Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • MS kraj pomůže rodinám s autistickými dětmi
  • Zloději kradou z aut katalyzátory
  • Města začínají doplácet za vytříděný papír
  • Radní odvolali z funkce ředitele ZŠ Otické v Opavě
  • Ledová tradice Gymnázia Karviná trvá už 39 let

MS kraj pomůže rodinám s autistickými dětmi

V Moravskoslezském kraji začne fungovat tzv. homesharing. Jde o nový typ péče o děti s poruchami autistického spektra. Funguje jednoduše. Vyškolený dobrovolník se bude o dítě na dohodnutou část dne starat mimo jeho domov.

Moravskoslezský kraj finančně podpoří nový typ péče o lidi s poruchami autistického spektra. Takzvaný homesharing má umožnit rodinám dětí s autismem a těžkým mentálním postižením načerpat síly. Dočasně za ně totiž péči převezme školený dobrovolník. Tento typ péče je v naší zemi novinkou. "Jedná se o pomoc rodinám s autismem. Víme všichni, že se tito lidé starají 24 hodin o své blízké a je to fyzicky i psychicky únavné. My jsme se rozhodli pro tento projekt, protože má těmto rodinám dobrovolnicky odlehčit," vysvětluje náměstek hejtmana MS kraje Jiří Navrátil. 

Kraj na projektu spolupracuje s neziskovou organizací MIKASA, která se zaměřuje právě na pomoc lidem s těžkými formami autismu a mentálního postižení. Podle odhadů by mohlo v našem regionu využít homesharingu až 2 tisíce rodin. "Finanční prostředky z MS kraje budou sloužit k nastavení toho procesu homesharingu. Budou vytvořeny vzdělávací aktivity pro hostitele, protože ti musejí projít nějakým odborným vzděláváním s ohledem na cílovou skupinu," vysvětluje ředitel neziskové organizace MIKASA Michal Panáček.

Do projektu je v současné době zapojeno asi 15 dobrovolníků, ale vedení kraje by rádo jejich počet zvýšilo. Nyní je čeká školení a v průběhu března či dubna by se měl homesharing rozjet naplno po celém regionu. 

---

Zloději kradou z aut katalyzátory

Jen několik minut stačí zručnému zloději k tomu, aby z výfukového potrubí pod automobilem odmontoval katalyzátor. Několik zlodějů už policie dopadla a čeká je trest.

Pouhých pět minut a žádný hluk. Tak vypadá krádež katalyzátoru z výfukového potrubí automobilu na parkovišti. Policisté už několik zlodějů dopadli a zjistili, že katalyzátory kradli v kteroukoli denní dobu. 

“Osmadvacetiletý muž se měl v době od listopadu loňského roku dopustit sedmi krádeží katalyzátorů ze zaparkovaných vozidel, které následně rozprodal. V jednom případě se měl pokusit o krádež kol ze zaparkovaného vozidla, byl však vyrušen majitelem a z místa utekl. Trestnou činnost měl páchat nejen na Karvinsku, ale také na Opavsku, nebo v Ostravě. Celkem měl způsobit škodu za více jak padesát tisíc korun. Muž je podezřelý ze spáchání přečinu krádež, za což mu může být uložen až pětiletý trest odnětí svobody,” řekla policejní mluvčí Karolína Bělunková.

Zatímco majitel automobilu musí v servise za opravu zaplatit i desítky tisíc korun, zloděj za získané barevné kovy z vykuchaného katalyzátoru dostane ve sběrně pár stovek. 

“Pro zručného člověka je krádež katalyzátoru otázka 5 minut a samotná krádež nezpůsobuje žádný hluk. Sami máme zkušenost, kdy přijel klient, kterému zloději z auta ukradli katalyzátor. Měnili jsme mu ho za nový. Pohybuje se to od 6 třeba až do 40 tisíc korun,” popsal havířovský automechanik Marek Górecki. 

Naše hlídky dostaly informaci z dispečinku, kdy nás požádala Policie ČR o spolupráci v pátrání po konkrétním vozidle. Toto vozidlo včetně osádky jedna hlídka na Šumbarku našla, osádku zadržela a předala Policii ČR,” dodal ředitel MP Havířov Bohuslav Muras.

