Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Hygienici zmírnili v MS kraji některá opatření
  • Havířov se pustil do dalších sanací bytových domů
  • Hacker kradl profily cizích žen a pak se za ně vydával
  • Centrální obvod Ostravy spustil Zelený web
  • Rozcuchaný vrchol Lysé hory se má dočkat odborného učesání

Hygienici zmírnili v MS kraji některá opatření

Od pátečního poledne zmírnili hygienici v MS kraaji některá protiepidemická opatření. Týká se to hlavně provozu koupališť, kde byl zrušen limit počtu návštěvníků a změn se dočkali i sportovci, kteří mohou sundat roušky i uvnitř budov. Změny se dotkly i některých sociálních zařízení.

Epidemiologická situace v Moravskoslezském kraji umožnila hygienikům zmírnit některá z opatření, která byla zavedena před třemi týdny. Vzhledem k počasí, které má být v následujících dnech, lidé určitě přivítají, že na koupalištích byl zrušen limit 500 osob.

Aleš Kotrla, mluvčí KHS Ostrava: "V případě umělých koupališť byla stanovena jednotně kapacita všech umělých koupališť, která bude odrážet velikost daného umělého koupaliště a to tak, že se vypouští maximální počet osob 500, nicméně zůstává zachován limit v podobě deseti metrů čtverečních na osobu."

Provozovatel musí také zajistit osobu, která bude na pravidla dohlížet. Rozvolnění se dočkali sportovci. Nemusejí už nosit roušky.

Aleš Kotrla, mluvčí KHS Ostrava: "V případě venkovních hromadných akcí a v případě vnitřních prostor se nově stanoví výjimka z nošení roušek pro sportovce v rámci organizovaného tréninku nebo zápasu, soutěže a podobně."

Hygienici rovněž přesněji specifikovali sociální zařízení, kde není možné přijmout klienta bez negativního testu na covid-19. Chtějí tak vyjít vstříc krizovým centrům, kde lidé potřebují přenocovat jen krátkodobě. Povinnost mít negativní test je tak v zařízeních s dlouhodobým pobytem, jako jsou například domovy pro seniory, domovy pro osoby se zdravotním postižením, domovy se zvláštním režimem či chráněné bydlení.

---

Havířov se pustil do dalších sanací bytových domů

Několik desítek milionů korun investuje Havířov do dalších komplexních oprav panelových domů a to včetně výměn výtahů. Nájemníci sice říkají, že žijí v bojových podmínkách, ale za opravu jejich domu jsou rádi.

Nájemníci z věžového domu na ulici 1. Máje v Havířově na letošní léto jen tak nezapomenou. Dům prochází celkovou rekonstrukcí. Opravuje se střecha, zatepluje se fasáda, vyměňují se balkony. Pracuje se i v samotných bytech.

anketa: "Radost určitě mám, tady ten dům byl zanedbávaný poměrně dost dlouho. Ty podmínky jsou teď ale dost bojové."

Městská realitní agentura v rámci oprav vymění i výtah a upraví vstup pro imobilní nájemníky.

Ladislav Indrák, technický dozor stavby: "Před vstupem bude umístěná ocelová rampa. Vstup bude přizpůsoben průjezdné šířce pro imobilní občany a výtah bude lehce technicky pozměněn v tom smyslu, že bude konstruován jako průchozí. To znamená, že nástupní patro bude hned v přízemí za dveřmi a následně budou vystupovat naši nájemníci v každém patře.”

Výměna výtahu potrvá zhruba šest týdnů.

Simona Součková, mluvčí společnosti MRA: “Každý bude prostřednictvím vývěsky informován, kdy to přijde. My si to uvědomujeme, že to bude pro všechny nájemníky obzvlášť obtížné a především pro ty, kteří bydlí v horních patrech a protože víme, že zde bydlí i senioři, tak my jsme připraveni jim pomoci s těžkým nákupem nebo, když budou potřebovat doprovod k lékaři."

Rekonstrukce panelového domu bude stát zhruba 23 milionů korun. Sanaci čeká v těchto týdnech ještě jeden dům a to na Dlouhé třídě.

