Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Bohumínská ulice hraje v dalším rozvoji Ostravy významnou roli
  • Senioři pozor na předváděcí akce u vás doma
  • Senioři získali absolventské certifikáty akademie
  • Kostel sv. Ducha se dočká píšťalových varhan
  • Vánoční novinky a rozsvícení stromu v Bruntále

Bohumínská ulice hraje v dalším rozvoji Ostravy významnou roli

Ulice Bohumínská, Frýdecká bude mít v budoucnu významnou roli v dalším rozvoji Ostravy. Mezi investory je o pozemky velký zájem a proto byl vypracován urbanistický návrh s cílem změnit ulici v městský bulvár a odstranit bariéry mezi slezskou a moravskou částí.

Slezská Ostrava je jednou z nejžádanějších lokalit mezi investory i developery, kteří chtějí například stavět nové byty. Navíc okolí Ostravice je velmi atraktivní veřejný prostor, který je ale nevhodně přehrazen ulicí Bohumínskou, Frýdeckou. Jak co nejlépe tuto bariéru odstranit má napovědět nová urbanistická studie.

Richard Vereš, starosta Slezské Ostravy: "Primárně by mělo dojít k rozšíření Místecké u bývalého stadionu Kotase, tam bude svedena transitní doprava a tím se provoz na Bohumínské sníží."  

Hlavní záměr je humanizace celé oblasti a poté co ubyde transitní doprava, by se lokalita měla významně zklidnit a to například i snížením rychlosti nebo přidáním semaforů a přechodů pro chodce.

Zuzana Paclová, architektka a urbanistka, městský ateliér MAPPA: "Druhým aspektem, který je v návrhu, je kontinuální vedení cyklistů. Dnes cyklisté mohou jet kolem řeky, ale pokud se chtějí dostat na Slezskou, je to problém. Dále budou doplněny chodníky." 

Zajímavé je, že právě tak kdysi okolí Ostravice vypadalo, ale s výstavbou Bohumínské byla bohužel zbourána spousta domů. 

Richard Vereš, starosta Slezské Ostravy: Dneska se bavíme tady na Zámostí hlavně o prolukách, protože kdysi tady stála kompaktní městská zástavba kolem městských ulic, takže vracíme té lokalitě její původní ráz a propojujeme nové centrum Slezské Ostravy s centrem Moravské Ostravy." 

Zatímco s některými úpravami leze začít už velmi brzy a pracuje se na nich, jiné budou budovány postupně až do roku 2040. 

---

Senioři pozor na předváděcí akce u vás doma

Manžele z Havířova telefonicky oslovili prodejci matrací. Senioři přiznali, že je bolí záda. Firma k nim přijela domů a rázem byli chudší o 25 tisíc korun. Za dárek chtěl obchodní zástupce i telefonní čísla na další seniory.

Předvedeme vám u vás doma naše produkty pro dobrý spánek, nemusíte nic kupovat a ještě vám dáme dárek. Tak s touto větou oslovuje firma telefonicky vyloženě seniory. Obchodního zástupce si pustili domů i manželé Tomanovi z Havířova. Oba mají zdravotní problémy.

Janina Tomanová, seniorka: "My jsme pro ně byli úplně ti nejlepší zákazníci. Já jsem si sedla a jak bych cítila trošku úlevu. Já nevím, prostě to vsugerují těm lidem. Potom on nám ukázal ceník, kolik to stojí. Že matrace stojí 20 500 korun, ta podložka také 20 500 korun. To se nám zdálo, jako že dost.”

Prodejce začal nabízet slevy, až senioři souhlasili a zboží si za 25 tisíc korun koupili. Po krátkém čase ale zjistili, že matrace je po pár týdnech proleželá. Nyní žádají peníze zpět.

Michaela Calábková, dcera: "Když mi maminka řekla, že ji volali z nějaké firmy, že dostane zdarma nějakou deku, že přijdou domů jí předvést nějaké výrobky, tak jsem ji řekla, ať hlavně nic nekupují. Co mě nejvíce udivilo, že když odcházeli, tak chtěli deset telefonních čísel a k tomu chtěli i věk těch lidí a za to jim nabídli nějaký léčivý gel, ještě zdarma za ta telefonní čísla.”

Je tedy zřejmé, že prodejci takto budou nabízet své produkty dalším seniorům.

Udělala byste to někdy znova?