---

Města začínají doplácet za vytříděný papír

Třiďte odpad a šetřete životní prostředí. Města ale stále více upozorňuji na to, že na trhu chybí zpracovatelské firmy. Situace došla už tak daleko, že za některé vytříděné suroviny musí radnice odběratelům platit.

Lidé si stále více zvykají na třídění odpadu. Najít na trhu ale odbyt pro některé druhotné suroviny, je stále těžší. Po plastech nyní začíná být problém také s papírem. 

“V současné době situace na trhu s druhotnými surovinami v podobě papíru není lehká. Velmi se zhoršila k minulému období. Situace je taková, že kvalitně vytříděný papír jsou ještě pozitivní ceny, ten se vykupuje. Pokud jde o horší kvalitu papíru, jako je lepenka, znečištěný papír a podobně, tak za ty jsou už negativní ceny za odběr. Buď od nás vezme odběratel papír za přijatelnou cenu, nebo skončí jako palivo v cementárně,” řekl ředitel společnosti CEVYKO Václav Zyder.

Stejnou situaci jako v Havířově zaznamenávají například také v Karviné. 

“Je pravda, že tři, čtyři roky zpátky jsme za tato komodity dostávali zaplaceno od odběratelů. Dneska musím říct, že v loňském roce se situace úplně obrátila a my musíme ještě zaplatit, že tříděný odpad předáváme dál dalším zpracovatelům. A obávám se, že situace nebude lehká ani v následujících letech,” vysvětlil ředitel Technických služeb Karviná Zbyněk Gajdacz.

Třídit papír se ale stále vyplatí. Protože kdyby města měla tento odpad odvážet na skládku, zaplatí mnohonásobně více.

Ještě do nedávna byla velkým odběratelem Čína. Ta už ale má dost svých druhotných surovin. Problém začíná mít celá Evropa. Města spoléhají na nový zákon o odpadech, od kterého očekávají i podporu recyklačních a hlavně zpracovatelských subjektů druhotných surovin.

---

Radní odvolali z funkce ředitele ZŠ Otické v Opavě

Opavští radní odvolali z funkce ředitele Základní školy na Otické ulici. Podle výsledků kontroly ve škole chyběl majetek za víc jak 100 000 korun a ředitel měl také špatně hospodařit s penězi. Jiří Kupčík s tím ale nesouhlasí a chce se bránit právní cestou.

Jiří Kupčík stál v čele Základní školy Otická od roku 2004 do konce uplynulého měsíce. Na základě výsledků kontroly, kterou provedl zřizovatel školy, opavský magistrát, byl ze své funkce odvolán.
"Pro vedení města i celou radu byla zjištěná pochybení tak závažná, že rada jednomyslně rozhodla o odvolání pana ředitele z funkce,“ řekl primátor Tomáš Navrátil (ANO).
Úředníci kontrolovali hospodaření a provoz školy od října loňského roku. A našli hned několik nesrovnalostí.
"Porušení právních předpisů při správě movitého a nemovitého majetku svěřeného organizací ze strany zřizovatele. Dále byly zjištěny nedostatky při správě veřejných financí," vyjmenovává Pavla Rucká, vedoucí odd. kontroly opavského magistrátu.
Kontroloři totiž nedohledali majetek za víc jak 100 000 korun. Jedná se především o sportovní náčiní. A našli také chyby ve spravování peněz vybíraných od rodičů žáků školy. Nebo dluhy za pronájem tělocvičny. Na některá pochybení upozorňovala i předchozí kontrola z roku 2016. . Ve zprávě jsou zmiňovány také některé nedostatky z dřívější zprávy České školní inspekce, které se týkaly třeba absence pozice zástupce ředitele nebo nesrovnalostí v učebním plánu. Odvolaný ředitel s tím ale nesouhlasí.
„Jediné, co k tomu chci říct je, že využiji právní možnosti, které mám. To je všechno,“ sdělil odvolaný ředitel Jiří Kupčík.
Za Kupčíkem stojí většina zaměstnanců školy. Vyjádřili to také v dopise primátorovi. Na listině ale chybí podpis bývalé zástupkyně ředitele pro 1. stupeň, která měla údajně zřizovateli základní školy, tedy opavskému magistrátu, adresovat stížnost na svého nadřízeného.