---

Hacker kradl profily cizích žen a pak se za ně vydával

Dalším úspěchem se mohou pochlubit ostravští policejní specialisté na kyberkriminalitu. Odhalili hackera, který kradl na internetu profily žen z celé země a pak se za ně vydával. Získané informace a fotografie pak zneužíval. Celkem se naboural do e-mailů a facebookových profilů 170 osob.

V roce 2017 se na policii obrátila žena z Karviné, že se jí někdo naboural do účtu a pak se za ní vydával. Začalo vyšetřování, které přerostlo hranice města, okresu i kraje. Na jeho konci je celkem 170 ukradených facebookových profilů a e-mailových schránek po celé zemi. Pachatelem útoků je 30letý muž z Českolipska. 

Soňa Štětínská, mluvčí PČR MS kraje: Získané informace, včetně fotografií soukromého charakteru, měl dále různě užívat. V některých případech například fotografie umístil na erotické stránky, jindy komunikoval pod „zcizenou identitou“, tedy z profilů poškozených, s jejich známými.

Muž nejenže využíval cizích účtů a profilů, ale také do nich znemožnil jejich původním majitelům vstup. Kriminalisté museli jednotlivé poškozené majitele najít a kontaktovat. Pomáhali jim v tom policisté po celé zemi. Nyní je případ na konci a hackerovi hrozí až 4 roky vězení. Odborníci v této souvislosti znovu zdůrazňují význam silného hesla.

Václav Korytář, IT specialista: "Silné heslo má ideálně 8 znaků. Měla by to být kombinace velkých a malých písmen, číslic a dobré je použít i speciální znaky, jako je například zavináč, hvězdička anebo lomítko." 

Další důležitou věcí je nezveřejňovat na internetu osobní údaje a nebo intimní fotografie. Vše se dá zneužít. 

---

Centrální obvod Ostravy spustil Zelený web

Zelený web. Stačí na něj kliknou a dozvíte se vše o zeleni v obvodu Moravská Ostrava a Přívoz. Jsou tu informace nejen o tom, kdy a kde se budou sekat trávníky a další provozní věci, ale také fotografie sadů a parků. Cílem radnice byla informovanost občanů i návštěvníků Ostravy.

Centrální obvod Ostravy spustil zbrusu nový web o zeleni. Jmenuje se Zelený web a lidé na něm najdou informace nejen o tom, co se aktuálně se zelení děje, ale i o sadech a parcích. Tedy místech, kam můžete vyrazit třeba na procházku.

Rostislav Řeha, místostarosta MOb Moravská Ostrava a Přívoz: “My jsme chtěli vypíchnout bokem veškeré informace o zeleni a o správě právě těch našich zelených ploch, stromů a tak dále a proto jsme připravili internetové stránky. Máme tam krásné fotografie. Máte tam link na portál Stromy pod kontrolou, ve kterém my jsme během loňského a letošního roku nechali pasportizovat veškeré stromy, které v obvodě městský obvod Moravská Ostrava a Ostrava město má.”

Na webu nechybí ani zelené projekty, například luční trávníky a ani informace o údržbě zeleně.

Martina Kittnerová, mistr provozovny veřejné zeleně: “V podstatě do té sekce údržby zeleně vkládáme informace týkající se ošetřování travnatých ploch. To znamená, že denně jsou tam informace pro občany, kde aktuálně kosíme, jak probíhá, jestli bylo hotovo a tak dále. Samozřejmě potom tam máme ještě část jakoby údržba trvalkových záhonů, růží. Tam samozřejmě taky jsou informace denně dávány ve smyslu, pokud ty práce tam probíhají, tak se tam dávají ty informace, že to probíhá v té a té lokalitě.”

Na webu brzy přibudou i informace o tom, kde se aktuálně sadí stromy a jak se ošetřují. A brzy se dozvíte i to, kde se aktuálně kácí nebo ořezávají, nebo kde se čistí pískoviště.

