Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • V karvinské nemocnici skončila rekonstrukce dvou lůžkových oddělení
  • Zloděje prozradila kradená chytrá sekačka na trávu
  • Dětský tábor házenkářů zažil dopoledne s kynology
  • Prostor před OC Bohemia už nebude jen průchozím místem

V karvinské nemocnici skončila rekonstrukce dvou lůžkových oddělení

Lůžkový fond akutní péče v Nemocnici Karviná – Ráj prochází od loňského roku celkovou rekonstrukcí, která je rozdělena na několik etap. Jako první byly rekonstruovány lůžkové stanice oddělení chirurgie a ortopedie. První etapa byla ukončena a obě oddělení již slouží svým pacientům.

V Nemocnici Karviná – Ráj byly po 1. etapě slavnostně otevřeny prostory lůžkových oddělení ortopedie a chirurgie za účasti zástupců zřizovatele nemocnice, MSK, vedení města a také zdravotníků.

Martin Holinka, primář ortopedie Nemocnice Karviná: "Já z toho mám velkou radost, protože my se tady snažíme dělat co možná nejlepší a nejmodernější medicínu."

Zdeněk Vojkůvka, primář chirurgie Nemocnice Karviná: “ My jsme nadšeni z té rekonstrukce, to stávající oddělení už opravdu bylo za zenitem, to nové už směřuje do nového tisíciletí."

Nově zrekonstruovaná lůžková oddělení chirurgie i ortopedie splňují požadavky dnešní doby hned z několika pohledů. Nově mají všechny pokoje svá sociální zařízení.

Ivo Žolnerčík, ředitel Nemocnice Karviná: "Je tam toaleta, je tam sprcha, takže už nemusí chodit na chodby, jsou v pěknějším prostředí a to nejdůležitější je, že i personál, který pracoval pod tlakem, tak se mohl v době covidu přesunout z horších podmínek do pěknějších, prostorných, barevnějších, takže vidí to světlo na konci tunelu, nejsou jen špatné chvíle, ale jsou i dobré."

V blízké době přibudou na stěnách i velkoformátové fotografie Karviné, aby prostředí oddělení bylo ještě víc útulnější. 

---

Vzhledem k nárůstu nových potvrzených případů onemocnění covid-19 platí ve Fakultní nemocnici Ostrava povinná ochrana dýchacích cest respirátorem FFP2 na Klinice hematoonkologie, Klinice onkologické, KARIM a v LDN Klokočov.

20. výročí prohlášení areálu Dolních Vítkovic kulturní národní památkou. Důl Hlubina, vysoké pece a koksovna Vítkovických železáren slaví právě v těchto dnech.

---

Zloděje prozradila kradená chytrá sekačka na trávu

Možná budete překvapeni, když se dozvíte, že i sekačka na trávu může pomoci odhalit zloděje. Tedy když jde o robotický stroj s GPS modulem, který majiteli posílá přesné údaje o své poloze. V Ostravě tak byli díky sekačce zadrženi partneři, kteří se krádežemi už dlouho živili.

Robotická sekačka si sama udělala tu nejlepší reklamu, když pomohla s dopadením svého zloděje. Má totiž GPS modul, takže majitel může její polohu sledovat prostřednictvím mobilu. Samozřejmě je tento systém určen hlavně pro sekání trávy, ale v tomto případě ho majitel využil k pátrání po zloději. 

majitel sekačky: "Po třech dnech se GPS signál ze sekačky obnovil a ukázal přímo na garáž, kde měli tu sekačku schovanou. Tam jsem proto zavolal policii. Chtěl jsem zpátky naši rodinou sekačku, aby nám mohla zase sekat zahradu, protože jinak bych to musel dělat já."

Když se sekačka přihlásila s prostoru řadových garáží v Ostravě -Hrabové, vyrazili do akce policisté. U garáží navíc parkovalo vozidlo, které bylo viděno nedaleko místa činu a opodál dokonce seděla žena, která měla už pár krádeží za sebou. Po otevření garáží se policisté nestačili divit. 