---

Ledová tradice Gymnázia Karviná trvá už 39 let

Kantoři karvinského gymnázia se potkali s maturanty této školy na ledě zimního stadionu a to v rámci 39. ročníku hokejového utkání. I přesto, že stárnoucí kantoři každým rokem čelí útokům devatenáctiletých soupeřů, daří se jim vyhrávat nebo alespoň remízovat.

Už po 39. se na ledě zimního stadionu potkali kantoři karvinského gymnázia s maturanty této školy, aby čtyřleté studium ještě před závěrečnými zkouškami obohatili o sportovní zážitek v podobě hokejového utkání.¨

"Musím pochválit naše letošní maturanty, kteří jsou na tom výborně, mají ve svém středu Kláru Serioszkovou, která je reprezentantkou ČR v ledním hokeji žen, účastní se v dubnu MS, takže to letos budeme mít velmi složité," řekl Miloš Kučera, ředitel Gymnázia Karviná, hráč týmu Kantoři.

" Já se budu snažit hrát určitě co nejlíp, bud i klukům dávat prostor, aby si to vyzkoušeli, jaké to je, ten zápas a snad se nám podaří vyhrát," dodala Klára Seroiszková, hráčka týmu Maturanti.

Čestné buly vhodila na led legenda československého hokeje Vladimír Vůjtek, připomeňme, že  působil například, v ruské KHL vedl i týmy Kazaně a Dynama Moskva.  Se slovenskou reprezentací získal v roce 2012 stříbrnou medaili na mistrovství světa ve Finsku. Vedl 4 roky reprezentaci Slovenska a v letech 2015-2016 vedl i českou hokejovou reprezentaci.   

"Já na Karvinou rád vzpomínám, začínal jsem tady a ukončil hráčskou kariéru, jeden rok jsem tady hrál po té lize a pak jsem se hned stal trenérem prvního mužstva, což mi hodně pomohlo do budoucí kariéry, ten stadion mi přirostl k srdci," zavzpomínal.

Ocenil, že to na ledě žije i jinak než profesionálními hokejovými zápasy.

"To jsou jiné zápasy, než ty profesionální, je pěkné, že taková utkání jsou a že to umí někdo uspořádat a připravit," dodal Vůjtek.

Přestože tým maturantů byl složený z několika zkušených hokejistů,  tým kantorů v ničem nezaostával.

" Jsme angažovali Honzu Šturce, což je bratr extraligového hokejisty Romana Šturce, který maturoval u nás v roce 2005 a který nám určitě také pomůže, takže tu kůži nedáme zadarmo, jak se říká," usmál se ředitel školy.

"Já jsem hrával od malička a končil jsem v době, kdy se rozhodovalo kam půjdu na vysokou školu, takže jsem tomu hokeji věnoval relativně dlouho, pak jsem i trénoval, takže kolem toho hokeje se člověk pořád hýbe a pohybuje. Jako "univerzál" budu hrát tam, kde to bude třeba a pokud to bude nejvíc hořet, půjdu i do té brány," prozradil Šturc.

Do brány se za kantory postavil  všestranný sportovec náměstek primátora Andrzej Bizoń.

"Kdysi na fakultě jsme hokej měli, vždycky mě to lákalo jít jít do branky, tak uvidíme, bohužel, léta přibývají je to 30 let, je to šílené. Ta výzbroj sama o sobě něco váží a člověk se jen u toho navlékání potí a vidím, že ten gólman to nemá jednoduché, ten obzor, který vidí, není ideální, obdivuji gólmany, klobou dolů," řekl náměstek.

Většinou při těchto hokejových utkáních stálo štěstí na straně kantorů.  Ti byli připraveni zvítězit i letos, pro případnou prohru ale měli už dopředu připravený důvod, proč to tentokrát nevyšlo..

"Bilance historická je jednoznačně na straně kantorů, v historii naši žáci vyhráli asi 2x. Ale tím, že stárneme, tak ty jejich šance rok od roku stoupají," vysvětlil Kučera.

"Ti mladí nestárnou, pořád proti nám hrají devatenáctiletí kluci a my, bohužel, lehce stárneme," dodal kantor školy Alan Pieczonka.