Janina Tomanová, seniorka: “Ne, už nikdy. A chtěla bych varovat ostatní."

---

Při nočním požáru vybydleného domu na v Damašku, části obce Třemešná na Bruntálsku, zemřel muž. Tělo bez známek života objevili hasiči během zásahu. Příčina vzniku požáru a další okolnosti jsou v šetření.

V lese mezi obcemi Sedliště a Řepiště na Frýdecko-Místecku někdo opakovaně na silnici rozhazuje hřebíky. Policisté, kteří dokumentují několik podobných případů, po pachateli pátrají. Rozházené hřebíky v jednom případě poškodily u projíždějícího vozidla obě zadní pneumatiky. Podrobnosti na portál polar.cz

---

Senioři získali absolventské certifikáty akademie

Ostravští strážníci v září spustili vzdělávací program SeniorOVA akademie. Zaměřuje se na starší lidi, kteří se mohou stát snadným cílem zlodějů nebo podvodníků. Tříměsíční cyklus přednášek a exkurzí už mají za sebou, zakončen byl slavnostním setkáním v Integrovaném bezpečnostním centru.

Nedílnou a velmi důležitou součástí MP Ostrava je prevence zaměřená na seniory. Jednou z aktivit je vzdělávací program SeniorOVA, který je zaměřen na prevenci kriminality. Senioři jsou totiž častým terčem trestných činů. Cyklus 13 přednášek a exkurzí je konce.

Petr Zukal, zástupce ředitele pro výkon služby MP Ostrava: "Akademie má přinést smysluplné využití volného času seniorů a má pro ně přínos v preventivní oblasti a vzdělávání."

Jan Dohnal, primátor Ostravy: "Preventivní programy pro seniory jsou asi ty nejdůležitější, protože je to nejzranitelnější skupina obyvatel a víme, že ty hrozby od šmejdů až po kyberprostor jsou veliké." 

Certifikát o absolvování akademie získalo celkem 28 seniorů. Na tvorbě programu se mohli i sami podílet podle toho, co je aktuálně trápí.

Marek Vajda, preventista MP Ostrava: "Senioři mohou sami přijít s tím, jaká témata by je zajímala a pokud to bude korespondovat s prací městské policie, tak se domluvíme." 

účastníci akademie: "Všechno se mi líbilo, ráda jsem to poslouchala." 

"Nejvíce se mi líbila asertivita a jak nám policie přesně ukázala, čeho bychom se měli vyvarovat." 

Kromě poučných přednášek například o nástrahách kyberprostoru nejvíce účastníky zaujaly exkurze u jízdního oddílu strážníků nebo návštěva integrovaného výjezdového centra.  

 

---

Kostel sv. Ducha se dočká píšťalových varhan

Kostel sv. Ducha v Ostravě-Zábřehu bude mít své píšťalové varhany. Sbírka na ně začala na podzim roku 2020 a díky štědrosti lidí, Ministerstva kultury a ostravského magistrátu, se v současné době skládají.

Kostel sv. Ducha v Ostravě-Zábřehu byl vysvěcen v roce 2007 a dosud se v něm při bohoslužbách hraje na elektronické varhany. To se ale změní. Už brzy je nahradí hudební nástroj důstojný pro tento chrámový prostor. Na píšťalové varhany, které vydrží staletí a na které přispěli i lidé, kteří sami nemají nazbyt, se vyráběly v Německu.

Vítězslav Řehulka, farář římskokatolické církve, kostel sv. Ducha: "Ten kostel nebyl postaven z peněz, ale z obětí a důvěry lidí, a mám pocit, že v tom duchu se staví i ty varhany. Vidím tu důvěru lidí, že chtějí podpořit něco pěkného, něco krásného." 

Marie Luxová, varhanice, kostel sv. Ducha: "Těšíme se na to moc, protože už několik let je to naše tajné přání s mým kolegou varhaníkem."

Varhany budou mít 1456 píšťal od těch nejmenších, které mají jen pár milimetrů až po tu největší, která má více než 5 metrů a budou mít 30 rejstříků.

Jiří Krátký, diecézní organolog: "Výběr rejstříků a to, jakým zvukovým způsobem ty varhany budou vypadat, tak odkazují na francouzské romantické varhanářství, což je koncept, který tady na Moravě se zatím nepodařilo realizovat."

Montáž by měla trvat do poloviny prosince. V lednu se pak začne s náročnou intonací píšťal a s laděním, což potrvá zhruba do konce února.