Martin Vavrečka, vyšetřovatel PČR Ostrava-Hrabůvka: "Tady máme místnost, kde máme uložené veškeré věci pocházející z trestné činnosti. Jedná se o kola, elektrokola, elektrokoloběžky, různé drobné nářadí v kufrech i samostatně, pneumatiky."

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Komisař 3. oddělení obecné kriminality Ostrava obvinil 30letou ženu a 52letého muže ze spáchání přečinů krádeže a porušování domovní svobody. Celkem jim bylo prokázáno pět skutků, ke kterým se doznali. Není však vyloučeno, že trestní stíhání bude rozšířeno o další činy, v současné době kriminalisté na případu stále pracují. Při výslechu uvedli, že některé odcizené věci měli prodávat a za získané peníze hospodařit. Prozatím je škoda způsobena za více jak 170.000,- Kč. Oba obvinění jsou stíháni vazebně."

Policisté zatím vůbec netuší, komu kradené věci patří. Zlodějský pár je mohl nakrást v průběhu dlouhé doby. Oba se přiznali. Muž už má v trestním rejstříku 22 záznamů, žena se teprve zaučovala.

---

Dětský tábor házenkářů zažil dopoledne s kynology

Extraligoví házenkáři Frýdku-Místku uspořádali letos druhý ročník příměstského tábora pro děti. Určen byl nejen pro mládež z klubu, ale i pro další děti. Ty zažily týden plný her a dobrodružství. Vrcholem bylo dopoledne strávené u kynologů. Házenkáři věří, že k tomuto sportu i díky letním táborům přilákají další děti.

Třicítka dětí z Frýdku-Místku si užila příměstský tábor házenkářů plný různých nejen sportovních aktivit.

Tomáš Sklenák, garant rozvoje mládežnické házené ve Frýdku-Místku: "Děti měly spoustu her, co se týče házené. Měly beach handbal na Olešné, měly koloběžky, měly celodenní program. Zhruba osmihodinový, z toho asi šest hodin cvičily, takže si myslím, že to je náročné."

Poslední den pětidenního tábora zavítaly na ukázky sportovní i služební kynologie a některé si mohly doslova na vlastní kůži vyzkoušet, jak probíhá takový výcvik zadržení pachatele.

Anketa: 1.) "Já jsem si dal na ruku takové to a potom on mě začal kousat." 2.) "Mě se asi nejvíc líbilo, jak jsme jezdili na koloběžkách. A ještě jak jsme hráli na písku, ale všechno bylo, jak jsem si představoval." – A co zážitek dneska s pejsky? – "Hodně dobré a líbí se mi tady, jak nám vypráví o všem, co ti psi umí dělat." 3.) "Já jsem se na něj musel trošku naštvat, aby na mě zaútočil. Ale jinak to bylo úžasné." – A co celý tábor? – "Celý tábor byl velmi zábavný."

Vladimír Šmířák, předseda oddílu kynologie SKP Frýdek-Místek: "Na dnešní den jsme si připravili hlavně poslušnost těch psů. Jak se začíná, s tím výkladem, jakého psa si pořídit ze začátku a tak dále. Dále jsme se věnovali speciálním pachovým pracím, vyhledávání střelného prachu. Máme tady kolegyni, jejíž pes se to naučil, zvládá to pěkně. Děti byly spokojené. A dále jsme předvedli několik věcí z obrany, ze služební kynologie i ze sportovní kynologie."

V rámci tábora všichni ocenili, že děti nesedí doma u počítačů. A i v létě mohou mít klubově vedenou sportovní aktivitu.

Daniel Valo, trenér hlavního týmu Pepino SKP Frýdek-Místek: "Já jsem z toho nadšený a věřím, že i děti, protože je to důležité, aby se hýbaly o prázdninách a neseděly doma. My jsme se snažili pomoct i rodičům, protože určitě přes ty prázdniny je moc práce a děti nemá kdo hlídat, takže jsme spojili příjemné s užitečným a věřím, že se to vydařilo."