---

Rozcuchaný vrchol Lysé hory se má dočkat odborného učesání

Jednotný vzhled laviček či odpadkových košů. Upravené okolí horských chat a chodníky z jednoho druhu materiálu. Architekti posuzují, jak by měl v brzké budoucnosti vypadat vrchol nejvyšší hory Moravskoslezských Beskyd.

Královna Beskyd se změní. Lysou horu čeká ozdravná kúra. Jejím cílem, rozhodně není zvýšení počtu turistů ani ubytovací kapacity. Současná podoba vrcholu je však roztříštěná a nevzhledná. Ke slovu proto přišli architekti, kteří poukázali na největší estetické i funkční nešvary.

Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana MSK: “Na základě komunikace s vedením CHKO Beskydy, Lesů ČR a Klubem českých turistů jsme se rozhodli, že pomůžeme Lysé hoře vytvořit nějaký manuál, kdybychom měli zjistit, co je zapotřebí na tom vrcholku udělat tak, abychom chránili přírodu a na druhé straně, abychom tam netlačili velký počet turistů. Na základě této dohody jsme požádali architekty, kteří nám vytvořili pracovní variantu, jak by se vrchol Lysé hory mohl trošku upravit pouze z přírodního materiálu, z materiálu, který je na tom kopci jako takovém, a to z důvodu, že tam jsou časté úrazy zlomených nohou.”

anketa: "Ano, šli jsme dolů a uklouzla mi tady noha. Možná, že by bylo dobré, kdyby tam dali nějaké větší kameny, aby to neklouzalo."

O tom, že nejvyšší vrchol Moravskoslezských Beskyd je ikonickou horou, svědčí i to, že do diskuse o její budoucnosti se chtějí zapojit i obce v širším okolí.

Radim Bača, starosta Palkovic: “My samozřejmě vítáme aktivitu krajského úřadu a pana náměstka Krkošky na zvelebení Lysé hory. Myslíme si ale, že je to tak důležitá hora pro nás všechny, kteří na ni z okolí vidíme, že by si zasloužila architektonickou soutěž. My v Palkovicích se cítíme na to, že bychom chtěli být přizváni k nějakému kulatému stolu, protože u nás bydlí například Jiří Stejskalík, který se půlku svého života zasazoval o znovuobnovení Bezručovy chaty, bydlí tady Libor Uher, který už tři nebo čtyři roky má v šuplíku projekt na zkulturnění Lysé hory. Myslím si, že všichni vnímáme to, že by z Lysé hory neměla vzniknout polská tržnice, jako je tomu na některých jiných vrcholech v Beskydech. Chceme, aby Lysá hora byla přívětivá turistům, aby zůstala horou v pravém slova smyslu. Nechceme z ní udělat náměstí.

Počet turistů, kteří Lysou horu navštěvují, by se už neměl zvyšovat. Lidé totiž vrchol doslova sešlapávají.

Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana MSK: “My turisté, kteří na Lysou horu chodíme, tak ten kopec rozšiřujeme a tím nejvyšší bod padá dolů. Tomu chceme zabránit nějakým značením, prvkem, který by tam měl vzniknout. Není to proto, abychom na Lysou horu dostali více turistů. To v žádném případě. Naopak. Je to proto, aby se hora zachovala v takové podobě, v jaké je.

Změnit se však nemá jen samotná Lysá hora, ale také její okolí. Vybudovat se mají nová parkoviště a zázemí pro turisty. Jednotný vzhled vy mělo dostat značení

Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana MSK: “Není to jen o Lysé hoře. My se musíme zabývat komplexně i dopravou pod horou. Parkoviště tam jsou nezpevněná, neřízená. I to bylo součástí diskuse. Také se debatovalo tom, že marketing, který na Lysé hoře je, je divoký a je třeba ho upravit do podoby jednotného vizuálu značení. Na vrcholku je řada majitelů parcel a každý si to značí sám dle svého. Myslím si, že v dnešní době lze najít jednotný systém, aby se lidé, kteří vyjdou nahoru se snáze orientovali. V žádném případě nehovoříme o žádných stavbách, navyšování počtu lůžek. Nic takového. Opravdu se jedná jen o to, abychom drobně učesali vrch Lysé hory.”

