Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • MSK počítá i s krizovou situací zastavení dodávek plynu
  • Benefiční koncert pro Ukrajinu
  • Strážníci mají Ostravu rozdělenu do svých okrsků
  • V KHN nově provádí nanoskopii kloubů
  • Zimní lyžařská olympiáda škol okresu Bruntál

MSK počítá i s krizovou situací zastavení dodávek plynu

Zemní plyn může být extrémně drahý a v krajním případě se jeho dodávky z Ruska mohou zcela zastavit. Moravskoslezský kraj se připravuje na důsledky energetické krize. Jednou z možností je prodloužení těžby černého uhlí na Karvinsku.

Z uhlí na plyn přecházejí domácnosti, teplárny i hutě. Situace se však může obrátit a dvě poslední činné šachty nemusí na konci roku těžbu uhlí zastavit.

Jakub Unucka (ODS), náměstek hejtmana MSK: “V našem kraji jsou teplárny a fabriky na tom černém uhlí závislé. Když OKD řeklo před dvěma roky, že bude končit, tak všichni našli alternativní dodavatele a nasmlouvali si uhlí v Polsku. Až potud je to v pořádku. Jenomže Poláci samotní dovážejí 20 milionů tun uhlí z Ruska. Pokud by došlo k zastavení dodávek z Ruska, nebudu mít Poláci čím topit a zastaví export uhlí do České republiky a odskáčeme to my.”

Uhlí pod Karvinskem je dostatek, prodloužit těžbu však není jednoduché a levné.

Naďa Chattová, mluvčí OKD: “V tuto chvíli se OKD připravuje tak, aby byla připravená na další eventuální postup. Je však důležité říct, že jakákoliv změna plánu těžby je nesmírně náročná technicky, časově i finančně. V tuto chvíli na Dole ČSM těžíme naplno s plánem těžby 1,3 milionu tun, které chceme vytěží do konce tohoto roku.”

Jakub Unucka (ODS), náměstek hejtmana MSK: “Plyn je ještě větší průšvih, protože jestli 600 tisíc lidí v MSK je závislých na centrálním vytápění černým uhlím, tak ten zbytek kraje si doma topí plynem. Pokud by plyn nebyl, tak alternativa není. Co se týče těch velkých odběratelů, ať už to jsou hutě nebo teplárny, tak tam už je to složitější. Tam by v případě nějaké úplné krize asi museli znovu nastartovat uhelné kotle, které tam někde ještě zbyly.”

Jak se situace bude vyvíjet, ukáží nejbližší měsíce.

---

Benefiční koncert pro Ukrajinu

V Karviné se uskutečnil benefiční koncert pro Ukrajinu. Obsahoval nejen vystoupení několika regionálních skupin a kapel, ale i sbírku hraček nebo aukci děl karvinských umělců.

Výtěžek z dobrovolného vstupného, denní mzdy obsluhy a členů Iniciativy Dokořán, která spoluorganizovala speciálního benefiční koncert na pomoc lidem zasaženým konfliktem na Ukrajině a i další forma pomoci se odehrála na Lodičkách v sobotu odpoledne. K organizaci akcese připojily nejrůznější skupiny a kapely.

Lukáš Heczko, spoluorganizátor koncertu, předseda Iniciativy Dokořán: “Vystoupí kapela Nedivoč, Blaf, Allscapones, Permoník karvinský podpořil akci a celou akci otevřela ostravská kapela Fredy a Krasty. Na baru mámě kasičku, kde lidi mohou přispívat dobrovolným vstupným plus my dáváme veškerý zisk z baru, co se vydělá, tak dáváme taky na Ukrajinu."

Umělci zahráli bez nároku na honorář, stejně tak lidé, kteří to připravovali, jako zvukaři a technici. Kromě dobrovolného vstupného, se výtěžek skládal i z aukčního prodeje děl karvinských umělců, jako proutěných soch Bogdana Kornase nebo místních fotografů.