Tábora se mohly zúčastnit i děti, které nejsou členy házenkářského klubu.

Daniel Valo, trenér hlavního týmu Pepino SKP Frýdek-Místek: "I to je ten důvod, proč tento tábor děláme. Aby děti trošku přičichly k házené a viděly, že se snažíme. A pevně věříme, že najdeme i tady v těch malých dětech nějaké příští odchovance."

Tomáš Sklenák, garant rozvoje mládežnické házené ve Frýdku-Místku: "Nábory jsou pořád. Minulý rok jsem chodil do tělocviku na základní školu, abychom děti nějak seznámily s házenou a myslím si, že je to na dobré cestě. A od nového školního roku by měly být kroužky přímo na házenou zaměřené. S tím, že se budeme snažit, aby vyrostlo zase více házenkářů."

Tomáš Pyško (NMFM), radní Frýdku-Místku: "Velmi si ceníme jako město klubů, které v rámci letních prázdnin umožňují dětem zúčastnit se těchto kempů. A jsou to nejenom členové oddílu házené. Takže to je velmi cenné zase, že se mohou účastnit i děti z jiných odvětví. Nebo dokonce děti z žádných klubů. A o co víc mě těší to, že kluby, které mají příspěvek našeho města, se opravdu snaží o děti starat. A například i tento oddíl a mnohé další se účastní i akce Vraťme dětem pohyb."

Kvůli velkému zájmu uvažují házenkáři, že by příští rok udělali příměstské tábory rovnou dva, pro menší a větší děti.

---

MS kraj a Opolské vojvodství jsou partnerskými regiony. Před pár dny byl ve městě Opole slavnostně otevřen honorární konzulát ČR. Pomůže dál rozvíjet vzájemné vztahy v cestovním ruchu kultuře a obchodu.

Ostrava chystá proměnu prostoru před hlavním nádražím. Na debatě, která proběhne ve čtvrtek 11. srpna, představí městský ateliér MAPPA základní strukturu území a navrhovaný přístup k proměně místa.

---

Prostor před OC Bohemia už nebude jen průchozím místem

Náměstí Družby a jeho okolí roste do krásy. Zatímco loni prošel kompletní revitalizací tamní park, letos se pracuje v prostoru před obchodním centrem Bohemia, který se promění v moderní pobytové místo.

Prostorem před OC Bohemia v Ostravě-Porubě zatím lidé jen procházejí. To se ale brzy změní. Momentálně prochází rekonstrukcí, díky které budou mít důvod se tady zastavit.

Petra Brodová (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Poruba: “Tady ten předprostor bude nově tvořit vyšší pobytové betonové plato se schodovitým sezením a vodním prvkem, který bude tvořit fontána se 6 výtrysky, které jsou umístěny v linii za sebou.”

Voda z trysek bude stříkat až do výšky dva metry. Záležet bude na síle větru, kterou bude hlídat speciální čidlo. Takzvaný anemometr.

Petra Brodová (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Poruba: “Na toto vyvýšené plato naváží rekonstruované pochozí plochy, které vytvoří druhou výškovou úroveň a budou provedeny z kvalitního materiálu z žulové dlažby. Součástí druhé výškové úrovně té pochozí plochy bude i prvek ve formě městských hodin a bude zde umístěno také pítko."

Roman Gajdušek, vedoucí odboru investičního, MOb Ostrava-Poruba: “Dominantou této stavby je vyšší pobytové plato, na kterém právě stojíme, které je dělané z monolitického vyztuženého betonu v šedobílé barvě. Povrch těchto plát je proveden z kartáčovaného betonu. Nejsložitější na těchto pracích bylo provedení kartáčovaného betonu během jednoho dne."

Celou plochu oživí i 3 nové stromy, pro které bude použita technologie prokořenitelných buněk. Ta zajístí, aby stromy ve zpevněné ploše lépe prosperovaly. Prostor doplní i nový mobiliář jako lavičky a odpadkové koše. Rekonstrukce celého prostoru by měla skončit už v říjnu letošního roku.

---Mohlo by Vás také zajímat