K samotným úpravám nedojde zřejmě dříve, než v příštím roce.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
07. srpna 2020, 16:00

Hygienici zmírnili v MS kraji některá opatření

Od pátečního poledne zmírnili hygienici v MS kraaji některá protiepidemická opatření. Týká se to hlavně provozu koupališť, kde byl zrušen limit počtu návštěvníků a změn se dočkali i sportovci, kteří mohou sundat roušky i uvnitř budov. Změny se dotkly i některých sociálních zařízení.

Epidemiologická situace v Moravskoslezském kraji umožnila hygienikům zmírnit některá z opatření, která byla zavedena před třemi týdny. Vzhledem k počasí, které má být v následujících dnech, lidé určitě přivítají, že na koupalištích byl zrušen limit 500 osob.

Aleš Kotrla, mluvčí KHS Ostrava: "V případě umělých koupališť byla stanovena jednotně kapacita všech umělých koupališť, která bude odrážet velikost daného umělého koupaliště a to tak, že se vypouští maximální počet osob 500, nicméně zůstává zachován limit v podobě deseti metrů čtverečních na osobu."

Provozovatel musí také zajistit osobu, která bude na pravidla dohlížet. Rozvolnění se dočkali sportovci. Nemusejí už nosit roušky.

Aleš Kotrla, mluvčí KHS Ostrava: "V případě venkovních hromadných akcí a v případě vnitřních prostor se nově stanoví výjimka z nošení roušek pro sportovce v rámci organizovaného tréninku nebo zápasu, soutěže a podobně."

Hygienici rovněž přesněji specifikovali sociální zařízení, kde není možné přijmout klienta bez negativního testu na covid-19. Chtějí tak vyjít vstříc krizovým centrům, kde lidé potřebují přenocovat jen krátkodobě. Povinnost mít negativní test je tak v zařízeních s dlouhodobým pobytem, jako jsou například domovy pro seniory, domovy pro osoby se zdravotním postižením, domovy se zvláštním režimem či chráněné bydlení.

---

Havířov se pustil do dalších sanací bytových domů

Několik desítek milionů korun investuje Havířov do dalších komplexních oprav panelových domů a to včetně výměn výtahů. Nájemníci sice říkají, že žijí v bojových podmínkách, ale za opravu jejich domu jsou rádi.

Nájemníci z věžového domu na ulici 1. Máje v Havířově na letošní léto jen tak nezapomenou. Dům prochází celkovou rekonstrukcí. Opravuje se střecha, zatepluje se fasáda, vyměňují se balkony. Pracuje se i v samotných bytech.

anketa: "Radost určitě mám, tady ten dům byl zanedbávaný poměrně dost dlouho. Ty podmínky jsou teď ale dost bojové."

Městská realitní agentura v rámci oprav vymění i výtah a upraví vstup pro imobilní nájemníky.

Ladislav Indrák, technický dozor stavby: "Před vstupem bude umístěná ocelová rampa. Vstup bude přizpůsoben průjezdné šířce pro imobilní občany a výtah bude lehce technicky pozměněn v tom smyslu, že bude konstruován jako průchozí. To znamená, že nástupní patro bude hned v přízemí za dveřmi a následně budou vystupovat naši nájemníci v každém patře.”

Výměna výtahu potrvá zhruba šest týdnů.

Simona Součková, mluvčí společnosti MRA: “Každý bude prostřednictvím vývěsky informován, kdy to přijde. My si to uvědomujeme, že to bude pro všechny nájemníky obzvlášť obtížné a především pro ty, kteří bydlí v horních patrech a protože víme, že zde bydlí i senioři, tak my jsme připraveni jim pomoci s těžkým nákupem nebo, když budou potřebovat doprovod k lékaři."

Rekonstrukce panelového domu bude stát zhruba 23 milionů korun. Sanaci čeká v těchto týdnech ještě jeden dům a to na Dlouhé třídě.