Marek Běhan, předseda Fotoklubu Karviná: "Doufám, že větší část se prodá, abychom mohli přispět. Dražíme fotky od Katky Majevské, Václava Legerského a mé."

Svým dílem přispěla i karvinská regionální knihovna.

Markéta Kukrechtová, ředitelka RKK: "Zajistili jsme od našich čtenářů knížky, které nám darovali do knihovny. Ty jsme sem přivezli a prodáváme je za malou finanční částku a veškerý výtěžek půjde na Ukrajinu."

Kromě toho probíhala i sbírka hraček pro ukrajinské děti.

---

Krátké zprávy, 7. 3. 2022, 1

MS Hasiči staví na výstavišti Černá louka centrum pro uprchlíky. Vzniká na místě zrušeného velkokapacitního očkovacího centra a začne fungovat v úterý ráno. Zároveň lidi prchající před válkou na Ukrajině hasiči ubytovávají a jejich potřeby zajišťují i na základě speciálně zřízené linky.

Petr Kůdela, mluvčí HZS MSK:”Už jsme takto rozvezli okolo 1500 uprchlíků. Organizujeme také jejich ubytování u lidí nebo v ubytovnách, které zřídily firmy, a to na základě telefonických žádostí uprchlíků.”

---

Strážníci mají Ostravu rozdělenu do svých okrsků

Možná nevíte, že Městská policie Ostrava má město rozděleno do okrsků a každý z nich má svého strážníka, který slouží výhradně tam. Díky tomu může mnohem efektivněji pomoci, kde je potřeba. Okrskáři znají perfektně nejen svěřenou lokalitu, ale často i tamní obyvatele.

Pokud žijete V Ostravě, jistě jste si už všimli, že na ulici v místě svého bydliště potkáváte stále stejné strážníky. Město je totiž rozděleno do jednotlivých okrsků, které obsluhují přidělení policisté a ti pak díky tomu perfektně svou lokalitu znají.

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: "Ostravu máme rozdělenu na 109 okrsků a naším cílem je, aby občané znali svého konkrétního okrskáře." 

Jeden z okrsků v městské části Jih má na starosti Lukáš Kostolný. Systém podle něj výborně funguje a má celou řadu výhod. 

Lukáš Kostolný, MP Ostrava: "Kontroluji si, jestli se mi v okrsku neobjevily nové vraky, kontroluji osoby bez přístřeší, máme vytipováno, kde se objevují injekční stříkačky." 

Okrskáři musejí také komunikovat s občany v dané lokalitě a díky jejich podnětům mohou řešit problémy včas.

obyvatel Dubiny: "Tihle policisté mají blíže k okolí a co se týče tady této oblasti Ostrava-Jih, tak jsou velice potřeba. Bez znalosti lidí a lokality by nemohli mít takovou efektivitu." 

Okrskáři ale musejí spolupracovat i s úředníky, kterým předávají podněty, jež nemohou vyřešit sami. Například jde o problémy v dopravě. 

Ostravané mohou se strážníky komunikovat i prostřednictvím internetu, kde na stránkách mpostrava.cz jednoduše podle ulice najdou svého okrskáře a napíší mu svůj podnět. 

---

V KHN nově provádí nanoskopii kloubů

Na pracovišti ortopedie Karvinské hornické nemocnice provádí nově nanoskopii kloubů. Jedná se o prohlédnutí kloubní dutiny tenkou optikou kamery v lokální anestezii. Nemocnice tímto krokem zareagovala na rostoucí poptávku pacientů v době rušení a přesouvání operací z důvodu epidemie covid-19.

Nanoskopie kloubů je mladá invazivní vyšetřovací metoda, která přináší pacientovi rychlejší diagnostiku a tím i dřívější nastavení léčby jeho zdravotního problému. V Karvinské hornické nemocnici ji zavedli v letošním roce.

Radek Pavličný, primář ortopedické ambulance KHN: "Touto diagnostickou metodou jsme schopni prohlédnout ten kloub bez nutnosti hospitalizace, pacient nemusí zůstat na lůžku, odchází ten den po zákroku domů."