39. ročník této ledové tradice je už minulostí, kantoři maturantům i přes své stáří nepodlehli, ale také se z výhry neradovali, utkání skončilo remízou 9:9.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
04. února 2020, 16:00

MS kraj pomůže rodinám s autistickými dětmi

V Moravskoslezském kraji začne fungovat tzv. homesharing. Jde o nový typ péče o děti s poruchami autistického spektra. Funguje jednoduše. Vyškolený dobrovolník se bude o dítě na dohodnutou část dne starat mimo jeho domov.

Moravskoslezský kraj finančně podpoří nový typ péče o lidi s poruchami autistického spektra. Takzvaný homesharing má umožnit rodinám dětí s autismem a těžkým mentálním postižením načerpat síly. Dočasně za ně totiž péči převezme školený dobrovolník. Tento typ péče je v naší zemi novinkou. "Jedná se o pomoc rodinám s autismem. Víme všichni, že se tito lidé starají 24 hodin o své blízké a je to fyzicky i psychicky únavné. My jsme se rozhodli pro tento projekt, protože má těmto rodinám dobrovolnicky odlehčit," vysvětluje náměstek hejtmana MS kraje Jiří Navrátil. 

Kraj na projektu spolupracuje s neziskovou organizací MIKASA, která se zaměřuje právě na pomoc lidem s těžkými formami autismu a mentálního postižení. Podle odhadů by mohlo v našem regionu využít homesharingu až 2 tisíce rodin. "Finanční prostředky z MS kraje budou sloužit k nastavení toho procesu homesharingu. Budou vytvořeny vzdělávací aktivity pro hostitele, protože ti musejí projít nějakým odborným vzděláváním s ohledem na cílovou skupinu," vysvětluje ředitel neziskové organizace MIKASA Michal Panáček.

Do projektu je v současné době zapojeno asi 15 dobrovolníků, ale vedení kraje by rádo jejich počet zvýšilo. Nyní je čeká školení a v průběhu března či dubna by se měl homesharing rozjet naplno po celém regionu. 

---

Zloději kradou z aut katalyzátory

Jen několik minut stačí zručnému zloději k tomu, aby z výfukového potrubí pod automobilem odmontoval katalyzátor. Několik zlodějů už policie dopadla a čeká je trest.

Pouhých pět minut a žádný hluk. Tak vypadá krádež katalyzátoru z výfukového potrubí automobilu na parkovišti. Policisté už několik zlodějů dopadli a zjistili, že katalyzátory kradli v kteroukoli denní dobu. 

“Osmadvacetiletý muž se měl v době od listopadu loňského roku dopustit sedmi krádeží katalyzátorů ze zaparkovaných vozidel, které následně rozprodal. V jednom případě se měl pokusit o krádež kol ze zaparkovaného vozidla, byl však vyrušen majitelem a z místa utekl. Trestnou činnost měl páchat nejen na Karvinsku, ale také na Opavsku, nebo v Ostravě. Celkem měl způsobit škodu za více jak padesát tisíc korun. Muž je podezřelý ze spáchání přečinu krádež, za což mu může být uložen až pětiletý trest odnětí svobody,” řekla policejní mluvčí Karolína Bělunková.

Zatímco majitel automobilu musí v servise za opravu zaplatit i desítky tisíc korun, zloděj za získané barevné kovy z vykuchaného katalyzátoru dostane ve sběrně pár stovek. 

“Pro zručného člověka je krádež katalyzátoru otázka 5 minut a samotná krádež nezpůsobuje žádný hluk. Sami máme zkušenost, kdy přijel klient, kterému zloději z auta ukradli katalyzátor. Měnili jsme mu ho za nový. Pohybuje se to od 6 třeba až do 40 tisíc korun,” popsal havířovský automechanik Marek Górecki. 

Naše hlídky dostaly informaci z dispečinku, kdy nás požádala Policie ČR o spolupráci v pátrání po konkrétním vozidle. Toto vozidlo včetně osádky jedna hlídka na Šumbarku našla, osádku zadržela a předala Policii ČR,” dodal ředitel MP Havířov Bohuslav Muras.

---

Města začínají doplácet za vytříděný papír

Třiďte odpad a šetřete životní prostředí. Města ale stále více upozorňuji na to, že na trhu chybí zpracovatelské firmy. Situace došla už tak daleko, že za některé vytříděné suroviny musí radnice odběratelům platit.