---

Hacker kradl profily cizích žen a pak se za ně vydával

Dalším úspěchem se mohou pochlubit ostravští policejní specialisté na kyberkriminalitu. Odhalili hackera, který kradl na internetu profily žen z celé země a pak se za ně vydával. Získané informace a fotografie pak zneužíval. Celkem se naboural do e-mailů a facebookových profilů 170 osob.

V roce 2017 se na policii obrátila žena z Karviné, že se jí někdo naboural do účtu a pak se za ní vydával. Začalo vyšetřování, které přerostlo hranice města, okresu i kraje. Na jeho konci je celkem 170 ukradených facebookových profilů a e-mailových schránek po celé zemi. Pachatelem útoků je 30letý muž z Českolipska. 

Soňa Štětínská, mluvčí PČR MS kraje: Získané informace, včetně fotografií soukromého charakteru, měl dále různě užívat. V některých případech například fotografie umístil na erotické stránky, jindy komunikoval pod „zcizenou identitou“, tedy z profilů poškozených, s jejich známými.

Muž nejenže využíval cizích účtů a profilů, ale také do nich znemožnil jejich původním majitelům vstup. Kriminalisté museli jednotlivé poškozené majitele najít a kontaktovat. Pomáhali jim v tom policisté po celé zemi. Nyní je případ na konci a hackerovi hrozí až 4 roky vězení. Odborníci v této souvislosti znovu zdůrazňují význam silného hesla.

Václav Korytář, IT specialista: "Silné heslo má ideálně 8 znaků. Měla by to být kombinace velkých a malých písmen, číslic a dobré je použít i speciální znaky, jako je například zavináč, hvězdička anebo lomítko." 

Další důležitou věcí je nezveřejňovat na internetu osobní údaje a nebo intimní fotografie. Vše se dá zneužít. 

---

Centrální obvod Ostravy spustil Zelený web

Zelený web. Stačí na něj kliknou a dozvíte se vše o zeleni v obvodu Moravská Ostrava a Přívoz. Jsou tu informace nejen o tom, kdy a kde se budou sekat trávníky a další provozní věci, ale také fotografie sadů a parků. Cílem radnice byla informovanost občanů i návštěvníků Ostravy.

Centrální obvod Ostravy spustil zbrusu nový web o zeleni. Jmenuje se Zelený web a lidé na něm najdou informace nejen o tom, co se aktuálně se zelení děje, ale i o sadech a parcích. Tedy místech, kam můžete vyrazit třeba na procházku.

Rostislav Řeha, místostarosta MOb Moravská Ostrava a Přívoz: “My jsme chtěli vypíchnout bokem veškeré informace o zeleni a o správě právě těch našich zelených ploch, stromů a tak dále a proto jsme připravili internetové stránky. Máme tam krásné fotografie. Máte tam link na portál Stromy pod kontrolou, ve kterém my jsme během loňského a letošního roku nechali pasportizovat veškeré stromy, které v obvodě městský obvod Moravská Ostrava a Ostrava město má.”

Na webu nechybí ani zelené projekty, například luční trávníky a ani informace o údržbě zeleně.

Martina Kittnerová, mistr provozovny veřejné zeleně: “V podstatě do té sekce údržby zeleně vkládáme informace týkající se ošetřování travnatých ploch. To znamená, že denně jsou tam informace pro občany, kde aktuálně kosíme, jak probíhá, jestli bylo hotovo a tak dále. Samozřejmě potom tam máme ještě část jakoby údržba trvalkových záhonů, růží. Tam samozřejmě taky jsou informace denně dávány ve smyslu, pokud ty práce tam probíhají, tak se tam dávají ty informace, že to probíhá v té a té lokalitě.”

Na webu brzy přibudou i informace o tom, kde se aktuálně sadí stromy a jak se ošetřují. A brzy se dozvíte i to, kde se aktuálně kácí nebo ořezávají, nebo kde se čistí pískoviště.

---

Rozcuchaný vrchol Lysé hory se má dočkat odborného učesání

Jednotný vzhled laviček či odpadkových košů. Upravené okolí horských chat a chodníky z jednoho druhu materiálu. Architekti posuzují, jak by měl v brzké budoucnosti vypadat vrchol nejvyšší hory Moravskoslezských Beskyd.

