy, všecko tak krásné, my si fakt žijeme, jak málokdo. Skutečně to stáří máme nádherné, fakt."

Anketa: "Prostě to nemá chybu. Jsme nadšení, jsme spokojení, hlavně ať jsme zdraví a ať se o nás tak dobře starají."

Jedna z posledních akcí, na které se senioři po dlouhé době, i když kvůli koronavirovým opatřením jen v omezeném počtu sešli, byla tradiční Zahradní slavnost.

Dagmar Macháčková, místostarostka Slezské Ostravy: "Nejsou to jenom senioři z DPS, ani z komunitního centra, ale jsou to i senioři, kteří bydlí v domečkách, v bytech. Každý měsíc pořádáme nějaké akce jako je třeba tvoření, sportovní hry, zájezdy."

Richard Vereš, starosta Slezské Ostravy: "To jak Slezská Ostrava přistupuje k seniorům a k pořádání aktivit pro seniory, jistě ilustruje i fakt, že jsme získali ocenění Obec přátelská seniorům. A to hned první místo v naší kategorii podle velikosti obce a samozřejmě my se snažíme ty aktivity organizovat nejen tak, aby byly právě pro seniory, ale třeba i tak, aby propojovaly mezi generacemi."

Součástí ocenění je i částka 1,5 milionu korun, kterou obvod využije na další zlepšení podmínek života seniorů. V soutěži získala ještě druhé místo v kategorii nad 50 tisíc obyvatel Ostrava Jih a odměnu 800 tisíc korun.

---

Zvuková střelba pro nevidomé

Přestože nevidí, mohou střílet z pistole. Zdá se Vám to nemožné? Stačí bedlivě poslouchat při zaměřování terče tóny, které vydává. A pak ve správný okamžik stisknout spoušť. Zvuková střelba je jedním z mála sportů, kterému se mohou lidé se zrakovým postižením věnovat.

V malém kufříku je ukrytý čtvercový terč, který se propojí s počítačem. Pistole se velmi podobá té opravdové. Ovšem náboje nejsou potřeba. Místo nich dráhu střely znázorňuje laserový paprsek.

Václav Burda, pracovník v sociálních službách, Charita Opava: "Toto je zbraň, která se používá při simulační zvukové střelbě. Je to běžná zbraň, kde je funkční jen spoušť, ostatní ovládací prvky jsou zneschopněny."

Speciální sadu pro zvukovou střelbu teď mají k dispozici nevidomí klienti chráněného bydlení ve Vlaštovičkách. Zatím se do tohoto sportu zapojili dva muži. K terči je nasměruje instruktor. Pomůže jim zorientovat se v prostoru jednoduchými pokyny.

Pak musí střelec napnout sluch a rozeznat ve směsici tónů ty nejvyšší, které jeho ruku navedou na střed terče. Důležité je opravdu pozorně poslouchat. A pak ve správný okamžik stisknout spoušť.

Ondřej., nevidomý: „Hlavně se na to musím soustředit. Když chcete zamířit, musíte trpělivě kroužit zápěstím a snažit se zachytit, kdy je signál je nejhlasitější.“
Zvuková střelba může rozvíjet jemnou motoriku zrakově handicapovaných a také zlepšovat reakce na vnější zvukové podněty. Tuto speciální sadu věnoval nevidomým z Vlaštoviček Nadační fond Světluška.















---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-02-07-2020-16-00