---

Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola zdravotnická v Ostravě prošla rozsáhlou rekonstrukcí. Kraj, jako zřizovatel, investoval zhruba 60 milionů korun do zateplení stěn, podlahy půdy a stropu suterénu. Škola má také nová okna a vyměněnou střechu. Kraj získal na tuto rekonstrukci od státu dotaci 11 milionů korun.

---

Vánoční novinky a rozsvícení stromu v Bruntále

Letošním bruntálským vánočním stromem v Bruntále je jedle, která hlasováním veřejnosti dostala jméno Hradčánek, podle lokality města, ze které pochází. Náměstí bylo vánočně vyzdobeno a na zahájení Adventu v 17 hodin byl strom slavnostně rozsvícen spolu s letošními vánočními novinkami.

Stejně jako v loňském roce jsou s rozsvícením stromu spojeny také soutěže pro všechny.

Martin Henč (ANO), starosta Bruntálu: „Já bych chtěl touto cestou za město Bruntál, za Technické služby vyhlásit ještě jednu soutěž a to je, stejně jako v loňském roce tip, jakou výšku má vánoční strom na našem bruntálském náměstí.“

Současně se strome byly rozsvíceny také letošní vánoční novinky, světelná brána u vstupu na náměstí a nadživotní anděl u kina Centrum. Na náměstí nechyběl ani originální Betlém, Ježíškova pošta, vánoční zvonička, jarmark, to vše doplnilo vedení města přáními k Adventu a Vánocům.

Martin Henč (ANO), starosta Bruntálu: „Klidný adventní čas, klidné rozjímání, hezké vánoční svátky a do nového roku jen a jen to nejlepší a k tomu obrovský kus zdraví.“

Petr Rys (STAN), místostarosta Bruntálu: „Věřím a předpokládám, že celý příští adventní čas bude pro naše bruntálské občany příjemný, budou se cítit skvěle a budou si užívat zejména čas, strávený s přáteli a se svými rodinami.“

Radek Zatloukal (PRO ZMĚNU), místostarosta Bruntálu: „Samozřejmě bych chtě bruntálským občanům popřát pevné zdraví. A mým kolegům taky.“

Největší novinka letošních Vánoc – kluziště na náměstí, se již připravuje a má být otevřeno 15. prosince

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
05. prosince 2023, 17:00

Bohumínská ulice hraje v dalším rozvoji Ostravy významnou roli

Ulice Bohumínská, Frýdecká bude mít v budoucnu významnou roli v dalším rozvoji Ostravy. Mezi investory je o pozemky velký zájem a proto byl vypracován urbanistický návrh s cílem změnit ulici v městský bulvár a odstranit bariéry mezi slezskou a moravskou částí.

Slezská Ostrava je jednou z nejžádanějších lokalit mezi investory i developery, kteří chtějí například stavět nové byty. Navíc okolí Ostravice je velmi atraktivní veřejný prostor, který je ale nevhodně přehrazen ulicí Bohumínskou, Frýdeckou. Jak co nejlépe tuto bariéru odstranit má napovědět nová urbanistická studie.

Richard Vereš, starosta Slezské Ostravy: "Primárně by mělo dojít k rozšíření Místecké u bývalého stadionu Kotase, tam bude svedena transitní doprava a tím se provoz na Bohumínské sníží."  

Hlavní záměr je humanizace celé oblasti a poté co ubyde transitní doprava, by se lokalita měla významně zklidnit a to například i snížením rychlosti nebo přidáním semaforů a přechodů pro chodce.

Zuzana Paclová, architektka a urbanistka, městský ateliér MAPPA: "Druhým aspektem, který je v návrhu, je kontinuální vedení cyklistů. Dnes cyklisté mohou jet kolem řeky, ale pokud se chtějí dostat na Slezskou, je to problém. Dále budou doplněny chodníky." 

Zajímavé je, že právě tak kdysi okolí Ostravice vypadalo, ale s výstavbou Bohumínské byla bohužel zbourána spousta domů. 

Richard Vereš, starosta Slezské Ostravy: Dneska se bavíme tady na Zámostí hlavně o prolukách, protože kdysi tady stála kompaktní městská zástavba kolem městských ulic, takže vracíme té lokalitě její původní ráz a propojujeme nové centrum Slezské Ostravy s centrem Moravské Ostravy." 