Královna Beskyd se změní. Lysou horu čeká ozdravná kúra. Jejím cílem, rozhodně není zvýšení počtu turistů ani ubytovací kapacity. Současná podoba vrcholu je však roztříštěná a nevzhledná. Ke slovu proto přišli architekti, kteří poukázali na největší estetické i funkční nešvary.

Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana MSK: “Na základě komunikace s vedením CHKO Beskydy, Lesů ČR a Klubem českých turistů jsme se rozhodli, že pomůžeme Lysé hoře vytvořit nějaký manuál, kdybychom měli zjistit, co je zapotřebí na tom vrcholku udělat tak, abychom chránili přírodu a na druhé straně, abychom tam netlačili velký počet turistů. Na základě této dohody jsme požádali architekty, kteří nám vytvořili pracovní variantu, jak by se vrchol Lysé hory mohl trošku upravit pouze z přírodního materiálu, z materiálu, který je na tom kopci jako takovém, a to z důvodu, že tam jsou časté úrazy zlomených nohou.”

anketa: "Ano, šli jsme dolů a uklouzla mi tady noha. Možná, že by bylo dobré, kdyby tam dali nějaké větší kameny, aby to neklouzalo."

O tom, že nejvyšší vrchol Moravskoslezských Beskyd je ikonickou horou, svědčí i to, že do diskuse o její budoucnosti se chtějí zapojit i obce v širším okolí.

Radim Bača, starosta Palkovic: “My samozřejmě vítáme aktivitu krajského úřadu a pana náměstka Krkošky na zvelebení Lysé hory. Myslíme si ale, že je to tak důležitá hora pro nás všechny, kteří na ni z okolí vidíme, že by si zasloužila architektonickou soutěž. My v Palkovicích se cítíme na to, že bychom chtěli být přizváni k nějakému kulatému stolu, protože u nás bydlí například Jiří Stejskalík, který se půlku svého života zasazoval o znovuobnovení Bezručovy chaty, bydlí tady Libor Uher, který už tři nebo čtyři roky má v šuplíku projekt na zkulturnění Lysé hory. Myslím si, že všichni vnímáme to, že by z Lysé hory neměla vzniknout polská tržnice, jako je tomu na některých jiných vrcholech v Beskydech. Chceme, aby Lysá hora byla přívětivá turistům, aby zůstala horou v pravém slova smyslu. Nechceme z ní udělat náměstí.

Počet turistů, kteří Lysou horu navštěvují, by se už neměl zvyšovat. Lidé totiž vrchol doslova sešlapávají.

Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana MSK: “My turisté, kteří na Lysou horu chodíme, tak ten kopec rozšiřujeme a tím nejvyšší bod padá dolů. Tomu chceme zabránit nějakým značením, prvkem, který by tam měl vzniknout. Není to proto, abychom na Lysou horu dostali více turistů. To v žádném případě. Naopak. Je to proto, aby se hora zachovala v takové podobě, v jaké je.

Změnit se však nemá jen samotná Lysá hora, ale také její okolí. Vybudovat se mají nová parkoviště a zázemí pro turisty. Jednotný vzhled vy mělo dostat značení

Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana MSK: “Není to jen o Lysé hoře. My se musíme zabývat komplexně i dopravou pod horou. Parkoviště tam jsou nezpevněná, neřízená. I to bylo součástí diskuse. Také se debatovalo tom, že marketing, který na Lysé hoře je, je divoký a je třeba ho upravit do podoby jednotného vizuálu značení. Na vrcholku je řada majitelů parcel a každý si to značí sám dle svého. Myslím si, že v dnešní době lze najít jednotný systém, aby se lidé, kteří vyjdou nahoru se snáze orientovali. V žádném případě nehovoříme o žádných stavbách, navyšování počtu lůžek. Nic takového. Opravdu se jedná jen o to, abychom drobně učesali vrch Lysé hory.”

K samotným úpravám nedojde zřejmě dříve, než v příštím roce.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-07-08-2020-16-00