Lidé si stále více zvykají na třídění odpadu. Najít na trhu ale odbyt pro některé druhotné suroviny, je stále těžší. Po plastech nyní začíná být problém také s papírem. 

“V současné době situace na trhu s druhotnými surovinami v podobě papíru není lehká. Velmi se zhoršila k minulému období. Situace je taková, že kvalitně vytříděný papír jsou ještě pozitivní ceny, ten se vykupuje. Pokud jde o horší kvalitu papíru, jako je lepenka, znečištěný papír a podobně, tak za ty jsou už negativní ceny za odběr. Buď od nás vezme odběratel papír za přijatelnou cenu, nebo skončí jako palivo v cementárně,” řekl ředitel společnosti CEVYKO Václav Zyder.

Stejnou situaci jako v Havířově zaznamenávají například také v Karviné. 

“Je pravda, že tři, čtyři roky zpátky jsme za tato komodity dostávali zaplaceno od odběratelů. Dneska musím říct, že v loňském roce se situace úplně obrátila a my musíme ještě zaplatit, že tříděný odpad předáváme dál dalším zpracovatelům. A obávám se, že situace nebude lehká ani v následujících letech,” vysvětlil ředitel Technických služeb Karviná Zbyněk Gajdacz.

Třídit papír se ale stále vyplatí. Protože kdyby města měla tento odpad odvážet na skládku, zaplatí mnohonásobně více.

Ještě do nedávna byla velkým odběratelem Čína. Ta už ale má dost svých druhotných surovin. Problém začíná mít celá Evropa. Města spoléhají na nový zákon o odpadech, od kterého očekávají i podporu recyklačních a hlavně zpracovatelských subjektů druhotných surovin.

---

Radní odvolali z funkce ředitele ZŠ Otické v Opavě

Opavští radní odvolali z funkce ředitele Základní školy na Otické ulici. Podle výsledků kontroly ve škole chyběl majetek za víc jak 100 000 korun a ředitel měl také špatně hospodařit s penězi. Jiří Kupčík s tím ale nesouhlasí a chce se bránit právní cestou.

Jiří Kupčík stál v čele Základní školy Otická od roku 2004 do konce uplynulého měsíce. Na základě výsledků kontroly, kterou provedl zřizovatel školy, opavský magistrát, byl ze své funkce odvolán.
"Pro vedení města i celou radu byla zjištěná pochybení tak závažná, že rada jednomyslně rozhodla o odvolání pana ředitele z funkce,“ řekl primátor Tomáš Navrátil (ANO).
Úředníci kontrolovali hospodaření a provoz školy od října loňského roku. A našli hned několik nesrovnalostí.
"Porušení právních předpisů při správě movitého a nemovitého majetku svěřeného organizací ze strany zřizovatele. Dále byly zjištěny nedostatky při správě veřejných financí," vyjmenovává Pavla Rucká, vedoucí odd. kontroly opavského magistrátu.
Kontroloři totiž nedohledali majetek za víc jak 100 000 korun. Jedná se především o sportovní náčiní. A našli také chyby ve spravování peněz vybíraných od rodičů žáků školy. Nebo dluhy za pronájem tělocvičny. Na některá pochybení upozorňovala i předchozí kontrola z roku 2016. . Ve zprávě jsou zmiňovány také některé nedostatky z dřívější zprávy České školní inspekce, které se týkaly třeba absence pozice zástupce ředitele nebo nesrovnalostí v učebním plánu. Odvolaný ředitel s tím ale nesouhlasí.
„Jediné, co k tomu chci říct je, že využiji právní možnosti, které mám. To je všechno,“ sdělil odvolaný ředitel Jiří Kupčík.
Za Kupčíkem stojí většina zaměstnanců školy. Vyjádřili to také v dopise primátorovi. Na listině ale chybí podpis bývalé zástupkyně ředitele pro 1. stupeň, která měla údajně zřizovateli základní školy, tedy opavskému magistrátu, adresovat stížnost na svého nadřízeného.

---

Ledová tradice Gymnázia Karviná trvá už 39 let

Kantoři karvinského gymnázia se potkali s maturanty této školy na ledě zimního stadionu a to v rámci 39. ročníku hokejového utkání. I přesto, že stárnoucí kantoři každým rokem čelí útokům devatenáctiletých soupeřů, daří se jim vyhrávat nebo alespoň remízovat.

Už po 39. se na ledě zimního stadionu potkali kantoři karvinského gymnázia s maturanty této školy, aby čtyřleté studium ještě před závěrečnými zkouškami obohatili o sportovní zážitek v podobě hokejového utkání.¨

"Musím pochválit naše letošní maturanty, kteří jsou na tom výborně, mají ve svém středu Kláru Serioszkovou, která je reprezentantkou ČR v ledním hokeji žen, účastní se v dubnu MS, takže to letos budeme mít velmi složité," řekl Miloš Kučera, ředitel Gymnázia Karviná, hráč týmu Kantoři.

" Já se budu snažit hrát určitě co nejlíp, bud i klukům dávat prostor, aby si to vyzkoušeli, jaké to je, ten zápas a snad se nám podaří vyhrát," dodala Klára Seroiszková, hráčka týmu Maturanti.

Čestné buly vhodila na led legenda československého hokeje Vladimír Vůjtek, připomeňme, že  působil například, v ruské KHL vedl i týmy Kazaně a Dynama Moskva.  Se slovenskou reprezentací získal v roce 2012 stříbrnou medaili na mistrovství světa ve Finsku. Vedl 4 roky reprezentaci Slovenska a v letech 2015-2016 vedl i českou hokejovou reprezentaci.   

"Já na Karvinou rád vzpomínám, začínal jsem tady a ukončil hráčskou kariéru, jeden rok jsem tady hrál po té lize a pak jsem se hned stal trenérem prvního mužstva, což mi hodně pomohlo do budoucí kariéry, ten stadion mi přirostl k srdci," zavzpomínal.

Ocenil, že to na ledě žije i jinak než profesionálními hokejovými zápasy.

"To jsou jiné zápasy, než ty profesionální, je pěkné, že taková utkání jsou a že to umí někdo uspořádat a připravit," dodal Vůjtek.

Přestože tým maturantů byl složený z několika zkušených hokejistů,  tým kantorů v ničem nezaostával.

" Jsme angažovali Honzu Šturce, což je bratr extraligového hokejisty Romana Šturce, který maturoval u nás v roce 2005 a který nám určitě také pomůže, takže tu kůži nedáme zadarmo, jak se říká," usmál se ředitel školy.

"Já jsem hrával od malička a končil jsem v době, kdy se rozhodovalo kam půjdu na vysokou školu, takže jsem tomu hokeji věnoval relativně dlouho, pak jsem i trénoval, takže kolem toho hokeje se člověk pořád hýbe a pohybuje. Jako "univerzál" budu hrát tam, kde to bude třeba a pokud to bude nejvíc hořet, půjdu i do té brány," prozradil Šturc.

Do brány se za kantory postavil  všestranný sportovec náměstek primátora Andrzej Bizoń.

"Kdysi na fakultě jsme hokej měli, vždycky mě to lákalo jít jít do branky, tak uvidíme, bohužel, léta přibývají je to 30 let, je to šílené. Ta výzbroj sama o sobě něco váží a člověk se jen u toho navlékání potí a vidím, že ten gólman to nemá jednoduché, ten obzor, který vidí, není ideální, obdivuji gólmany, klobou dolů," řekl náměstek.

Většinou při těchto hokejových utkáních stálo štěstí na straně kantorů.  Ti byli připraveni zvítězit i letos, pro případnou prohru ale měli už dopředu připravený důvod, proč to tentokrát nevyšlo..

"Bilance historická je jednoznačně na straně kantorů, v historii naši žáci vyhráli asi 2x. Ale tím, že stárneme, tak ty jejich šance rok od roku stoupají," vysvětlil Kučera.

"Ti mladí nestárnou, pořád proti nám hrají devatenáctiletí kluci a my, bohužel, lehce stárneme," dodal kantor školy Alan Pieczonka.

39. ročník této ledové tradice je už minulostí, kantoři maturantům i přes své stáří nepodlehli, ale také se z výhry neradovali, utkání skončilo remízou 9:9.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-04-02-2020-16-00