Zatímco s některými úpravami leze začít už velmi brzy a pracuje se na nich, jiné budou budovány postupně až do roku 2040. 

---

Senioři pozor na předváděcí akce u vás doma

Manžele z Havířova telefonicky oslovili prodejci matrací. Senioři přiznali, že je bolí záda. Firma k nim přijela domů a rázem byli chudší o 25 tisíc korun. Za dárek chtěl obchodní zástupce i telefonní čísla na další seniory.

Předvedeme vám u vás doma naše produkty pro dobrý spánek, nemusíte nic kupovat a ještě vám dáme dárek. Tak s touto větou oslovuje firma telefonicky vyloženě seniory. Obchodního zástupce si pustili domů i manželé Tomanovi z Havířova. Oba mají zdravotní problémy.

Janina Tomanová, seniorka: "My jsme pro ně byli úplně ti nejlepší zákazníci. Já jsem si sedla a jak bych cítila trošku úlevu. Já nevím, prostě to vsugerují těm lidem. Potom on nám ukázal ceník, kolik to stojí. Že matrace stojí 20 500 korun, ta podložka také 20 500 korun. To se nám zdálo, jako že dost.”

Prodejce začal nabízet slevy, až senioři souhlasili a zboží si za 25 tisíc korun koupili. Po krátkém čase ale zjistili, že matrace je po pár týdnech proleželá. Nyní žádají peníze zpět.

Michaela Calábková, dcera: "Když mi maminka řekla, že ji volali z nějaké firmy, že dostane zdarma nějakou deku, že přijdou domů jí předvést nějaké výrobky, tak jsem ji řekla, ať hlavně nic nekupují. Co mě nejvíce udivilo, že když odcházeli, tak chtěli deset telefonních čísel a k tomu chtěli i věk těch lidí a za to jim nabídli nějaký léčivý gel, ještě zdarma za ta telefonní čísla.”

Je tedy zřejmé, že prodejci takto budou nabízet své produkty dalším seniorům.

Udělala byste to někdy znova?

Janina Tomanová, seniorka: “Ne, už nikdy. A chtěla bych varovat ostatní."

---

Při nočním požáru vybydleného domu na v Damašku, části obce Třemešná na Bruntálsku, zemřel muž. Tělo bez známek života objevili hasiči během zásahu. Příčina vzniku požáru a další okolnosti jsou v šetření.

V lese mezi obcemi Sedliště a Řepiště na Frýdecko-Místecku někdo opakovaně na silnici rozhazuje hřebíky. Policisté, kteří dokumentují několik podobných případů, po pachateli pátrají. Rozházené hřebíky v jednom případě poškodily u projíždějícího vozidla obě zadní pneumatiky. Podrobnosti na portál polar.cz

---

Senioři získali absolventské certifikáty akademie

Ostravští strážníci v září spustili vzdělávací program SeniorOVA akademie. Zaměřuje se na starší lidi, kteří se mohou stát snadným cílem zlodějů nebo podvodníků. Tříměsíční cyklus přednášek a exkurzí už mají za sebou, zakončen byl slavnostním setkáním v Integrovaném bezpečnostním centru.

Nedílnou a velmi důležitou součástí MP Ostrava je prevence zaměřená na seniory. Jednou z aktivit je vzdělávací program SeniorOVA, který je zaměřen na prevenci kriminality. Senioři jsou totiž častým terčem trestných činů. Cyklus 13 přednášek a exkurzí je konce.

Petr Zukal, zástupce ředitele pro výkon služby MP Ostrava: "Akademie má přinést smysluplné využití volného času seniorů a má pro ně přínos v preventivní oblasti a vzdělávání."

Jan Dohnal, primátor Ostravy: "Preventivní programy pro seniory jsou asi ty nejdůležitější, protože je to nejzranitelnější skupina obyvatel a víme, že ty hrozby od šmejdů až po kyberprostor jsou veliké." 

Certifikát o absolvování akademie získalo celkem 28 seniorů. Na tvorbě programu se mohli i sami podílet podle toho, co je aktuálně trápí.

Marek Vajda, preventista MP Ostrava: "Senioři mohou sami přijít s tím, jaká témata by je zajímala a pokud to bude korespondovat s prací městské policie, tak se domluvíme." 

účastníci akademie: "Všechno se mi líbilo, ráda jsem to poslouchala." 

"Nejvíce se mi líbila asertivita a jak nám policie přesně ukázala, čeho bychom se měli vyvarovat." 

Kromě poučných přednášek například o nástrahách kyberprostoru nejvíce účastníky zaujaly exkurze u jízdního oddílu strážníků nebo návštěva integrovaného výjezdového centra.  

 

---

Kostel sv. Ducha se dočká píšťalových varhan

Kostel sv. Ducha v Ostravě-Zábřehu bude mít své píšťalové varhany. Sbírka na ně začala na podzim roku 2020 a díky štědrosti lidí, Ministerstva kultury a ostravského magistrátu, se v současné době skládají.

Kostel sv. Ducha v Ostravě-Zábřehu byl vysvěcen v roce 2007 a dosud se v něm při bohoslužbách hraje na elektronické varhany. To se ale změní. Už brzy je nahradí hudební nástroj důstojný pro tento chrámový prostor. Na píšťalové varhany, které vydrží staletí a na které přispěli i lidé, kteří sami nemají nazbyt, se vyráběly v Německu.

Vítězslav Řehulka, farář římskokatolické církve, kostel sv. Ducha: "Ten kostel nebyl postaven z peněz, ale z obětí a důvěry lidí, a mám pocit, že v tom duchu se staví i ty varhany. Vidím tu důvěru lidí, že chtějí podpořit něco pěkného, něco krásného." 

Marie Luxová, varhanice, kostel sv. Ducha: "Těšíme se na to moc, protože už několik let je to naše tajné přání s mým kolegou varhaníkem."

Varhany budou mít 1456 píšťal od těch nejmenších, které mají jen pár milimetrů až po tu největší, která má více než 5 metrů a budou mít 30 rejstříků.

Jiří Krátký, diecézní organolog: "Výběr rejstříků a to, jakým zvukovým způsobem ty varhany budou vypadat, tak odkazují na francouzské romantické varhanářství, což je koncept, který tady na Moravě se zatím nepodařilo realizovat."

Montáž by měla trvat do poloviny prosince. V lednu se pak začne s náročnou intonací píšťal a s laděním, což potrvá zhruba do konce února.

---

Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola zdravotnická v Ostravě prošla rozsáhlou rekonstrukcí. Kraj, jako zřizovatel, investoval zhruba 60 milionů korun do zateplení stěn, podlahy půdy a stropu suterénu. Škola má také nová okna a vyměněnou střechu. Kraj získal na tuto rekonstrukci od státu dotaci 11 milionů korun.

---

Vánoční novinky a rozsvícení stromu v Bruntále

Letošním bruntálským vánočním stromem v Bruntále je jedle, která hlasováním veřejnosti dostala jméno Hradčánek, podle lokality města, ze které pochází. Náměstí bylo vánočně vyzdobeno a na zahájení Adventu v 17 hodin byl strom slavnostně rozsvícen spolu s letošními vánočními novinkami.

Stejně jako v loňském roce jsou s rozsvícením stromu spojeny také soutěže pro všechny.

Martin Henč (ANO), starosta Bruntálu: „Já bych chtěl touto cestou za město Bruntál, za Technické služby vyhlásit ještě jednu soutěž a to je, stejně jako v loňském roce tip, jakou výšku má vánoční strom na našem bruntálském náměstí.“

Současně se strome byly rozsvíceny také letošní vánoční novinky, světelná brána u vstupu na náměstí a nadživotní anděl u kina Centrum. Na náměstí nechyběl ani originální Betlém, Ježíškova pošta, vánoční zvonička, jarmark, to vše doplnilo vedení města přáními k Adventu a Vánocům.

Martin Henč (ANO), starosta Bruntálu: „Klidný adventní čas, klidné rozjímání, hezké vánoční svátky a do nového roku jen a jen to nejlepší a k tomu obrovský kus zdraví.“

Petr Rys (STAN), místostarosta Bruntálu: „Věřím a předpokládám, že celý příští adventní čas bude pro naše bruntálské občany příjemný, budou se cítit skvěle a budou si užívat zejména čas, strávený s přáteli a se svými rodinami.“

Radek Zatloukal (PRO ZMĚNU), místostarosta Bruntálu: „Samozřejmě bych chtě bruntálským občanům popřát pevné zdraví. A mým kolegům taky.“

Největší novinka letošních Vánoc – kluziště na náměstí, se již připravuje a má být otevřeno 15. prosince

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-05-12-2023-17-00