Nanoskopii kloubů má za sebou i paní Zdeňka. Trápily jí dlouhodobé problémy s kolenem.

Zdeňka, pacientka: "Je to normální klasický zákrok, dá se to, je to v pořádku."

Pacient také nemusí na předoperačního vyšetření. Zákrok probíhá obdobně jako klasická artroskopie, jen s tím rozdílem, že se používá optika kamery cca 3krát menšího průměru.

Jan Blahut, ortoped: "Výhoda tohoto kalibru je, že méně traumatizuje měkké tkáně, tudíž se dá provádět v lokální anestezii, je navržen i od principu pumpy proplachování kolene, nepoužíváme tam vzduch jako v břišní chirurgii, je to vodní prostředí."

Tato metoda ale není vhodná pro každého. Ne každý pacient například dokáže tolerovat lokální anestezii.

---

Krátké zprávy, 7. 3. 2022, 2


Covid pozitivních lidí ubývá také v našem kraji. Za neděli přibylo 210 pacientů s nemocí Covid-19, před týdnem jich bylo 395. Situace je rapidně lepší ve všech částech regionu, nejvíce nemocných zůstává na Ostravsku a Karvinsku..

MS kraj předá ve středu nové sanitky pro Zdravotnickou záchrannou službu MSK. Dalších pět vozů předá Českému červenému kříži. Budou určené pro Ukrajinu.

---

Zimní lyžařská olympiáda škol okresu Bruntál

Krásné slunečné počasí přivítalo téměř dvě stovky závodníků Zimní lyžařské olympiády v areálu Ski Annaberg v Jeseníkách. Olympiáda byla pořádána ve všech žákovských kategoriích pro školy celého okresu Bruntál. Kromě lyžařů v obřím slalomu, závodili také snowboardisté a pedagogové škol.

Olympiády se zúčastnili závodníci z 10 škol okresu, soutěžili ve všech žákovských kategoriích, od předžáků až po starší žáky.

Josef Hetmánek, pořadatel: „Závodí v obřím slalomu a potom jsou snowboarďáci, kteří jedou také obří slalom. Teď právě dojíždějí pedagogové, kteří se taky, jejich časy započítávají do celkových výsledků."

Josef Novák, provozovatel areálu: „Školy si to celkem chválí, že je to celkem dobrá aktivit pro ty děti, zvlášť po tom covidu."

Linda Gangurová, Vrbno pod Pradědem: „Já jsem z Vrbna, a jo, bylo to dobré.“

Sofie Víchová a Magdaléna Hrbáčová, vítězky: „Dopadly jsme celkem dobře, ona je první a já druhá v naší kategorii."

Velmi zajímavý byl závod snowboardistů. Jejich počet rok od roku roste a ním i jejich dovednost mezi brankami.

Jakub Hladík, snowboardista, Bruntál: „Trať dneska byla fajnová, bylo to trošku mokré, rozmočené a bylo to už trochu takové vyježděné od lyžařů, ale dalo se to."

Kryštof Dvořák, snowboardista, Bruntál: „Trať byla v pohodě, ze začátku to docela jelo na konci to bylo takové, že už to moc nechtělo."

Třešničkou na dortu byl závěrečný závod, ve kterém si změřili síly i pedagogové jednotlivých škol.

Jakub Šimůnek, pedagog, závodník, Bruntál: „Máme tady snad nejvíc účastníků ze základní školy Jesenická 10, je nás tady přes 47."

Petr Novotný, ředitel závodu, ředitel ZŠ Amos: „Ve ski areálu pravidelně trénujeme už asi sedmým rokem, spolupráce je vynikající, je to tady jak pro začátečníky, mírně pokročilé, tak pro závodníky."

Bruntálská 1. ZŠ byla nakonec první mezi všemi školami, před reprezentanty z Vrbna pod Pradědem a Rýmařova. V hodnocení prvních stupňů škol pak zvítězila pořadatelská ZŠ Amos Bruntál.

---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry